DUBLIN. Írsko vyhostí jedného ruského diplomata v reakcii na útok nervovoparalytickou látkou v susednom Anglicku, za ktorým podľa Británie stojí Moskva, oznámil v utorok írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney.
"Ministerstvo zahraničných vecí sa stretlo s veľvyslancom Ruskej federácie a informovalo ho, že sa ukončí akreditácia členovi jeho personálu s diplomatickým statusom - v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch," uviedol Coveney vo vyhlásení a označil použitie chemických zbraní za "šokujúce a odpudivé".
Belgicko tiež vyhostí jedného ruského diplomata. Informovala o tom v utorok spravodajská televízia Sky News s odvolaním na vyhlásenie belgickej vlády.
Diplomatov vyhostilo aj Moldavsko
Moldavsko požiadalo troch ruských diplomatov, aby do siedmich dní opustili jeho územie. Informovalo o tom v utorok moldavské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré citovala agentúra Reuters.

Podľa ministerstva ide o prejav solidarity s Britániou po útoku na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru, ku ktorému došlo začiatkom marca v anglickom meste Salisbury.
Agentúra Reuters pripomína, že vlády európskych štátov, USA a ďalších krajín oznámili v pondelok plány na vyhostenie viac ako 100 ruských diplomatov v reakcii na útok nervovoparalytickou látkou na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru v Británii.
Na bývalého dvojitého agenta Skripaľa a jeho dcéru Juliju zaútočili 4. marca neznámi páchatelia, ktorí pritom podľa Británie použili nervovoparalytickú látku novičok, vyvinutú v bývalom Sovietskom zväze.
Oboch našli v bezvedomí pred nákupným strediskom v Salisbury. Obaja sú stále v kritickom stave.
Bulharsko zmenilo postoj
Bulharská vláda si v utorok povolala na konzultácie svojho veľvyslanca v Rusku, aby s ním hovorila o prípade Sergeja Skripaľa. Podľa agentúry Reuters to signalizuje zmenu postoja tejto krajiny, ktorej premiér Bojko Borisov len pred štyrmi dňami uviedol, že ambasádora sa z Moskvy povolať nechystá.
Krajiny, ktoré tiež vyhostia Rusov
- USA: 60
- Británia: 23
- Ukrajina: 13
- Nemecko, Kanada Poľsko, Francúzsko: 4
- Česko, Litva: 3
- Taliansko, Albánsko Španielsko, Dánsko, Holandsko: 2
- Rumunsko, Fínsko Lotyšsko Švédsko, Nórsko Chorvátsko, Maďarsko, Estónsko: 1
Úrad bulharskej vlády informoval, že Borisov v utorok telefonicky hovoril s bulharským veľvyslancom v Rusku Bojkom Kocevom o útoku na Skripaľa a jeho dcéru, ako aj o reakciách medzinárodného spoločenstva, EÚ aj Ruska.
Bulharsko má úzke obchodné vzťahy s ruskými firmami a momentálne zastáva rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ. V reakcii na útok na Skripaľa nezašlo podľa agentúry Reuters tak ďaleko ako mnohé ďalšie krajiny Únie, ktoré Moskvu priamo obvinili zo zodpovednosti za útok a vyhostili ruských diplomatov.
Premiér Borisov ešte v piatok povedal, že aj napriek "vysokej pravdepodobnosti", že za útokom stojí Rusko, potrebuje viac nesporných dôkazov. Zároveň vyjadril obavu, že povolávanie veľvyslancov krajín EÚ z Ruska len viac uškodí vzťahom s Moskvou.
Lavrov: Chrapúnstvo nebudeme tolerovať
Rusko nebude tolerovať "chrapúnstvo" západných krajín a na vyhostenie svojich diplomatov bude v každom prípade reagovať, vyhlásil v utorok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
"Môžete si byť istí, že budeme na to odpovedať. Dôvodom je to, že by nikto netoleroval takéto chrapúnstvo. My to tolerovať tiež nebudeme," povedal Lavrov, ktorý je momentálne na pracovnej ceste v Uzbekistane.
Lavrov je podľa agentúry TASS presvedčený, že rozhodnutie niektorých západných krajín vyhostiť ruských diplomatov súvisí s rozsiahlym vydieraním a nátlakom zo strany Spojených štátov.
"Ak jedného či dvoch diplomatov s ospravedlnením požiadajú, aby opustili krajinu, potom s istotou vieme, že tento prípad je výsledkom kolosálneho nátlaku a vydierania, ktoré je hlavným nástrojom Washingtonu na medzinárodnej scéne," tvrdí Lavrov.