SINGAPUR, BRATISLAVA. Maličký mestský štát Singapur ešte nikdy nebol centrom takej pozornosti ako v týchto dňoch. Keď v nedeľu jeho ulicami prechádzala karavána obrnených limuzín, stovky svetových reportérov a fotografov sa snažili uhádnuť, v ktorom z desiatok áut sedí severokórejský vodca Kim Čong-un.

Ani novinár BBC, ktorý stál rovno pri ceste, si nebol istý, či sa v čiernej limuzíne ozdobenej severokórejskými vlajkami skutočne nachádza jeden z najbrutálnejších diktátorov sveta.
O pár hodín do Singapuru priletel aj americký prezident Donald Trump.
Spoločne s Kimom absolvuje už v utorok ráno o 9.00 hod. miestneho času summit, ktorý sa mnohí neboja označiť za najdôležitejší, aký svet zažil za posledné roky.
Ukončí ich schôdzka najdlhšie trvajúcu vojnu medzi Severnou a Južnou Kóreou? O čom sa vlastne budú obaja lídri rozprávať? A prečo sa summitu venuje taká pozornosť?
Prinášame otázky a odpovede.
1. Prečo práve Singapur?
Summit Trump - Kim
- Koná sa v Singapure.
- Začne sa v utorok 12. júna o 9.00 h ráno miestneho času v hoteli Capella.
- Bude to prvá schôdzka medzi akýmkoľvek úradujúcim americkým prezidentom a severokórejským vodcom.
Ázijský ostrovný štát si americká a severokórejská delegácia vybrali z viacerých dôvodov. Päťmiliónová minikrajina je jedným z najhustejšie obývaných miest na svete, no zároveň je aj jedným z najrozvinutejších.
Ponúka luxusné golfové rezorty, slávne reštaurácie aj stovky hotelov, v ktorých vás jedna noc môže vyjsť až na osemtisíc dolárov. V jednom z nich ubytovali aj Trumpa.
Singapur je však predovšetkým bezpečný. Zaistiť ochranu dvoch najstráženejších lídrov sveta je v ostrovných podmienkach oveľa jednoduchšie ako trebárs v centre niekoľkomiliónovej metropoly.
V Singapure sa tiež Trump ani Kim nemusia obávať masových protestov. Neohlásené zhromaždenie viac ako piatich ľudí je tam považované za nelegálne. Singapur má dobré vzťahy s USA aj so Severnou Kóreou a predovšetkým s Čínou, najbližším a vlastne jediným Kimovým spojencom.
Singapur je takisto jednou z hŕstky krajín, kde má Severná Kórea oficiálne veľvyslanectvo. Z podobných dôvodov sa preto ako o mieste summitu pôvodne uvažovalo aj Mongolsku.