MOSKVA. Za bezpríkladne tvrdú označuje v utorok ruská tlač reakciu západných štátov na prípad dvojitého ruského agenta Sergeja Skripaľa, otráveného začiatkom marca na juhu Anglicka údajne ruským armádnym jedom.
Vyhostenie zatiaľ celkom 138 ruských diplomatov z 23 krajín sveta je podľa komentára denníka Kommersant starostlivo pripraveným a koordinovaným krokom, ďalšie štáty navyše môžu nasledovať. Dnes vraj možno Slovensko a Belgicko, v ďalších dňoch Írsko.
Vplyv na schôdzku Putina s Trumpom
S odvolaním sa na svoje zdroje v Kremli noviny píšu, že návrh protiopatrení zostaví ruské ministerstvo zahraničia, rozhodovať bude prezident Vladimir Putin.

O možnom vplyve na prípadnú schôdzku Putina s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorá sa vraj pripravuje, odmietajú podľa Kommersantu ruskí diplomati špekulovať.
Renomovaný ruský politológ Fjodor Lukjanov v rozhovore pre denník predpovedal, že ruská reakcia bude symetrická. "Prinajmenšom na určitú dobu to pravdepodobne ochromí spoluprácu nielen s konkrétnymi štátmi, ale s celými blokmi krajín," povedal Lukjanov.
Podľa odhadu ruských expertov ani vyšetrovanie otravy Sergeja a Julie Skripaľových diplomatickú roztržku nezmierni. "Pátranie Organizácie pre zákaz chemických zbraní pravdepodobne nespôsobí pádne dôkazy, ktoré by tú či onú stranu sporu prinútili radikálne zmeniť názor," usudzuje politológ Boris Makarenko.
Kríze nepripisujú väčší význam
Ruský poslanec Leonid Kalašnikov v denníku Vedomosti neprikladá diplomatickej kríze väčší význam.
"Naši budú vyhosťovať ich diplomatov, potom všetko stíchne, žiadne dôkazy o ruskej vine nájdené nebudú. Všetko sa potom vráti späť," povedal poslanec s tým, že žiadne "reálne škody" Rusku nevzniknú. "Uvažovať v rámci medzinárodného práva už nemá zmysel," usudzuje.

Proti symetrickej ruskej odpovede na vyhostenie desiatok diplomatov sa na stránkach denníka Nezavisimaja gazeta postavil ruský diplomat Andrej Baklanov.
"Nemyslím, že je potrebné na to reagovať. Hlasy volajúce po automatickej odpovedi sú nepremyslené, emotívne," uviedol Baklanov.
Cieľom reťazového vyhostenia je podľa neho vtiahnuť rad krajín do konfliktu s Ruskom. "Pokiaľ na takú hru pristúpime, skomplikuje to naše vzťahy s ďalším množstvom krajín. Je nutné potrestať hlavne toho, kto za tým stojí, hlavný úder musí ísť proti Angličanom," je presvedčený ruský diplomat.
Politická schizofrénia
Podľa denníka Izvestija blízkeho Kremľa je zvlášť prekvapivý rozsah reakcie Washingtonu, ktorý vyhostil 60 Rusov, teda oveľa viac než samotná Británia.
Ruský amerikanista Andrej Šitov v denníku upozornil, že vypovedanie ruských diplomatov z USA prišlo krátko po tom, čo Trump zablahoželal Putinovi k víťazstvu v prezidentských voľbách a hovoril o príprave summitu.
"Nový agresívny protiruský výpad tak nevyzerá ako nič iné ako prejav politickej schizofrénie. Činy sú ale dôležitejšie ako slová," konštatoval Šitov.