SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Sformujem vládu, ktorá vyvedie Britániu z Únie, vyhlásila Mayová (minúta po minúte)

Mayová dostala súhlas kráľovnej s vytvorením menšinovej vlády.

 • Britskí voliči hlasovali v predčasných parlamentných voľbách.
 • Konzervatívci, stratili väčšinu v parlamente. Na to, aby vládli samostatne, potrebovali aspoň 326 kresiel.
 • Mayová dostala súhlas kráľovnej s vytvorením menšinovej vlády.

Britské voľby sme sledovali minútu po minúte

20:58 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za vašu pozornosť, o ďalšom dianí budeme informovať v rámci bežného spravodajstva.

20:17 Ešte pred dvoma rokmi panovala medzi expertmi na britskú politiku zhoda v troch základných veciach: Británia je v nasledujúcich rokoch odsúdená na koaličné vlády, voliči nebudú hlasovať za vystúpenie z Európskej únie, a historická dominancia dvoch najväčších strán sa pomaly končí. Všetci tri začali prestávať platiť postupne.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvá v roku 2015, keď získali konzervatívci väčšinu a vytvorili vládu sami, druhá v roku 2016, keď Briti odhlasovali brexit.

Platnosť tej tretej sa skončila po štvrtkových parlamentných voľbách.

Prečítajte si tiež: Briti idú proti prúdu. Opäť masovo volia mainstream Čítajte 

19:18 Theresa Mayová ponechá vo funkciách kľúčových ministrov svojej doterajšej vlády, informovala BBC. Na svojich postoch by mali zostať šéfovia rezortov financií a diplomacie Philip Hammond a Boris Johnson, ako aj ministerka vnútra Amber Ruddová.

K personálnej zmene by podľa novín The Sun nemalo dôjsť ani na ministerstve pre brexit, ktoré naďalej povedie David Davis. Svoje kreslo by si mal udržať aj minister obrany Michael Fallon.

18:41 O vytvorení budúcej britskej vlády bude rokovať Mayová so severoírskou Demokratickou unionistickou stranou. Tieto dve strany budú mať v dolnej komore britského parlamentu spolu len tesne nadpolovičnú väčšinu hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

Z celkového počtu 650 kresiel im ich bude patriť buď 328 alebo 329 - podľa toho, kto získa mandát v poslednom obvode, z ktorého výsledky ešte stále nie sú k dispozícii.

17:59 K zotrvaniu vo funkcii britskej premiérky Mayovej zagratuloval predseda Európskej rady Donald Tusk. V gratulačnom liste ju nabáda na rýchly začiatok konštruktívnych rokovaní o brexite s cieľom dospieť k dohode šetrnej k občanom.

"Našou spoločnou zodpovednosťou a naliehavou úlohou je viesť rokovania o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ v čo najlepšom duchu, aby výsledná dohoda čo najmenej uškodila našim občanom, firmám i štátom po marci 2019. Časový rámec stanovený článkom 50 Lisabonskej zmluvy nám nedáva čas nazvyš," uviedol v liste Tusk.

Vyslovil sa tiež za udržanie priamych kontaktov s Mayovou, čím chce uľahčiť prácu vyjednávačov na obidvoch stranách. Dodal, že koncom júna rád privíta britskú premiérku na summite Európskej rady v Bruseli.

Skryť Vypnúť reklamu

17:41 Líderka severoírskej Demokratickej unionistickej strany Arlene Fosterová vyhlásila, že strana začne rozhovory s britskou premiérku Theresou Mayovou, ktorej konzervatívci stratili vo štvrtkových predčasných parlamentných voľbách nadpolovičnú väčšinu v Snemovni reprezentantov.

17:29 Nemecká vláda verí, že rokovania o brexite sa začnú v čo najskoršom možnom termíne. Vyhlásila to v piatok v Berlíne jej hovorkyňa Ulrike Demmerová. Berlín však upozornil, že na predĺžení stanovej dvojročnej lehoty na vyjednávanie o brexite by sa museli jednomyseľne zhodnúť všetky členské štáty Európskej únie.

17:04 Strana SaS želá Veľkej Británii koaličnú vládu, ktorá dokáže krajinu vyviesť z EÚ s čo najmenšími stratami. V reakcii na výsledky britských predčasných parlamentných volieb to uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Skryť Vypnúť reklamu

Poukázal na to, že voliči Veľkej Británie nedali žiadnej z politických strán absolútny mandát na riadenie krajiny v týchto pohnutých časoch. Zároveň zdôraznil, že Briti v Európe zostávajú "a tento jednoduchý zemepisný fakt by mal viesť k racionálnym politickým postojom na oboch stranách lamanšského kanála".

