SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Česi si za prezidenta opäť zvolili Zemana (minúta po minúte)

Jiří Drahoš zagratuloval súperovi k výhre.

České prezidentské voľby sme sledovali minútu po minúte:

19:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Washington Post o víťazstve Zemana: Je to úder pre liberálne nádeje Čítajte 

18:54 V Česku vyhral populistický a proruský Zeman, píšu svetové médiá.

SkryťVypnúť reklamu

18:15 Premiér v demisii Andrej Babiš (ANO) zablahoželal Zemanovi k "obrovskému úspechu. Občania prejavili o voľby veľký záujem," uviedol na tlačovej konferencii k výsledkom volieb. "Nebolo to pre neho ľahké, pretože väčšina médií a tradičných politických strán mu nefandil," dodal.

Dôležité je podľa Babiša spojiť rozdelenú spoločnosť. "Máme tu dva milióny sedemstotisíc ľudí, ktorí sú nahnevaní, že ich kandidát prehral," hovoril o voličoch Jiřího Drahoša.

17:51 Piráti rokujú o budúcej spolupráci s neúspešným prezidentským kandidátom z prvého kola Marekom Hilšerom. Informovala o tom prvá podpredsedníčka strany Olga Richterová.

17:46 Český štatistický úrad už spracoval výsledky zo všetkých volebných okrskov.

SkryťVypnúť reklamu

17:35 Zeman v telefonáte s prezidentom SR Andrejom Kiskom potvrdil, že jeho prvá zahraničná cesta v druhom funkčnom období povedie na Slovensko.

17:15 V Zemanovom štábe je aj úradujúci predseda ČSSD Milan Chovanec. So Zemanom sú priatelia, preto je v jeho štábe už od druhej popoludní, uviedol. “Je to človek, preto môže mať chyby,” povedal. “Ale krajinu povedie predvídateľným spôsobom.”

Novinárske otázky sa netýkali len víťazstva Zemana, ale aj toho, ako sa ČSSD zachová pri zostavovaní vlády. Odpovedal jednoznačne - napriek tomu, že je práve v jednom volebnom štábe s Okamurom, neznamená to, že s ním má záujem vládu zostaviť či sedieť vo vláde, ktorú Okamurova SPD podporuje

Anketa:
Prekvapili vás výsledky českých volieb?
Áno
514
Nie
707
Hlasovalo: 1221
Hlasovanie otvorené:
od: 27.01.2018 16:29

16:57 V Zmenanovom štábe je aj líder strany Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomio Okamura. Pred novinármi vyjadril potešenie nad tým, že už na tlačovej konferencii hneď po výhre Miloš Zeman spomenul tému, vďaka ktorej ho Okamurova strana podporuje.

SkryťVypnúť reklamu

“Miloš Zeman vo svojej agende podporil priamu demokraciu, takže my podporujeme jeho,” povedal. “Ak ešte viac pri presadzovaní tejto agendy pritlačí, budem len tlieskať a tlieskať.”

V štábe Jiřího Drahoša je Tomiov brat Hayato Okamura. Súrodenci Okamurovci majú totiž úplne odlišné politické postoje.

16:52 Na otázku, čo by chcel pri svojom druhom volebnom obdobín Zeman robiť inak ako doteraz, odpovedal, že by chce byť "pokornejší, menej sebavedomý a ústretovejší k ľuďom s iným názorom, ako má on.”

Ďalej uviedol, že by chcel bojovať za občiansky aktivizmus. Dôvod je ten, že “zistil, že nielen novinári, ale aj niektorí politici majú inteligenciu nižšiu ako väčšina občanov.”

Nezvíťazili sme, ale ani neprehrali. Som vďačný za vlnu energie, ktorá sa zdvihla v súvislosti s voľbami. Nekončíme.

Jiři Drahoš

16:37 "Nemyslím si, že sme spravili v kampani nejaké chyby. Pána Zemana však voliči všade veľmi dobre poznajú, kým môj manžel sa snažil za trištvrte roka navštíviť čo najviac ľudí," hovorí pre SME manželka Jiřího Drahoša Eva.

SkryťVypnúť reklamu

"Moja úloha dnes skončila, čo však urobí môj manžel ešte neviem. Žili sme v poslednej dobe kampaňou, takže o ďalších krokoch sme sa nerozprávali," dodáva.

Drahoš už dal najavo, že z verejného života sa stiahnuť nemieni.

