SOUL. Severná Kórea odpálila v utorok večer SEČ ďalšiu balistickú medzikontinentálnu raketu. Raketa dosiahla výšku 4500 kilometrov a dopadla do Japonského mora, asi 960 kilometrov od miesta odpalu, uviedla juhokórejská armáda.
KĽDR neskôr oznámila úspešný test novej medzikontinentálnej balistickej rakety, ktorej dosah podľa Pchjongjangu pokryje celé územie USA. Na popud Japonska, Južnej Kórey a Spojených štátov zasadne kvôli raketovému testu Bezpečnostná rada OSN.
Historický cieľ
Americký minister obrany James Mattis uviedol, že raketa dosiahla vo svojom lete väčšiu výšku, ako akákoľvek iná raketa odpálená v KĽDR. Z testu vyplýva, že ak by raketa bola odpálená pod menším uhlom, mohla by mať akčný rádius 13-tisíc kilometrov.

"Takáto raketa by mala dostatočný akčný rádius, aby zasiahla Washington a ktorékoľvek iné miesto na americkej pevnine," uviedol americký vedec David Wright.
Analytici pripomínajú, že otáznikom je, akú niesla raketa hlavicu. Ak to bola len ľahká atrapa, skutočná bojová hlavica by akčný rádius strely znížila.
Severokórejská strana neskôr prostredníctvom štátnej televízie oznámila úspešný test novej medzikontinentálnej balistickej rakety Hwasong-15. Dosah novej strely podľa KĽDR pokryje celé územie USA. Severná Kórea ďalej uviedla, že dosiahla "historického" cieľa - stala sa jadrovým štátom, informovala agentúra AFP.
Dopadla do japonského mora
Strela bola odpálená z oblasti mesta Pchjongsong a letela východným smerom, uviedol v oznámení zbor náčelníkov štábov ozbrojených síl Južnej Kórey.
K vystreleniu rakety malo dôjsť podľa informácií Pentagónu v stredu nadránom o 03:30 kórejského štandardného času (KST), teda v utorok o pol ôsmej večer nášho času.
Raketa letela zhruba 50 minút a dopadla do Japonského mora, do výlučnej ekonomickej zóny Japonska, asi 960 kilometrov od miesta odpálenia, uviedla juhokórejská armáda.
CNN uviedla, že od zvolenia prezidenta Trumpa Severokórejčania vykonali 23 raketových skúšok. Upozornila tiež na nezvyčajný čas odpálenia strely - o 3:17 miestneho času (19:17 SEČ). Skoré načasovanie agentúra AP pripisuje tomu, že Pchjongjang chcel zvýšiť efekt prekvapenia.
Trump: Postaráme sa o to
Japonský premiér Šinzó Abe zvolal mimoriadne zasadnutie vlády. Japonsko sa proti ďalšiemu severokórejskému raketovému testu ostro ohradilo, informoval hovorca vlády Jošihide Suga.
Juhokórejský prezident zvolal v reakcii schôdzu bezpečnostného výboru. "Tento raketový test je ďalšou znepokojivou provokáciou a vážnym ohrozením medzinárodnej bezpečnosti," povedala hovorkyňa šéfky diplomacie EÚ.
“Tento raketový test je ďalšou znepokojivou provokáciou a vážnym ohrozením medzinárodnej bezpečnosti.
„
Severkórejský test odsúdila aj Severoatlantická aliancia. Označila ho za ďalšie porušenie niekoľkých rezolúcií Rady bezpečnosti OSN a ohrozenie regionálnej aj medzinárodnej bezpečnosti.
Na žiadosť Japonska, Spojených štátov a Južnej Kórey sa v stredu zíde Rada bezpečnosti OSN.
O raketovom teste bol informovaný i americký prezident Donald Trump. Ten reagoval zatiaľ len strohým, no tradične ostrým konštatovaním: "Postaráme sa o to," povedal bez bližšieho vysvetlenia.
Americký minister zahraničia Rex Tillerson vyhlásil, že "diplomatické možnosti zostávajú v hre". Vyzval tiež medzinárodné spoločenstvo k ďalším opatreniam voči KĽDR nad rámec sankcií Rady bezpečnosti OSN, konkrétne k zákazu námornej dopravy tovaru do KĽDR i z nej.
Ohrozia olympiádu?
Trump a jeho juhokórejský náprotivok Mun Če-in sa zhodli v názore, že najnovšia skúška predstavuje závažnú hrozbu nielen pre Južnú Kóreu a Spojené štáty, ale pre celý svet.
"Obaja prezidenti tiež (v telefonickom rozhovore) odsúdili nebezpečné úsilie Severnej Kórey o dosiahnutie pokroku vo vývoji jadrových zbraní a balistických rakiet, pričom tiež poznamenali, že takéto zbrane prispievajú len k podkopávaniu bezpečnosti Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) a prehlbovaniu jej politickej a ekonomickej izolácie," uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.
Mun Če-in predtým vydal príkaz, aby úrady "dôkladne preverili" či by najnovšia skúška severokórejskej rakety mohla mať nepriaznivý vplyv na úsilie o úspešné usporiadanie XXIII. zimných olympijských hier, ktoré sa vo februári budú konať v juhokórejskom Pjongčangu.
Zachytili signály testu
V posledných dňoch sa objavovali správy o tom, že Kim Čong-unov režim sa chystá odpáliť ďalšiu raketu.
Japonská agentúra Kyodo v pondelok uviedla, že japonská vláda zachytila rádiové signály, ktoré naznačujú raketový test v blízkej budúcnosti.
Severná Kórea naposledy odpálila raketu 15. septembra. Skôr, ako spadla do Tichého oceánu, preletela ponad ostrov Hokkaido.
Predtým od apríla do septembra odpálila Severná Kórea každý mesiac dve až tri rakety. Od spomínaného posledného pokusu aktivita Pchjongjangu ustála.
Najnovší test prišiel niečo viac ako týždeň po tom, čo prezident USA Donald Trump opätovne Severnú Kóreu (KĽDR) znova zaradil na americký zoznam štátnych podporovateľov terorizmu v rámci svojej "kampane maximálneho tlaku", zameranej na izoláciu Pchjongjangu pre jeho nukleárne a raketové programy.