CALAIS, BRATISLAVA. Sudánsky chlapec Abdul bol jedným z tisícov tých, ktorých v októbri naložili do autobusov vo francúzskom Calais a odviezli do iného mesta – konkrétne do Toulouse. Polícia vtedy začala s likvidáciou najznámejšieho utečeneckého tábora vo Francúzsku, nazývaného aj Džungľa.
Kým pre mnohých zrušením tábora vyhasol sen o prechode do Británie, Abdul nádej nestrácal – bol totiž jedným z tých, ktorí spadali pod tzv. Dubsov dodatok. Británia sa ním zaviazala pomôcť asi tritisíc maloletým utečencom bez sprievodu, najmä tým, ktorí trávili mesiace v Calais.

Začiatkom februára vláda Theresy Mayovej oznámila, že dohodu od konca marca plniť nebude. Do krajiny sa tak dostalo len 350 mladistvých.
„Neviem, ako môže britská vláda spať po tom, čo nám urobili. Súhlasili sme, že pôjdeme a počkáme v prijímacích centrách, pretože sme verili, že po krátkom čase nás prijmú do Británie,“ hovorí Abdul pre denník Guardian.
Podobne ako desiatky ďalších vidia jedinú alternatívu – vrátiť sa do Calais a opäť sa snažiť, podobne ako minulý rok, dostať do Británie ilegálne.
Jedlo je hrozbou
Džungľa je dnes zväčša zdemolovaná a oblasť stráži polícia. Do Calais sa však aj tak vrátilo asi 300 až 400 prevažne neplnoletých migrantov, tvrdí podľa agentúry Reuters mimovládna organizácia Utopia 56. Väčšina z nich sa rozpŕchne po meste a prespávajú na uliciach či na vlakovej stanici.
“Nenecháme týchto ľudí, vrátane mnohých detí, vyhladovať k smrti.
„
Starostka Calais Natacha Bouchartová chce prichádzajúcim utečencom zabrániť v tom, aby v meste vznikol nový tábor. Vo štvrtok preto podpísala dekrét, ktorý zakazuje distribúciu jedla pre migrantov.
„Pravidelná, vytrvalá a veľká prítomnosť osôb distribuujúcich jedlo migrantom“ predstavuje podľa dekrétu hrozbu pre mier a bezpečnosť.
Mimovládne organizácie tvrdia, že zákaz distribúcie jedla či zrušenie spŕch problémy migrantov len zhoršia. „Nenecháme týchto ľudí, vrátane mnohých detí, vyhladovať k smrti,“ hovorí podľa Deutsche Welle Gael Manzi z organizácie Utopia 56.
Polícia už začala proti dobrovoľníkom zasahovať – najskôr použili slzný plyn pri tom, keď chceli utečencom poskytnúť raňajky, neskôr zadržali niekoľko tínedžerov, ktorí sa chceli ísť osprchovať do miestneho katolíckeho centra.
Organizácia Utopia 56 každý deň uvarí asi 250 jedál, 80 percent ide pre migrantov vo veku 13 až 22 ľudí. Ďalšie jedlá zabezpečuje komunitná kuchyňa. Dobrovoľníci chcú vo varení pokračovať aj napriek zákazu.
„Dospelí si vždy nájdu spôsob, ako jedlo v obchode kúpiť, no pre neplnoletých je to problém, žiadne peniaze nemajú,“ hovorí pre denník Guardian Christian Salomé z charity Auberge des Migrants. Obmedzenie môže podľa viacerých skôr prispieť ku kriminalite.

Motivácia pre pašerákov

Kým vo viacerých utečeneckých táboroch najmä na balkánskej trase suplujú dobrovoľníci krajiny a utečencom často bez financií pomáhajú, na viacerých miestach sa voči nim zdvíha kritika.
Šéf hraničnej agentúry Frontex Fabrice Leggeri tento týždeň obvinil mimovládne organizácie z toho, že v Stredozemnom mori dostatočne nespolupracujú s políciou a ich záchranné akcie povzbudzujú pašerákov v tom, aby nebezpečné cesty najmä z Líbye vykonávali.
Lekári bez hraníc sa bránia a tvrdia, že Frontex tiež odmieta spoluprácu a ich úloha je čisto humanitárna. Tvrdí to aj nemecká politička za stranu Zelených Luise Amtsbergová, ktorá má túto agendu na starosti. „Počet mŕtvych by bol bez ich neúnavného nasadenia oveľa vyšší, sme preto týmto mimovládnym zaviazaní,“ povedala podľa denníku Guardian.