16:32 Zeman vystúpil na tlačovej konferencii v spoločnosti manželky, dcéry aj ďalších podporovateľov. Poďakoval sa svojím voličom, ale aj voličom Jiřího Drahoša, pretože si "váži tých, čo chodia voliť". Víťazstvo označil za relatívne tesné, také vie však podľa neho potešiť najviac.

Uviedol, že sa teší na ďalších päť rokov pracovného nasadenia. Aj v Zemanovom štábe zaznela hymna.

16:19 Podľa Mareka Hilšera, ktorý neuspel v prvom kole prezidentských volieb, je spoločnosť rozdelená, Zeman podľa neho nepredstavuje dobrú perspektívu do budúcnosti. Hilšer sa ďalej bude verejne angažovať.

SkryťVypnúť reklamu

16:15 “Blahoželám svojmu priateľovi Milošovi Zemanovi k znovuzvoleniu za prezidenta Českej republiky. Vždy som ho vnímal ako inteligentného a skúseného politika a som rád, že sa česká verejnosť opäť rozhodla pre neho,” reagoval na výsledky premiér Robert Fico. Jeho reakciu médiám tlmočila hovorkyňa Beatrice Szaboóvá

16:03 Drahoš s mikrofónom v ruke začal spievať českú hymnu. Pridávali sa všetci členovia jeho tímu na pódiu, rovnako aj ľudia v štábe.

15:59 "Nezvíťazili sme, ale ani neprehrali," povedal Drahoš a dočkal sa burácajúceho potlesku. "Som vďačný za vlnu energie, ktorá sa zdvihla v súvislosti s voľbami. Energia nemôže zmiznúť a som presvedčený, že táto energia nezmizne, že tu zostane. Nekončíme," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

"Bez manželky Evy by som to tak ďaleko nedotiahol. "On je tiež skvelý," kontruje manželka.

15:50 V štábe Miloša Zemana je rušno. Dav jeho podporovateľov opäť skanduje heslá ako: “Už je to tady, už je to doma!” či “Ať žije prezident!”, niektorí začali i spievať. Novinári sa zhromažďujú pod pódiom, tlačovka je ohlásená okolo šestnástej hodiny.

15:45 Česi si za prezidenta znovu zvolili Miloša Zemana. V druhom kole podľa prepočtov ČTK porazil bývalého predsedu Akadémie vied Jiřího Drahoša.

Zeman by mal podľa odhadov vyhrať so ziskom medzi 51 a 52 percentami hlasov.

15:34 Po sčítaní hlasov v 90 percent okrskov má Zeman 53 percent a Drahoš 47 percent. Cez znižujúce sa rozdiely Zeman mieri k obhajobe funkcie.

15:30 Z miestnosti vyhradenej pre podporovateľov Zemana sa po dlhom čakaní ozýva aj iný zvuk ako štrnganie príborov.

SkryťVypnúť reklamu

Zemanovi podporovatelia začali tlieskať a skandovať “Miloši, Miloši” či “Pravda zvíťazí”. Keď novinári pribehli k dverám, aby moment zachytili, bezpečnostní pracovníci ich vyzvali, aby sa vrátili na svoje miesta.

15:28 Po zrátaní 80 percent okrskov vedie Zeman, výhru mu prisudzujú aj predikcie.

15:23 Praha bude nakoniec, ale stačiť to nebude, ozývajú sa pesimistické hlasy v Drahošovom štábe pri pohľade na výsledky.

V štábe je aj Marek Hilšer, ktorý v prvom kole skončil na piatom mieste. S Drahošom potom jazdil po regiónoch.

15:22 Do štábu Zemana sa akreditovalo dvesto novinárov, okrem češtiny a slovenčiny tu počuť aj nemčinu či ruštinu.

Reportéri sa naďalej pokúšajú odchytiť si aspoň niekoho z prezidentových podporovateľov, veľa ich však v sále pre médiá nie je. V miestnosti sa nedá pozerať ani televízny prenos, ten je dostupný len na malej televízii v salóniku s občerstvením.

SkryťVypnúť reklamu

15:20 V Ústeckom kraji vyhral v 2. kole volieb Zeman s asi 62 percentami. Po sčítaní skoro 90 percent už ho tam Drahoš nemôže predstihnúť. Voliť v kraji prišlo 57 percent.

