SME

Diskusia k americkým voľbám na SME.sk

Voľby prezidenta USA boli veľmi tesné. O ich výsledku diskutovali v redakcii SME.sk experti.

Na SME.sk diskutovali experti o výsledku volieb a dopade víťazstva jedného z kandidátov na americkú a celosvetovú politiku.

11:06 Diskusiu o výsledkoch amerických volieb sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

11:04 Petr Šabata: Skúsenosti z 20. storočia nám nedávajú veľkú nádej na pozitívny reštart.

11:03 Aneta Világi: Nadviažem na kolegu Nagya. Ešte si spomíname na eufóriu, ktorú sme tu mali v roku '98... vtedy občianski aktivisti vyvolávali pozitívne vášne v spoločnosti...

11:02 Alena Smiešková: Politici a establišment už stratili dôveru. Sily však vidím v umení či vzdelávaní - to sú sily, ktoré môžu reštartovať spoločnosť. Hodnoty treba ukázať cez individuálnu skúsenosť a treba za ne bojovať.

SkryťVypnúť reklamu

11:01 Tom Nicholson: Bude to fungovať ako ventil na odpúšťanie vnútorného tlaku, ktorý sa naakumuloval v Amerike. Nech Trump ukáže svoje schopnosti.

11:01 Tomáš Nagy: Liberálna demokracia stojí na synergiách medzi mimovládnym a akademickým sektorom. Tento systém sa môže nádherne prejaviť, keď bude treba. Buď to spustíme, alebo bude koniec.

11:00 Dušan Fischer: To, že sme si uznali problém, je dobré. Sme stále slobodní a bezpeční, to je dobre. Uvedomujeme si, čomu čelíme, dáme si pozor.

10:59 Existuje možnosť, že na konci tunela sa objaví svetlo?

10:57 Ben Cunningham, komentátor: Moja prvá reakcia bolo prekvapenie, tak ako u mnohých iných ľudí. Prekvapenie z toho, kto bude prezidentom a aj z toho, aké nepresné boli skoro všetky predvolebné štatistické dáta. Tiež som trochu smutný. Hnev a odcudzenie, ktoré dotlačili ľudí k voľbe Trumpa, sú oprávnené, nemyslím si však, že prezident Trump ich problémy vyrieši.

SkryťVypnúť reklamu

10:53 Aneta Világi: Odkaz pre tradičné médiá je - ste strašne dôležití a nesmiete to vzdať, aj keď to vyzerá ako prehraný boj. Dôležitejšou skupinou je však tá formovateľná šedá masa, ktorá osciluje, tá by mala byť cieľovou skupinou pre médiá, ktorú treba osloviť..

10:49 Beata Balogová: Čo znamená nástup netradičných médií pre tradičné médiá, ktoré chcú byť dôveryhodné? Čo majú robiť, aby obnovili svoj hlas?

10:49 Dušan Fischer: Sociálne médiá prepojili rasovo nenávistných ľudí. Už pri písaní ústavy sa štáty delili. Ale minimálne sa o tom vedelo. Alebo sme to nepotrebovali vedieť. Tieto nahnevané bunky sa vďaka sociálnym sieťam spojili, zistili, že sused si tiež myslí, že čierny muž nemá sedieť v Bielom dome a podobné veci. Takáto masa už zjavne vie pohnúť elektorátom, vie sa dorozumievať.

SkryťVypnúť reklamu

10:47 Alena Smiešková: Politici spolu vytvárajú virtuálny svet, ktorý má voliča osloviť. Voliči nemajú šancu spoznať skutočnú demokraciu.

10:46 Dušan Fischer: Rosa Brooks napísala, že nikto nič nevie a to sa potvrdilo.

10:44 Aneta Világi: Voliči nečítajú dlhé politické analýzy, oslovia ich fragmenty a bonmoty, ktoré politici trúsia.

10:43 Aneta Világi: K demokratickému establišmentu - nemám ucelenú víziu, čo by mali naši politici v tejto otázke podniknúť. Viem však, že že v politických diskusiách sa stále objavujú argumenty, ktoré ľudia preberajú, nemusia ich mať potvrdené ani vyvrátené, stačí im, že ich počujú. Títo ľudia nemusia prísť do kontaktu s problémom, o ktorom politik hovorí, názor si utvoria z útržkov jeho prejavu.