16:35 Výsledky volieb odštartovali politický boj, ktorého výsledok ovplyvní aj priebeh rokovaní medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou o brexite.

V reakcii na britské hlasovanie to uviedol predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý verí, že premiérka Theresa Mayová si po vyhodnotení novej politickej situácie zvolí najlepšiu možnosť pre udržanie stability krajiny. Podľa Mosta-Híd sa opäť ukázalo, že predčasné voľby málokedy prinesú riešenie situácie. "Skôr prinášajú väčšiu nestabilitu," poznamenáva.

Skryť Vypnúť reklamu

16:04 Niekdajší škótsky premiér a líder Škótskej národnej strany Alex Salmond pred tromi rokmi opakoval, že referendum o nezávislosti je „príležitosťou len raz za generáciu“. Napriek intenzívnej kampani nacionalistov 55 percent Škótov nezávislosť odmietlo a Salmond z čela strany odišiel. Jeho nástupkyňa Nicola Sturgeonová po hlasovaní o brexite začala Škótov ubezpečovať, že túto šancu budú mať ešte raz.

„Po tom, čo budú jasné podmienky brexitu, budú mať Škóti na výber. Referendum o nezávislosti sa bude konať,“ povedala Sturgeonová.

Prečítajte si tiež: Škótski nacionalisti stratili, nezávislosť sa im vzďaľuje Čítajte 

15:04 Šéfka Škótskej národnej strany Nicola Sturgeonová vyhlásila, že treba upustiť od "ľahkomyseľného" prístupu Konzervatívnej strany k odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Sturgeonová uviedla, že po tom, čo Mayová stratila väčšinu v parlamente, "stratila aj všetku autoritu a dôveryhodnosť" a mala by odstúpiť.

Skryť Vypnúť reklamu

14:43 Líder britských liberálnych demokratov Tim Farron povedal, že Mayová "by sa mala hanbiť" za vyhlásenie predčasných parlamentných volieb, a pridal sa k výzvam na jej odstúpenie.

Farron uviedol, že Mayová "z čistej arogancie a márnomyseľnosti" vypísala predčasné voľby a hazardovala s budúcnosťou Británie.

"Ak má čo len štipku sebaúcty, podá demisiu," dodal líder liberálnych demokratov. Briti podľa Farrona vo voľbách odmietli Mayovej verziu "tvrdého brexitu", rokovania o brexite by sa teraz mali pozastaviť.

13:54 Mayová oznámila, že zostane vo funkcii po tom, ako dostala od kráľovnej Alžbety II. súhlas s vytvorením menšinovej vlády. "Sformujem vládu, ktorá povedie krajinu vpred a vyvedie Britániu z Európskej únie," vyhlásila Mayová po stretnutí s kráľovnou.

Skryť Vypnúť reklamu

Predsedníčka vlády prisľúbila, že dodrží určený časový rozvrh odchodu Británie z EÚ. Príslušné rokovania Londýna s Úniou sa majú začať o desať dní, 19. júna.

Dodala, že bude spolupracovať so severoírskou Demokratickou unionistickou stranou. Zdôraznila tiež, že Spojené kráľovstvo teraz potrebuje istotu.

13:25 Mayová je spolu s manželom na ceste z Downing Street do Buckinghamského paláca. Na otázku "je to silná a stabilná vláda?“ neodpovedala.

13:02 Financial Times na grafike ukázali, ako prebiehala volebná noc.

12:28 Výsledky stále nie sú konečné, chýbajú ešte výsledky z Kensingtonu.

11:55 Líder euroskeptickej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva Paul Nuttall podal demisiu. Napriek tomu si myslí, že strana môže byť populárna, ale nie s ním ako lídrom. „Nová éra musí začať s novým lídrom,“ vyhlásil.

Skryť Vypnúť reklamu

UKIP získala len dve percentá hlasov v porovnaní s 13 percentami z predošlých volieb a do parlamentu sa nedostala.

11:16 Mayová požiada kráľovnú Alžbetu II. o poverenie na vytvorenie novej vlády. Stretnutie s panovníčkou v Buckinghamskom paláci je naplánované na 13.30 h SELČ, oznámil hovorca Mayovej kancelárie. Mayová počíta s podporou severoírskej Demokratickej unionistickej strany.

10:51 Predseda Európskej rady Donald Tusk pripustil, že teraz nie je zrejmé, kedy sa začnú rokovania o brexite. Upozornil, že je ale jasný termín konca týchto rozhovorov a varoval pred tým, aby sa obe strany rozišli bez dohody.

10:37 Rozhovory o brexite by podľa únijného vyjednávača pre Michela Barniera mali začať vo chvíli, keď na ne bude Británia pripravená s tým, že časový plán a pozície EÚ je jasná.

