KYJEV. V Černobyle v pondelok začala zložitá operácia presunu nového obrieho krytu nad havarovaný štvrtý blok, ktorého explózia v roku 1986 vyvolala najväčšiu katastrofu v dejinách jadrovej energetiky.
Gigantická konštrukcia s váhou viac ako 36-tisíc ton, dlhá 165 metrov a vysoká 110 metrov sa bude nad trosky jadrového reaktora presúvať štyri dni.

Zložitý presun
Nový kryt zostavili v nezamorenej zóne 327 metrov od reaktora a túto vzdialenosť musí teraz prekonať.
Postará sa o to podľa agentúry Interfax 224 hydraulických zdvihákov, ktoré konštrukciu posunú o 60 centimetrov behom jedného "kroku". Celkovo bude kryt v pohybe 33 hodín čistého času.
Po dokončení operácie kryt utesnia špeciálnymi hermetickými membránami tak, aby pod ním mohli demontovať pôvodný "sarkofág", ktorý je starý 30 rokov. Spracujú takisto rádioaktívny odpad.
Konštrukciu, najväčšiu svojho druhu na svete, vyrobilo konzorcium francúzskych firiem. Po rozsiahlych prípravných prácach začali s výstavbou v roku 2012.

Dlhá životnosť
Vzhľadom k obrím rozmerom kryt najprv zmontovali do dvoch častí, ktoré sa vlani podarilo prepojiť a osadiť žeriavom, ktorý starý kryt demontuje.
Nová konštrukcia stála 1,5 miliardy eur a má mať životnosť sto rokov.
Príčinou katastrofy černobyľskej elektrárne bola zrejme chyba personálu, ktorý sa pravdepodobne dopustil hrubého porušenia bezpečnostných pravidiel.
Podľa ukrajinských médií si ale mnohí odborníci zároveň myslia, že podiel na nešťastí mala aj chybná konštrukcia sovietskeho reaktora, o ktorého nedostatkoch obsluha nevedela.
Okolo miesta tragédie vznikla tridsaťkilometrová neobývateľná zóna. Výroba elektriny v nepoškodených blokoch elektrárne skončila až v roku 2000.