15:10 Mítingy v regiónoch dopadli dobre," hovorí pre SME Jakub Holas, ktorý mal v Drahošovom tíme na starosti práve regionálnu kampaň. "Pred par týždňami pána profesora Drahoša mnohí voliči nepoznali. Prešiel však všetky kraje vrátane menších miest a obcí, takže určite sa s ním stretlo veľa voličov a je známy." Predbežne výsledky komentovať nechce. "Je ešte skoro, ale treba byť pripravený na oba varianty.

15:08 Drahoša prišla do štábu podporiť aj Petra Buzková, bývalá ministerka školstva z rokov 2002-2006, ktorá v ČSSD vždy patrila k opozícii voči Milošovi Zemanovi. "Pána profesora Drahoša podporujem od začiatku. Je to vzdelaný, múdry a veľmi slušný človek. ČR by si takého prezidenta zaslúžila," citovala exministerku ČT.

SkryťVypnúť reklamu

14:59 Drahoš prišiel na pódium spolu s manželkou. Poďakoval jej, že teraz stojí po jeho boku rovnako, ako počas celej kampane.

14:46 Politológ Kamil Švec pre ČT: Zrátaných je 30% okrskov a Zemanov výsledok klesá - približne 56 percent hlasov. Drahoš ho môže poraziť, ale musí uspieť s náskokom vo veľkých mestách, tie sú jeho silnou stránkou.

14:45 Situácia po sčítaní 40 percent okrskov.

14:42 Po sčítaní hlasov z pätiny okrskov vedie Zeman s 57 percentami. Drahoš mal zvyšných 43 percent. Účasť bola rekordných 64 percent.

14:41 Zemana prišiel podporiť aj neúspešný kandidát na prezidenta Peter Hannig, ktorý v prvom kole voľby skončil na predposlednom mieste. Novinárom povedal, že dnes očakáva tesný výsledok volieb. Taktiež uviedol, že Milošovi Zemanovi drží palce, pretože majú rovnaké názory v téme imigrácie.

SkryťVypnúť reklamu

14:39 Do volebného štábu Jiřího Drahoša dorazil najmladší český poslanec v histórii Dominik Feri (Top 09).

14:37 Po sčítaní hlasov z desatiny okrskov naďalej viedol Zeman s 57 percentami. Drahoš jeho náskok nepatrne znížil, má 43 percent.

14:32 V obci Křekov v Zlínskom kraji zvíťazil Jiří Drahoš. Získal 51 z 97 odovzdaných hlasov. V minulom kole tu vyhral Miloš Zeman s 33,70% hlasov. Priemerný vek obyvateľov Křekova je 36,3 rokov.

14:28 Podporovatelia Miloša Zemana trávia volebný deň v oddelenej miestnosti štábu. Novinári sa k nim tak dostať nemôžu, sledovať ich možno len spoza dverí. Z toho, čo vidieť, sa dá povedať len toľko, že hostia sa zatiaľ venujú najmä obedu.

14:24 Do štábu Jiřího Drahoša sa akreditovalo viac ako 250 novinárov, na rozdiel od štábu Miloša Zemana sú tu pre nich pripravené stoly a stoličky aj občerstvenie. Medzi novinárov sa tiež dostanú hostia a podporovatelia Drahoša - sú tu herečky Aňa Geislerová, Eva Holubová či astronóm Jiří Grygar.

SkryťVypnúť reklamu

14:18 V najmenšej českej obci Vysoká Lhota zvíťazil Jiří Drahoš, hlasovalo za neho 12 zo 14 voličov, teda 85,71%. Milošovi Zemanovi dali hlas dvaja voliči.

14:14 Najmenší volebný okrsok v Českej republike má už hlasy sčítané. K urnám prišlo 10 zo 14 voličov. V Hořiněvsi-Jeřičkách zvíťazil Miloš Zeman, získal 6 hlasov. Jiří Drahoš dostal 4 hlasy. V prvom kole získal Miloš Zeman zhodne 6 hlasov, Jiří Drahoš 2 hlasy.

14:08 Do štábu Jiřího Drahoša prišiel aj komik Bolek Polívka. Na otázku redaktora SME, aký by mal byť podľa neho správny prezident, odpovedá: "Usmievavý a v mojom veku."

14:06 Voľby sa niesli v znamená vysokej účasti. Podľa informácií ČTK prišlo hlasovať v priemere 60 až 70 percent voličov. Pred piatimi rokmi pri prvej voľbe hlavy štátu prišlo vo finále voliť 59 percent ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

14:01 V Top Hoteli Praha - najväčšom kongresovom hoteli v Európe, v ktorom sídli volebný štáb Miloša Zemana, zatiaľ vidno najmä novinárov. Asi tridsať zástupcov médií čaká na prezidentových podporovateľov pred budovou, ďalšie desiatky zas v hotelovej lobby či v miestnosti vyhradenej pre novinárov. Miloš Zeman už do štábu dorazil, pred novinármi by mal vystúpiť okolo šestnástej.

