BRATISLAVA. Americká spoločnosť zlyhala, je z nej miesto, ktoré je cudzie. Suverénne zvíťazil hnev. Mylne sme si mysleli, že väčšina krajiny si váži demokratické právo.
Aj takto znejú reakcie novinárov na meno nového prezidenta Spojených štátov.
Guardian: Držte sa pevne
Novinár Steven W Thrasher, ktorý pracuje pre Guardian a špecializuje sa práve na americkú politiku, má jedno odporúčanie, čo robiť, v tejto “desivej chvíli, ktorá pre Ameriku nastala”. Držať svojich blízkych pri sebe. A držať ich pevne.
“Farební ľudia, ženy, moslimovia, homosexuáli, chorí ľudia, imigranti; ich všetkých Donald Trump zastrašuje,” píše už v úvode komentáru k výsledku volieb. “Potrebujú vašu lásku, vaše teplo, vašu podporu.”
Podľa Thrashera sa už čoskoro zo Spojených štátov stane krajina, ktorá bude hrôzostrašná, pomstychtivá a nespravodlivá. Tvrdí, že to posledné, čo Spojeným štátom v tejto chvíli zostalo, je ľúbiť a rešpektovať sa napriek rozdielom.

New York Times: Spoločnosť zlyhala
Americký ekonóm a držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu z roku 2008 Paul Krugman pre New York Times píše, že svoju vlasť nespoznáva.
“Mysleli sme si, že naši spoluobčania napokon nebudú voliť za kandidáta, ktorý je na taký vysoký úrad taký zjavne nekvalifikovaný, taký povahovo neistý, taký strašidelný, a predsa smiešny,” píše. “Že väčšina našej krajiny si váži demokratické princípy a právo.”
Hovorí, že Spojené štáty, do ktorých sa dnes budia Američania, sú mu cudzie a spoločnosť, v ktorej žije, pravdepodobne zlyhala.
Daily Telegraph: Reakcia na Afroameričana
Podľa komentátorky Daily Telegraphu Juliet Samuelovej existuje množstvo dôvodov, prečo sa báť. Ju osobne najviac desí Trumpov rasizmus.
Podľa nej bol totiž najrasistickejším kandidátom na prezidenta od čias vzniku amerického hnutia za občianske práva. Jeho zvolenie si vysvetľuje ako priamu reakciu na osemročné obdobie, počas ktorého Spojené štáty viedol Afroameričan.
“Jeho pohŕdanie prijateľnými rasovými normami spochybňuje najsilnejšiu demokraciu na svete.”

Le Monde: Svet, ktorý príde
“Zvíťazil hnev,” reaguje zas editoriálom na Trumpovo víťazstvo francúzsky denník Le Monde. “A to suverénne.”
Hoci mnohí vyčítajú Trumpovi práve nedostatok skúseností s politikou, podľa autora textu Jéroma Fenoglia preukázal v kampani až “diabolskú politickú inteligenciu”.
Porazil v nej totiž nielen svoju protikandidátku z radov demokratov, ale najmä republikánskych spolustranníkov, ktorí mu neverili a za jeho politikou nestáli.
Le Monde označuje víťazstvo Donalda Trumpa len pár mesiacov po oznámení výsledkov britského referenda o zotrvaní v Európskej únii za ďalšiu hrozbu. Vo svete, ktorý vznikne po týchto udalostiach, je už podľa neho možné všetko.
Deutsche Welle: Čas povedať zbohom
Podľa komentáru Deutsche Welle môže Trump poškodiť aj európske záujmy.
“Nevieme presne, čo presne očakávať od novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, ale po tejto volebnej kampani bude najbezpečnejšie predpokladať, že to bude zlé,” píše portál.
Volebný deň nazýva koncom amerického sna, o ktorom kedysi zvykol spievať Bob Dylan a všetci ďalší “liberálni hrdinovia”. Podľa Deutsche Welle ich pochovala rétorika, ktorá je založená na sexizme, rasizme, klamstvách a žlči. “Je čas povedať zbohom Amerike, ktorú sme poznali a milovali.”

iDnes.cz: Inak, ako sa očakávalo
Všetko je nakoniec inak, ako sa očakávalo, myslí si autor glosy, ktorú zverejnil český spravodajský portál idnes.cz.
Prekvapenie, aké dnes zažívajú Američania Miloš Gregor prirovnáva k tomu, ktoré Európa pocítila tento rok v júni po zverejnení výsledkov hlasovania o vystúpení Británie z Európskej únie.
“Zatiaľ čo v prípade brexitu kritika smerovala von z krajiny - na Európsku úniu, prezidentské voľby v USA sú otázkou tamojšej politickej reprezentácie,” píše.
“Ukázalo sa, že nespokojnosť Američanov so súčasnými politickým elitami je omnoho väčšia, ako sa zdalo.”
Trump však podľa neho nemá zabúdať na neľahkú úlohu, ktorá ho čaká - splniť sľuby, ktoré dal voličom.