VARŠAVA, BRATISLAVA. Nejde o zákon, ktorý by sa objavil teraz, diskutuje sa o tom už roky. Aj toto zdôrazňoval v utorok poľský prezident Andrzej Duda.
Poliaci už dlhé roky kritizujú tých, ktorí používajú výraz „poľské koncentračné tábory“. Kontroverzný poľský zákon však ide ďalej – pokuty aj väzenie nebudú hroziť len za použitie tohto výrazu, ale aj za spájanie Poľska so zločinmi počas druhej svetovej vojny.
Poľský prezident v utorok doobeda povedal, že zákon podpíše, no zároveň ho postúpi na posúdenie Ústavnému súdu.

„Tu sa začala druhá svetová vojna. Boli sme okupovaní, rozdelili si nás Sovieti a nacisti,“ povedal na tlačovej konferencii Duda. Prezident pripomenul, že zákon nie je prepisovaním histórie.
Diplomatický boj
Snaha o presadenie zákona sa však stala aj diplomatickým bojom s Izraelom a ostatnými štátmi. Odvolávali sa veľvyslanci a zákon sa stal horúcou témou najmä v izraelskom parlamente. Proti vystúpili aj Ukrajina či Spojené štáty.
Spojené štáty aj Izrael argumentujú, že zákon môže obmedziť slobodu prejavu a viesť k trestaniu tých, ktorí naznačia, že do holokaustu boli zapojení aj niektorí Poliaci.
Ukrajine zas prekáža, že zákon rozširuje právomoci poľskej vlády stíhať "ukrajinských nacionalistov a členov ukrajinských organizácií spolupracujúcich s treťou ríšou", píše agentúra Bloomberg. Parlament v Kyjeve prijal rezolúciu, v ktorej poslanci vyjadrili obavu, že zákon posilní "protiukrajinské tendencie".
Čo je v novom zákone?
- „Každý, kto verejne alebo proti faktom pripisuje poľskému národu alebo poľskému štátu zodpovednosť alebo spoluzodpovednosť za zločiny spáchané nacistickou treťou ríšou, alebo mu pripisuje iné zločiny proti ľudskosti a mieru a vojnové zločiny, bude potrestaný pokutou alebo uväznením až do troch rokov.“
- Rovnaký trest hrozí aj tým, ktorí „hrubo spochybňujú zodpovednosť skutočných páchateľov týchto zločinov“.
- Ilegálne bude nazývať nacistické tábory výrazom „poľské tábory smrti“.
- Výnimkou má byť vedecká a umelecká práca.
No ďalšie vysvetľovanie sa stalo aj reklamnou nočnou morou pre poľskú vládu aj verejnoprávne médiá. Začalo sa oveľa viac diskutovať o tom, akú úlohu mali vo vojne Poliaci, teda presne o tom, čomu chcela poľská vláda zabrániť.
Magazín Politico pripomína napríklad to, ako poľský premiér Mateusz Morawiecki v prejave o zákone zdôrazňoval, že sa nesnažia pošliapať spomienku na tých, ktorí holokaust neprežili. V anglickej verzii videa však už priamo obviňuje Nemecko z nacistických zločinov, a to vrátane masakru v Katyni, ktorý podľa väčšiny dostupných historických dát spáchali Sovieti.
Zahraničných novinárov dokonca vláda pozvala na novinársky výlet, počas ktorého im predstavili to, aké zložité bolo pre Poliakov zachrániť počas vojny Židov.
Kontroverzný zákon vyvolal v Poľsku aj vlnu antisemitizmu – deň pred Dudovým vyhlásením pred prezidentským palácom skandovala krajná pravica heslá ako „Daj si dole jarmulku a podpíš zákon“ alebo „Židia chcú okradnúť Poľsko“, informuje Gazeta Wyborcza.
Na internete sa objavili výzvy na bojkot izraelských produktov.
Trestať pamätníkov?
Proti zákonu sa vyjadrovala opozícia aj viaceré poľské osobnosti. "Prečo musí diskusia o historických faktoch zahŕňať súdy a žalobcov? Prečo si musia obete a svedkovia holokaustu dávať pozor na slová v strachu pred zatknutím? Bude svedectvo židovského pamätníka, ktorý sa "bál Poliakov", trestným činom?" pýtajú sa osobnosti vo výzve, ktorú zverejnil denník Guardian.
Podpísal sa pod ňu napríklad poľský exprezident Aleksander Kwaśniewski či bývalý minister zahraničia Radek Sikorski.
Prezident Duda tvrdí, že zákon nebude trestať ani obmedzovať historikov či učiteľov.
Väčšina Poliakov nový zákon o holokauste schvaľuje. Pozdáva sa 40 percentám ľudí, ktorých sa pýtala agentúra IBRiS pre denník Rzeczpospolita, proti bolo 32 percent ľudí. Viac ľudí (39 percent) však súhlasí s tým, že jeho schválenie by po medzinárodnej kritike mali pozastaviť.
Štátny tajomník z prezidentskej kancelárie Wojciech Kolarski tiež avizoval, že treba schváliť aj zákon o ustanovení Národného dňa spomienky na Poliakov, ktorí počas 2. svetovej vojny zachraňovali Židov. "Musíme bojovať o naše spomienky aj pravdu o našej histórii," napísal na twitteri.
Loading
...