V Londýne útočili teroristi dodávkou aj nožom, zahynulo sedem ľudí (minúta po minúte)

V Londýne útočili teroristi dodávkou aj nožom, zahynulo sedem ľudí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Situáciu sme sledovali minútu po minúte:

21:55 Minútu sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

21:53 Moslimská rada Británie teroristický útok odsúdila. Generálny tajomník rady Harun Rashid Khan uviedol, že ho správa o atentáte šokovala a nahnevala. Rada tiež vydala vyhlásenie, v ktorom podporila premiérku Theresu Mayovú.

21:52 Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian oznámil, že medzi zabitými je jeden francúzsky občan a ďalší je nezvestný. Siedmi Francúzi sú so zraneniami hospitalizovaní, pričom stav štyroch z nich je vážny, dodal.

21:22 Stanica Borough je už opäť v prevádzke. Obmedzenia na mieste útokov ale zostanú až do zajtra.

20:17 Benefičný koncert môžete sledovať naživo:

Načítavám video...

20:06 Asi 60-tisíc divákov si minútou ticha uctilo obete útokov v Manchestri aj Londýne. Benefičný koncert s názvom One Love Manchester začal Marcus Mumford z kapely Mumford and Sons výzvou "Nebojme sa".

Na akcii vystúpia okrem Ariany Grande aj Justin Bieber, Coldplay, Katy Perry, Pharrell Williams, Usher či Black Eyed Peas.

20:04 K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, priaznivci radikálnej organizácii Islamský štát na internete ale atentát oslavujú a vyzývajú k ďalším takýmto úderom.

19:44 Zo siedmich obetí útoku bol jeden Kanaďan a jeden Francúz. Podrobnosti o identite ďalších mŕtvych zatiaľ nie sú. Medzi zranenými sú popri Britoch podľa oficiálnych aj neoficiálnych zdrojov štyria Francúzi, najmenej jeden Austrálčan, dvaja Novozélanďania či jeden Nemec.

19:38 Jednou z hrdiniek útoku je podľa britských médií žena, ktorá vlastným telom zablokovala dvere jednej reštaurácie a na chvíľu tak zabránila útočníkom, aby vnikli dovnútra. Podľa svedka tak zachránila možno aj 20 ľudí, ktorí medzitým ušli zadným vchodom.

Prečítajte si tiež: Teror v Londýne, útočníci na titulke. O čom píšu britské noviny

Ako hrdina je tiež oslavovaný rumunský kuchár, ktorý vtiahol asi 20 utekajúcich ľudí do pekárne, kde pracuje, a ktorý jedného z útočníkov udrel debničkou.

19:01 Dnešný benefičný koncert speváčky Ariany Grande pre obete samovražedného útoku v britskom Manchestri sa uskutoční aj napriek najnovšiemu útoku.

Podujatie sa bude konať na rovnakom mieste, kde mladý islamský fanatik pripravil o život 22 ľudí opúšťajúcich po Grandeovej vystúpení polyfunkčnú halu Manchester Arena. Spolu s koncertom sa uskutoční ďalšie bližšie nešpecifikované "veľké podujatie". Na bezpečnosť oboch podujatí bude dohliadať veľké množstvo policajtov.

18:23 Theresa Mayová súkromne navštívila v nemocnici King's College Hospital niekoľko zranených zo sobotňajšieho teroristického útoku v Londýne.

V tomto zdravotníckom zariadení je hospitalizovaných 14 z celkovo 48 ľudí, ktorí utrpeli pri útoku zranenia rozličného rozsahu.

18:21 Pozrite si, ako prebiehal útok troch teroristov, pri ktorom zabili sedem ľudí.

article_photo(zdroj: SME)

18:19 Policajný zástupca Mark Rowley povedal, že bielu dodávku, ktorou atentátnici vrazili do ľudí, si jeden z teroristov len nedávno prenajal.

Tiež poznamenal, že polícii pomáha aj verejnosť stovkami podnetov, ktoré jej prichádzajú.

17:53 Policajti pri eliminácii útočníkov postrelili aj jedného civilistu. Zástupca šéfa londýnskej metropolitnej polície Mark Rowley povedal, že jeho stav nie je vážny a je v opatere lekárov.

Rowley tiež povedal, že počas akcie osem policajtov vystrelilo 50 rán.

