SME
Nedeľa, 20. október, 2019 | Meniny má Vendelín

Kim sľúbil jadrové odzbrojenie, Trump ocenil odvážny krok (minúta po minúte)

Podpísali spoločný dokument.

(Zdroj: TASR/AP)

Summit Donalda Trumpa s Kim Čong-unom sme sledovali minútu po minúte:

12:40 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za sledovanie.

12:35 Trump odlieta zo Singapuru.

12:23 Trump by mohol zrušiť akúkoľvek dohodu s Pchjongjangom o jadrovom odzbrojení, varoval Irán Kim Čong-una. S odkazom na oznámenie hovorcu iránskej vlády o tom informovala agentúra Fars.

"Stojíme proti mužovi, ktorý ruší svoj podpis (zmluvy), keď je v zahraničí," uviedol iránsky vládny hovorca Mohammad Bakir Nobacht.

11:54 Rusko nielen víta perspektívu jadrového odzbrojenia Severnej Kórey, ale bude pri nej pomáha. Povedal to agentúre RIA Novosti námestník ruského ministra zahraničia Sergej Rjabkov.

11:20 Summit je veľmi dôležitou udalosťou vo svetovej histórii, ukončil Trump tlačovú konferenciu. „Chcel by som to dokončiť, pretože kým nedostanete loptu za bránkovú čiaru, nič to neznamená,“ vyhlásil. Trump tiež povedal, že potrebuje odpočinok a čoskoro sa vráti do práce.

Načítavám video...

11:19 Na otázku novinárov Trump odpovedal, že s Kimom hovoril aj o stave ľudských práv. Spomenul, že ľudia uväznení v severokórejských pracovných táboroch sú jednou zo skupín, ktorá bude zo summitu ťažiť najviac. Prezident tiež zdôraznil, že v KĽDR sa veci zmenia k lepšiemu.

Odmietol tiež kritiku za to, že si vrelo potriasol pravicou s diktátorom, ktorého režim v minulosti označil za najbrutálnejší. Dnes povedal, že situácia v KĽDR je síce drsná, ale hlavnou témou summitu bolo jadrové odzbrojenie.

11:17 Kim Čong-un zatiaľ Singapur neopustil, plánuje tak urobiť až o 21:00 miestneho času (15:00 SELČ). Informovala o tom agentúra Reuters. Trump podľa pôvodných informácií plánuje odlet zhruba o hodinu či dve skôr.

Predpokladalo sa, že Kim, ktorý z dejiska summitu odišiel ako prvý, sa ihneď vydá na letisko. O tom, že Kim je už na ceste do vlasti, hovoril aj Trump na tlačovej konferencii.

11:13 USA ako ústretový krok voči KĽDR pozastavia spoločné vojenské manévre s juhokórejskou armádou, ktoré Pchjongjang opakovane kritizuje ako provokáciu a nácvik invázie.

"Vojenské hry sú veľmi drahé, väčšinu platíme my," povedal Trump. "Za daných okolností, keď rokujeme, je podľa mňa nepatričné manévre organizovať," dodal s odkazom na Kimov záväzok jadrového odzbrojenia.

Prečítajte si tiež: Je to talentovaný muž. Trump sa skamarátil s Kimom, sľubujú iný svet Čítajte 

11:00 Trump tiež povedal, že v budúcnosti chce navštíviť Pchjongjang a že vo vhodnom čase pozve severokórejského vodcu do Bieleho domu. Cesty však podmieňuje konkrétnymi krokmi zo strany KĽDR.

Trump tiež vyhlásil, že smrť amerického študenta Otta Warmbiera, ktorý vlani po návrate zo severokórejského väzenia zomrel, nebola zbytočná, pretože viedla k dnešnej schôdzke. Dodal, že pre rodičov Warmbiera, ktorý sa z KĽDR vrátil s poškodeným mozgom, môže byť dnešok zadosťučinením.

10:51 Sankcie proti KĽDR naďalej platia, ich postupné uvoľňovanie bude možné až potom, čo Pchjongjang začne nezvratný proces jadrového odzbrojenia. Trump verí, že tento proces začne čoskoro.

10:39 Na otázku, či Kim dodrží dohodu, ktorú podpísali, Trump odpovedal, že Kim chce „túto dohodu možno viac ako ja“.

10:19 Trump poďakoval severokórejskému vodcovi za účasť na historickom summite. Trump označil na tlačovej konferencii rokovania za úprimné a produktívne. Kim Čong-una označil za lídra, ktorý môže začať novú éru prosperit pre svoju krajinu. Zopakoval, že Kim je "veľmi talentovaný.

