MOSKVA. Alexander Glazastikov, člen ruskej hackerskej skupiny Šaltaj Boltaj, zapletenej do vydierania vrcholných ruských predstaviteľov, tvrdí, že jeho skupina mala kontakty s najdôležitejšou domácou bezpečnostnou službou FSB.
Kontakt od FSB
Glazastikov v interview pre ruskú nezávislú televíziu Dožď uviedol, že Federálna bezpečnostná služba (FSB) navrhla skupine Šaltaj Boltaj, aby pracovala pod jej vedením.
Skupina Šaltaj Boltaj (názov je obdobou mena postavičky Humpty Dumpty z anglickej detskej riekanky) zverejňuje listy a dokumenty ukradnuté ruským predstaviteľom.
Glazastikov sa rozprával s novinármi televízie Dožď v estónskom hlavnom meste Tallinn, kde žiada o politický azyl.

Rusko im ponúkalo ochranu
Podľa jeho slov mu vodca ich skupiny Vladimir Anikejev povedal, že FSB mu ponúkla dohodu: hackeri budú ukazovať špionážnej službe materiály a dokumenty vopred, ešte pred zverejnením, a to výmenou za ochranu.
Anikejev a dvaja ďalší členovia hackerskej skupiny sú v Rusku vo väzbe už od svojho zatknutia vlani na jeseň.
Šaltaj Boltaj má údajne na svedomí prieniky do počítačov vysokopostavených ruských hodnostárov a známych podnikateľov a údajne tiež bola súčasťou medzinárodného hackerského hnutia Anonymous.
Útok na Dánsko
Dánska agentúra pre počítačovú bezpečnosť vníma Rusko ako "lídra" v hackerských útokoch a tvrdí, že táto krajina "už dlho intenzívne investuje do svojich kyberschopností".
Dánska agentúra Centrum pre kyberbezpečnosť v odhade bezpečnostnej situácie na rok 2017, zverejnenom v stredu večer, uviedla, že Rusko "má vyspelé možnosti na vykonávanie rozsiahlej počítačovej špionáže proti politickým a vojenským terčom na Západe".
Centrum v správe odhadlo rozsah počítačovej špionáže proti dánskym úradom a firmám ako "veľmi veľký" a dodalo, že špionážnu činnosť robia prevažne zahraničné vlády. Žiadnu však nemenovalo.
Šéf agentúry Thomas Lund-Sörensen v stredu dodal, že hackeri "sú výnimočne prispôsobiví a čoraz lepšie dokážu skrývať svoje škodlivé aktivity a svoju totožnosť".
Nórska bezpečnostná služba (PST) 3. februára oznámila, že súkromné e-mailové účty deviatich štátnych úradníkov v tejto škandinávskej krajine sa stali terčom cielených kyberútokov nazývaných "spear fishing". Podľa presvedčenia PST je za tým ruská špionážna služba.