17:49 Polícia popoludní prehľadávala ďalší byt - na ulici Barking Road v štvrti East Ham, v susedstve štvrti Barking. Podľa BBC je byt asi kilometer a pol od domu pravdepodobného útočníka.

Scotland Yard ale nemohol uviesť, či táto razia súvisí s predchádzajúcimi záťahmi a 12 zatknutým.

17:25 Ľudia prinášajú kvety a ukladajú ich neďaleko miesta teroristického útoku.

17:16 Kanadský premiér Justin Trudeau potvrdil, že medzi siedmimi obeťami je aj kanadský občan.

Po Austrálii, Francúzsku a Novom Zélande potvrdilo jedného svojho občana medzi 48 ranenými aj Nemecko.

17:03 Americký prezident Donald Trump a londýnsky primátor Sadiq Khan sa dostali do menšieho sporu. Trump na svojom Twitterovom účte komentoval Khanov apel na zachovanie pokoja slovami: "Najmenej siedmi mŕtvi a 48 ranení pri teroristickom útoku a primátor Londýna tvrdí, že "nie je dôvod sa znepokojovať!"

Guardian však pripomína, že Donald Trump vytrhol Khanove slová z kontextu a obviňuje ho zo zľahčovania situácie. Čo totiž Khan v skutočnosti povedal, bolo, aby sa obyvatelia neznepokojovali zvýšenou prítomnosťou ozbrojených zložiek.

Samotný primátor Londýna cez svojho hovorcu odkázal, že má na práci dôležitejšie veci než reagovať na prezidenta USA na Twitteri.

16:50 Britská národná zdravotná služba National Health Service uviedla, že 21 osôb zranených pri útoku sa nachádza v kritickom stave.

Útočníci zranili 48 ľudí.

16:46 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča Slovákom, aby sa v Londýne vyhýbali lokalite Londýnskeho mosta a priľahlých oblastí Borough Market, Southwark Bridge, Borough High Street, Southwark Street, Lower Thames Street, King William Street, Gracechurch Street a Canon Street.

Ministerstvo uvádza, že ide o prvý stupeň varovania. "V uvedených oblastiach je obmedzený pohyb a naďalej v nich prebieha policajné vyšetrovanie. Súčasne je odporúčané vyhýbať sa aj miestam s väčšou koncentráciou osôb. Je možné predpokladať zvýšenú kontrolu osôb a možnosť prehliadky osobných batožín."

16:25 Atentátnici útočili počas pôstneho mesiaca ramadánu, útočníci nerešpektujú ani život ani vieru. Aj preto ich akt označila Britská moslimská rada ako urážku islamského náboženstva.

15:55 "Nemôžeme a nesmieme predstierať, že veci môžu pokračovať tak ako dosiaľ. Veci sa musia zmeniť a musia sa zmeniť týmito 4 dôležitými spôsobmi," povedala a neskôr aj zverejnila na Facebooku britská premiérka Tereza Mayová.

Prečítajte si celý jej prejav, kde sa dozviete, ktoré štyri veci mala na mysli.

Prečítajte si tiež: Čo je veľa, to je veľa. Reakcia premiérky Mayovej na útok v Londýne

15:32 Pápež František počas tradičného nedeľného požehnania na Námestí svätého Petra v Ríme uviedol, že sa modlí za obete útokov.

15:07 Slovenskí občania, ktorí sa nevedia spojiť so svojimi príbuznými v Londýne, môžu kontaktovať nepretržitú diplomatickú službu na telefónnom čísle 02 5978 5978.

Rezort diplomacie SR o tom informuje na svojej internetovej stránke, pričom aj naďalej nedisponuje informáciami o obetiach medzi občanmi SR.

15:05 Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák zaslal sústrastný telegram svojmu britskému rezortnému kolegovi Borisovi Johnsonovi.

"S hlbokým zármutkom som prijal informáciu o teroristickom útoku v Londýne. Nič nemôže ospravedlniť hanebné a nezmyselné činy teroristov namierené proti nevinným ľuďom s cieľom šíriť strach a nenávisť. Dovoľte mi, aby som Vám a Vašim prostredníctvom ľudu Spojeného kráľovstva a rodinám obetí tohto útoku, vyjadril úprimnú sústrasť. Zároveň chcem opätovne potvrdiť naše odhodlanie stáť po boku Spojeného kráľovstva a spojencov v boji proti terorizmu," uvádza v telegrame Lajčák.