Skryť Vypnúť reklamu

"Dajme hlavy dokopy a dosiahnime dohodu," napísal na twitteri Barnier.

10:22 Labouristi sa pokúsia vytvoriť menšinovú vládu. Pre BBC to uviedol labouristický tieňový minister financií John McDonnell.

"Navrhneme, že budeme slúžiť krajine a vytvoríme menšinovú vládu. Dôvodom je to, že Konzervatívna strana podľa mňa nie je stabilná, že premiérka nie je stabilná," povedal McDonnell. Uviedol tiež, že labouristi nebudú uzatvárať koaličnú dohodu so žiadnou inou stranou.

10:01 Sme pripravení slúžiť krajine, povedal pre BBC Corbyn. Výsledok svojej strany označil za "neuveriteľný". "Ľudia volili nádej," dodal.

9:52 Rokovania o brexite budú dlhé a zložité, ale výsledok volieb nespochybnil rozhodnutie Britov opustiť EÚ. Povedal to francúzsky premiér Edouard Philippe.

Skryť Vypnúť reklamu

9:49 Voľby priniesli aj porážku viacerých známych politikov. Do parlamentu sa nedostali napríklad bývalý šéf liberálnych demokratov Nick Clegg alebo niekdajší škótsky premiér a čelný predstaviteľ Škótskej národnej strany Alex Salmond.

9:30 V Británii nastala patová situácia. Kým nová vláda nevznikne, pri moci je stále tá súčasná. Aké sú ďalšie scenáre?

Prečítajte si tiež: Pat, koalícia chaosu aj vláda bez moci. Aké má Británia možnosti? Čítajte 

9:12 Mayová dnes nemá v úmysle oznámiť svoju demisiu. Podľa agentúry Reuters je o tom presvedčená hlavná politická komentátorka BBC Laura Kuenssbergová.

"Theresa Mayová nemá v úmysle dnes oznámiť svoju rezignáciu," uviedla Kuenssbergová v rozhlase BBC. Hneď však dodala: "Nie je mi jasné, či sa tak nesnaží umlčať špekulácie pred tým, než sa (premiérka) skutočne rozhodne."

Skryť Vypnúť reklamu

8:45 Ženy sa dostali do parlamentu v rekordnom počte - v 650-člennom zákonodarnom zhromaždení získali najmenej 200 kresiel.

8:30 Mayová dá o 11.00 h SELČ (vyhlásenie, informovali miestne médiá. "Samozrejme, ak (Mayová) dosiahne horší výsledok než pred dvoma rokmi a bude takmer nemožné zostaviť vládu, potom pochybujem, že v dlhodobom horizonte ako líderka Konzervatívnej strany prežije," vyhlásil bývalý minister financií George Osborne.

8:21 Theresa Mayová chcela viac sily. Potvrdenie, že jej línia tvrdého odchodu z únie má podporu národa. Stratila aj tú pôdu spod nôh, ktorú doteraz mala. Briti politicky tápu a voľby ukázali, že so svojim rozhodnutím opustiť Úniu sa zatiaľ nevysporiadali. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Mayová už nebude udávať tvrdý tón brexitu Čítajte 

7:24 Britská libra oslabuje. Klesla už na najnižšiu úroveň za sedem týždňov.

Prečítajte si tiež: Libra je po voľbách pod tlakom, investori sa obávajú choasu Čítajte 

7:03 Je to oficiálne, žiadna zo strán nezískala väčšinu a v parlamente hrozí patová situácia. Podľa prognózy BBC po zrátaní hlasov v takmer všetkých zo 650 volebných obvodov už zisk konzervatívcov nemôže narásť do takej miery, aby dosiahli väčšinu v podobe 326 kresiel.

Podľa odhadu BBC by mali mať konzervatívci v novozvolenom parlamente 318 kresiel, čo je o 13 menej, ako mali doteraz. Predpokladaný zisk opozičných labouristov je 262 kresiel, o 30 viac ako pri doterajšom zložení Dolnej snemovne.

6:41 Výsledky v Severnom Írsku ukázali, že do parlamentu sa dostalo 10 poslancov Demokratickej unionistickej strany, sedem poslancov írskej republikánskej strany Sinn Féin a jedna nezávislá poslankyňa.

Skryť Vypnúť reklamu

6:31 Premiérka Mayová pred rokovaniami o brexite stratila dôveru. Je otázne, či sa podarí zostaviť vládu ľavičiarovi Corbynovi. Kto sú víťazi a kto porazení?

