LONDÝN, BRATISLAVA. Keď britská premiérka Theresa Mayová zvolala v polovici apríla voľby, išlo o veľmi prekvapivé rozhodnutie.
Podľa analytikov chcela umlčať svojich oponentov tým, že si pred rokovaniami o brexite posilní svoj mandát. Prieskumy totiž Konzervatívnej strane priali – strana mohla získať väčšinu s 331 až 395 mandátmi, kým zdecimovaní labouristi by mohli skončiť len s 229 či so 164 kreslami.
Výsledky však vyzerajú šokujúco inak. Kto sú najväčší víťazi a kto porazení v britských voľbách?

Loading
...
Víťazi
Corbyn a labouristi
Pred dvoma rokmi bolo víťazstvo Jeremyho Corbyna na čele Labouristickej strany veľkým prekvapením. Protivojnový socialista sľuboval, že oproti časom Tonyho Blaira posunie stranu výrazne doľava.
Corbyn prekvapil druhýkrát počas predčasných volieb. Keď ich konanie Mayová ohlásila, labouristi strácali na konzervatívcov vyše dvadsať percent a o Corbynovi sa hovorilo ako o hrobárovi kedysi úspešnej strany.

Cielená kampaň, konkrétny program aj odpor proti Mayovej však dokázali presvedčiť dostatok voličov a Corbyn môže mať šancu stať sa novým britským premiérom – aj keď by to bolo na čele širokej a nestabilnej koalície.
Corbyn totiž viedol podľa Financial Times bezprostrednú a ľudskú kampaň a ich predvolebný manifest sľubuje viac peňazí takmer pre všetkých. Labouristi by chceli bezplatné školstvo, znárodňovanie železníc aj nemocníc a miliardy na sociálne programy. Mnohí kritici označili jeho program za katastrofu pre Britániu.
Corbyn však ukázal, že voliči chcú jasne vedieť, akým smerom sa strana uberá a výrazný náklon k ľavici ich oslovil viac ako nevýrazné balansovanie v strednom prúde.
Loading
...
Unionisti a menšie strany
Prekvapivé výsledky volieb môžu byť pozitívne aj pre menšie strany. Od nich totiž môže závisieť budúca britská vláda.