LONDÝN, BRATISLAVA. Keď Jeremy Corbyn po volebnom neúspechu britskej Labouristickej strany pred dvoma rokmi kandidoval do vedenia, bývalý premiér Tony Blair jeho možnú výhru označil za „porážku, prípadne zničenie strany.“
Pred mesiacom a pol portál Politico zase napísal, že nepopulárny ľavičiar Corbyn má len sedem týždňov na záchranu labouristov, ktorí by mohli vo štvrtkových predčasných voľbách utrpieť debakel.
Posledné prieskumy však ukazujú náskok Konzervatívnej strany o štyri až dvanásť percent. V čase, keď koncom apríla premiérka vyhlásila predčasné voľby, mala pritom jej strana náskok viac ako dvadsať percent.
Väčšina predpokladá, že Theresa Mayová voľby vyhrá, no dobrý výsledok labouristov ju môže stáť väčšinu v parlamente. Jej plán posilniť si pozíciu v rokovaniach o britskom odchode z Európskej únie sa tak môže skončiť stratou premiérskeho postu.

Hugo Chávez na steroidoch
Jeremy Corbyn
- narodil sa 26. mája 1949 v Chippenhame vo Wiltshire,
- študoval na Severolondýnskej polytechnickej univerzite, no odišiel po nezhodách s vyučujúcim,
- dva roky robil dobrovoľníka na Jamajke,
- pracoval v odborárskych organizáciách,
- od roku 1983 je členom britského parlamentu za Islington North, nikdy nebol ministrom,
- stojí na čele hnutí proti vojne či jadrovým zbraniam.
Lídra labouristov britské médiá nikdy nemali veľmi radi. Keď labouristi zverejnili svoj volebný manifest, denník The Telegraph ho nazval Hugom Chávezom na steroidoch a Daily Mail písal o jeho pláne na bankrot Británie.
Corbyn, ktorý strávil tridsať rokov v tieni iných politikov, však dnes dokáže presvedčiť voličov, že majú krajinu zveriť do jeho rúk.
V parlamente sedí nepretržite od roku 1983. Jeho politický boj spočíval najmä v témach jadrového odzbrojovania, antifašizmu či solidarite s Palestínou. Nepochádzal z prestížnej rodiny a ľavicové zmýšľanie si upevnil počas dobrovoľníctva na Jamajke a najmä ako odborový aktivista na čele Národnej únie štátnych zamestnancov.
„Nepotrebujem míňať veľa peňazí, vediem veľmi obyčajný život, jazdím na bicykli a nemám auto,“ povedal podľa BBC Corbyn. Na vlastnej stránke si za priority vybral „uprednostňovanie potrieb chudobných a ochranu ľudských práv“.
Pre mnohých je však Corbyn príliš radikálny a kontroverzný. Svojho prechodcu Tonyho Blaira chce postaviť pred súd za vojnové zločiny v Iraku, no na druhej strane v roku 2009 označil za priateľov ľudí z militantných hnutí Hamas a Hizballáh.
Neskôr sa snažil tieto výroky zmierniť tým, že všetky strany konfliktu by mali byť za rokovacím stolom, pripomína magazín Vox.

Nepodporujú ho ani vlastní
„Je to dobrý a slušný muž, no nie je líder,“ povedal o ňom minulý rok bývalý tieňový minister zahraničia a člen labouristov Hilary Benn. Práve to je jedným z jeho najväčších problémov – nepodporuje ho ani množstvo poslancov z vlastnej strany.