14:21 Okrem policajta, ktorý sa sám pokúšal premôcť troch teroristov, sú medzi ranenými ďalší traja.

14:20 Polícia zatkla 12 ľudí v časti Barking na východe Londýna. Podozrieva ich zo spoluúčasti na nočných útokoch. Polícia v akcii v Barkingu pokračuje.

14:13 Štyridsaťsedemročný Brit Gerard Vowls sledoval v sobotu večer v jednom z miestnych pubov v londýnskej štvrti Burough zápas Ligy majstrov.

Keď neskôr na južnej strane London Bridge cestou domov uvidel, ako traja muži nožmi bodajú istú ženu, nedokázal ju ubrániť.

Útočníci sa neskôr pokúsili dobodať aj jeho. Prečítajte si, ako sa ubránil.

Prečítajte si tiež: Teroristov odháňali stoličkami. Londýnčania pomáhali aj cudzím

14:04 Americký prezident Donald Trump sa opäť vyjadril k útokom. Kým prvýkrát spomínal obmedzovanie cestovania, v najnovšom tweete píše o politickej korektnosti.

"Prestaňme s politickou korektnosťou a začnime sa zaujímať o bezpečnosť našich ľudí. Pokiaľ nebudeme šikovní, len sa to zhorší," uvádza Trump.

13:30 Zdroje Sky News tvrdia, že spočiatku všetkých troch teroristov prenasledoval jediný policajt a hráč rugby zároveň. Momentálne je v nemocnici s vážnymi zraneniami.

13:08 Ministerka vnútra Amber Ruddová potvrdila prebiehajúcu policajnú operáciu.

Britské médiá uvádzajú, že táto operácia sa odohráva na východolondýnskom predmestí Barking. The Guardian cituje svedkov, podľa ktorých bolo niekoľko ľudí vyvedených z vysokej budovy, na mieste je sanitka a policajti, ktorí miesto obohnali páskou.

12:55 "Teroristi zaútočili svojim zbabelým spôsobom. Na všetkých. Akoby chceli London Bridge a slávne trhovisko Borough Market vymazať z pohľadníc a z fotiek, ktoré návštevníci Londýna ukazujú svojim blízkym. Akoby chceli prepísať spomienky tých, ktorí tam už boli. Nevyšlo im to," píše šéfredaktorka denníka SME.

Prečítajte si tiež: London Bridge naďalej stojí

12:45 Tržnica Borough Market a jej okolie zostane počas dnešného dňa zatvorená.

12:28 Ministerka vnútra Amber Ruddová povedala, že medzi útokom v Manchestri a včerajšími útokmi nie je priame spojenie. V oboch prípadoch však šlo o radikálnych islamských teroristov.

Práve v Manchestri sa dnes odohrá benefičný koncert na podporu obetí májového teroristického útoku. Britským médiám to potvrdil manažér speváčky Ariany Grandeové, pri ktorej koncerte sa odpálil atentátnik a zabil 22 ľudí. Na charitatívnom koncerte vystúpia aj Justin Bieber, Coldplay, Katy Perry a ďalšie hviezdy populárnej hudby.

Koncert pre 50-tisíc divákov na manchesterskom kriketovom ihrisku Old Trafford bude naživo prenášať BBC. Sprevádzať ho budú prísne bezpečnostné opatrenia.

11:59 Theresa Mayová predstúpila pred novinárov. Poďakovala sa policajtom za to, ako sa "hrdinsky zachovali" s tým, že zneškodnenie všetkých troch podozrivých im trvalo len osem minút. Dodala, že od útoku pri Westminsterskom paláci na konci mája sa polícii podarilo prekaziť päť pripravovaných útokov.

"Sme svedkami nového trendu, teroristi sa vzájomne inšpirujú," povedala s tým, že už nejde o útočníkov, ktorí si útok roky plánujú. To sa musí podľa nej zmeniť. Islamský extrémizmus, ktorý spája teroristov, vyznáva ideológiu, ktorá tvrdí, že západné hodnoty nie sú kompatibilné s islamom. Musíme podľa nej preto ukázať, že naše hodnoty sú lepšie.

Ďalej, teroristi sa nesmú cítiť nikde v bezpečí, apelovala na medzinárodnú snahu o kontrolu extrémizmu na internete.

Mayová tiež upozornila, že "v našej krajine až príliš tolerujeme extrémizmus."

A napokon, vláda musí prehodnotiť protiteroristickú stratégiu a zabezpečiť, aby ozbrojené zložky disponovali adekvátnymi právomocami.

Na záver Mayová avizovala, že predvolebnú kampaň konzervatívci v pondelok obnovia.

11:40 Šéfka metropolitnej polície Cressida Dicková uviedla, že situácia je pod kontrolou, avšak v danej oblasti - južne od Temže - stále zostáva početný policajný kordón. V Londýne budú posilnené policajné hliadky vrátane ozbrojených zložiek.

Polícia zatiaľ nepozná totožnosť atentátnikov, dodala Dicková.

Príslušné úrady zvažujú, či sa zvýši stupeň teroristického ohrozenia z aktuálneho vážneho na najvyšší - kritický.

11:38 Predseda vlády SR Robert Fico je v permanentnom kontakte s bezpečnostnými zložkami štátu. V spolupráci so zahraničnými tajnými službami vyhodnocujeme ďalšie informácie, najmä pokiaľ ide o pôvod obetí a zranených po teroristickom útoku v Londýne.

Slovensko je pripravené poskytnúť Veľkej Británii všetky potrebné spravodajské informácie, ktoré by mohli pomôcť k vyšetreniu tohto ohavného teroristického činu.

Monitoring situácie je za daných okolností postačujúci a v tomto momente nie je potrebné na Slovensku zvolávať zasadnutia krízových štábov alebo Bezpečnostnej rady SR, uvádza sa v reakcii, ktoré poslala hovorkyňa premiéra Beatrice Szabóová.

11:12 „Je to jedno z mojich najobľúbenejších miest v Londýne, takže tento terorizmus sa ma tvrdo dotkol,“ opisuje Borough Market John Owen, profesor žurnalistiky, bývalý novinár CBC a predseda Frontline Clubu.

„Vždy ho vyzdvihujem ako to, čo je na Londýne najlepšie: úžasné jedlo každého typu, nádherne vystavené a čerstvé produkty, najlepšia káva a radostné zhromaždenia všetkých Londýnčanov a turistov. Vzdorovitý a odolný Londýn vydrží, no je to zúfalý deň,“ reaguje na facebooku.

11:10 Premiérka Theresa Mayová avizovala svoje vyjadrenie. Len pred malou chvíľou sa skončilo krízové stretnutie, na ktorom sa zúčastnil aj londýnsky primátor Sadiq Khan.

11:03 Protieurópska Strana nezávislého Spojeného kráľovstva (Ukip) sa nepridá k subjektom, ktoré prerušili predvolebnú kampaň. Vyhlásil to jej líder Paul Nuttal. Verí totiž, že to je práve to, čo teroristi chcú.

"Je našou povinnosťou viesť dialóg o tom, ako sa vysporiadať s takýmto terorizmom. A to je to, čo Ukip bude robiť dnes aj potom," povedal Nuttal.

10:37 Počet obetí stúpol na sedem. Uviedla to Cresida Dicková z metropolitnej polície. Počet ranených ostáva nezmenený, 48.

10:35 Predseda vlády SR Robert Fico odsudzuje amorálny teroristický útok v Londýne a zároveň vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám obetí. Zabezpečenie bezpečnosti občanov musí patriť medzi zásadné priority európskej politiky.

Premiér je pripravený na vecný dialóg s partnermi na európskej úrovni s cieľom prehĺbiť bezpečnostnú politiku, ktorá by v dohľadnom čase zefektívnila obranu voči útokom teroristov na bezbranných ľudí v európskych mestách.

10:34 Svetoví politici postupne vyjadrujú podporu Londýnu, Británii a rodinám postihnutých útokom.

"Držíme smútok za obete odporného útoku na moste London Bridge a stojíme pri ich rodinách," uviedol predseda europarlamentu Antonio Tajani a zdôraznil, že takýmto činom sa musí v budúcnosti zabrániť.

Predseda Európskej rady Donald Tusk povedal, že "Európa stojí v boji proti terorizmu po boku Británie".

"Myslíme na obete a ich rodiny a modlíme sa za nich," uviedol predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Španielsky premiér Mariano Rajoy vyjadril solidaritu a ponúkol jej pomoc, zatiaľ čo litovská prezidentka Dalia Grybauskaiteová povedala, že "duch Londýna je silnejší, ako kedykoľvek predtým" a je "silnejší ako strach".

Belgický premiér Charles Michel londýnsky útok označil za "tragédiu" a dodal, že všetci stoja za Britániou.