14:00 Volebné miestnosti sa zatvorili. Začína sa spočítavanie hlasov.

13:47 Do volebného štábu dorazil Miloš Zeman. Jiří Drahoš by mal do svojej centrály prísť okolo pol štvrtej.

13:34 Výsledky volieb bude súčasný prezident Zeman sledovať v Top Hoteli Praha. Jeho súper Drahoš má volebný štáb v pražskom Kongresovom centre.

13:21 Svoje volebné právo využili aj väzni. Vo väzniciach v Jablonci nad Nisou, Liberci a Stráži pod Ralskem hlasovalo v druhom kole volieb 939 väzňov.

SkryťVypnúť reklamu

13:00 Volebné miestnosti sa o hodinu zatvoria.

12:47 Francúzsky denník Le Monde vo svojej reportáži z volebného mítingu Jiřího Drahoša v Zlíne píše o tom, že niektorým voličom prekážajú Zemanove "slovné výlevy".

Cituje tiež prítomnú speváčku Marie Rottrovú. "Chceli by sme tiež mať prezidenta, ako je (šéf Elyzejského paláca) Emmanuel Macron," tvrdí Rottrová.

12:35 Presvedčení o tom, že Drahoš zvíťazí, nie sú ani jeho voliči. "Ak vyhrá Zeman, nič sa nezmení, ak vyhrá Drahoš, tak to bude lepšie," hovorí 28-ročný Petr Štepán.

12:20 Na českom veľvyslanectve a generálnych konzulátoch v Rusku sa už vďaka časovému posunu dohlasovalo. Volebná komisia začala sčítavať hlasy.

12:07 Voliči hlasujú aj v Zambii.

SkryťVypnúť reklamu

11:49 České ministerstvo vnútra odhaduje náklady prezidentských volieb na 445 miliónov korún. Najväčšie výdavky sú na odmeny členov volebných komisií, informuje web Českej televízie.

11:30 Niektorí voliči spočiatku nemali na výber. Podľa portálu SeznamZprávy sa ľudia v Prahe 2 na Moravskej ulici sťažovali, že dostávali dva lístky s menami Miloša Zemana.

"Je to v podstate detail, keď volebná komisia mala zlepené lístky a nevšimla si to a dala voličom dva lístky jedného kandidáta. Máme ale zaznamenané aj prípady, keď si ľudia úplne zjavne vymysleli, že dostali dva lístky jedného kandidáta a nebola to pravda, "uviedol námestník ministra vnútra Petr Mlsna.

11:11 V Tepliciach odovzdal svoj hlas aj muž v maske Batmana.

10:56 Priebežná volebná účasť do 10.00 h. v Brne a Juhomoravskom kraji je vyššia ako v prvom kole, keď bola v tomto čase 51,23% v Brne a 49,69% v Juhomoravskom kraji.

SkryťVypnúť reklamu

10:41 Volebnému súboju v Česku sa venujú aj zahraničné médiá. Podľa BBC hlasovanie ukázalo na rozdiely medzi voličmi s nižšími príjmami a nižším vzdelaním žijúcimi na vidieku, ktorí podporujú skôr Zemana, a bohatšími obyvateľmi väčších miest, ktorí sa prikláňajú k Drahošovi.

10:27 Z Čechov žijúcich v zahraničí bude podľa odhadov najviac ľudí hlasovať v Nemecku a Belgicku. Vysoká účasť sa očakáva aj v USA, Rakúsku či Švajčiarsku.

10:14 Záujem o voľby bol v piatok mimoriadne veľký najmä v lyžiarskych strediskách, v Bedřichove v Jizerských horách sa napríklad v priebehu dňa minula sada volebných lístkov, a tak komisia musela požiadať o ďalšie.

Prečítajte si tiež: Babiš podporil Zemana, ale mal by dúfať v Drahoša Čítajte 

Vysokú účasť hlásili aj napríklad v Ostrave-Hrušove, kde mali v prvom kole nulovú účasť. V obci Čilá v okrese Rokycany v piatok zase odvolili všetci pätnásti miestni oprávnení voliči.

