1. Na čo španielska vláda reaguje?
Katalánsky premiér Carles Puigdemont minulý týždeň v prejave po protiústavnom referende hovoril o nezávislosti veľmi nejednoznačne. Najskôr oznámil, že výsledky referenda mu dávajú mandát na vyhlásenie nezávislosti, no súčasne povedal, že na dva mesiace dočasne pozastaví jeho výsledky. Chcel tak nájsť priestor na debatu so španielskou vládou.
Španielsky premiér Mariano Rajoy vyzval Katalánsko, aby do štvrtka rána špecifikovalo, či nezávislosť vyhlásilo, alebo nie. To však Puigdemont nespravil.
2. Čo sa rozhodla španielska vláda spraviť?

Španielska vláda sa rozhodla od soboty pozastaviť katalánsku autonómiu a „obnoviť ústavný poriadok v autonómnej oblasti“. Chcú tým chrániť práva Španielov aj Kataláncov. Vláda tak spustí ústavný článok 155, čo je bezprecedentný krok. Mnohí túto možnosť označujú za jadrovú.
Úlohou článku je zaručiť, aby všetkých 17 španielskych regiónov dodržiavalo ústavu. Na spustenie procesu ešte potrebuje premiér súhlas senátu, väčšinu však ovláda práve jeho strana.
3. Ako vyzerá spustenie článku v praxi?
Vláda môže po schválení článku prebrať kontrolu nad politickými a administratívnymi inštitúciami rebelujúceho regiónu, hovorí pre web TheLocal.es Teresa Freixesová z Autonómnej univerzity v Barcelone.