Hrôza v Hamburgu, znie nemecký titulok facebookového videa, ktoré sa ocitlo vo facebookovej skupine Otvor oči, Slovensko. Jeho slovenský titul je pre vulgarizmy v článku nepoužiteľný.
Amatérske video nakrútené z balkóna zobrazuje zapálené autá v mestských uliciach. Verzia, ktorá sa ocitla v skupine Otvor oči, Slovensko, nie je datovaná a tvrdí, že v uliciach úradujú migranti.
Zďaleka to pritom nie je prvýkrát, čo sa video bez dátumu a s falošným popisom stalo hitom nacionalistických alebo dezinformačných kanálov.
Nie imigranti, ale ľavicoví radikáli
V skutočnosti ide o zábery protestov proti summitu krajín skupiny G20, kde autá podpaľovali prívrženci radikálnej ľavice a ľudia spojení s anarchizmom a odporom proti globalizácii.
Originál videa je takmer presne rok starý. Uvádza to popis pôvodného facebookového príspevku, ktorý sa už v slovenskej skupine neocitol. Iná verzia s dátumom 7. júla 2017 sa dá nájsť aj na youtube.
Kuriózne je, že pôvodnú verziu videa na facebook umiestnil nemecký youtuber Der Ömsen , ktorý je sám tureckého pôvodu.
Narazili ste na hoax alebo propagandu?
Napíšte nám na hoax@sme.sk
Raz Hamburg, raz Paríž
Ľudia na sociálnych sieťach často vnímajú články iba v rýchlosti. Obyčajný čitateľ nemá čas si overovať všetky informácie, na ktoré na internete narazí. V júni sa na sociálnych sieťach šírilo iné video z výtržností počas hamburského summitu G20. Aj tento klip sa šíril bez dátumu či textu a ľudia si ho dali do súvisu s imigrantmi.
Podobnú taktiku použili české Parlamentní listy, keď na facebook zavesili video násilností z Paríža. Ani tie nesúviseli s imigráciou a aj toto video zafungovalo ako xenofóbna propaganda.
Parlamentní listy video poslali na facebook ešte vo februári 2017. Na ich facebookovej stránke je dodnes.
Príbeh týchto troch videí je dobrou ukážkou, prečo anonymné kanály na sociálnych sieťach nie sú dôveryhodné a nedokážu byť alternatívou štandardných médií.