Prečítajte si tiež: Mayovej vabank nevyšiel, Brusel sa teší (víťazi a porazení) Čítajte 

6:24 Bývalý predseda euroskeptickej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage vyhlásil, že jeho zoskupenie by malo prevziať významnú úlohu v politike, ak by konzervatívci pred rokovaniami o brexite nemali výraznú väčšinu. Podľa jeho vyjadrenia,by "nemal na výber" a musel by sa vrátiť do politiky, ak by bol proces vystúpenia Británie z EÚ ohrozený.

6:04 Predpokladané výsledky sú akýmsi zemetrasením v tamojšej politike. Pre TASR to uviedol profesor politických vied na Queen Mary University of London Tim Bale.

Za skutočných víťazov označil labouristov. "Toto je najlepší možný výsledok, ktorý si mohli labouristi predstaviť len vo svojich snoch, a zároveň je to najhoršia noc pre Konzervatívnu stranu. Vláda zrejme stratila väčšinu v parlamente," povedal Bale a dodal, že je potrebné zamyslieť sa nad tým, ako ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

Corbyna označil za faktického víťaza volieb, zatiaľ čo súčasná premiérka podľa neho volebný zápas prehrala na plnej čiare.

6:01 Výsledky exitpollov považuje tamojší profesor politických vied Simon Hix za veľmi prekvapujúce.

"Nech je to akokoľvek, toto je veľké prekvapenie, pretože všetky prieskumy predpovedali získanie relatívne veľkej väčšiny pre konzervatívcov. Labouristov podporilo predovšetkým veľké množstvo mladých ľudí, ktorí volili proti líderke konzervatívcov Therese Mayovej," uviedol Hix pre TASR počas povolebnej noci na pôde London School of Economy (LSE) v Londýne.

"Nech bude konečný výsledok akýkoľvek, naša pozitívna kampaň už zmenila tvár britskej politiky k lepšiemu."

Jeremy Corbyn

Za najväčšie prekvapenia označil prognózovaný počet kresiel pre konzervatívcov a Škótsku národnú stranu. dojem, že všetky boli skôr proti nim.

"Žiadna strana nebude mať záujem sa s nimi spojiť," konštatoval. Domnieva sa, že Britániu čaká veľmi nestabilné obdobie, nevylúčil ani ďalšie predčasné voľby.

Skryť Vypnúť reklamu

Odhadované výsledky podľa Hixa naznačujú, že voličom sa nepáči cesta, ktorou sa krajina uberá.

"Myslím si, že verejnosť povedala, že chceme opustiť EÚ, ale odmieta víziu brexitu konzervatívcov. Chcú inú Britániu, veľkorysú spoločnosť, ktorá bude míňať viac peňazí na verejnosť, možno tzv. soft brexit. Teda chcú odlišnú verziu odchodu krajiny z EÚ od tej, ktorú navrhla Theresa Mayová," konštatoval.

Načítavam video...

5:31 Corbyn vyhlásil, že Mayová by mala rezignovať a uvoľniť cestu novej vláde.

Mayová povedala, že jej strana sa bude usilovať o zaručení stability krajiny bez ohľadu na výsledok volieb. Nepovedala však výslovne čo plánuje, ak sa potvrdí povolebný odhad výsledkov.

"Krajina potrebuje obdobie stability a nech bude výsledok akýkoľvek, Konzervatívna strana garantuje, že splníme našu povinnosť a zaručíme stabilitu."

5:27 Aj upravené odhady hovoria o patovej situácii. Ak by konzervatívci získali 318 kresiel, zvyšné tri strany - labouristi, liberálni demokrati a škótski nacionalisti by ich počtom mandátov nedokázali dobehnúť.

5:09 Ešte ani o piatej ráno nie sú spočítané výsledky volieb. Podľa predbežných výsledkov majú konzervatívci aj labouristi po 220 kresiel. Agentúra PA odhaduje, že by Konzervatívna strana mohla získať 321 mandátov, teda o päť menej, ako potrebuje na väčšinu.

0:03 Už prvotné odhady mali negatívny dopad aj na libru, ktorá výrazne poklesla. K doláru o dva centy, rovnako aj k euru (na 1,13 eura).

0:00 Britský minister pre Severné Írsko James Brokenshire povedal, že je "priskoro na to povedať", či bol presný odhad volebných výsledkov, podľa ktorého jeho Konzervatívna strana nezíska v parlamente väčšinu.

Pokiaľ sa výsledky odhadov potvrdia, Britániu čakajú veľmi skoro ďalšie voľby.

Ed Balls, bývalý minister financií za labouristickú stranu

"Musíme počkať na nejaké faktické údaje," povedal vo štvrtok v noci naznačujúc, že v kľúčových oblastiach konzervatívci rátali so silnou podporou.

23:47 Ed Balls, bývalý minister financií za labouristickú stranu predpovedá, že pokiaľ sa výsledky odhadov potvrdia, Britániu čakajú veľmi skoro ďalšie voľby.

