SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Rajoy rozpustil katalánsky parlament a stanovil dátum nových volieb (minúta po minúte)

Dátum pre nové regionálne voľby stanovil španielsky premiér na 21. decembra.

Rajoy odvolá katalánskeho premiéra Puigdemonta a jeho ministrov.Rajoy odvolá katalánskeho premiéra Puigdemonta a jeho ministrov. (Zdroj: TASR/AP)

Dianie sme sledovali minútu po minúte:

23:54 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

23:14 Rozhodnutie katalánskeho parlamentu o vyhlásení nezávislosti tohto regiónu od zvyšku Španielska nevyvolalo v tamojších mestách len oslavy.

V centre katalánskej metropoly Barcelona pochodovalo v piatok večer niekoľko stoviek odporcov nezávislosti, ktorí mávali španielskymi vlajkami, píše agentúra AP.

22:51 Piatkový večer sa nezaobišiel bez incidentov. Internetom koluje video, na ktorom maskovaný podporovateľ jednoty Španielska napadol Katalánca.

Objavujú sa tiež zábery konfliktov katalánskej polície s demonštrantmi za španielsku jednotu. Zatiaľ však ide o ojedinelé situácie.

22:40 Dvadsaťdeväťročný Francesc z Barcelony má na celú situáciu opačný názor. Stotožňuje sa s krokom, ktorý v piatok urobil katalánsky parlament.

Vytvoríme jednu silnú krajinu - Katalánsko. Pre môjho starého otca, môjho otca a taktiež pre moje dieťa.

Francesc, obyvateľ Barcelony

"Tento krok bol veľmi ťažký, ale máme rovnako veľký potenciál a silných ľudí. Vytvoríme jednu silnú krajinu - Katalánsko. Pre môjho starého otca, môjho otca a taktiež pre moje dieťa," uviedol a španielskych politikov obvinil z korupcie. "Katalánsko ich nechce a nepotrebuje," zdôraznil.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň si myslí, že finančné problémy bude mať skôr Španielsko a že Katalánsku pomôže silný priemysel, ktorým disponuje.

22:33 Súčasná situácia v Španielsku je veľmi ťažká, v celej krajine vládne právny chaos. Dosah má i na priateľstvá a rodinné vzťahy.

"Celé priateľstvá stroskotali na tejto téme, rodiny sú rozhádané. Katalánsko sa podľa mňa nemá právo odtrhnúť, obávam sa toho najhoršieho," uviedla pre TASR Angelika (40), ktorá žije v Barcelone už približne desať rokov.

Dvadsaťosemročná biologička Ester taktiež súhlasí s tým, že situácia v Španielsku je napätá. "Katalánsky parlament vyhlásil nezávislosť od Španielska, ale myslím si, že v priebehu pár hodín bude po všetkom. Neviem presne, čo bude španielska vláda robiť, ale nemala dovoliť, aby to zašlo až sem. Obávam sa dôsledkov tohto celého divadla," konštatovala.

Skryť Vypnúť reklamu

22:25 "Katalánsky ľud musí byť schopný rozhodovať sám o svojej budúcnosti. Španielsko potrebuje okamžite začať dialóg," píše na twitteri Michelle O'Neillová, líderka írskej nacionalistickej strany Sinn Féin, ktorá sa dlhodobo usiluje o zjednotenie Írska a ukončenie britskej vlády.

22:11 Na úradoch vo viacerých katalánskych mestách už zvesili španielske vlajky. Odstránili ich z radníc v mestách Sabadell a Girona, ktorého starostom bol kedysi súčasný predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont. K podobným aktom došlo aj v katalánskych mestách Figueres, Vic a Tortosa.

Vlajky naopak neodstránili na úradoch v metropole Barcelona, ktorej starostka Ada Colauová sa vyslovila proti jednostrannému odštiepeniu regiónu.

