- V Katalánsku sa napriek nesúhlasu ústrednej vlády v Madride konalo referendum o nezávislosti.
- Hlasovanie sprevádzalo napätie, polícia musela použiť gumové projektily.
- Pri zásahoch polície sa zranilo 761 ľudí.
- Volebné miestnosti sa zatvorili o 20.00 h.
BARCELONA. V Katalánsku sa v nedeľu konalo referendum o nezávislosti. K zrážkam medzi políciou a voličmi došlo na viacerých miestach. Ústredná vláda v Madride s konaním referenda nesúhlasila.
Brutálne zásahy španielskej polície počas nedeľného referenda o nezávislosti Katalánska hlásili z celého regiónu. Španielska vláda označuje referendum za protiústavné, zásahy však môžu ešte viac zradikalizovať nálady v celej krajine.
Po zrážkach s políciou museli ošetrovať viac ako sedemsto zranených, v uliciach Barcelony vznikali bariéry proti polícii, španielska polícia tvrdo zasiahla aj proti katalánskym hasičom. Bezpečnostné zložky využívali aj streľbu gumenými projektilmi.
Väčšina volebných miestností však zostala otvorená a tí, ktorí do nich prišli, hlasovali väčšinou za nezávislosť. Aj keď samotné hlasovanie sa skončilo okolo ôsmej večer, už teraz je jasné, že jeho výsledok nebude taký kľúčový ako samotný priebeh referenda.
Hlasovanie v Katalánsku sme sledovali minútu po minúte:
21:10 Minútu po minúte sme ukončili. Katalánska vláda začala so spočítavaním výsledkov, zatiaľ nie je jasné, kedy ich zverejnia. V referende však došlo aj k mnohým nezrovnalostiam.
21:00 "Katalánci po dnešnom referende o nezávislosti svojho regiónu získali právo na to, aby mali nezávislý štát s postavením republiky", vyhlásil predseda katalánskej autonómnej vlády Carles Puigdemont.
Oficiálne výsledky kontroverzného hlasovania budú podľa jeho slov známe za niekoľko dní. V súvislosti so zákrokom španielskej polície voči referendu Puigdemont tiež povedal, že Európska únia nemôže prehliadať porušovanie ľudských práv pri procese hlasovania.
Hlavná separatistická skupina v Katalánsku medzitým vyzvala regionálnu vládu, aby vyhlásila nezávislosť od Španielska po násilnom policajnom zákroku proti referendu.
20:33 "V Katalánsku sa dnes nekonalo žiadne referendum," vyhlásil na tlačovej konferencii španielsky premiér Mariano Rajoy. Veľká väčšina Kataláncov sa podľa neho nechcela zúčastniť hlasovania a dodržiavala zákon. Aktivity hnutia za nezávislosť označil za vydieranie, no povedal, že je otvorený aj dialógu.
20:15 Na 761 stúpol počet ľudí, ktorí do 19.30 h. potrebovali zdravotnú pomoc, informovalo katalánske ministerstvo zdravotníctva.
20:00 Hlasovanie sa skončilo. Niektorí ľudia ešte mohli aj po tomto čase odovzdať hlasovacie lístky, začína sa so spočítavaním hlasov.
19:48 Odporcov nezávislosti Katalánska znepokojili fotografie, na ktorých jednotliví voliči hlasujú viackrát.
Politická skupina proti nezávislosti Societat Civil Catalana zverejnila zábery niekoľkých ľudí, ktorí vhodili hlasovacie lístky v rôznych volebných miestnostiach.
Loading
...
19:35 Udalosti v španielskom regióne očami Mandora.

19:00 Obyvatelia regiónu majú poslednú hodinu na hlasovanie. Katalánska vláda oznámila, že referendum nebude trvať dlhšie ako do 20.00 h.
18:54 Škótska premiérka Nicole Sturgeonová vyzvala Španielsko, aby "zmenilo kurz" a aby nechalo ľudí v pokoji hlasovať. Belgický premiér Charles Michel vyzval k dialógu a odsúdil všetky formy násilia.