10:41 Branislav Ondrášik: Americká ekonomika rastie a nezamestnanosť v USA je nízka. Trochu mi to pripomína krízu z nadbytku v USA. Na druhej strane štáty ako Michigan, časti Pensylvánie a Wisconsinu naozaj trpia. Ale Amerika ako únia im pomáha. Je to veľký paradox.

SkryťVypnúť reklamu

10:39 Dušan Fischer: Dôvodom je tzv. hrdzavý pás. Pás štátov, o ktorých spieval Bruce Springsteen. Joby pre nich neprišli, globalizácia nepracovala v ich prospech. Je to triedna vec. To sa dá povedať aj o Kotlebovych voličoch, že ich rasizmus je triedne kódovaný. Voliči v USA nie sú rozdelení podľa etnicít, ale podľa tried.

10:37 Aneta Világi: Úplne s vami súhlasím. Zmena v zmýšľaní je dobrá cesta, no bojím sa, že nemáme dosť času. Teraz sme už v takej situácii, že potreba zmeny je priam urgentná, vzhľadom na nálady, ktoré panujú medzi ľuďmi.

10:36 Alena Smiešková: Ľudia stratili dôveru k "tradičným politikom". Sú len dva scenáre resetu - buď ľudia zažijú vojnu, alebo im vysvetlíme, aký dobrý je mier. Učitelia musia žiakom vysvetliť, čo je to holokaust. Druhú svetovú vojnu a holokaust nemôžeme odpálkovať s tým, že to bola minulosť.

SkryťVypnúť reklamu

10:34 Beata Balogová: Aké možnosti ostávajú pre tradičných politikov?

10:33 Aneta Világi: Trump hovorí, že nastolí staré dobré časy, bez špecifikácie, každý si dosadí, čo chce. Pre Američanov je Trumpov sľub, že zastaví migrantov na hraniciach, návratom "dobrých čias". Nacionalizmus je podľa mnohých ľudí ochranou trhu, takáto predstava panuje aj v iných krajinách. Neuvedomujú si však ďalšie dôsledky.

10:31 Tom Nicholson: Stredná vrstva v Číne aj Indii si polepšila, keď pozeráme na globálnu situáciu. Nie však stredná a nižšia trieda na Západe. Takže ekonomika má podiel. Ale cez ekonomiku sa prejavujú aj rasistické témy.

10:30 Dušan Fischer: Bude musieť prísť reset. Mier oceníte, ak zažijete vojnu. Čiže buď tu budeme mať o štyri roky kandidáta z KKK alebo si ľudia uvedomia, že toto nebola dobrá cesta. Uvidíme.

SkryťVypnúť reklamu

O mieri sa naučíte veľa buď tak, že o ňom veľa čítate, alebo tak, že zažijete vojnu. Na svete je čoraz viac ľudí, ktorým sa nechce čítať.

10:28 Branislav Ondrášik: Celý západný svet prekračuje hranice a je desivé sa vôbec zamýšľať kam to môže viesť. Naozaj. Vieme z histórie, kam to viedlo. Možno Trump pripraví druhé prekvapenie a úplne sa zmení, ale potom sa voliči obrátia aj proti nemu.

10:27 Alena Smiešková: Mizogýnne poznámky nie sú ničím neobyčajným ani na Slovensku.

10:26 Tomáš Nagy: Bill Clinton nemal problém vystúpiť pred médiami a klamať o tom, že sa nestýkal so ženami. Toto bol počiatok jeho konca, nie samotné zálety.

10:26 Dušan Fischer: Navyše sexuálne škandály sa u nás berú inak. Myslím si, že by nahrávku z autobusu u nás politik nepreskákal.

SkryťVypnúť reklamu

10:24 Branislav Ondrášik: Trump je celebrita, keby sme to mali zobrať ľahšie, bude zaujímavé sledovať, či aj funkciu prezidenta vezme ako reality šou a ako si zvykne bývať v malom Bielom dome.

10:24 Dušan Fischer: Toto boli voľby celebrita versus politička. Celebritám ľudia veľa odpustia. A ľudia si myslia, že sledujú reality show.

10:23 Aneta Világi: Zmena zdola by prišla vtedy, ak by Trump neumožnil ďalšie polarizovanie spoločnosti. No obávam sa, že rozdiely budú skôr narastať.

10:22 Alena Smiešková: Nakoľko budú spojené štáty schopné sa aktivizovať akoby "zdola"? Priniesť zmenu v komunitách, rasových či genderových problémov? Trump pre mňa zmena zdola nie je.