Colauová na sociálnej sieti Facebook kritizovala vyhlásenie nezávislosti katalánskym parlamentom aj reakciu španielskej vlády, ktorá oznámila odvolanie katalánskej vlády. "My sme väčšina, v Katalánsku a v Španielsku, ktorá chce zastaviť konfrontáciu a vyzvať na uplatnenie dialógu, zdravého rozumu a dohodnutého riešenia," napísala.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Madrid ruší autonómiu, čo sa dá v Katalánsku očakávať? Čítajte 

22:05 "Počas desaťročí násilného odporu baskických separatistov zabila ETA takmer tisíc ľudí, no až pokojné hnutie Kataláncov dostáva krajinu na pokraj rozkladu a vláda musela využiť ústavný článok 155," píše Matúš Krčmárik. Madrid zrušil autonómiu Katalánska. Čo bude nasledovať?

Dajú sa očakávať veľké protesty v Barcelone. A kľúčové bude, ako na to zareaguje španielska polícia.

22:01 Podporu Španielsku vyjadrilo aj Taliansko - ako vôbec posledná krajina spomedzi všetkých členských štátov Európskej únie. Minister zahraničných vecí Angelino Alfano vyhlásil, že neuznáva a ani neuzná jednostranné vyhlásenie nezávislosti.

Alfano tiež odsúdil deklaráciu nezávislosti Katalánska a nazval ju "veľmi závažným gestom, ktoré ide mimo rámec zákona". Zároveň dúfa, že obe strany začnú viesť dialóg, aby ochránili ľud pred eskaláciou napätia.

Skryť Vypnúť reklamu

21:55 Falošná nezávislosť. Tak označil jednostranné vyhlásenie nezávislosti Katalánska Guy Verhofstadt, prezident Aliancie liberálov a demokratov Európy a tiež hlavný vyjednávač Európskeho parlamentu pre brexit.

"Toto vyhlásenie nezávislosti bolo založené na výsledkoch referenda, ktoré nielenže nebolo ústavné, ale tiež mu chýbala základná demokratická legitimita. Nastal čas zastaviť toto bláznovstvo. Politické strany v Katalánsku si musia sadnúť za stôl a vyliečiť túto bolestivú zlomeninu, ktorá vznikla v katalánskej spoločnosti," napísal na twitteri.

Nikdy sme nechceli dospieť k tomuto bodu. Našim cieľom je vrátiť Katalánsko do normálneho stavu čo najskôr.

Mariano Rajoy, španielsky premiér

21:27 Estónsky premiér Jüri Ratas uviedol, že predsednícka krajina podporuje územnú celistvosť Španielska. "Španielsko je demokratická krajina založená na vláde práva. Všetky jej vnútorné záležitosti musia byť vyriešené v súlade so španielskou ústavou," povedal Ratas.

Skryť Vypnúť reklamu

Referendum aj deklarácia o nezávislosti španielskeho regiónu Katalánsko sú podľa neho porušením španielskej ústavy.

21:22 Keď hlásateľ pred vládnou budovou v Barcelone oznámil rozhodnutie španielskeho premiéra, dav reagoval posmechom a pískaním.

Hneď na to sa kapela vydala na pódium. Katalánci pokračujú v oslavách, tancujú a spievajú.

21:09 Okrem šéfa katalánskej polície prepustil Rajoy aj katalánskych delegátov v Bruseli a Madride. Zatvoril tiež ministerstvo zahraničných vecí Katalánska.

"Nikdy sme nechceli dospieť k tomuto bodu. Našim cieľom je vrátiť Katalánsko do normálneho stavu čo najskôr," vyhlásil.

21:00 Španielsky premiér tiež uviedol, že španielska vláda požiada ústavný súd, aby rezolúciu o nezávislosti Katalánska vyhlásil za neplatnú.

Skryť Vypnúť reklamu

Súd už informoval, že zahájil príslušné procedúry a svoje rozhodnutie oznámi v najbližších dňoch.

Podľa agentúry AP je pravdepodobné, že odvolanie katalánskych lídrov sa stretne s prudkým nesúhlasom v tomto regióne, kde tisíce ľudí oslavujú vyhlásenie nezávislosti.

20:47 Rajoy oznámil, že o svoju funkciu príde aj šéf katalánskej polície a niekoľko ďalších vysokopostavených činiteľov.