"Chceme napísať novú kapitolu medzi našimi krajinami," povedal Trump s tým, že minulosť bude prekonaná. "Je to tvrdý proces, mier za to úsilie ale stojí," povedal Trump s tým, že Kim mu povedal, že už začal s likvidáciou zariadení na testovanie.

10:12 Prezident Trump zverejnil na twitteri klip zo stretnutia s Kim Čong-unom.

10:10 Severokórejská štátna televízia začala vysielať v obvyklom čase, ale neukázala zábery zo stretnutia Kima a Trumpa.

9:58 Záber ako si americký prezident oduševnene podáva ruku s najbrutálnejším diktátorom súčasnosti sa zaradí medzi historické fotografie porovnateľné s posedením lídrov víťazných mocností na Jalte alebo so stretnutím Nixon – Mao.

Prečítajte si tiež: Schovajte už tie koncentračné tábory, treba budovať budúcnosť Čítajte 

Žiaľ, zrejme sa zároveň zaradí medzi momenty, ktoré priniesli so sebou veľké očakávania, no ostala len trpká príchuť a pocit hanby, u tých, ktorí ho niekedy mali. Píše v komentáru Matúš Krčmárik.

9:47 Čínske ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na vyhlásenie navrhlo zvážiť uvoľnenie sankcií proti KĽDR.

9:33 Trump umožnil Kimovi nahliadnuť do interiéru svojej obrnenej limuzíny, ktorá je známa pod prezývkou Zviera (The Beast). Denník Daily Mail poznamenal, že diktátor, ktorý je známy svojou slabosťou pre americkú kultúru, si vozidlo prezeral s úsmevom.

Prehliadka, ktorá bola očividne neplánovaná, sa uskutočnila po spoločnom obede pred podpisom dokumentu. Dvere do vnútra limuzíny na Trumpov pokyn otvoril člen ochranky.

Denník The Washington Post uviedol, že Kim má tiež špeciálnu limuzínu - opancierovaný Mercedes Benz S600, kde má okrem iného k dispozícii mobilnú toaletu.

8:54 Bývalý americký basketbalista Dennis Rodman označil stretnutie za "veľký deň". "Dnešok je veľkým dňom pre každého, Singapur, Tokio, Čínu, pre všetko, je to veľký deň," povedal v emocionálnom rozhovore pre televíziu CNN, v ktorom sa mu v očiach objavili aj slzy.

"Vedel som, že sa veci zmenia, vedel som to," uviedol Rodman (57), ktorý niekoľkokrát navštívil KĽDR a vybudoval si osobné priateľstvo s Kim Čong-unom.

Biely dom však poprel, že by Rodman mal hrať pri rozhovoroch nejakú oficiálnu úlohu.

8:48 Detail podpísanej dohody

Podľa zdrojov BBC dohoda obsahuje kľúčové body:

 • USA a KĽDR sa zaväzujú zaviesť nové vzťahy medzi oboma krajinami v súlade s túžbou oboch národov o mier a prosperitu.
 • Spojené štáty a KĽDR sa pripájajú k úsiliu vybudovať trvalý a stabilný mierový režim na Kórejskom polostrove.
 • KĽDR opätovne potvrdzuje vyhlásenie z 27. apríla, kedy prisľúbila "bezjadrový Kórejský polostrov prostredníctvom úplnej denuklearizácie."
 • Washington a Pchjongjang sa tiež dohodli na repatriácii padlých počas vojnového konfliktu na Kórejskom polostrove v 50. rokoch.

8:28 Severná Kórea sa zaviazala pracovať na úplnom odstránení jadrových zbraní z Kórejského polostrova, zatiaľ čo Washington sľúbil poskytnúť Pchjongjangu bezpečnostné záruky.

Ochotu ukončiť jadrový program svojej krajiny deklaroval Kim aj na aprílovom summite s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.

8:21 Trump a Kim opustili po skončení summitu hotel Capella. Kim by mal opustiť Singapur, Trumpa ešte čaká stretnutie s novinármi.

7:39 Americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un podpísali na záver summitu spoločný dokument. Jeho obsah nie je známy.

Trump ho označil za komplexný s tým, že podrobnosti povie na tlačovej konferencii neskôr. Po podpise šéf Bieleho domu povedal, že proces jadrového odzbrojenia KĽDR sa začne veľmi rýchlo. „Všetci budú výsledkom ohromení," uviedol Trump.

Kim odmietol na opakovanú otázku novinárov ohľadom denuklearizácie Severnej Kórey odpovedať. Kim však hovoril o historickom dokumente a vyhlásil tiež, že „minulosť sme nechali za sebou a svet uvidí výraznú zmenu.“

Americký prezident tiež sľúbil, že "určite" pozve Kima do Bieleho domu. Kima označil za veľmi talentovaného muža, ktorý miluje svoju krajinu.