Ruský prezident Vladimír Putin odsúdil útok a vyjadril sústrasť obetiam. "Vladimir Putin vyjadruje sústrasť Britom a odsudzuje najnovší teroristický útok v Londýne. Zakrátko zašle sústrastný telegram britskej premiérke Therese Mayovej," uviedol Dmitrij Peskov, hovorca Kremľa.

10:17 Francúzsky minister zahraničia Jean-Yves Le Drian uviedol, že počas útoku boli zranení štyria francúzski občania. Prvé informácie hovorili o dvoch.

Medzi vážne ranenými má byť muž z Nového Zélandu a jednu ranenú osobu eviduje aj Austrália.

10:02 Prezident Andrej Kiska po tom, ako najprv vyjadril sústrasť prostredníctvom Twitteru, poslal aj telegram britskej panovníčke Alžbete II.

"Vaše veličenstvo, s hlbokým zármutkom som prijal správu o brutálnom teroristickom útoku voči občanom Spojeného kráľovstva, ktorý sa odohral včera v Londýne. Prijmite, prosím, spoločne s rodinami zosnulých, ich blízkymi a všetkými občanmi Vašej krajiny moju úprimnú sústrasť. Slovenská republika ostro odsudzuje tento ohavný čin a aj naďalej bude stáť po boku Spojeného kráľovstva a spojencov v boji proti terorizmu. Prijmite, prosím, Vaše veličenstvo, prejav mojej hlbokej úcty," uvádza sa v telegrame.

10:00 Po konzervatívcoch Theresy Mayovej prerušili kampaň na celoštátnej úrovni aj Škótska národná strana a Labouristická strana, ktorú vedie Jeremy Corbyn.

9:45 Britské médiá v nedeľných vydaniach denníkov ukazujú zranených aj zneškodnených útočníkov. Pozrite si výber titulných strán niektorých denníkov.

Prečítajte si tiež: Teror v Londýne, útočníci na titulke. O čom píšu britské noviny

9:43 "Nemecko stojí v boji proti terorizmu jednoznačne na strane Británie. Strach, smútok a odhodlanie nás spája napriek všetkým hraniciam." vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová.

9:31 Predseda parlamentu Andrej Danko podľa vlastných slov verí, že tento nehanebný teroristický útok na nevinných ľudí bude potrestaný.

"Potvrdzujem, že zákerná epidémia terorizmu naberá na sile, nepozná hranice. Za obete si vyberá vždy tých najnevinnejších, ale ľudstvo doteraz na každú epidémiu našlo liek. V týchto ťažkých chvíľach vyjadrujem solidaritu," povedal Danko.

9:00 Slovenský prezident Andrej Kiska vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým obetí. "Všetci sme zjednotení proti teroru a bez strachu," uviedol.

Rovnako na Twitteri odsúdil útoky aj český premiér Bohuslav Sobotka. "Česká vláda vyjadruje silnú podporu Británii v jej boji s bezohľadným terorizmom," napísal Sobotka.

Martin Stropnický, český minister obrany, na rovnakej sociálnej sieti vyzval na tvrdé potrestanie vinníkov. "Pre takéto činy nieto ospravedlnenia," uviedol.

8:52 Útok v Londýne sa odohral len noc pred tým, ako v Manchestri odohrá benefičný koncert Ariany Grande a jej priatelia.

Výnos z neho pôjde do osobitného fondu, určeného na pomoc obetiam a ich rodinám po bombovom útoku z konca mája, pri ktorom zomrelo 22 ľudí.

Prečítajte si tiež: Speváčka Ariana Grande navštívila v nemocnici deti zranené pri útoku

8:44 Slovenské ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ neeviduje žiadneho slovenského občana, ktorý by bol zranený, alebo utrpel inú ujmu pri nočnom útoku v Londýne. Informoval o tom šéf tlačového odboru rezortu diplomacie Igor Skoček. "Zastupiteľský úrad v Londýne je v spojení s britskými orgánmi a je pripravený poskytnúť pomoc slovenským občanom," uviedol Skoček.

České ministerstvo zahraničia zatiaľ tiež nemá informácie o prípadných českých ranených či obetiach.

Agentúra Reuters informuje o najmenej dvoch ranených Francúzoch, pričom jeden z nich je ranený vážne. Odvoláva sa na prezidentskú kanceláriu.

