SME

V Rakúsku prebiehajú parlamentné voľby

Výsledok naznačí budúce zloženie vlády.

Rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz.Rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz. (Zdroj: TASR/AP)

VIEDEŇ. Predčasné parlamentné voľby v Rakúsku sprevádzalo dnes krásne slnečné počasie, ktoré pamätníci označujú za historicky najkrajšie v novodobých dejinách parlamentných volieb alpskej republiky.

Nielen zväčša bezoblačná obloha a slnkom zaliata krajina, ale aj relatívne vysoké teploty, ktoré sa v nižších polohách pohybovali v okolí hranice 25 stupňov Celzia, však neodradili priveľa oprávnených voličov od účasti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď sa rakúske úrady na rozdiel od predchádzajúcich volieb rozhodli neposkytovať priebežne médiám konkrétne údaje o volebnej účasti, fakticky zo všetkých spolkových krajín vrátane metropoly Rakúska Viedne prichádzajú správy o značnom záujme občanov a veľkom ruchu vo volebných miestnostiach.

SkryťVypnúť reklamu

Dôchodca chcel podpáliť miestnosť

Prečítajte si tiež: Kampaň v Rakúsku začína byť špinavá. Socialisti vytiahli rasizmus aj Sorosa Čítajte 

V spolkovej krajine Vorarlbersko sa hlasovanie skončilo už o 13.00, avšak aj pre túto spolkovú krajinu platia vyššie zmienené skutočnosti.

Jediným známym incidentom, ktorý narušil pokojný priebeh volieb, je prípad zo štajerského mestečka Hartberg, kde sa 77-ročný miestny občan neúspešne pokúsil podpáliť volebnú miestnosť, údajne pre nespokojnosť s volebnou situáciou.

Muža privolaní policajti odviezli a ešte popoludní by ho mal vyšetriť lekár, ktorý stanoví, či je príčetný a zodpovedný za svoje konanie.

Rakúske ministerstvo vnútra vo Viedni však veľmi kriticky reagovalo na zverejňovanie údajných čiastkových výsledkov alebo dokonca odhadov volebných výsledkov, ktoré sa objavujú na rôznych sociálnych sieťach. Pre tieto údaje niet žiadneho opodstatnenia, uviedol rezort, ktorý to označil za "čistý nonsens".

SkryťVypnúť reklamu

Favoritom je Kurz

Favoritom predčasných volieb v Rakúsku je Sebastian Kurz, úradujúci šéf rakúskej diplomacie, ktorý po prevzatí riadenia Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) pred niekoľkými mesiacmi volá po reformách nielen na straníckej, ale aj štátnej úrovni.

Ak by sa výsledky fakticky všetkých prieskumov verejnej mienky potvrdili v praxi, v Rakúsku by mohli mať v 31-ročnom Kurzovi najmladšieho šéfa vlády na starom kontinente.

Medzi osobnosti známe i ďaleko za hranicami alpskej republiky, ktoré ho podporili v závere predvolebnej kampane, patria okrem iných niekdajší majster sveta pretekov Formule 1 Niki Lauda či rodák zo Štajerska, hviezda strieborného plátna a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.

Nízke zisky

Prečítajte si tiež: Rakúšania mimo jadra Únie, ale so strednou Európou. O čom rozhodnú voľby v nedeľu Čítajte 

Cesta do kresla spolkového kancelára môže byť však pre Kurza ešte komplikovanejšia, ako sa to javilo v uplynulých dňoch, pretože v prípade podpory, ktorá nedosiahne v jeho prípade viac ako 30 percent hlasov môžu byť rokovania o vzniku budúcej vlády náročné.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky prieskumov v období iba niekoľkých hodín pred otvorením volebných miestností totiž naznačovali tak nízke zisky pre NEOS a zelených, že tzv. dirndlová koalícia už nefiguruje medzi reálne zvažovanými možnosťami riešenia povolebnej situácie.