18:38 "Je najvyšší čas na zníženie eskalácie. Iba vyjednané riešenie je cesta vpred," reagoval na udalosti v Katalánsku hlavný vyjednávač Európskeho parlamentu pre brexit Guy Verhofstadt.
Loading
...
18:27 Karikatúra Mikiho Sliackeho k dnešnému referendu o nezávislosti.

17:55 Najviac ľudí sa podľa ministerstva zdravotníctva zranilo v Barcelone, Girone a Lleide. Dvaja najvážnejšie zranení sú hospitalizovaní v Barcelone.

17:37 Španielsky minister vnútra Juan Ignacio Zoido oznámil, že národná polícia a Civilná garda zatvorili 92 "nelegálnych" hlasovacích miestností v celom regióne. Minister dodal, že troch ľudí zatkli za občiansku neposlušnosť a útok na policajného dôstojníka.
17:20 Počet zranených sa zvýšil na 465, informovalo katalánske ministerstvo zdravotníctva.
16:59 "To, že málo Španielov a ešte menej Kataláncov či Baskov dôveruje Madridu ešte neznamená, že Francúzi či Fíni zdieľajú ich pocity, alebo chcú podporiť rozpad člena Európskej únie," píše v komentári Tom Nicholson.
16:38 Stovky Škótov sa zhromaždili v Edinburghu, aby preukázali podporu Kataláncom. Po Katalánsku má podľa indexu, ktorý vytvoril španielsky aktivista, najväčšiu šancu na nezávislosť práve Škótsko.
Loading
...
16:14 Na Twitteri sa objavilo video, ktoré zobrazuje zásah španielskej polície voči katalánskym hasičom.
Loading
...
16:05 Pre bezpečnostné riziká mali odložiť zápas španielskej La Ligy medzi futbalistami FC Barcelona a UD Las Palmas. Zástupcovia klubu informovali, že nedokážu zaručiť počas zápasu bezpečnosť. Zápas sa napokon odohrá za zatvorenými dverami.
Loading
...
15:53 Španielska vicepremiérka Soraya Saénzová de Santamaría vyhlásila, že polícia zasiahla v Katalánsku profesionálne, pevne a primerane. Podľa vicepremiérky neboli cieľom samotní voliči, ale materiál určený na zaistenie hlasovania.
15:39 Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič v relácii RTVS O 5 minút 12 uviedol, že situácia v Španielsku je napätá, najdôležitejšie je zvládnuť dnešný deň bez ujmy na zdraví a dramatickejších chvíľ.
"Je treba rešpektovať španielske zákony. Ide o citlivú vnútropolitickú záležitosť a očakáva sa, že to politická španielska reprezentácia zvládne," dodal.
15:26 Starostka Barcelony Ada Colau vyzvala španielskeho premiéra Mariana Rajoya, aby odstúpil z funkcie. "Ak je toto demokracia, mali by ste zastaviť policajnú akciu a môžeme viesť dialóg, ktorý potrebujeme," vyhlásila politička, ktorá nemohla hlasovať v referende, keďže ju polícia nevpustila do volebnej miestnosti.
15:12 Pri zásahoch polície utrpelo podľa najnovších údajov zranenia 337 ľudí, pričom stav niektorých je vážny.
Loading
...
14:40 "Z Barcelony prichádzajú zábery zakrvavených ľudí, ktorým sa polícia snaží zabrániť hlasovať v neústavnom referende. Zábery, na aké sme si z demokratických krajín už odvykli. Aj Katalánsko má právo na nezávislosť, no takto sa to nerobí," píše v komentári Matúš Krčmárik.
14:24 Demonštrácie sa konajú aj v Madride - najmä tie, ktoré sú namierené proti snahe o katalánsku nezávislosť. Na jednom z protestov sa spievala hymna z čias fašistického režimu Francisca Franca, objavili sa aj fašistické pozdravy, píše magazín Politico.
Loading
...
13:42 "Snažíme sa hlasovať, ale polícia to veľmi komplikuje, sú agresívni," hovorí pre SME Patt Cebedaová z katalánskeho mesta Dosrius.
13:35 Polícia sa snaží násilím vyviesť voličov z jednej zo škôl v Barcelone, informuje katalánska televízia BTV. Španieli tiež hovoria o jedenástich zranených policajtoch.
Loading
...
13:30 Na Hlavnom námestí v Madride sa vytvárajú skupiny protestujúcich ľudí, ktorí mávajú španielskymi vlajkami.
Loading
...
13:05 Organizátori referenda tvrdia, že otvorených je 73 percent z 2315 volebných miestností.
Hovorca katalánskej vlády Jordi Turull podľa agentúry AP oznámil, že vzhľadom na napätú situáciu môžu občania voliť všade, kde nájdu otvorenú volebnú miestnosť. Môžu odovzdať aj hlasovacie lístky, ktoré si stiahli z internetu a vytlačili doma.
12:57 Výsledok katalánskeho referenda by mohol zasiahnuť aj tamojšie futbalové kluby, z ktorých najslávnejší je FC Barcelona. Vedenie Barcelony síce naznačuje, že by rada zostala v La Lige, ale šéf španielskej ligy Javier Tebas sa vyhráža.
„V športe musia byť veci jasne uvedené. Nie je ľahké sa pohybovať v španielskej legislatíve, ale ak sa katalánske kluby osamostatnia, potom nebudú môcť hrať v španielskej La Lige. Dúfam však, že k tomu nedôjde," vravel podľa sport.es Tebas.Katalánci však majú aj náhradný plán. Futbalisti Barcelony by v budúcnosti mohli hrať anglickú, francúzsku či taliansku ligu.
12:35 "Madrid sa vždy bál, že výsledok bude kladný. Namiesto toho, aby robil politiku ktorá by presvedčila katalánsku spoločnosť, aké by boli výhody keby sme ostali v Španielsku, ostali v nemohúcej pozícii. Neustále hľadali len výhovorky, že Španielska ústava neumožňuje robiť referendum ani rozdelenie štátu," hovorí pre SME Joan Roca, starosta katalánskeho mestečka Gurb.
12:22 Hlasoval aj katalánsky regionálny prezident Carles Puigdemont. Politik tak urobil v Cornella de Terri, keďže volebnú miestnosť v Sant Julià de Ramis, kde mal pôvodne hlasovať, obsadila polícia.

Regionálny viceprezident Oriol Junqueras už takisto hlasoval, pričom podľa TV3 si musel z rovnakého dôvodu ako Puigdemont nájsť inú volebnú miestnosť.
12:20 Na Twitteri sa tiež objavila fotografia staršej zakrvavenej ženy, ktorá údajne chcela hlasovať v jednej z barcelonských škôl.
Loading
...
12:00 Katalánska vláda tvrdí, že záchranári kvôli "represiám zo strany španielskej polície" ošetrili 38 osôb. Traja ľudia sú zranení ťažko.
Loading
...
11:48 "Svet vidí, ako štát siaha k násiliu," vyhlásil hovorca katalánskej vlády Jordi Turull. Hlasovanie sa podľa neho koná v 73 percentách na to určených miest. "Žiadame o pokoj a trpezlivosť, útoky a blokovanie informácií pokračujú," povedal Turull.
Španielska vláda tvrdí, že len neochotne vyslala policajtov a príslušníkov civilnej gardy s príkazom zastaviť referendum. Ich prvotnou úlohou vraj je zhabať volebné materiály, nie zacieliť na ľudí, uistil zástupca centrálnej vlády v Katalánsku Enric Millo.
11:15 K zrážkam medzi políciou a voličmi došlo na viacerých miestach. Najprudšie zrážky vypukli v katalánskej metropole Barcelona, kde polícia násilím zabránila niekoľkým stovkám ľudí vstúpiť do volebnej miestnosti.