20:41 "Veríme, že je naliehavé počúvať katalánskych občanov, všetkých, aby mohli rozhodnúť o svojej budúcnosti a nikto nemohol konať mimo zákona v ich mene," povedal španielsky premiér o nových regionálnych voľbách.

20:29 Španielsky premiér Mariano Rajoy na tlačovej konferencii oznámil, že odvolá katalánskeho premiéra Puigdemonta a jeho ministrov. Rajoy tiež rozpustil katalánsky parlament, dátum pre nové voľby stanovil na 21. decembra.

Skryť Vypnúť reklamu

20:14 "Riešenie vidím v nových voľbách alebo v novom referende," reagoval na situáciu historik a riaditeľ Európskeho domu v Bordeaux (Maison de l'Europe) Gwénaël Lamarque.

20:05 Katalánska kríza sa prejavila aj na španielskej tradičnej vianočnej lotérii El Gordo (Tlsťoch). Už od leta sú totiž vypredané lotériové lístky s číslom "00155". To isté číslo má ústavný článok, ktorého aplikáciu schválil španielsky Senát.

19:57 Mestská polícia v Barcelone informovala, že pri námestí Sant Jaume a okolitých uliciach je približne 17-tisíc ľudí.

19:49 "Pomôžte Katalánsku, zachráňte Európu," tvrdí nápis na transparente.

19:36 Španielsky kráľ Filip VI. vzhľadom na mimoriadnu situáciu pozastavil svoju cestu do Valencie naplánovanú na pondelok, informoval denník El País.

Skryť Vypnúť reklamu

19:30 Deklaráciu katalánskej nezávislosti nikto v EÚ neuzná, upozornil predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani.

19:22 Škótsko oznámilo, že postoj katalánskej vlády chápe a rešpektuje.

"Kým Španielsko má právo sa proti nezávislosti (Katalánska) postaviť, katalánsky ľud musí mať právo určiť si svoju vlastnú budúcnosť," uviedla vo vyhlásení Fiona Hyslopová, ktorá má v škótskej vláde na starosti zahraničnú politiku.

19:14 Na sociálnych sieťach sa ale objavujú aj prejavy sklamania, smútok vyjadrila napríklad predsedníčka andalúzskej vlády Susana Díazová.

"Som smutná z toho, čo sa stalo," napísala premiérka Andalúzie. "Žiadam Andalúzanov a zvyšok celého Španielska, aby dôverovali právnemu štátu. Do Katalánska sa vráti ústavný poriadok," dodala Díazová.

Skryť Vypnúť reklamu

19:05 "Sme na námestí Sant Jaume a zostaneme tu tak dlho, kým to bude potrebné. Republika bude žiť vďaka sile ľudu. Ahoj, Katalánska republika," napísali na Twitteri zástupcovia separatistickej organizácie Katalánske národné zhromaždenie.

18:57 Hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Susko pre TASR vyhlásil, že Slovenská republika považuje za potrebné rešpektovať platný právny rámec určený španielskou ústavou a zákonmi, ako aj princíp teritoriálnej integrity krajiny.

"Naším partnerom je výlučne španielska vláda. Za najlepší nástroj na riešenie problémov v demokratickej spoločnosti považujeme dialóg založený na rešpektovaní princípov právneho štátu. Veríme, že sa situáciu podarí čo najrýchlejšie deeskalovať," povedal Susko.

Skryť Vypnúť reklamu

18:44 Španielska vláda na mimoriadnej schôdzi rokuje o opatreniach, ktoré jej odobril Senát.

18:32 Ulice Barcelony zaplavili tisíce Kataláncov, ktorí oslavujú nezávislosť.

18:25 Nemecko uviedlo, že jednostranné vyhlásenie nezávislosti porušilo zásady suverenity a územnej celistvosti Španielska.

"Nemecká vláda takéto vyhlásenie o nezávislosti neuznáva," informoval hovorca vlády Steffen Seibert a dodal, že Berlín podporil "jasnú pozíciu" španielskeho premiéra v snahe obnoviť pokoj a poriadok.

