SME

Buldozéry znovu valcujú Džungľu, symbol európskeho zlyhania

Utečencov z tábora pri Calais začali odvážať, tábor zničia. Predchádzajúce pokusy nevyšli.

Utečenec v tábore, ktorý prezývajú Džungľa, predtým, ako ho zbúrali. (Zdroj: TASR/AP)

CALAIS, BRATISLAVA. Alí zo Sudánu si drevené palety prikryl dekami, na stolík si dal obrus a v pohári má aj kvety. Steny pritom tvoria deky na drevách. „Nechcem tu zostať, chcem ísť do Anglicka. No kým som tu, chcem, aby môj domov v Calais vyzeral pekne a pripomínal mi domov v Sudáne,“ hovorí pre Huffington Post.

Alí je jedným z asi sedemtisíc ľudí, ktorí žijú v utečeneckom tábore vo francúzskom Calais. Stovky chatrčí, unimobuniek a stanov všetci v krajine poznajú pod označením Džungľa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jednu zimu už rozrastajúci sa tábor prežil. Tú ďalšiu by už existovať nemal – v pondelok začali s jeho demoláciou. Za prvý deň z tábora odišlo asi šesťdesiat autobusov s utečencami – ukážu im mapu Francúzska a oni sa môžu rozhodnúť, kam ich odvezú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ich skutočným cieľom však ostáva Británia, mnohí tvrdia, že tam majú rodinu a majú preto nárok na azyl.

Sarkozyho boj proti Džungli

Utečenecký tábor len pár kilometrov od prístavu nevznikol počas súčasnej utečeneckej vlny v Európe. Prvýkrát tu utečenci prespávali už v roku 1999.

Britská vláda však tvrdila, že existencia oficiálneho tábora láka ďalších utečencov, a preto ho v roku 2002 vtedajší francúzsky minister vnútra Nicolas Sarkozy po tlaku a napriek veľkým protestom utečencov zatvoril.

Vtedy prichádzali najmä afganskí utečenci, zrušenie tábora ich len presmerovalo inde a provizórne obydlia začali vznikať hneď vedľa diaľnice vedúcej do prístavu.

Keď sa Sarkozy stal prezidentom, boj proti ilegálnej imigrácii patril k hlavným bodom jeho programu. Džungľu prikázal v decembri 2009 zrovnať so zemou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Buldozéry potom zničili stany, na provizórne domy použili motorové píly a plameňomety. Malo ísť o odkaz, že otvorenosť Francúzska voči utečencom sa končí. Krajina však ďalej neriešila, čo s tými, ktorí v Calais ostali.

„Calais je európskym zlyhaním,“ povedal vtedy podľa rádia RFI Pierre Henry z francúzskej mimovládky France Terre d'Asile.

Prečítajte si tiež: Vo Francúzsku začali s likvidáciou tábora v Calais Čítajte 

Rituál: dostať sa do kamióna

Afganec Šahin sa v apríli 2015 snažil dostať do jedného z kamiónov. Kým čakali pred prístavom, utečenci sa v nich skryli a dúfali, že sa dostanú do Británie bez toho, aby platili prevádzačom ďalšie peniaze.

Niektorým sa to podarilo za dva týždne, iným za päť mesiacov.

Šahin žil v tábore dlhšie. „V noci je to ako v horore, vietor trhá plachty a vydáva to hrôzostrašné zvuky. Cez deň musím ísť pätnásť minút do centra tábora s kanistrou po vodu,“ povedal pre Guardian.

Utečenecká vlna vtedy ešte len narastala a o niekoľko mesiacov neskôr už v Džungli žilo vyše sedemtisíc ľudí.

Pre mnohých sa stalo rituálom každej noci dostať sa na diaľnicu. Štrnásťročný Rahimulláh zomrel, keď ho na diaľnici smerom k prístavu zrazilo auto. Nezastavilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Iní sa snažia k prístavu preplávať, objavili sa dokonca prípady, keď sa utečenci snažili prejsť do Británie pešo cez podmorský eurotunel.