23:40 Veľká Británia už nie je tou nudnou krajinou, kde sa v politike nič zásadné neodohráva. Nie je tou krajinou politického stredu, kde aj ľavica Tonyho Blaira zavádza spoplatnené školstvo a konzervatívny premiér David Cameron je tvárou „socialistického“ zdravotníckeho systému.

Británia prekvapila pred rokom v referende a prekvapuje aj teraz. Ak sa potvrdia exit polly a konzervatívci naozaj nebudú mať väčšinu v parlamente, bude to symbolicky znamenať mnoho. Brexit to síce už nezvráti, ten je príliš rozbehnutý, ale ukáže to, že Briti si istým spôsobom spytujú svedomie.

Čo ukázali britské voľby a čo bude po nich - aj to si môžete prečítať v komentári Matúša Krčmárika.

Prečítajte si tiež: Corbyn nie je Blair, ukázali voľby. Ale najmä, Mayová nie je Cameron Čítajte 

23:38 Minister financií za Konzervatívnu stranu označil odhady výsledkov britských volieb za absolútne katastrofálne, píše ČTK.

23:28 Volebná účasť by podľa očakávaní mala dosiahnuť približne dve tretiny zo 47 miliónov oprávnených voličov.

23:25 Volebnú noc na BBC môžete sledovať aj naživo.

Načítavam video...

23:21 Keby voľby dopadli reálne tak, ako ukazujú odhady, konzervatívci by oproti roku 2015 stratili šestnásť kresiel, zatiaľ čo labouristi by ich získali navyše 34.

23:14 Nič ešte nie je isté, pretože stále ide o odhady. Definitívne výsledky by mohli byť známe v piatok ráno. V každom prípade, prvé správy hovoria o veľkej porážke Theresy Mayovej, hoci jej konzervatívci voľby vyhrali.

23:07 Theresa Mayová zvolaním predčasných volieb veľmi zariskovala, cituje web BBC redaktorku Lauru Kuenssbergovú. Podľa nej si mohla vybojovať silnú a stabilnú pozíciu, ale tiež voľby mohli priniesť jej koniec na pozícii premiérky.

Ten jej teraz reálne hrozí, pretože ak sa potvrdia odhady, konzervatívci nezískajú väčšinu a na vládnutie budú musieť nájsť koaličného partnera.

23:00 Konzervatívci podľa odhadov vyhrali voľby, ale prišli o väčšinu v parlamente - získali iba 314 kresiel, na väčšinu je potrebných 326.

Labouristom odhady prisudzujú 266 kresiel v parlamente.

23:00 Volebné miestnosti sa zatvorili, parlamentné voľby sú na konci.

22:38 Pripomeňme si, ako dopadli voľby pred dvomi rokmi. Vyhrali ich konzervatívci so ziskom 36,8%, hneď za nimi skončili labouristi (30,5%).

Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) získala podporu 12,7%, liberálni demokrati 7,9%, Škótska národná strana 4,7%.

22:29 Ako voľby dopadnú, ukáže spoločný prieskum televízií BBC, ITV a Sky, ktorého výsledky budú známe okamžite po zatvorení volebných miestností.

Prieskum realizovali v 144 volebných miestnostiach naprieč Britániou.

Podobné exit polly úspešne predpovedali výsledky v posledných piatich parlamentných voľbách, pričom v rokoch 2005 a 2010 odhady takmer úplne presne predznamenali skutočné rozdelenie kresiel v parlamente.

Napríklad v otázke brexitu sa však prieskumy mýlili.

22:00 Britskí voliči majú poslednú hodinu na to, aby ešte odovzdali svoj hlas. O 23.00 nášho času (22.00 miestneho času) sa volebné miestnosti zavrú a hneď by mali byť známe aj prvé odhady výsledkov.

21:31 Obyvatelia Veľkej Británie dnes hlasujú vo viacerých zaujímavých volebných miestnostiach. Jednu Briti zriadili napríklad aj v karavane na farme v dedinke Garthorpe na východe Anglicka.

21:22 "Povediem vládu, na ktorú sa budete môcť spoľahnúť. Labouristi vybudujú Britániu, ktorá pracuje pre všetkých, nie iba pre niektorých," adresoval svojim voličom jeden z odkazov na sociálnej sieti počas dňa Jeremy Corbyn.

"Každý hlas sa počíta. Prosím vás, podporte vášho konzervatívneho kandidáta a spoločne zaistíme najlepšiu možnú dohodu o brexite a vybudujeme silnejšiu Britániu," vyzývala na twitteri premiérka Theresa Mayová.

20:57 Svoju úlohu v britských voľbách môže zohrať aj účasť. Napríklad labourista Jeremy Corbyn počas dňa opakovane na twitteri vyzýva ľudí, aby išli voliť.

