PCHJONGJANG. Vojna na kórejskom polostrove sa stala nevyhnutnou, uviedlo v stredu ministerstvo zahraničných vecí KĽDR. Podľa neho za to môžu hrozby, ktoré voči Pchjongjangu zaznievajú z Washingtonu.
Vinu pripísalo aj spoločným manévrom Spojených štátov a Južnej Kórey. KĽDR nedávno vykonala ďalší raketový test, ktorý odsúdila Bezpečnostná rada OSN.
Konfrontačné vojnové štvanie
"Zostávajúcou otázkou teraz je, kedy vojna prepukne," povedal hovorca severokórejského ministerstva zahraničia.
"Nechceme vojnu, ale nebudeme sa pred ňou schovávať," dodal vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra Reuters.
Hovorca kritizoval nespresnené výroky amerických predstaviteľov, ktoré označil za "konfrontačné vojnové štvanie".
O možnosti vojenského stretu s KĽDR nedávno hovoril bezpečnostný poradca Bieleho domu Herbert McMaster aj člen branného výboru amerického Senátu Lindsey Graham.
V pondelok sa začali rozsiahle spoločné letecké manévre USA a Južnej Kórey. Cvičenie, ktoré by malo trvať do piatku, považuje Pchjongjang za provokáciu.
Pravidelné vyhrážky
Totalitný severokórejský režim sa pravidelne vyhráža ako Soulu, tak aj jeho spojencovi Washingtonu.
Severná a Južná Kórea zostávajú technicky vo vojnovom stave. Vzájomný konflikt z rokov 1950-1953 bol totiž ukončený iba dohodou o prímerí, nie riadnu mierovou zmluvou.
Napriek rezolúciám OSN vypálila Severná Kórea 28. novembra ďalšiu raketu, o ktorej tvrdí, že je schopná zasiahnuť celé Spojené štáty. Všetkých 15 členských krajín Bezpečnostnej rady OSN skúšku odsúdilo. USA vyzvali svet, aby s Pchjongjangom prerušil všetky styky.