10:21 Dušan Fischer: V politike to nefunguje tak, že ak politik vidí pokazený most, tak ho proste dá opraviť.

SkryťVypnúť reklamu

10:20 Branislav Ondrášik: Mení sa spoločnosť ako ju poznáme, paradoxne, mnohí z tých voličov to možno ani nechcú - ukazuje to šok Britov z brexitu a ako to teraz vnímajú.

10:19 Dušan Fischer: Analytici precenili americký elektorát, ktorý na to ide inštinktívne. Že sa poučia z klamstiev z brexitu. Hovorím tomu beyond factual, keď každý má svoje fakty. Brexit si vykladali po svojom.

10:18 Nie sú tohtoročné výsledky volieb a referend signálom pre populistov, že takýto prístup funguje?

10:18 Aneta Világi: Pre EÚ sa teraz vytvára priestor, aby jej politici začali Úniu ako takú posilňovať. Kedysi sme krútili hlavou nad rečami o posilňovaní Únie, však máme predsa NATO. Teraz na to pozeráme inak.

10:17 Čo bude znamenať víťazstvo Trumpa pre Slovensko?

10:17 Aneta Világi: Obávam sa persóny Donalda Trumpa. On je príliš ješitný, ktovie, či sa nepokúsi zabrániť tej moderácii. Neviem si predstaviť, ako bude jednať napríklad s Merkelovou, či nechá pracovať diplomatov. Momentálne sa totiž javí, že Trump nevie potlačiť svoje ego.

SkryťVypnúť reklamu

10:15 Tomáš Nagy: Barack Obama chcel vytvoriť cestu pre nástup Hillary Clintonovej, požiadal svojich nominantov, aby odstúpili zo svojich pozícii - vraj ich bolo až 5-tisíc. Otázne je, či do funkcií dosadí ľudí z biznisu, alebo z republikánskej strany - tí druhí by ho mohli umierniť.

10:13 Dušan Fischer: Trump je nešťastný muž, neuvedomuje si, koľko rasistov mal na svojich stretnutiach, len sa tešil, koľko priaznivcov má. Trump na mítingoch nedovidel na zadné rady svojich priaznivcov, ktorí mali oblečené tričká s rasistickými nápismi.

10:12 Beata Balogová: Bude Trump taká neriadená strela ako sa zdá teraz, alebo bude po kampani umiernenejší?

10:12 Dušan Fischer: Keď v 2011 odchádzal Gates, povedal Európanom, aby sa zobudili a začali o seba starať.

SkryťVypnúť reklamu

10:11 Tom Nicholson: Znovu som si čítal, čo povedal Trump pre New York Times o NATO. "V prípade, že naši spojenci nebudú ochotní splatiť svoje účty, som pripravený zrušiť kolektívnu obranu".

10:08 Branislav Ondrášik: Čo bolo v prípade Clintonovej ako kandidátky znepokojujúce, je to, že tiež vlastne ako Trump dala do popredia svoje ego. Ona si bola vedomá svojej vlastnej polarizácie a nepopularity a jej kandidatúra bola obrovský risk. A nevyplatil sa. Joe Biden, Michael Bloomberg a aj spomínaný Sanders by mali väčši potenciál.

Jej prehra bola absolútne devastujúca a nepredvídateĺná, v skutočnosti určite nie je taká strašná ako je jej imidź, ale do súboja iśla kvôli tomu so strašným deficitom.

10:06 Dušan Fischer: Trump má diktátorský appeal. Ľudia ale najmä očakávajú, že sa dohodne s Putinom. Putin bude mať ale navrch, je štátnik. Trump je biznisman, nepozná ten systém, neviem si predstaviť, že sa hodiny za stolom baví o Sýrii. Aj Čínu to poteší. Trhy zareagovali a klesajú. EÚ a USA držalo len NATO a obchodné dohody.

SkryťVypnúť reklamu

10:05 Branislav Ondrášik: Keby bol Trump druhý Reagan, to by bolo ešte väčšie prekvapenie ako to, že vyhral voľby.

10:05 Môže nás Trump príjemne prekvapiť? Že bude tak, ako sľúbil v prvom prejave, prezidentom všetkých? Že bude ako Reagan?

10:04 Tom Nicholson: Pohľad na dianie v Amerike je teraz skôr zdesený. Časť Ameriky považuje Trumpovo víťazstvo za hrozbu.