18:17 Situáciu v Katalánsku označil britský europoslanec Nigel Farage, ktorý bol popredným hlasom v kampani za brexit, ako "Junckerovu najhoršiu nočnú moru".

18:10 V katalánskom meste Girona prívrženci nezávislosti regiónu strhli z budovy radnice španielsku zástavu a nahradili ju katalánskou. Na videu zverejnenom na Twitteri vidieť, ako dav kričí "preč, preč, preč so španielskou zástavou".

Skryť Vypnúť reklamu

17:55 V centre Barcelony sa už zhromažďujú tisíce ľudí, ktorí chcú ohlásiť nezávislosť. Oslavy sa oficiálne začnú o 18. hodine.

17:52 "Politickú krízu možno vyriešiť iba prostredníctvom dialógu. Vyzývame k mierovému riešeniu s ohľadom na národný a medzinárodný poriadok," reagoval na udalosti belgický premiér Charles Michel.

17:50 Hovorca španielskej prokuratúry informoval, že hlavný prokurátor má v úmysle obviniť zo vzbury tých, ktorí sú zodpovední za hlasovanie v prospech vyhlásenia nezávislého Katalánska. Prokurátor sa ešte musí rozhodnúť, či sa obvinenia budú týkať iba katalánskej vlády vrátane premiéra Puigdemonta alebo aj poslancov.

Obvinenia by mohli byť vznesené už v pondelok. Podľa španielskeho práva sa vzbura môže potrestať až 25 rokmi väzenia, pričom kratšie tresty sa vzťahujú na akty vzbury, ktoré nevedú k násiliu, pripomína agentúra AP.

Skryť Vypnúť reklamu

17:46 "Bitka o Katalánsko" prebieha i na Wikipédii. Užívatelia neustále menia štatút územia, raz je súčasťou Španielska, o chvíľu nezávislým štátom. V anglickej verzii to vyriešili tak, že sa spomína Katalánska republika ako neuznaný štát a územie je de iure pod správou Madridu.

17:44 Separatistické hnutie má aj ďalší španielsky región Galícia. Tam už správy z Barcelony nadšene privítali. "Rešpektujeme a podporujeme demokratické rozhodnutie parlamentu. Vôľu ľudu, právo byť slobodní. Vitaj, Katalánska republika," napísali aktivisti na twitteri.

17:35 V súvislosti s využitím článku 155 sa ešte dnes budú konať dve stretnutia španielskej vlády, píše denník El País. Na prvom sa schváli žiadosť na ústavný súd, aby označil vyhlásenie nezávislosti za protiústavné. Na tom druhom bude vláda rokovať o opatreniach, ktoré jej odobril Senát. Ešte do polnoci by mala centrálna vláda zasiahnuť proti katalánskym úradom a odvolať lídrov regionálnej samosprávy.

Skryť Vypnúť reklamu

17:32 Aktivisti už na sociálnych sieťach pozývajú ľudí na veľké oslavy nezávislosti v Barcelone. Začnú sa o 18. hodine.

17:28 "Katalánsko je neoddeliteľnou súčasťou Španielska a Spojené štáty podporujú ústavné opatrenia španielskej vlády, ktoré majú udržať Španielsko silné a jednotné," uviedla vo vyhlásení hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia Heather Nauertová.

17:25 "Rešpekt, náklonnosť a uznanie Katalánskej republiky," odkázal do Barcelony Juan Jose Ibarretxe, bývalý premiér Baskicka, ktoré sa takisto pokúša o nezávislosť od Španielska.

17:19 Krok katalánskeho parlamentu odsúdil šéf španielskych opozičných socialistov Pedro Sánchez. „Puigdemont a jeho vicepremiér Oriol Junqueras sú zodpovední za rozpad a rozvrátenie katalánskej spoločnosti. Celé to pritom nemá žiadny zmysel,“ povedal. Varoval, že nestabilita povedie k odchodu firiem z Katalánska a prvými obeťami sa stanú ich pracovníci.