Spravodajská televízia Sky News uviedla, že polícia použila na rozohnanie davu gumené projektily. Desiatky ľudí príslušníci španielskych bezpečnostných síl zadržali.
Podľa očitých svedkov viacero ľudí utrpelo pri zásahoch polície zranenia.
Loading
...
10:05 Referendum si vyžiadalo prvé potýčky. Civilná garda rozbila kladivom sklo na vstupných dverách a použili tiež kliešte, aby sa dostali do volebného centra, kam mal prísť hlasovať regionálny prezident Carles Puigdemont.
Pred budovou v meste Sant Juli de Ramis sa polícia dostala do potýčky s ľuďmi čakajúcimi na hlasovanie. Ako píše agentúra AP, polícia použila štíty a podľa televíznych záberov aj pelendreky.

9:30 Španielka Ester považuje situáciu za veľmi komplikovanú. Dvadsaťsedemročná biologička si myslí, že sa za posledné roky rapídne zhoršila.
"Nepochádzam z Katalánska, takže nechcem aby sa región od Španielska oddelil. Nemyslím si, že by takýto krok zlepšil život ľudí, ktorí tam žijú. Na druhej strane si myslím, že španielska vláda by mala povoliť referendum," zdôraznila pre TASR.
Keďže verí, že žije v demokratickej krajine, ľudia by mali mať právo vysloviť svoj názor. "Mali by mať právo povedať, či chcú aby Katalánsko bolo nezávislé, alebo nie. Súhlasím s tým, aby ľudia mali právo vyjadriť svoj názor v legálnom referende. Skutočne neviem, čo sa dnes bude diať," uzavrela.
8:57 Referenda sa zúčastniť chcem, ale za normálnych okolností. Pre TASR to uviedol tridsaťdvaročný vyštudovaný právnik Jordi z Barcelony, ktorý vždy zastával názor, že nezávislosť regiónu je jeho právom.
"Chcem voliť, ale za normálnych okolností, pretože s referendom by mala súhlasiť ako španielska, tak aj katalánska vláda. Španielsko nám však nechce dovoliť zorganizovať regulárne referendum, ako bolo napríklad v Škótsku. Je dôležité mať právo voliť, veď hovoríme o demokratickej krajine," konštatoval Jordi.
Podľa neho španielska vláda svojím konaním potláča občianske a ľudské práva. "Vždy som bol presvedčený o tom, že v Španielsku je slabá demokracia a teraz sa mi to potvrdzuje," dodal. Sám je rozhodnutý zúčastniť sa dnešného referenda, z jeho kamarátov prevažná väčšina pôjde voliť tiež. "Aj moja mama by chcela ísť voliť, ale obáva sa, že by to mohlo byť nebezpečné," uzavrel.
7:40 Davy sa zhromažďujú pred volebnými miestnosťami v školách a verejných budovách v Barcelone a ďalších katalánskych mestách.
Voliči začali prichádzať pred úsvitom, aby sa pridali k rodičom, deťom a aktivistom, ktorí obsadili budovy v rozpore s rozhodnutím súdu zakazujúcim využívanie verejných lokalít na nelegálny plebiscit.
Referendum
- Ústredná španielska vláda v Madride sa usiluje zabrániť konaniu referenda prostredníctvom rozhodnutí Ústavného súdu. Ten už pozastavil platnosť zákona a vyhlášky o vypísaní referenda, ako aj legislatívu, ktorá by mala v prípade vyhlásenia nezávislosti Katalánska slúžiť ako dočasná ústava novej republiky. Katalánski separatisti medzičasom znížili na polovicu odhady očakávanej účasti v dnešnom referende. Vzhľadom na represívne kroky Madridu by sa podľa nich dalo považovať za veľký úspech, ak by za nezávislosť hlasoval zhruba milión z celkového počtu 5,3 milióna voličov.