10:03 Tomáš Nagy: Okrem súboja Clintonová - Sanders bol zvyšok demokratickej strany zatienený. Demokrati budú musieť nájsť nového kandidáta, ktorý ich zjednotí. Zatiaľ takého ale nevidím.

10:03 Tom Nicholson: Clintonovci zatienili náhradníkov demokratickej strany.

10:00 Alena Smiešková: V USA je rotácia medzi demokratmi a republikánmi prirodzene zaužívaná, po ôsmich rokoch sa museli vymeniť.

SkryťVypnúť reklamu

10:00 Aneta Világi: My to berieme ako zemetrasenie, no v americkom kontexte to nie je také radikálne. V zámorí sa skôr bude pozerať na to, čo Clintonová ponúkla.

9:59 Čo tento vývoj znamená pre demokratickú stranu?

9:57 Aneta Világi: Trump svoju pozornosť sústredil na problémy bežného človeka, aspoň to tak prezentoval. Gro jeho politickej agendy bolo v tom, že zabehaný politik nikdy nepochopí, čo trápi bežného občana. Trump sa prezentuje, že on rozumie reči bežných ľudí. Voličom hovoril: budem nenávidieť tých istých, ktorých nenávidíte vy.

9:53 Tom Nicholson: Colin Powell.

9:53 Beata Balogová: Kto môže byť protiváhou Trumpa? Čo bude držať spoločnosť na uzde?

9:50 Tom Nicholson: Trump len predstavuje takú výmenu Ameriky, ktorá sa pripravovala od 60 rokov. Aj reaganovskí republikáni, mali aspoň akú takú zodpovednosť za krajinu. Trump umožní, aby si tupí bieli nezamestnaní mohli dovoľovať čoraz viac, byť násilní.

SkryťVypnúť reklamu

9:50 Beata Balogová: Dokáže Trump rozhodiť zabehaný politický systém tak, aby nás to znepokojilo?

9:49 Branislav Ondrášik: Donald Trump a jeho kampaň útočila na najnižšie pudy, uvidíme, či sa to a ako prenesie do jeho prezidentského pôsobenia. Jeho víťazný prejav bol na Trumpove pomery voči Clintonovej veľmi "šľachetný" a asi ju nepošle do basy. Ako bude fungovať teraz republikánska strana a aký prúd tam zvíťazí. A naozaj strana a jej radikálne krídlo v tieto voľby zaznamenali historické víťazstvo.

9:48 Aneta Világi: Pokiaľ budú republikáni stavať na spoločenskom konzervativizme, je tam šanca, že sa to bude uberať správnym smerom. Ale neviem, či toto Trump pochopil, či vôbec vie, čo by bolo dobré pre republikánsku stranu.

9:47 Tomáš Nagy: Spojené štáty sociologicky idú dlhodobo skôr ľavicovo, republikánska strana sa posúva skôr pravicovo - otázne je, ako na to zareaguje elektorát.

SkryťVypnúť reklamu

9:44 Je možnosť, že republikánska strana sa zradikalizuje? Ako sa bude meniť? Je možné, že zanevrie na tradičné demokratické hodnoty?

9:44 Tomáš Nagy: Vo volebnej kampani sa Trump orientoval viac na vnútornú politiku než zahraničie. Prejavuje sa to napríklad aj v spôsobe, akým hovorí o medzinárodných spolkoch - používa slovník korporácie, nie slovník medzinárodného politika.

9:43 Beata Balogová: Trump nie je pre demokratické hodnoty posledné negatívne prekvapenie. Sme svedkami toho, že ľudia sú náchylnejší uveriť populizmu než realistickým víziám, alebo riešeniam ktoré spoločnosti naozaj potrebujú.

9:42 Aneta Világi: Trumpova rétorika sa zakladala na tom, že od spojencov požadoval, aby si zaplatili "svoj účet". Pre mňa je Trump nečitateľný. Racionalisticky by som vychádzala z toho, že kampaň je jedna vec, no po príchode do funkcie, pri spolupráci s poradcami sa môžu veci meniť. No naozaj neviem čítať jeho osobnosť.

SkryťVypnúť reklamu

9:42 Tomáš Nagy: Trumpova "izolačná" kampaň Rusku vyhovuje. Keď sa USA stiahne stiahne z Blízkeho východu či z NATO, Rusku by to len prospelo.

9:41 Tom Nicholson: Keby naplnil len zlomok z toho, čo povedal pred voľbami - že nechá Rusko, nech si robí čo chce, že Ukrajinu nebude riešiť, je teraz ešte nebezpečnejší. Trump má silnejšie postavenie. Predstavme si baltické oblasti - keby tam Putin urobil to, čo na Ukrajine, ustúpil by Trump?

