WASHINGTON, BRATISLAVA. Nestáva sa často, aby hoaxy šíril priamo prezident Spojených štátov, ale Donald Trump sa toho už niekoľkokrát dopustil.
Tak ako si nedávno vymyslel nešpecifikovanú hroznú udalosť vo Švédsku, či jeho poradkyňa predtým rozprávala o vymyslenom masakri a alternatívnych faktoch, tento víkend prišiel Trump s informáciou, že jeho predchodca ho dal sledovať.
Malo sa to stať ešte v októbri, počas kampane, keď vrcholil boj o Biely dom. „Som si istý, že dobrý právnik by mohol spraviť kvalitnú žalobu zo skutočnosti, že prezident Obama nechal v októbri odpočúvať moje telefóny, a to priamo pred voľbami!“ napísal v sobotu Trump na svojom obľúbenom twitteri. Ešte predtým to označil za „nové dno“ americkej politiky.
Loading
...
Watergate 2.0
Ak by sa Trumpove slová potvrdili, išlo by naozaj o škandál, aký v americkej politike nemá obdobu. Pripomínalo by to Watergate, teda kauzu, v rámci ktorej dal republikánsky prezident Richard Nixon odpočúvať sídlo demokratov.
A presne preto sa očakáva, že Trump, ako možno najmocnejší muž súčasného sveta, hneď po podobnom vyhlásení ponúkne dôkazy. To sa nestalo, namiesto toho len požiadal Kongres, aby obvinenie preveril.
“Myslím si, že prezident nemal pravdu, keď napísal, prezident Obama objednal odpočúvanie Trump Tower.
„
Je pritom možné, že Trumpa naozaj sledovali, už vtedy sa totiž objavovali informácie, že jeho kampaň má napojenie na Rusko. FBI preverovala, do akej miery sú tieto podozrenia pravdivé a či nejde o ohrozenie národnej bezpečnosti.
Federálna agentúra sa však drží svojej nezávislosti, nefunguje na objednávku vlády, ani Obamu, čo bolo vidno na tom, ako výrazne zasiahla do volieb, keď šéf FBI James Comey pred voľbami oznámil, že vyšetrovatelia sa zaoberajú preverovaním únikov e-mailov Hillary Clintonovej.
Samotný Comey je republikánom, nemá preto dôvod kryť Obamove prešľapy. Navyše, podľa medializovaných informácií Comey ešte cez víkend žiadal Trumpových ľudí, aby tvrdenie o odpočúvaní popreli.
Dôkazy cez víkend nepriniesol ani Trumpov hovorca.
Nie je to síce pravda, ale...
Rovnako ako v prípade Švédska a údajného teroristického útoku na jeho území to však rôznym „alternatívnym“ spravodajským webom neprekáža a v téme pokračujú ďalej.
Trump sa vraj odvoláva na tajné informácie, ktoré sa k nemu dostali ako k prezidentovi. A vhod prišlo aj vyjadrenie bývalého ministra spravodlivosti a generálneho prokurátora z éry prezidentovania Georgea W. Busha. Michaela Mukaseya.
„Trump mal zrejme pravdu v tom, že odpočúvali jeho Trump Tower,“ cituje ho v titulku ruský propagandistický web Sputnik. Túto časť odcitoval správne, no je to až druhá časť odpovede v rozhovore pre televíziu ABC.
„Myslím si, že prezident nemal pravdu, keď napísal, prezident Obama objednal odpočúvanie Trump Tower," povedal Mukasey krátko pred slovami z titulku Sputniku.
To, že Trumpovo newyorské sídlo naozaj odpočúvali, však pripúšťa a považuje to za prirodzené. Odvoláva sa na medializované informácie, podľa ktorých „niekto v Trump Tower mohol konať ako ruský agent, nemuselo to pritom vôbec súvisiesť s voľbami“. A dodal, že FBI sleduje ľudí, pri ktorých je podobné podozrenie.
Trumpovi ľudia teraz hovoria, že to nebudú ďalej komentovať, kým sa neskončí riadne vyšetrovanie. Líderka demokratov v Snemovni reprezentantov Nancy Pelosiová to prirovnala k praktikám diktátorov.
„Vymyslíte si niečo, potom prinútite tlač, aby o tom písala. A potom opakujete, že predsa o tomto obvinení hovoria všetci. To je spôsob diktátorov,“ povedala podľa Guardianu.