9:55 Členovia hnutia ANO dostali tento týždeň hromadný e-mail, nech volia Zemana, informoval spravodajský web ihned.cz. V texte správy sa píše, že súčasný prezident je skúsený politik, ktorý bojuje proti ilegálnej migrácii.

9:43 Na viacerých miestach v centre Prahy sa objavili v smetných košoch protestné makety prezidenta Miloša Zemana s nápisom: Miloše do koše!

Prezidentský súboj sleduje v českej metropole redaktor denníka SME Lukáš Onderčanin.

9:27 Český umelec Stanislav Müller poňal účasť vo voľbách netradične. Do volebnej miestnosti na teplickom gymnáziu v piatok prišiel ako Mirror Man, teda Zrkadlový muž. V sobotu by mal prísť voliť ešte Batman.

9:10 "Práve čakám, kedy sa zase vyrúti polonahá žena, ale tentoraz už asi nie," žartoval Zeman s odkazom na incident spred dvoch týždňov. Iná aktivistka radikálneho hnutia Femen však včera demonštrovala v Kyjeve, kde sa obnažila pred českým veľvyslanectvom.

8:57 Svoj hlas v piatok tesne pred zatvorením volebných miestností odovzdal aj český premiér v demisii Andrej Babiš. Urobil tak v obci Průhonice, pričom jeho hnutie ANO pred voľbami podporilo súčasného prezidenta Miloša Zemana.

8:45 V piatok sa k urnám vydala približne polovica oprávnených voličov. V porovnaní s prvým dňom prvého kola voľby je to približne o desať percent viac.

8:37 "Česi mali možnosť zvoliť v priamej voľbe štátnika, ale pred piatimi rokmi ju nevyužili. Teraz majú šancu zvoliť na čelo štátu aspoň niekoho, kto vie byť slušný, nebude robiť hanbu, má za sebou úctyhodnú minulosť. Ani to nie je málo, najmä keď kandiduje proti Zemanovi," zhodnotil v analýze redaktor denníka SME Matúš Krčmárik.

Prečítajte si tiež: Česká kampaň 2018: Hlavne sa vyhnúť toxickým slovám, ktoré prehrávajú voľby Čítajte 

8:30 Voľba českého prezidenta sa v Hongkongu predĺžila o hodinu, do troch popoludní tamojšieho času. Spravodajský portál ČT24 informuje, že výškovú budovu, kde sídli generálny konzulát, museli evakuovať pre nález bomby z druhej svetovej vojny.

Volebnú miestnosť presunuli na náhradnú adresu.

8:16 Väčšina výsledkov by mohla byť podľa odhadov známa okolo 16.00 h.

8:00 Na celom území Česka sa otvorili volebné miestnosti, v ktorých majú oprávnení voliči ešte do 14.00 h možnosť spolurozhodovať o budúcom prezidentovi krajiny.

7:50 Ide v poradí o druhú priamu voľbu prezidenta v histórii samostatnej krajiny, v tej historicky prvej pred piatimi rokmi uspel Miloš Zeman.

Dvoch jeho predchodcov vo funkcii, Václava Havla a Václava Klausa, zvolili ešte poslanci parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 2. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 3. Ťažko uveriť, že aj takto kvalitne sa dá študovať na Slovensku
 4. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 5. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 7. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 8. Obnovte svoj dom so službou Obnov dom so SSE
 1. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 2. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 3. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 4. Ako sa účinne vyrovnať s energetickou krízou? Spôsobov je viac
 5. SPŠ strojnícka v Prešove úspešne realizuje program Erasmus+
 6. Kríza nie je dôvodom na zmrazovanie miezd
 7. Zmeny v systéme revíznych postupov
 8. Prvotriedne služby, nikoho iného by sme už nebrali
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 14 773
 2. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 919
 3. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 5 436
 4. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 5 139
 5. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 2 062
 6. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc 1 347
 7. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás. 1 097
 8. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 1 063
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Správa o zmrazení eurofondov pre Maďarsko nebola pre vládu prekvapením, vyhlásil tamojší minister územného rozvoja.


TASR 8 h
Ilustračné foto.

Voči verdiktu najvyššieho súdu nie je možné sa odvolať.


TASR 10 h
Ilustračné foto

Novým vodcom IS sa stal abú al-Husajn al-Husajní al-Kuraší.


TASR 10 h
Ruskí vojaci v Chersone.

Zatiaľ nie je jasné, koľko Rusov kapitulovalo.


11 h
SkryťZatvoriť reklamu