LONDÝN, BRATISLAVA. Pred pár mesiacmi mala britská Konzervatívna strana v parlamente 331 miest. Bolo to len o trochu viac ako potrebných 326 mandátov na väčšinu, no strana mala ešte sedemnástich spojencov.
Premiérka Theresa Mayová v apríli rozhodla, že na vyjednávanie o brexite potrebuje silnejší mandát a väčšiu podporu parlamentu. Plán jej však nevyšiel, jej strana dokonca hlasy stratila a vládu sama nezostaví.
V Británii tak nastala patová situácia. Podobný scenár sa udial aj vo voľbách v roku 2010. Premiérka sa síce môže pokúsiť zložiť koalíciu, no šance má aj jej súper Jeremy Corbyn. Kým nová vláda nevznikne, pri moci je stále tá súčasná.
Aké sú ďalšie scenáre?

Loading
...
1. Koalícia chaosu
Médiá aj politici hneď po zverejnení výsledkov takto okomentovali jednu z možností. Jeremy Corbyn by ako líder labouristov mohol dať dokopy strany proti premiérke Mayovej.
Potreboval by však mandáty škótskych nacionalistov z SNP, Liberálnych demokratov, Zelených či waleskú stranu Plaid Cymru. Musel by však do vlády presvedčiť aj írskych unionistov, ktorí sú spojencami konzervatívcov, aby mali väčšinu.
Navyše niektoré strany ako SNP deklarovali, že odmietajú formálnu koalíciu a budú sa rozhodovať len na základe menších dohôd.
2. Menšinová vláda
Ak by sa premiérka Theresa Mayová rozhodla nepodať demisiu, môže vytvoriť menšinovú vládu. Konzervatívci by tak mohli vládnuť úplne sami, no hocikedy by im hrozilo hlasovanie o vyslovení nedôvery a presadzovanie zákonov by bolo komplikované.
Podobný scenár by mohol využiť aj Jeremy Corbyn.
3. Menšina s dohodami
Konzervatívci by mohli tiež uzavrieť s niektorými stranami dohody o konkrétnych podmienkach podpory. Strana by sa tiež mohla spojiť do koalície so severoírskou Demokratickou unionistickou stranou.
Tá vyzerá zatiaľ ako najbližší politický partner konzervatívcov. Mayová by s unionistami mala tesnú väčšinu.

4. Mayovej nemožná väčšina
Jedným zo spôsobov, ako môže premiérka zaistiť väčšinu v parlamente, je zopakovať scenár z roku 2010. Konzervatívci sa vtedy spojili s Liberálnymi demokratmi. Vláda však bola veľmi krehká, plná sporov a rozdielnych názorov na ľudskoprávne témy.
Líder liberálov Tim Farron pritom už avizoval, že túto možnosť koalície vylučuje.
5. Predčasné voľby
Je to jedna z možností. V minulosti sa podľa BBC premiéri menšinovej vlády snažili v čo najskoršom termíne zvolať predčasné voľby, aby si zabezpečili väčšinu.
Voľby však môžu prísť len vtedy, ak za nich prakticky zahlasujú konzervatívci aj labouristi, alebo poslanci vyslovia vláde nedôveru.
Politici majú len desať dní na prvý pokus zostaviť vládu – kým kráľovná neprednesie reč o prioritách vlády. Ak sa im to nepodarí, majú ešte ďalších 14 dní, píše Politico. Po tomto termíne sa vyhlásia nové voľby.