Naposledy v roku 2015 prišlo k urnám 66,4 percenta oprávnených voličov. Bolo to viac ako predtým v roku 2010.

Popoludní Briti hlásili, že dnes je účasť mierne nadpriemerná.

20:18 Podľa Lord Ashcroft Polls dnes konzervatívci získajú nadpolovičnú väčšinu. Podľa tých najoptimistickejších odhadov by ich mohli dosiahnuť až 373.

V súčasnosti ich majú len 330. Na vytvorenie väčšiny ich potrebujú aspoň 326.

19:53 Voľby vo Veľkej Británii na niektorých miestach ovplyvňujú aj silné dažde. V Severnom Írsku dokonca varujú pred možnými záplavami.

19:47 Pod tlakom sporov v rámci koalície či strany si Corbyn uvedomuje, že toto nie je svet, ktorý mu vyhovuje. A tak postupne odchádza.

"Mám už 68 rokov, stranu som dostal na čelo vlády, je čas uvoľniť miesto mladším," hovorí v rozlúčkovom prejave viditeľne vyčerpaný Corbyn. V ďalších predčasných voľbách, ktoré po rozpade koalície prídu čoskoro, už labouristov nepovedie.

Aj toto by sa mohlo udiať v prípade, že by vo voľbách uspeli labouristi. Prečítajte si fikciu, ako by mohlo vyzerať prvých sto dní premiéra Corbyna.

Prečítajte si tiež: Stret ľavičiara s realitou. Ako by vyzeralo prvých sto dní premiéra Corbyna? Čítajte 

18:56 Hlavným dôvodom, prečo podpora súčasnej britskej premiérky Theresy Mayovej v predvolebných prieskumoch klesá, je, že vybudovala svoju kampaň na získaní silného mandátu pre rokovania s EÚ o brexite. Uviedol to analytik Anton Spišák z britského Institute for Government.

"Theresa Mayová vybudovala volebnú kampaň na svojej pozícii ako jedinej líderky, ktorá je schopná viesť rokovania o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie. Napriek tomu však odmietla otvorene diskutovať s opozičnými politikmi, čo stálo v priamom protiklade s vnímaním jej osoby ako silnej líderky," konštatoval Spišák.

Napriek tomu, že šéf opozičných labouristov Jeremy Corbyn získal momentálne silnejšie postavenie, je podľa Spišáka pravdepodobné, že jeho strana nezíska taký silný mandát, ako sa očakáva. Podľa neho by však Theresa Mayová nemala prehrať voľby.

17:52 Podľa údajov niekoľkých volebných komisií v centre Londýna okolo 15:00 SELČ, teda sedem hodín po otvorení volebných miestností a osem hodín pred ich uzavretím, bola účasť mierne nadpriemerná.

17:20 Polícia popoludní nakrátko uzavrela Trafalgarské námestie v Londýne kvôli podozrivému predmetu. Túto oblasť zároveň evakuovala. Následne úrady oznámili, že nebezpečenstvo už nehrozí a že zrejme nešlo o terorizmus. Policajný hovorca uviedol, že námestie bolo evakuovaných a na miesto boli poslaní špecialisti.

Preventívne boli uzavreté aj neďaleké stanice Charing Cross. Polícia zatiaľ neposkytla podrobnosti o podozrivom náleze.

Polícia má zvýšenú pohotovosť kvôli dnešným predčasným parlamentným voľbám v krajine. V sobotu sa v Londýne odohral teroristický útok, ktorý si vyžiadal osem obetí.

17:09 Posledné roky sa to opakuje pri takmer všetkých významnejších voľbách v Európe. Najskôr sa na internete objavia čudné tajné materiály, ktoré majú očierniť vybraného protikandidáta. Potom sa zistí, že sú falošné.

Neskôr je jasné, že ich šírili z Ruska „anonymní hackeri“, ktorí mali za cieľ bojovať proti „fake news“ a „hoaxom“ šíreným zo Západu. A napokon sa zistí, že Rusi toho-ktorého kandidáta podporovali aj finančne miliónovými sumami v eurách. O britských voľbách to však neplatí.

Prečo je to tak?

Prečítajte si tiež: Britské voľby Rusov nezaujímajú. Už dosiahli svoje Čítajte 

16:42 Británia má jedinečný systém vlády. Napríklad nemá písanú ústavu (rovnako sú na tom len Nový Zéland a Izrael). Horná komora z parlamentu sa skladá z nevolených ľudí, ktorí sa k funkcii často dostali len vďaka svojmu pôvodu.

Prečítajte si, ako funguje britský parlament.