8:34 Denník Guardian sa domnieva, že atentátnici si na útok dodávky vypožičali. Tou podľa spolupracovníčky BBC mierili z centra mesta na južnú stranu Temže.

8:30 Primátor Londýna Sadiq Khan vo svojom vyhlásení uviedol, že viacero zranených sa nachádza v kritickom stave. Stupeň ohrozenia ostáva na štvrtom stupni.

Khan reagoval aj na viaceré hlasy, ktoré vyzývali na odklad volieb. "Nie som zástanca odkladu volieb, verím v demokraciu," uviedol a dodal: "Jedna z vecí, ktorú teroristi nenávidia, je práve demokracia."

Primátor ocenil práce bezpečnostných zložiek a zdravotníkov.

Načítavám video...

8:16 Len necelý týždeň pred britskými predčasnými parlamentnými voľbami prerušili konzervatívci pre útoky volebnú kampaň.

Voľby sa majú konať vo štvrtok.

8:00 Na nočné udalosti reagovala aj slovenská ambasáda v Londýne. Jej veľvyslanec Ľubomír Rehák cez svoj twitterový účet apeloval na slovenských občanov rešpektovali pokyny polície a prípadne kontaktovali núdzové linky ministerstva zahraničia.

7:36 Polícia počas útokov po prvýkrát využila varovanie, ktoré šírila prostredníctvom sociálnych sietí. To vzniklo práve pre potreby týchto útokov. Ide o tri základné body, "run, hide, tell" (utečte, ukryte sa, zavolajte políciu), ktorými by sa verejnosť mala riadiť.

Polícia rozhodne neodporúča vzdať sa teroristom, či s nimi vyjednávať. Podľa nej by ľudia mali z miesta činu ujsť. Zostať by mali len, ak útek nie je možný. V takom prípade by si mali nájsť bezpečný úkryt.

7:20 Londýnska služba rýchlej zdravotnej pomoci potvrdila prevoz 48 ľudí do piatich nemocníc v Londýne.

Počas útokov vyrazilo na pomoc do ulíc vyše 80 jej zdravotníkov.

7:14 Vyšetrovatelia preverujú, či traja mŕtvi útočníci neboli členmi spletitejšej siete. Mark Rowley z metropolitnej polície uviedol, že sa zaoberajú informáciami, ktoré by to potvrdili či vyvrátili.

6:56 V Londýne teroristi útočili už po druhýkrát v krátkom časovom rozpätí. V marci Khalid Masood pri britskom parlamente tiež autom vrazil medzi ľudí pred parlamentom. Pri útoku vtedy prišlo o život päť ľudí.

Prečítajte si tiež: Terorista útočil pri britskom parlamente, neprežili piati ľudia

6:44 Spoločnosť Southeastern Railway na Twitteri oznámila, že jej vlaky nebudú na stanici London Bridge zastavovať počas celej nedele.

6:19 Policajt, ktorý patrí medzi ranených počas útoku, je mimo ohrozenia života. Úrady už o tom informovali aj rodinu.

6:08 Polícia prosí ľudí, ktorí majú akýkoľvek záznam, aby jej ho poskytli. Videá či fotografie možno nahrať na web metropolitnej polície.

4:55 Polícia potvrdila, že pri útoku zahynulo celkovo šesť ľudí. Dodávka smerovala z London Bridge blízko k Borough Market, kde po zrážke trojica útočníkov vystúpila z dodávky a napadla nožom niekoľko ľudí. Všetkých troch útočníkov polícia zastrelila, píše The Guardian. Informácie o kanistroch na tele jedného z útočníkov označila polícia za hoax, išlo o napodobeninu samovražednej vesty.

3:10 Podľa SkyNews je najmenej jeden útočník na úteku.

2:57 Pri London Bridge bolo počuť ďalší hlasný výbuch - má ísť takisto o políciou kontrolovanú explóziu.

2:45 Televízia BBC zverejnila fotografiu dvoch útočníkov, ktorých polícia zastrelila. Na tele mal jeden z nich pripojené aj menšie kanistre, môže ísť o samovražednú vestu. Záchranné služby medzitým hovoria asi o dvadsiatke zranených, ktorých liečia v hoteli pri stanici Liverpool Street.

2:25 Počet obetí útoku sa môže pohybovať okolo čísla šesť. Tvrdí to bulvárny denník Sun, ale aj svedkovia BBC, ktorí videli na moste približne takéto množstvo nehybných ľudí. The Sun tiež informuje o troch kontrolovaných výbuchoch v okolí London Bridge. Redakcia sídli hneď vedľa mostu.

