VIEDEŇ. Nájsť voličov prezidentského kandidáta rakúskych slobodných Norberta Hofera v centre Viedne je koncom novembra pomerne ťažké.
Štyri dni pred voľbami je oveľa ľahšie naraziť na bilbord, na ktorom má usmievavý 45-ročný bývalý letecký inžinier na čele fixkou nakreslený hákový kríž.
Nie že by Hofera nikto z Viedenčanov nevolil. Hlas mu v májovom druhom kole volieb dalo 37 percent obyvateľov dvojmiliónovej rakúskej metropoly, jeho zelený protikandidát, 72-ročný univerzitný profesor s holandským šľachtickým pôvodom Alexander Van der Bellen, však v dostal až 63 percent hlasov.
Aj z letmého pohľadu na pomer medzi znetvorenými a nedotknutými bilbordmi je jasné, kto je tu doma a koho Viedenčania nechcú. Tým prvým je Van der Bellen, tým druhým Hofer.
„Ak by sa dalo, zaškrtol by som Heinza Christiana-Stracheho,“ hovorí nám asi 30-ročný mladík Serkä, keď ho vyrušíme popri tom, ako si neďaleko viedenskej radnice pred miestnym fast foodom v mrazivom počasí pochutnáva na zohriatej pizzi. Konečne sme našli Hoferovho voliča.

Kampaň: Príliš dlhá a príliš ospalá
Serkä pochádza z Turecka, v Rakúsku žije už niekoľko rokov a v nedeľu dá hlas Hoferovi. „A prečo nie?“ odpovedá tretíkrát a čoraz neochotnejšie na otázku, prečo bude voliť kandidáta Slobodných. Strany, ktorá je obviňovaná z rasizmu, protiislamskej rétoriky a odmieta prijímať utečencov.
Keď po štvrtýkrát len zakrúti hlavou a konečne sa zahryzne do pizze, pochopíme, že odpoveď nedostaneme. Konverzácia s hoferovským voličom sa definitívne skončila.
Kampaň pred nedeľňajšími prezidentskými voľbami začína byť od konca mája, keď mali Rakúšania rozhodnúť o svojom novom prezidentovi, viditeľne ospalá.
Ústavný súd tesné výsledky volieb zrušil pre viaceré chyby. Opakované voľby mali byť o pár mesiacov, prekazilo ich však nekvalitné lepidlo na hlasovacích obálkach. Rakúšania si tak medzi Hoferom a Van der Bellenom – azda definitívne - vyberú až v nedeľu 4. decembra.
„Bude to tesný súboj,“ hovorí nám 84-ročná bývalá rakúska novinárka Barbara Coudenhove-Kalergi. Keď mala 13, spolu s rodinou museli ujsť z Československa z podobných dôvodov, z akých dnes FPÖ odmieta prijímať ľudí ako ona. Teda cudzincov. „Som pesimistka,“ odpovedá na otázku, ako si myslí, že dopadnú v nedeľu voľby v Rakúsku.

Rakúsky kostlivec nacizmu
V centre známej viedenskej kaviarne Bräunerhof si k nám o chvíľu prisadne aj Franz Kössler. Obaja kedysi ako novinári pracovali pre verejnoprávnu stanicu ORF. Kössler ako spravodajca vo Washingtone, Coudenhove-Kalergi ako reportérka pokrývajúca najmä takzvaný ostblok.