Skryť Vypnúť reklamu

17:13 Katalánsky premiér Carles Puigdemont už reagoval na španielske kroky. "Katalánsko je a bude krajinou slobody. V službách svojho ľudu. V ťažkých časoch aj v časoch osláv. Teraz to platí viac než kedykoľvek predtým," napísal na twitteri.

17:05 Podľa agentúry AP Rajoyova vláda prijme opatrenia schválené Senátom ešte v piatok večer na svojej mimoriadnej schôdzi.

17:03 Tisícky ľudí pred budovou katalánskeho parlamentu v uliciach Barcelony ováciami privítali vyhlásenie nezávislosti Katalánska. Hlasovanie sledovali na veľkoplošných obrazovkách a o po oznámení výsledkov začali jasať a tancovať.

17:02 Separatistické hnutie Katalánske národné zhromaždenie vyzvalo štátnych zamestnancov, aby nesplnili pokyny španielskej vlády po tom, čo Madrid povolil priame ovládnutie regiónu.

Prečítajte si tiež: Hurá, nezávislosť! A čo ďalej? Ako môžu vyzerať prvé dni katalánskeho štátu Čítajte 

17:00 Keby Katalánsko trvalo na svojej nezávislosti, od začiatku by to malo veľmi náročné. Žiadna iná krajina sa nevyjadrila, že by ho uznala, naopak, z Bruselu opakujú, že odchod zo Španielska by znamenal odchod z Európskej únie aj z eurozóny.

Nad tým, ako by mohli vyzerať chaotické prvé dni a mesiace nového štátu, sme sa zamýšľali vo fikcii krátko po referende o nezávislosti.

16:57 Predseda Európskej rady Donald Tusk uviedol, že pre EÚ sa po hlasovaní katalánskeho parlamentu nič nemení a jediným partnerom na dialóg zostáva Španielsko. "Dúfam, že španielska vláda dá prednosť sile argumentu pred argumentom sily," dodal Tusk.

16:56 Do barov v Katalánsku prichádzajú ľudia a pripíjajú si "na nezávislosť", píše reportérka El País Virginia Martinezová.

16:55 O využití ústavného článku 155 hlasovalo 262 z 265 členov Senátu. Za využitie bolo 214 senátorov, proti 47, jeden sa zdržal hlasovania.

16:54 „Prijali sme krok, za ktorý sme dlho bojovali, aby sme potvrdili mandát získaný za hlasovacími urnami,“ povedal katalánsky premiér Carles Puigdemont.

16:52 Barcelonská starostka Ada Colau na facebooku kritizovala obe strany sporu. Nepáči sa jej vyhlásenie nezávislosti ani využitie článku 155. „Nie v mojom mene, nie článku 155, nie vyhláseniu nezávislosti,“ napísala.

BARCELONA, BRATISLAVA. Necelý mesiac po referende o nezávislosti Katalánska vyhlásil regionálny parlament nezávislosť. Španielsko však neuznalo ani referendum, ktoré ústavný súd označil za protiústavné.

Prečítajte si tiež: Katalánsky parlament odhlasoval nezávislosť, Madrid mu berie právomoci Čítajte 

Španielsky parlament reagoval využitím ústavného článku 155, podľa ktorého môže odobrať autonómiu regiónu, ak jeho zástupcovia konajú protiprávne.

Očakávajú sa protesty zástancov oboch táboroch, večer ešte zasadne bezpečnostný výbor španielskej vlády a rozhodne o ďalšom postupe. Dianie sledujeme minútu po minúte.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Budovanie zelenej značky
 5. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 6. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 10. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 42 887
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 911
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 891
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 125
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 677
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 593
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 448
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 352
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 345
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 205
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Katalánske referendum a vyhlásenie nezávislosti

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Katalánsko
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

8 h

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

4 h

Neprehliadnite tiež

Joe Biden a nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Kancelárka telefonovala s novým americkým prezidentom.

4 h
Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.

USA sa obávajú nových kmeňov koronavírusu.

5 h
Výtržnosti začali už v nedeľu.

Holanďaniea protestujú proti nočnému zákazu vychádzania.

5 h
Zrekonštruované múzeum otvorili pre verejnosť.

Pompeje sú jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií v Taliansku.

5 h