9:40 Alena Smiešková: Spojenie Trump - Putin je silná hrozba.

9:39 Tom Nicholson: Kto sa z jeho víťazstva teší? No Vladimir Putin.

9:39 Komu víťazstvo Trumpa vyhovuje?

9:38 Alena Smiešková: Ľudia si neoverujú informácie, prijmú tie, ktoré ich oslovia.

9:37 Aneta Világi: Volič je dnes náchylnejší uveriť údaju, ktorý pochytí od niekoho na ulici a považuje ho za dôveryhodný. Uverí tomu dokonca oveľa skôr, ako informáciám z médií.

9:36 Branislav Ondrášik: Všimnite si, že aj v USA naozaj médiá majú vysokú mieru nedôvery, Trumpov volič neverí tradičnej novinárskej práci a mainstreamu, aj v tejto kampani bolo predsa použitých veľa konšpiračných médií a teórií.

9:34 Branislav Ondrášik: Čo sa týka Baracka Obamu, naozaj, odchádza ako populárny prezident, čo nie je veľmi typické. Včera Američania rozhodli nie iba o prezidentovi Trumpovi, ale dali im aj senát a snemovňu a tým aj tretiu zložku moci Najvyšší súd. Dôsledky môžu byť bezprecedentné, ako veľa reforiem pri tejto polarizácii nová vláda spolu s ostatnými zvráti.

9:33 Alena Smiešková: My sme síce v posledných mesiacoch sledovali, ako americké médiá podporujú Clintonovú, ale otázka je, akými kanálmi sa dostávali podnety k americkým voličom. Sleduje upratovačka New York Times, ktoré vyhlásili podporu Clintonovej, alebo Fox News a sociálne médiá?

9:33 Aneta Világi: Niektoré médiá podporovali Trumpa...

9:32 Tom Nicholson: Už 72 percent ľudí bolo rozhodnutých už mesiac pred voľbami a tie ich rozhodnutia museli byť založené na nejakej jednoduchšej mentalite.

9:31 Alena Smiešková: Hillary síce oslovila biele ženy, ale nezosobňovala ideál pre Afroameričanky a latinské Američanky. Trumpova žena je fraškou imigračnej politiky.

9:29 Branislav Ondrášik: Hillary Clintonová bola naozaj nešťastná kandidátka, hoci teda jej voľba by bola historická. Na druhej strane bola extrémne nepopulárna a takpovediac okukaná. Určite zohralo rolu aj jej pohlavie - bavíme sa totiž o Trumpovom elektoráte. Zdá sa však, že v demografickej kategórii bielych žien bol Trump nakoniec úspešný.

9:29 Aneta Világi: Nemyslím si, že v hre je práve gender otázka, že nebola zvolená žena.

9:28 Petr Šabata: Ako budú dnes vysvetľovať americké matky svojim dcéram, že Hillary nevyhrala?

9:28 Tomáš Nagy: Popularita Baracka Obamu ukazuje, že demokratická strana nie je v problémoch, len nepostavila ideálneho kandidáta.

9:27 Tom Nicholson: Clintonovej poškodil elitársky prístup. Je považovaná za arogantnú, nesympatickú. Amerika bola pripravená voliť prvú ženu, no nie voliť Clintonovú.

9:26 Tomáš Nagy: Nechať populistov vládnuť, kým sa "sami diskreditujú" nefunguje vždy - vezmime si ako príklad Maďarsko. Kontrarevolúcia neprišla, ešte sa posilnil Jobbik.

9:25 Aneta Világi: Ak po štyroch rokoch nebude Trump úspešný, ešte stále sa môže vyhovoriť na kongres.

9:24 Tom Nicholson: Jediné, čo teraz Amerike pomôže, je nechať Trumpa štyri roky vládnuť. Amerika musí padnúť na hubu, aby pochopila, komu môže zveriť krajinu a komu nie.

9:23 Alena Smiešková: Sledovala som v priamom prenose Trumpove vystúpenia - nám sa to zdá ako fraška, ale takáto je americká kultúra.

9:22 Aneta Világi: Nehral sa na decentného pána. On rozprával na plné ústa o témach, o ktorých by iní politici nehovorili. Donald Trump nebol činný v rámci politiky, a to je práve faktor, ktorý mu dodáva kredibilitu v očiach voličov.