Prečítajte si tiež: Britskí poslanci nemajú dosť miest na sedenie. V parlamente nemôžu zomrieť Čítajte 

15:30 V londýnskej časti Pimlico v rámci Westminstru prevažujú voliči Konzervatívnej strany. Jedným z nich je aj Ben. "Budem voliť konzervatívcov, lebo chcem silnú a stabilnú ekonomiku. S labouristami pri moci by sa len zvýšila nezamestnanosť," uviedol.

Členovia volebnej komisie v oboch častiach Londýna predpovedajú vysokú volebnú účasť. "Od rána sme veľmi zaneprázdnení," uviedol člen v časti Bayswater. Julia z Pimlica si to vysvetľuje na základe tesného rozdielu, ktorý predpovedali predvolebné prieskumy medzi líderkou konzervatívcov Theresou Mayovou a šéfom labouristov Jeremym Corbynom.

15:12 Na Oxforde vyštudovaná psychoterapeutka Marigold Johnsonová je zarytou zástankyňou labouristov. Dokonca za nich v voľbách kandidovala v roku 1974, no neúspešne. Jej manžel, britský novinár a historik Paul Johnson bol taktiež ich prívržencom až do nástupu bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej, keď začal podporovať konzervatívcov. Za nich aj neskôr kandidoval.

"Volila som kandidáta Labouristickej strany, vždy som volila túto stranu a aj som za nich kandidovala. V roku 1974 podporoval labouristov aj môj manžel. Potom začal podporovať Margaret Thatcherovú. Zmenil názor, pretože si myslí, že labouristi idú zlou cestou. Ja si myslím, že máme zlého lídra, ale stále je to moja strana. Som socialistka. Verím v spravodlivé prerozdelenie peňazí a myslím si, že je v súčasnosti neprimerane veľa bohatých ľudí," uviedla Johnsonová, ktorá kedysi pracovala pre Soniu Orwellovú, vdovu po britskom spisovateľovi Georgeovi Orwellovi. Jej otec Thomas Hunt bol lekárom bývalých britských premiérov Winstona Churchilla, Clementa Atleeho a Anthonyho Edena.

Na otázku, ako je možné, že spolu s manželom prežili toľko rokov, keď majú výrazne odlišné politické názory, odpovedala bez váhania: "O politike sa nerozprávame." Marigold Johnsonová volila v britskej štvrti Bayswater, v ktorej prevládajú voliči Labouristickej strany.

13:32 Žiadne druhé kolo, víťaz berie všetko. Na získanie väčšiny Mayovej konzervatívci potrebujú získať aspoň 326 poslaneckých kresiel.

Prinášame štyri scenáre, ako to môže dopadnúť.

Prečítajte si tiež: Od úžasnej noci Mayovej po absolútnu katastrofu. Ako môžu dopadnúť britské voľby Čítajte 

12:55 Volička Rachel Sheardová, ktorá odovzdala hlas vo volebnej miestnosti na ulici Borough High vo štvrti, kde došlo k útoku na trhovisko, uviedla: "Hoci mala byť stredobodom volieb EÚ, nemyslím si, že práve teraz ju majú Londýnčania v srdciach a v mysliach, nie natoľko, ako bezpečnosť."

12:10 "Volila som konzervatívca, iná možnosť nie je. Mayová síce nie je silná vodkyňa, ako o sebe tvrdí, ale Corbyn by nám zvýšil dane a to je to posledné, čo chcem," povedala ČTK poštová úradníčka Alice Meadowsová, ktorá hlasovala v jednej zo škôl londýnskeho obvodu Westminster North.

Pred Corbynovým nástupom volila labouristov, ale súčasný líder ich vraj nasmeroval príliš doľava.

12:06 Čo si môžu voliči dovoliť urobiť vo volebnej miestnosti? A čo domáci miláčikovia, kam so psom, či mačkou? Prečítajte si, čo sa smie a nesmie robiť po vstupe do volebných miestností.

Prečítajte si tiež: Môže kráľovná hlasovať? BBC odporúča, ako voliť Čítajte 

11:52 Jeremy Corbyn sa obrátil na voličov cez Twitter a prostredníctvom krátkeho videoposolstva. "Toto je náš deň. Náš čas. Naša šanca," napísal s prísľubom, že voľba labouristov povedie k premene Británie na krajinu, ktorá bude slúžiť väčšine, a nie len obmedzenej menšine.

11:15 "Teraz, po dvoch rokoch, prichádzajú ďalšie britské voľby a v nich opäť ako keby brexit takmer nebol prítomný. A napriek tomu môžu viesť k tomu, že si Veľká Británia nakoniec odchod z Európskej únie rozmyslí alebo že aspoň zostane s Úniou v takom tesnom kontakte, až sa to bude blížiť k pokračovaniu členstva.