Na záver summitu sa obaja lídri rozlúčili bez prítomnosti tlmočníkov.

Načítavám video...

7:11 Obaja politici zakrátko podpíšu dohodu. Trump to oznámil po skončení pracovného obeda s Kimom, povahu dokumentu však nešpecifikoval. Nemenovaný americký predstaviteľ pre CNN uviedol, že dohoda má potvrdiť dosiahnutý pokrok a záväzok pokračovať v nastúpenom tempe.

6:49 Pracovný obed sa skončil, obaja politici hovoria s novinármi. Trump povedal, že vrcholná schôdzka prebehla lepšie, než si ktokoľvek mohol predstaviť. Podľa Trumpa priniesol summit veľký pokrok.

6:43 Srdečné podanie rúk Kima a Trumpa sa dočkal množstvo kritických reakcií. Niektorých komentátorov aj ľudí diskutujúcich na internete rozhorčili aj zábery na striedavo umiestnené americké a severokórejské vlajky, pred ktorými obaja štátnici pózovali.

Podľa Trumpových kritikov diktátorovi, ktorého krajina hrubo porušuje ľudské práva, pomáha legitímne vystupovať na svetovej scéne.

6:24 Rokovania medzi Trumpom a Kimom pozorne sleduje aj juhokorejský prezident Mun Če-in.

6:18 Pozorovatelia podľa agentúry DPA nevylučujú, že USA by mohli na summite ako prvý krok oznámiť zriadenie svojho zastúpenia v severokórejskej metropole Pchjongjang. Keďže medzi oboma kórejskými štátmi trvá vojnový stav - kórejská vojna sa v roku 1953 skončila len prímerím -, bude kvôli bezpečnostným zárukám potrebné uzatvoriť mierovú zmluvu.

Severná Kórea navrhuje "synchrónny" a "postupný" prístup k riešeniu jadrového sporu.

6:10 Po rozšírenom kole rokovaní nasledoval pracovný obed oboch lídrov, ktorý sa začal okolo 11.30 h miestneho času (05.30 h SELČ). Trump pred fotografmi žartoval o tom, že chce "krásny záber", v ktorom vyzerá dobre.

Ako predkrm je pripravený krevetový kokteil s avokádovým šalátom, kórejskou plnenou uhorkou a šalátom zo zeleného manga. Hlavný chod predstavuje konfitované bravčové rebierko s gratinovanými zemiakmi a dusenou brokolicou, sladkokyselé bravčové so smaženou ryžou a treska v sójovej omáčke s ázijskou zeleninou.

Z dezertov si Trump a Kim môžu vyberať čokoládový koláč, vanilkovú zmrzlinu s čerešňovou polevou alebo koláč plnený krémom.

Načítavám video...

6:05 V hoteli Capella sa skončilo aj rozšírené kolo rokovaní. Spolu s Trumpom si za rokovací stôl za americkú stranu sadli aj minister zahraničných vecí Mike Pompeo, prezidentov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton a personálny šéf Bieleho domu John Kelly.

V severokórejskej delegácii boli dvaja poprední predstavitelia ústredného výboru Kórejskej strany práce a minister zahraničných vecí Ri Jong-ho. Jej súčasťou však nebola Kimova sestra Kim Jo-džong, ktorá sa v apríli zúčastnila na summite s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.

Článok pokračuje pod video reklamou

6:00 Rozhovory delegácií by mali trvať zhruba do 11:30 miestneho času (05:30 SELČ), kedy je plánovaná prestávka na obed. Po ňom bude debata pokračovať. Kedy sa summit skončí, nie je známe.

O 16:00 miestneho času (10:00 SELČ) má Trump vystúpiť pred médiami. Odlet zo Singapuru plánuje šéf Bieleho domu okolo 19:00 miestneho času (13:00 SELČ).

Kim zrejme opustí dejisko historickej schôdzky ešte skôr, údajne už o 14:00 miestneho času (08:00 SELČ).

Načítavám video...

Historické podanie rúk

Historické stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una medzi štyrmi očami v hoteli Capella na singapurskom ostrove Sentosa sa v utorok skončilo po približne 45 minútach. Obaja lídri vyšli na jeden z balkónov hotela a zakývali z neho čakajúcim novinárom.

Trump na neskôr zverejnených záberoch z rokovacej miestnosti povedal, že rozhovory prebehli "dobre, veľmi dobre" a zopakoval, že s Kimom má "vynikajúci vzťah". Vyjadril presvedčenie, že sa podarí dosiahnuť dohodu.

