JERUZALEM. Izraelské vojenské lietadlá zaútočili v piatok na ciele militantnej organizácie Hamasu v pásme Gazy po tom, čo ozbrojenci odtiaľ vypálili dve rakety smerom na izraelské územie. Informovala o tom agentúra AP.
Podľa izraelských vojenských zdrojov žiadna z rakiet nezasiahla územie Izraela, obe dopadli ešte do pásma Gazy.
Raketa zasiahla mesto Sderot

Izraelská armáda neskôr, po vykonaní odvetných náletov, informovala o rakete odpálenej z pásma Gazy, ktorá zasiahla mesto Sderot na juhu Izraela.
Hovorkyňa izraelskej armády k tomuto incidentu bližšie informácie neposkytla. Nikto neutrpel zranenia.
Podľa izraelských novín Haarec raketa poškodila autá.
Varovné sirény v Izraeli sa spustili v deň, keď Palestínčania svojimi zhromaždeniami a demonštráciami v pásme Gazy a na okupovanom Západnom brehu protestovali proti stredajšiemu vyhláseniu prezidenta USA Donalda Trumpa, v ktorom uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a avizoval sťahovanie veľvyslanectva USA z Tel Avivu do Jeruzalema.
Prvé úmrtie
Násilné zrážky medzi palestínskymi demonštrantami a izraelskými bezpečnostnými silami si vyžiadali najmenej jednu obeť a 760 zranených.
Spomedzi zranených bolo 261 ľudí postrelených, prevažne gumovými projektilmi, uviedol palestínsky Červený polmesiac.
760
- ľudí najmenej utrpelo zranenia pri zrážke palestínskych demonštrantov s izraelskými bezpečnostnými silami.
- Z toho bolo 261 ľudí postrelených.
V pásme Gazy pri hraniciach s Izraelom izraelskí vojaci zastrelili 30-ročného palestínskeho muža a desiatky ďalších zranili, uviedlo palestínske ministerstvo zdravotníctva. Išlo o prvé úmrtie od stredy, keď na palestínskych územiach vypukli v dôsledku Trumpovho rozhodnutia násilné potýčky medzi demonštrantami a políciou.
V blízkosti Starého mesta v Jeruzaleme izraelské bezpečnostné zložky v piatok opakovane zmarili pokusy Palestínčanov protestovať proti Trumpovi.
Nielen v Palestíne
Stovky protestujúcich Palestínčanov sa po piatkových modlitbách dostali do stretov s izraelskými bezpečnostnými silami aj v predjordánskych mestách Hebron, Betlehem a Ramalláh.
Demonštranti pálili pneumatiky, hádzali kamene na izraelských policajtov, ktorí odpovedali slzotvorným plynom, gumenými projektilmi a podľa palestínskych zdrojov aj ostrou streľbou. Viacero ľudí bolo zatknutých.
Protestné manifestácie organizovali v piatok zo solidarity k Palestínčanom aj viaceré moslimské krajiny vrátane Egypta, Iránu, Jordánska či Pakistanu.