2:22 Agentúra Reuters cituje bulvárny denník Sun, podľa ktorého sú dvaja útočníci mŕtvi. Polícia predtým hovorila o troch podozrivých. Sun tiež tvrdí, že útočníkov bolo až päť a že zvyšní traja sú na úteku.

2:12 Podľa BBC policajný zásah stále prebieha, nie je jasné, či sa útočníkov podarilo zadržať.

2:10 K útoku sa zatiaľ neprihlásila žiadna teroristická skupina, aj keď podporovatelia Islamského štátu útok na sociálnych sieťach chvália. Podľa svedkov ide o islamský terorizmus, keďže trojica mužov pri útoku kričala, že "toto je za Allaha".

2:03 Slovenka Katarína Orlovská pracuje v bare v londýnskom mrakodrape The Shard. Ten sa nachádza hneď vedľa London Bridge, kde došlo k incidentu. „Celá budova je už dlho uzavretá, nikto nesmie dnu ani von,“ hovorí pre SME. V bare dnes mali silent disko, pôvodne malo trvať do polnoci. Po incidente však bar zamkli, ľudia v reštaruráciách a baroch pre istotu ležali na zemi. „My sme na vysokom poschodí a videli sme to z inej perspektívy, z hora. Všade je veľa polície, aj na Temži,“ dodáva Orlovská.

1:53 Útok nožom v časti Vauxhall nesúvisí s útokom, oznámila polícia. Útok na London Bridge a pri Borough Markete riešia ako terorizmus. Incident zahŕňal dodávku, strelné zbrane aj útoky nožom, tvrdí polícia pre NBC News.

1:45 Britská premiérka Theresa Mayová vydala vyhlásenie, v ktorom hovorí o potenciálnom teroristickom útoku. Ráno bude viesť bezpečnostnú komisiu Cobra.

1:40 Svedok BBC povedal, že trojica útočníkov, z toho jeden s dlhým nožom, vbehli do baru Borough Bistro v blízkosti London Bridge a dobodali niekoľkých ľudí vrátane asi 20-ročného dievčaťa.

1:38 Stanice metra Vauxhall aj Bank opätovne otvorili. V prvej z týchto lokalít predtým hlásili incident, bližšie informácie však polícia nepotvrdila.

1:31 K útoku sa vyjadril už aj americký prezident Donald Trump. Ponúkol Londýnu americkú pomoc, no vyzval tiež k zavedeniu cestovného obmedzenia pre ľudí z niektorých prevažne moslimských krajín, o ktorom sa sporí s najvyšším súdom.

1:20 Incident sa odohral len mesiac a pol po tom, čo terorista v dodávke zabil na blízkom Westminsterskom moste štyroch ľudí a asi päťdesiat zranil. Útočník vtedy vystúpil z vozidla a dobodal policajta. Útočníka vtedy polícia rýchlo zlikvidovala. Aj teraz sa polícia obáva, že niektorí ľudia mohli skočiť pri útoku do Temže, rieku preto prehľadávajú.

1:15 Polícia vyzvala ľudí, aby zachovali pokoj a vyhli sa postihnutým oblastiam. Ľudí z oblasti eskortovala polícia, väčšina mala ruky nad hlavou, aby ukázali, že nič nenesú. Facebook spustil systém SafetyCheck.

1:05 Ľudia žijúci v okolí London Bridge ponúkajú pomoc tým, ktorí nemajú kde zostať. Doprava v oblasti je úplne uzavretá.

1:02 Polícia podľa denníku Guardian vyzýva ľudí, aby sa v postihnutých lokalitách dostali do bezpečia.

0:53 Svedok pre rádio LBC hovorí, že po náraze dodávky do ľudí vystúpili z auta traja muži s veľkými nožmi a útočili na ľudí v okolí Borough Market.

0:50 Polícia potvrdila, že pri útoku zahynulo niekoľko ľudí. Zasahuje celkovo pri troch incidentoch - na London Bridge, kde dodávka narazila do ľudí, v blízkom Borough Markete, kde došlo k útokom nožom. Televízia SkyNews ukazuje aj zábery zo zásahu v časti Vauxhall.