Za spoluprácu Kurzových ľudovcov práve s NEOS a zelenými sa vyslovili viacerí významní konzervatívci, tak napríklad niekdajší vicekancelár a líder ľudovcov Erhard Busek, bývalý rakúsky eurokomisár a minister pôdohospodárstva Franz Fischler, Heinz Nussbaumer, autor a hovorca bývalých prezidentov Rakúskej republiky Kurt Waldheima a Thomas Klestila, ale aj rakúsky kozmonaut Clemens Lothaler, prezident Nadácie Juliusa Raaba Markus Gull, či viaceré osobnosti z podnikateľskej sféry, oblasti vysokoškolského vzdelávania a médií.

SkryťVypnúť reklamu

Volila už aj hlava štátu

Volebné miestnosti navštívili už aj rakúski ústavní činitelia. Spolkový prezident Alexander Van der Bellen, ktorého sprevádzala manželka Doris Schmidauerová, po odovzdaní hlasu uviedol, že povolebné konzultácie s lídrami parlamentných politických strán začne po tom, čo budú známe konečné výsledky dnešných volieb.

Hlava štátu vyzdvihla význam účasti čo možno najvyššieho počtu oprávnených voličov. Ako povedal, domnieva sa, že hlasovanie nie je luxusom, ale povinnosťou.

Podľa Alexandra Van der Bellena doterajšia rakúska vláda kancelára Christiana Kerna zrejme v utorok podá demisiu.

Následne ju hlava štátu mieni poveriť, aby riadila krajinu ako úradujúci kabinet až do zostavenia novej rakúskej vlády.

Neverí prieskumom

Rakúsky prezident naznačil, že priveľmi neverí výsledkom prieskumov verejnej mienky a vie si dnes predstaviť aj iný výsledok ako nimi naznačovaný.

SkryťVypnúť reklamu

Za šťastný by Alexander Van der Bellen považoval vznik vlády zloženej z proeurópsky orientovaných politických strán osobitne v svetle situácie, v ktorej sa Únia ocitla po rozhodnutí občanov Veľkej Británie vystúpiť z EÚ.

Rakúsky spolkový kancelár a líder Sociiálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Christian Kern, ktorý si pred cestou do volebnej miestnosti bol dnes predpoludním zabehať vo viedenskom Pratri, nebol tak zhovorčivý, vyjadril však istý optimizmus a nádej, že jeho strana prekvapí v porovnaní s preferenciami, ktoré jej pripisujú výsledky prieskumov verejnej mienky.

Občiansku povinnosť si krátko pred poludním splnil aj favorit volieb, líder Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz, a to za tak obrovského záujmu viac ako 200 predstaviteľov médií vrátane desiatok televíznych štábov, že pre vzniknutý chaos sa ani nemohol pokojne vyjadriť.

SkryťVypnúť reklamu

Pri odchode z volebnej miestnosti sa obmedzil na konštatovanie, že verí v dobrý volebný výsledok a dúfa, že občania podporia hlasmi zmeny v krajine, ktoré jeho strana považuje za potrebné.

Po voľbách na koncert

Už pred nimi odvolili aj ďalší volební lídri s ambíciami dostať sa do parlamentu, Matthias Strolz z NEOS, Ulrike Lunaceková z radov zelených, ktorú sprevádzala jej 90-ročná mamička, aby následne zamierili na koncert do Musikvereinu vo Viedni, ale aj Peter Pilz, niekdajší spoluzakladateľ rakúskych zelených, ktorý je v týchto voľbách lídrom vlastnej kandidátky.

Ich hlasovaniu médiá nevenovali až takú pozornosť, avšak napriek tomu bolo zrejmé, že každý z nich prežíva volebný deň v inom rozpoložení.

Informovali o tom verejnoprávny rozhlas ORF, ako aj súkromná spravodajská televízia Oe24 TV a tlačová agentúra APA.

SkryťVypnúť reklamu

Iba volebný líder slobodných z FPÖ Heinz-Christian Strache zamieri do volebnej miestnosti až popoludní, posledné informácie hovorili o tom, že bol predtým v spoločnosti manželky vyvenčiť psa v lesnej oblasti pri Klosterneuburgu.

Rakúsko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 617
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 921
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 827
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 603
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 267
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR

Cirkevné procesy majú písané i nepísané pravidlá. Zmeniť sa môže veľa.


a 1 ďalší
Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
SkryťZatvoriť reklamu