Hlavnou témou summitu je jadrové odzbrojenie KĽDR, za ktoré sú Američania ochotní poskytnúť Pchjongjangu bezpečnostné záruky. "Spoločne sa o to postaráme. My to vyriešime," konštatoval Trump smerom ku Kimovi.

Prečítajte si tiež: Summit, aký tu ešte nebol. O čom bude schôdzka Trumpa s Kimom? Čítajte 

Následne sa začalo rozšírené kolo rozhovorov, na úvod ktorého si Trump a Kim znovu podali ruky.

Trump pred týmto kolom podľa nemeckej spravodajskej televízie n-tv povedal, že obaja "vyriešia problém, ktorý bol predtým nevyriešený". Zároveň opäť vyjadril optimizmus: "Uspejeme, dokážeme to."

Nová kapitola

Summit odštartoval o 09.04 h miestneho času (03.04 h SELČ) podaním rúk Trumpa a Kima.

Predtým, ako sa obaja odobrali na rokovania medzi štyrmi očami, na ktorých boli prítomní len tlmočníci, severokórejský vodca dal najavo, že chce otvoriť novú kapitolu v napätých vzťahoch so Spojenými štátmi.

"Staré praktiky a predsudky pracovali proti nám. Ale všetky sme prekonali. A teraz sme tu," vyhlásil Kim Čong-un.

"Je to pre mňa česť. Cítim sa naozaj dobre, budeme mať dobré rozhovory. Budeme mať úžasný vzťah, o tom nepochybujem," povedal Trump. Svojským spôsobom ukázal palcom nahor a vyhlásil: "Budeme veľmi úspešní."

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 2. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 3. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo
 4. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 5. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 6. Nestarnú, ale dozrievajú
 7. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 8. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 9. Rýchlejšie doma. Už čoskoro.
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Pripojte sa na nový internet už aj v oblasti Gemera a Novohradu
 2. Na Kysuciach budete môcť surfovať na internete rýchlejšie
 3. Na Orave dobre aj s novým optickým internetom
 4. Aj do Liptovského Mikuláša dorazí nová optická sieť
 5. Najnovšia ponuka optického internetu na Spiši
 6. V oblasti Prešova budete môcť využiť nový optický internet
 7. V okolí Levíc budete mať možnosť využiť nový, rýchly internet
 8. Moderný a spoľahlivý internet aj na Hornom Zemplíne
 9. Surfujte na novej optickej sieti aj na Dolnom Zemplíne
 10. Už aj v Košiciach sa pripojíte do modernej optickej siete
 1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 15 209
 2. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 14 362
 3. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 13 927
 4. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 8 348
 5. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 7 923
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 7 822
 7. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 7 572
 8. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 7 494
 9. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 7 373
 10. Čo všetko dnes majú deti v mobiloch? Boli by ste prekvapení 6 431

Téma: Donald Trump


Hlavné správy zo Sme.sk

Sudca Lindtner z Threemy: Kočner si tyká so všetkými, no jeho vplyv sa preceňuje

Na zabíjačke u Rehákovcov bol aj predseda bratislavského súdu. Kvôli Kočnerovi neodišiel.

Dávid Lindtner.
Boris Johnson zažil v parlamente ďalšiu prehru.
Poľský reportér a publicista. Študoval žurnalistiku, holandčinu a sociológiu na univerzite vo Vroclave, a potom ročný reportážny program vo Varšave. Pracuje v neziskovke Instytut Reportażu (Reportážny inštitút) vo Varšave a ako novinár na voľnej nohe. Jeho prvá kniha nedávno vyšla na Slovensku pod názvom Všechny Louisovy děti. V súčasnosti píše tretiu knihu, ktorá bude o súčasnom Holandsku. Je ženatý a je hrdým otcom deväťmesačnej dcérky. Na Slovensko prišiel na diskusiu na festivale Jeden svet.
Hráči Prievidze na ilustračnej fotografii.

Neprehliadnite tiež

V Hamburgu protestovali tisíce ľudí proti pokusom na zvieratách

Protestujúci žiadali zatvoriť laboratórium, kde sa robia pokusy na zvieratách.

Ilustračné foto.

Ankara odmietla obvinenia Kurdov, že blokuje ich odsun

Turci dali Kurdom päť dní, aby sa stiahli z bezpečnostnej zóny.

Tureckí vojaci na hraniciach so Sýriou.

Francúzsky premiér Philippe odsúdil štrajk železničiarov

Philippe tvrdí, že štrajk je neprimeraný.

Francúzsky premiér Edouard Philippe.

Španielska vláda odmietla žiadosť lídra Katalánska o dialóg

Katalánsky premiér tvrdí, že dialóg je naliehavejší ako kedykoľvek predtým.

Katalánsky líder Quim Torra.