WASHINGTON, BRATISLAVA. Dvaja Iračania v roku 2011 spáchali teroristický útok a následne prezident Obama zakázal na šesť mesiacov vstup irackým utečencom do Spojených štátov.
O masakri v Bowling Green v Kentucky sa nevie, pretože médiá o tejto udalosti neinformovali.
Týmito slovami sa poradkyňa amerického prezidenta Donalda Trumpa Kellyanne Conwayová snažila obhájiť Trumpov dekrét, ktorý obmedzuje prijímanie utečencov a vydávanie víz občanom zo siedmich prevažne moslimských krajín na 120, resp. 90 dní.
„Stavím sa, že pre ľudí je novou informáciou, že prezident Obama na šesť mesiacov zastavil iracký utečenecký program po tom, čo sem prišli dvaja Iračania, zradikalizovali sa a stáli za masakrom v Bowling Green,“ povedala Conwayová v MSNBC.
Problémom je, že v Bowling Green sa nikdy žiadny masaker neodohral.
Loading
...
Žiadne útoky z rizikových krajín
Trumpov dekrét
- obmedzuje na tri mesiace vydávanie víz pre cudzincov z podľa Trumpa rizikových krajín,
- týka sa občanov Iránu, Iraku, Jemenu, Líbye, Sýrie, Somálska a Sudánu,
- dekrét zakazuje aj prijímanie utečencov z týchto krajín najbližšie štyri mesiace,
- týka sa aj ľudí s platnými vízami.
V roku 2011 v Kentucky naozaj zatkli dvojicu irackých utečencov – podľa FBI plánovali poslať irackým povstalcom peniaze a zbrane.
FBI navyše našla odtlačky jedného z utečencov na bombe v Iraku, odkiaľ obaja neskôr ušli do USA.
Mužov preto odsúdili na doživotie a 40 rokov v americkom väzení za teroristické aktivity.
Server Daily Beast však píše, že neexistuje žiaden dôkaz o tom, že by títo dvaja utečenci spáchali nejaký zločin v Bowling Green.
Analýza inštitútu Cato navyše ukazuje, že medzi rokmi 1975 až 2015 občania Iránu, Sýrie, Iraku, Jemenu, Sudánu, Somálska a Líbye (teda z krajín, ktoré sú na Trumpovom zozname ako rizikové) na území USA žiadneho Američana pri útokoch nezabili.

Opakujeme po Obamovi
Conwayová aj Trumpova administratíva sa pritom často pri spornom zákone odvolávajú na to, že aj Trumpov prechodca Barack Obama práve po tomto „masakri“ tiež obmedzil prijímanie utečencov z Iraku.
„Moja politika je podobná tej, ktorú zaviedol v roku 2011 Barack Obama, keď zakázal víza pre irackých utečencov na šesť mesiacov,“ povedal podľa serveru Vox Trump. Ani takýto zákon však nikdy neexistoval.
Po zatknutí podozrivých utečencov v Bowling Green sa americká vláda rozhodla, že preverí všetky otlačky prstov utečencov, ktorých do krajiny pustili. Proces bol však veľmi zdĺhavý a týkal sa vyše 57-tisíc Iračanov a tiež tých, ktorí o azyl žiadali potom.
Počet utečencov sa preto pre pomalé spracovanie žiadostí rapídne znížil, no nikdy úplne neustal, ako tvrdí Trump. „Utečenci počas týchto mesiacov stále do USA prichádzali, nebol tam jediný mesiac, počas ktorého by sem Iračan neprišiel,“ hovorí pre Foreign Policy úradník Obamovej administratívy Jon Finer.

Alternatívne fakty
Trumpova poradkyňa a bývalá šéfka jeho kampane už čelí kritike za svoje predchádzajúce vyjadrenia.
Keď hovorca Bieleho domu Sean Spicer hovoril o ľuďoch na Trumpovej inaugurácii ako o „najväčšom publiku, ktoré kedy zažilo inauguráciu“, médiá vytiahli na porovnanie fotografie z inaugurácie Baracka Obamu.
Conwayová sa za slová svojho kolegu neospravedlnila a povedala, že Spicer neklamal, len „poskytol alternatívne fakty“.