0:39 "Veľa ľudí vbehlo dovnútra, nevedeli sme, čo sa stalo. Mysleli sme si, že pred barom je bitka. Zrazu tam bolo asi sto ľudí," opisuje pre BBC 25-ročný Will Orton, ktorý bol v bare pri London Bridge. Ochrankári podľa neho podnik uzavreli.

0:35 Polícia podľa BBC hľadá troch podozrivých. Po náraze dodávky do davu svedkovia hovorili aj o útokoch nožom. Svedok televízie CNN tvrdí, že dvojica mužov vbehla do reštaurácie pri London Bridge a dobodala dvoch ľudí.

0:30 Britskú premiérku Theresu Mayovú informovali o incidente.

Prečítajte si tiež: Briti terorizmus poznajú. Útočili na nich hlavne separatisti

LONDÝN. V centre Londýna na London Bridge zišla biela dodávka z cesty a zranila piatich až šiestich ľudí. Svedkovia hovoria aj o útokoch nožom a streľbe, polícia zasahuje aj na neďalekom Borough Market, na mieste sú ozbrojené jednotky.

Britská polícia potvrdila, že okrem auta boli pri incidente použité aj nože, informuje BBC.

Svedkovia podľa SkyNews hovorili aj o streľbe. Editor magazínu Spectator Will Haven na twitteri napísal, že v oblasti videl zranených chodcov a ozbrojené jednotky.

Na mieste sú desiatky policajných áut aj sanitky, hneď po incidente polícia ľuďom odporučila, aby z miesta čo najrýchlejšie utiekli. Spolupracovníčka BBC tvrdí, že dodávka išla rýchlosťou asi 80 kilometrov za hodinu smerom z centra mesta na južnú stranu Temže. Polícia podľa svedkyne zatkla jedného muža.

"Vyšli sme z baru na cestu a pozreli sme sa doľava, a mysleli sme si, že tam jeden muž pije, no ležal na zemi. O pár sekúnd išli okolo policajné autá. Ten muž bol v zlom stave," opisuje situáciu pre SkyNews svedok Nick Archer.

Nielen most, ale aj stanica London Bridge je pre dopravu uzavretá. Polícia tiež zasahuje na neďalekom Borough Market, na mieste sú ozbrojené jednotky.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 2. Štefánka by Pulitzer
 3. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 4. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 5. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 6. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 7. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 9. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 10. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 1. Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov
 2. Prihlásili ste sa ako dobrovoľník na Olympiádu v Tokiu?
 3. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 4. Štefánka by Pulitzer
 5. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 6. Konferencia - EU support for research
 7. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 8. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 9. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 10. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 24 356
 2. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 16 305
 3. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 10 766
 4. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 6 894
 5. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 5 995
 6. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 5 215
 7. Čo sa stalo s mojimi úsporami v druhom pilieri? 5 151
 8. Štefánka by Pulitzer 4 941
 9. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 3 621
 10. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 2 924

Téma: Terorizmus


Článok je zaradený aj do ďalších tém Teroristické útoky v Londýne

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michala Havrana

Rok po vražde je Slovensko ešte surovejšie (píše Michal Havran)

Pretože smrť dvoch mladých ľudí zničila jeho svet balíčkov a večierkov.

Dnes píše Matúš Ritomský

S Čaputovou sa môže zopakovať Mikloškova dilema

Voľby nemôžu byť chladný kalkul, ide o hodnoty. Pripomína vám to niečo?

Neprehliadnite tiež

Nemecká vláda odmieta zatajovanie faktov v súvislosti s teroristickým útokom v Berlíne

Podľa médií úrady deportovali do Tuniska muža s úzkymi kontaktmi na útočníka.

V roku 2016 vrazil útočník nákladným autom do davu na vianočných trhoch.

Saudská Arábia a Čína sa dohodli na spolupráci v boji proti terorizmu

Saudská Arábia patrí medzi viacero moslimských krajín, ktoré sa nevyjadrujú k zaobchádzaniu Pekingu s moslimskými Ujgurmi.

Korunný princ Muhammad bin Salmán.
Ilustračné foto.

Rusko vyšetrujú prípad prepierania peňazí z Moldavska

Polícia zatkla v súvislosti s týmto prípadom ruského občana.

Kremeľ.

Maďarský minister dúfa v zmenu ukrajinského školského zákona

Ukrajinský parlament schválil "polofašistický" školský zákon podotkol Gulyás podľa agentúry MTI.

Ilustračná snímka.