NEW YORK, BRATISLAVA. Za mreže mieril útly mladý vojak, meral len 160 centimetrov. Pre svoju výšku či homosexuálnu orientáciu sa počas mladosti aj v armáde stal Bradley Manning často terčom šikany.
V stredu však z väzenia vyjde mladá žena, ktorá sa prakticky okamžite stane hrdinkou bojovníkov za väčšiu transparentnosť vlády aj za práva homosexuálov a transgender ľudí.
„Prvýkrát vidím svoju budúcnosť ako budúcnosť Chelsea Manningovej,“ uviedla vo vyhlásení vojačka.
„Viem si predstaviť, že budem žiť ako osoba, ktorou skutočne som a ktorou môžem byť aj smerom k vonkajšiemu svetu. Sloboda bola niečím, o čom som snívala, ale nikdy som si nevedela predstaviť, že by sa týkala aj mňa.“

Irak, Afganistan a depeše
Zníženie trestu pre Manningovú patrí medzi najkontroverznejšie rozhodnutia Baracka Obamu z konca jeho vládnutia. V januári rozhodol, že whistleblower si nemusí odsedieť celý trest 35 rokov väzenia, ktorý mu vymeral súd v roku 2013.
Ešte ako Bradley Manning sa previnil tým, že ako spravodajský analytik v Iraku stiahol na disk tajné informácie o amerických akciách v Iraku a v Afganistane aj americké diplomatické depeše.
Keď ich potom zverejnila stránka WikiLeaks, zasiahlo to dianie vo svete. V depešiach sa napríklad písalo o tom, ako veľmi je skorumpovaná tuniská vládnuca rodina. Viedlo to k revolúcii, ktorá spustila arabskú jar.
Američania zverejnenie údajov považujú za ohrozenie národnej bezpečnosť. Do ohrozenia sa mohli dostať aj ľudia, ktorý pre americké tajné služby pracovali ako informátori, keďže na internet sa dostali ich mená.
Na súde sa ešte Bradley obhajoval, že to urobil, lebo veril, že môže svet zmeniť k lepšiemu. Tiež tým, že v čase zverejnenia prechádzal vlastnými duševnými problémami.
„Nanešťastie, nemôžem sa vrátiť a zmeniť svoje kroky,“ povedal pred porotou. „Chcem sa posunúť dopredu, ale chápem, že najprv musím zaplatiť cenu za svoje činy.“
Vtedy sa začal jeho nový boj, oveľa osobnejší. Pred úradmi chcel dokázať, aby mu pomohli premeniť sa na ženu, za akú sa vo vnútri vždy považoval. Deň po tom, ako mu súd vymeral 35 rokov väzenia, vydal vyhlásenie: „Som Chelsea Manningová. Som žena.“

Verila, že úrady jej dovolia, aby prešla hormonálnou terapiou. „Mnohí nechápu to, ako veľmi má Chelsea rada svoju vlasť. Má obrovskú vieru v demokraciu, naozaj verila, že jej dovolia prejsť terapiou,“ hovorí pre magazín Mother Jones Manningovej právnik Chase Strangio, ktorý má tiež za sebou zmenu pohlavia.
Aj lekári povedali, že by sa k Manningovej mali správať ako k žene, no armáda pôvodne odmietla hormonálnu terapiu.
Strangio pomohol s prípravou žaloby a nakoniec sa Manningová stala prvým väzňom, pri ktorom to umožnili.
Manningovej dovolili tiež nosiť ženskú spodnú bielizeň a kozmetiku, no zamietli jej žiadosť nechať si narásť dlhé vlasy, čo je bežné pri iných väzenkyniach. Oficiálne z bezpečnostných dôvodov.
„Každé strihanie vlasov bolo pre ňu bolestivým pripomenutím, že sa k nej správajú ako k mužovi, aj keď je ženou,“ hovorí Strangio.
Chcela sa zabiť
„Vlasy sú v americkej spoločnosti najvýraznejším znakom ženskosti,“ napísala Manningová aj Obamovi v liste z novembra, v ktorom žiadala o zmiernenie trestu. „Ocitla som sa v čisto mužskom prostredí, a keďže som nedostala prístup ani k dlhým vlasom, je to pre mňa nekončiaca sa nočná mora.“
Pred rokom sa Manningová pokúsila dokonca zabiť, samovražedné sklony sa u nej prejavovali aj predtým. Preto ju napríklad nejaký čas nechávali na noc nahú, aby sa neobesila na oblečení. Aj vyšetrovateľ OSN toto zaobchádzanie označil za „kruté, neľudské a ponižujúce“.
Manningová ešte minulý rok hladovala na protest proti tomu, že jej armáda nechce umožniť operáciu na zmenu pohlavia. Vynútila si prísľub, že sa tak stane.
A potom sa v januári Obama rozhodol, že Manningová sa dostane na slobodu už po siedmich rokoch. Vo vyhlásení pôvodný trest označil za neadekvátny. „Naozaj verím, že Obama jej týmto zachránil život,“ dodáva Strangio.
“Vlasy sú v americkej spoločnosti najvýraznejším znakom ženskosti. Ocitla som sa v čisto mužskom prostredí a keďže mi nedovolili ani nechať si dlhé vlasy, je to pre mňa nekončiaca sa nočná mora.
„
Manningová si teraz môže slobodne nechať narásť dlhé vlasy a podstúpiť aj chirurgickú zmenu pohlavia. Stále je v armáde, nedostáva síce plat, no štát jej hradí zdravotné poistenie, čo sa nezmení ani po prepustení.
Sledovala som, ako sa svet mení
Očakáva sa, že by mohla byť aktívna v skupinách bojujúcich za práva transgender ľudí.
Naznačila to aj v prvom vyhlásení po Obamovom rozhodnutí o skrátení trestu.
„Spoza múrov väznice som sledovala, ako sa svet mení. Najmä z listov, ktoré som dostávala od veteránov, mladých transgender ľudí, rodičov, politikov, umelcov,“ cituje ju web PinkNews, ktorý prináša správy z prostredia LGBTI.
„V ťažkých časoch mi náladu vylepšovala ich podpora, úspechy a prekonávanie ich problémov. Dúfam, že tieto ponaučenia, ktoré som získala, láska, ktorú som dostala a nádej, ktorú mám, využijem pri vytváraní lepšieho sveta pre všetkých.“