Škola, reštaurácia aj SIM karty

Z Džungle sa za viac ako rok a pol trvajúcej krízy stalo samostatne fungujúce mestečko. Majú tu kostol, mešitu, reštauráciu, školu aj nahrávacie štúdio.

Deti si môžu čítať z darovaných kníh, dobrovoľníci učia angličtinu aj francúzštinu. Jedna skupina rozdáva utečencom SIM karty, tí sa neskôr zhromažďujú na pieskovej dune nad kempom, aby chytili lepší signál a zavolali svojim známym.

Jedlo a oblečenie dodávajú mimovládne organizácie, vláda sa o tábor donedávna vôbec nestarala. Teraz hovorí už len o jeho zrušení.

V tábore preto v posledných dňoch stúpa napätie. Polícia zatýka, ruší stany, navyše je v tábore priveľa rôznych národností, ktoré sa medzi sebou často hádajú.

„Musí to byť to najhoršie miesto, aké som videl – nie je vhodné ani pre zvieratá,“ povedal pre Guardian Karim z Egypta.

Tábor už odrezávajú aj od diaľnice – ostnaté drôty nahrádza vysoký múr, ktorý zaplatí Veľká Británia.

Aj deti bez rodičov

Francúzske úrady sa o zrušenie tábora snažia dlhšie. V marci, keď v Džungli žilo asi štyritisíc ľudí, zrovnali so zemou polovicu tábora. No až doteraz úrady skôr problém ignorovali a dúfali, že znižujúci sa počet utečencov prichádzajúcich do Únie to vyrieši. V pondelok ich už začali presúvať.

„Sme pripravení odísť,“ hovorí 35-ročný Sudánec Hassan Džibril, obutý v štvorstupňovej teplote len v žabkách. „Situácia je tu príliš zlá. Ak tu zostaneme, môžeme zomrieť,“ hovorí pre New York Times.

Podobne ako on mnohí sa vzdali sna, že sa dostanú do Británie a vyberajú si radšej iné francúzske regióny. Muž, ktorý ukáže náhodne na mape na Normandiu, dostáva modrý náramok a čaká na autobus.

Väčšina z utečencov v Calais má podľa úradov naozaj právo požiadať o azyl, ostatných z Francúzska vykážu. Problémom zostáva vyše 1300 detí, z ktorých väčšina je v tábore bez rodičov. Najmenej 235 z nich už prijala Británia, pri ďalších sa zisťuje, či majú v Británii príbuzných, aby ich tam premiestnili.

Prečítajte si tiež: Džungľa v Calais vyvoláva strach a mení Európu Čítajte 

Symbol európskej neschopnosti

Francúzsko teraz sľubuje, že má záložný plán a tábor sa už opätovne nerozrastie. Calais je navyše veľmi spolitizovanou témou – francúzsky prezident Francois Hollande dúfa, že jeho zatvorenie mu môže priniesť politické body pred budúcoročnými prezidentskými voľbami.

Aj jeho najväčší súper, konzervatívec Alain Juppé tento týždeň odkázal, že Džungľu nie je možné tolerovať.

„Tieto obrazy majú pre našu krajinu katastrofálne následky a tiež to má extrémne veľké bezpečnostné a ekonomické dôsledky na občanov Calais,“ hovorí podľa denníka Washington Post.

Mnohí sú však skeptickí v tom, že tábor zmizne navždy. „Ľudia budú stále prichádzať,“ hovorí pre Guardian Clare Moseleyová z charity Care4Calais.

„Utečencov nejaké varovania neodstrašia, pretože už len podľa definície pred niečím utekajú.“

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Zamestnancov postavili mimo službu.


SITA
Osobitná spravodajkyňa OSN pre okupované palestínske územia Francesca Albanese predstavuje svoju správu o izraelských činoch v Pásme Gazy.

Izrael tvrdenia okamžite odmietol.


Ilustračná snímka.

Tamojšie úrady reagujú na minulotýždňový útok v Moskve.


TASR
Mali.

Wagnerovci mali vykonávať razie a útoky dronmi.


SITA

Sportnet

Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu