L’AQUILA, BRATISLAVA. Ani po siedmich rokoch v historickom centre talianskej L’Aquily nežije takmer nikto. Otvorené sú obchody aj úrady, mnohé ulice však stále lemujú lešenia a žeriavy.
Mesto, ktoré v apríli 2009 zničilo silné zemetrasenie a v ktorom zahynulo 309 ľudí, sa z katastrofy dodnes úplne nespamätalo.
Prilákať vie už len hŕstku turistov, ľudia sa z centra odsťahovali do zrekonštruovaných okrajových častí a okolitých miest a korupčné škandály znamenali, že peniaze od štátu sa dostali najmä do rúk politikov či developerov.
„Potrvá to roky a roky znovu vybudovať mesto, najmenej 20,“ hovorí pre server TheLocal.it miestny predavač Guido. „Malo sa spraviť viac pre predavačov a podnikateľov v centre, aby mesto žilo,“ dodáva.

Milióny na lešenie
L’Aquila sa stala symbolom pre korupciu aj nefunkčný systém. Pár dní po zemetrasení napríklad jeden z dvojice majiteľov stavebných firiem z Ríma v uniknutej nahrávke kolegovi hovoril, ako sa počas zemetrasenia v posteli smial s vidinou zárobku.
Centrum malo byť zväčša zrekonštruované do budúceho roku, dnes sa už hovorí o roku 2022. Doteraz sa podarilo opraviť vyše polovicu mesta. „Je to momentálne najväčšie stavenisko v Európe,“ napísala v marci agentúra ANSA.
Mesto na rekonštrukciu dostalo dvanásť miliárd eur, no len na vybudovanie lešení išlo asi 250 miliónov eur. Pre úplatky za vyše 620-tisíc eur na dohodenie zákaziek skončil napríklad starosta mesta Massimo Cialente. Podľa vyšetrovania Európskeho parlamentu tiekli peniaze určené na prebudovanie mesta do firiem napojených na mafiu.