Ale to je ten optimistický a povedzme si to rovno aj trochu idealistický scenár," píše vo svojom komentári k britským voľbám pre SME Luboš Palata.

11:04 Vodca labouristov Jeremy Corbyn odovzdal svoj hlas v škole na severe Londýna.

10:55 "Voľba je jasná," píše premiérka Mayová na Facebooku, kde vyzýva voličov k urnám, "alebo premiér, ktorý nedokáže viesť či zabezpečiť bezpečnosť krajiny, alebo ja a môj tím s jasným plánom na čo najvýhodnejšiu dohodu o brexite a budovanie bezpečnejšej a prosperujúcej Británie."

10:34 Theresa Mayová so svojím manželom Philipom odvolili v hlasovacej miestnosti v Sonningu v Berkshire.

Tam ju čakal aktivista za práva otcov Bobby Smith po boku s osobou prezlečenou za televíznu postavičku Elmo.

7:00 Vo Veľkej Británii sa otvorili volebné miestnosti. Voliči budú môcť hlasovať do 22:00.

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Prvá skúška brexitu príde už v lete. Ako by vyzeralo sto dní premiérky Mayovej Čítajte 

LONDÝN. Britskí voliči vo štvrtok hlasujú v predčasných parlamentných voľbách, ktoré v apríli nečakane ohlásila premiérka Theresa Mayová s poukázaním na rozpory v Dolnej snemovni ohľadne procesu vystúpenia Británie z Európskej únie.

Predčasné voľby sa konajú v Británii takmer presne rok po referende, v ktorom sa väčšina voličov vyslovila za vystúpenie krajiny z EÚ. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h miestneho času (8.00 h SELČ) a ostanú otvorené do 22.00 h miestneho času (23.00 h SELČ).

Väčšinový systém

Bezprostredne po skončení hlasovania sa očakávajú prvé odhady výsledkov.

V priebehu nasledujúcej noci začnú postupne prichádzať výsledky z celkovo 650 volebných obvodov.

V prípade výraznej prevahy niektorej zo strán môže byť víťaz volieb známy už v piatok v skorých ranných hodinách, v prípade malého rozdielu to však potrvá dlhšie.

Vládnuca Konzervatívna strana si od hlasovania tri roky pred riadnym termínom sľubuje posilnenie mandátu v nadchádzajúcich rokovaniach s Bruselom o tzv. brexite a získanie dodatočného času na riešenie následkov tohto "rozchodu".

Pri parlamentných voľbách v Británii sa uplatňuje čisto väčšinový systém. Dolná snemovňa rozpustená začiatkom mája, keď sa zároveň začala predvolebná kampaň, vzišla z volieb v roku 2015 a bola najkratšie zasadajúcim poslaneckým zborom v Británii od roku 1974.

Mayová by mala získať väčšinu

Stredajšie prieskumy verejnej mienky naznačili, že Mayová vo voľbách posilní parlamentnú väčšinu konzervatívcov. Podľa prieskumu inštitútu ICM by mala získať väčšinu 96 kresiel, čo by bolo najviac od čias premiérky Margaret Thatcherovej.

Podobne sa vyjadril aj denník Independent. Prieskum, ktorý pre denník urobila agentúra ComRes, naznačil, že by Mayová mohla mať väčšinu 74 kresiel.

A napokon aj prieskum YouGov, podľa ktorého sa náskok konzervatívcov zvýšil počas víkendu na sedem percent, uviedol, že Mayová si posilní svoju moc v parlamente.

Všetky tieto prieskumy sa uskutočnili po teroristickom útoku v Londýne z uplynulej soboty.

Experti hovoria, že rozdiely vo výsledkoch prieskumov závisia od toho, koľko mladých voličov, ktorí zvyčajne podporujú labouristov, bude dnes hlasovať.

Kritici prieskumov upozornili na skutočnosť, že nedokázali presne predpovedať výsledky parlamentných volieb v roku 2015 ani minuloročného referenda o odchode z EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Budovanie zelenej značky
 5. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 6. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 10. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 42 911
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 909
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 877
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 109
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 662
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 579
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 433
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 336
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 331
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 191
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Brexit

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Britské voľby 2017, Theresa Mayová, Veľká Británia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

7 h

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

4 h

Neprehliadnite tiež

Joe Biden a nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Kancelárka telefonovala s novým americkým prezidentom.

4 h
Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.

USA sa obávajú nových kmeňov koronavírusu.

4 h
Výtržnosti začali už v nedeľu.

Holanďaniea protestujú proti nočnému zákazu vychádzania.

5 h
Zrekonštruované múzeum otvorili pre verejnosť.

Pompeje sú jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií v Taliansku.

5 h