9:21 Tomáš Nagy: Keby ľudia hľadali skutočne protisystémového kandidáta, takým bol Bernie Sanders. Trump však využil svoje skúsenosti zo šoubiznisu a rolu protisystémového kandidáta zahral lepšie.

9:20 Branislav Ondrášik: Bernie Sanders by mal určite väčšiu šancu voči Trumpovi. Sanders bol totiž jemu podobný - bol outsider a mal veľký podiel bieleho voliča. Ako hovorí Tom, že by nedokázal udržať koalíciu minorít, ale veľmi entuziastickí nakoniec neboli dostatočne ani v prípade Hillary. Trump bezprecedentne stimuloval účasť svojho elektorátu. Myslím, že Sanders by bol úspešný. Ťažko dnes argumentovať prieskumami, ale Sanders vyhrával nad ním veľmi výrazne.

9:18 Petr Šabata: Ako je možné, že synček miliardára z Manhattanu mobilizoval okrajového voliča mimo mesta?

9:16 Branislav Ondrášik: Tak ľudia, ktorí ignorovali dáta a dali na pocit a emócie, urobili dobre. Ja som sa mýlil, lebo tieto voľby popreli všetky postuláty kampane ako ju poznáme - prieskumy, operáciu v teréne a podobne, Toto je nová realita, ktorú žijeme. Zdá sa tiež, keďže sa ešte veľa hlasov zrátava na západnom pobreží - že môže vyhrať v celkovom počte voličov, takže Trumpovi pomohol americký systém a tesné víťazstvá vo Wisconsine, v Penslyvánii a možno aj v Michigane.

9:13 Tom Nicholson: V týchto voľbách rozhodovali rasové témy. Prieskumy ukázali, že Trumpovi voliči sú bohatší, ako je bežný americký priemer, no aj vzdelaní ľudia podporovali práve Trumpa. Sanders bol veľmi silný kandidát, najmä čo sa týka ekonomických tém.

9:13 Beata Balogová: Hovoríme o tom, že Hillary Clintonová zlyhala pri oslovovaní najsilnejšej voličskej komunity - žien. Bol by výsledok iný, ak by bol kandidátom Bernie Sanders? Bola osoba Clintonovej rozhodujúcim faktorom?

9:12 Alena Smiešková: Mám veľmi silný pocit, že je to veľké zopakovanie toho, čo sme si vyskúšali na Slovensku alebo v brexite.

9:11 Aneta Világi: Ja som naozaj očakávala takýto výsledok. Vzhľadom na to, že Trump postavil mobilizáciu na nenávisti, bol silnejším mobilizačným faktorom, než Clintonová.

9:10 Tomáš Nagy: O Trumpovi si môžeme myslieť čo chceme, ale posledné dva - tri týždne ostal disciplinovaný. Jeho tím mu napríklad zobral prístup k jeho Twitteru, čo sa ukázalo ako vynikajúca taktika.

Hillary nedokázala mobilizovať tých voličov, ktorých sme očakávali, že ju budú voliť - ženy, etniká. Mestskí voliči sa síce prejavili, ale nie v dostatočnej miere.

9.05 Tom Nicholson: Voliči odmietli videnie sveta elitou dvoch strán. Odmietli aj republikánsku floskulu aj demokratov. Množstvo ľudí volilo Trumpa aj napriek tomu, že priznávali, že nemôže byť dobrý prezident.

9:00 Beata Balogová, šéfredaktorka SME: Čo urobili Američania, keď odovzdali Ameriku takémuto človeku?

Debaty sa zúčastnili:

  • Aneta Világi, politologička z Katedry politológie FiF UK
  • Alena Smiešková, amerikanistka z Katedry anglistiky a amerikanistiky FiF UKF
  • Dušan Fischer, výskumný pracovník SFPA
  • Tomáš Nagy, analytik GLOBSEC
  • Tom Nicholson, reportér denníka SME

Online prenos svojimi komentármi dopĺňali:

  • Branislav Ondrášik, PR manažér a odborník na politický marketing, v súčasnosti na kampani v USA
  • Ben Cunningham, komentátor
  • politológ Jozef Bátora z FiFUK
  • odborník na medzinárodné vzťahy David Reichard, aktuálne hosťujúci na Univerzite Komenského
  • a tím komentátorov denníka SME
Prečítajte si tiež: Minúta po minúte: Trump má Biely dom na dosah Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 696
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 910
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 258
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 092
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 841
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 771
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu