Vďaka za takéto zážitky mimovládkam a všetkým, ktorí podporujú migráciu. Takto v mestách EÚ vznikajú no-go zóny. A televízie sú ticho, neukazujú nič.
Tisíce ľudí na facebooku prevzali video bez uvedeného zdroja a dátumu. Video nakrútil niekto počas jazdy autom ulicami neznámeho mesta, v ktorých horia vraky áut a na chodníkoch je neporiadok.
Video sa šíri najmenej od začiatku júla z konta s talianskym ženským menom Tania Merendelli.
Napriek tomu, že záznam nie je datovaný ani neobsahuje opis toho, čo vidíme, tisíce ľudí ho prevzali a automaticky ho dali do súvislosti s imigrantmi v Európe.
Prevzali ho Slováci, Česi, Maďari, ale aj Gréci či Taliani. Konto s názvom Adrian Selský ho poslalo do najmenej desiatich facebookových stránok ako napríklad AntiSoros alebo Stop EÚ a NATO.
Nie utečenci, ale antiglobalisti
Ako už niekoľkokrát v minulosti, aj teraz sa za videom skrýva manipulácia. Záznam pochádza z Hamburgu, konkrétne z protestov proti summitu krajín G20, ktorý sa konal v júli 2017.
Médiá ho nešírili práve preto, že bolo rok staré.
Nie je to prvý raz, čo sa video z úplne iného času a udalosti šíri ako "dôkaz" o násilnostiach utečencov v Európe.
Len pred týždňom sme v rubrike Lovíme hoaxy informovali o podobnom videu, ktoré sa rýchlo šírilo sociálnymi sieťami.
Taktiku si vyskúšal aj český server Parlamentní listy, keď pustil do obehu video z Paríža a nechal svojich čitateľov v domnienke, že ide o vyčíňanie utečencov.
Narazili ste na hoax alebo propagandu?
Napíšte nám na hoax@sme.sk
Prečo im veríme
Napriek tomu, že na sociálnych sieťach sa sfalšované videá šíria pravidelne, vždy im uverí dostatok ľudí, ktorí ich začnú bezhlavo šíriť.
Video na ľudí pôsobí dôveryhodne. Realita sa totiž nedá sfalšovať, aspoň nie priamočiaro. Pôvod videa sa navyše ťažko overuje. Na internete ho treba prácne vyhľadávať cez kľúčové slová alebo opis udalosti.
Všetci ľudia bez výnimky navyše podliehajú konfirmačnému skresleniu, teda podvedome uprednostňujú informácie, ktoré zapadajú do ich jestvujúcich názorov. Je dobré byť si vedomý tejto vlastnosti a rátať s ňou. Tak, ako to robia napríklad lekári pri klinických experimentoch.
Najjednoduchším receptom, ako nepodľahnúť hoaxu, je preventívne nedôverovať anonymným kanálom na sociálnych sieťach a nepreberať príspevky, ktoré nemajú jasný pôvod a opis udalosti.
