BRATISLAVA. Na Slovensku podľa odborníkov podobne silné zemetrasenie, aké v auguste 2016 zažilo stredné Taliansko, síce nehrozí, no každý sa môže niekedy ocitnúť v podobnej situácii.
Viete ako sa v nej zachovať? Kalifornské ministerstvo ochrany prírody pripravilo pre občanov niekoľko praktických rád. Mnohé z nich platia aj pri iných prírodných katastrofách, napríklad pri povodniach.

Ako sa pripraviť na možné zemetrasenie?
- Elektrina, telefóny či voda nemusia po zemetrasení fungovať. Preťažení môžu byť aj policajti a hasiči. Je dobré mať preto plán, ako prežiť najbližšie tri dni až týždeň bez pomoci zvonku.
- Treba mať pripravené jedlo a potraviny, sadu prvej pomoci, hasiace prístroje, prenosné rádio, náhradné batérie do neho, deky, oblečenie. Vhodné je mať aj varič. Toto neplatí len pre zemetrasenie, ale aj pre prípadné záplavy alebo požiare.
- Je dobré sa vopred dohodnúť s blízkymi, kde sa v prípade prírodnej katastrofy stretnete.
- Vysoký nábytok by mal byť upevnený k stenám, aby sa ani pri menších otrasoch neprevrátil.
- Už vopred sa dá vybaviť poistka na dom pre prípad prírodnej katastrofy.

Ako sa správať počas zemetrasenia?
- Ak ste vnútri, ostaňte tam. Schovajte sa pod stôl, alebo k vnútornej stene, určite nie k vonkajšej. Vyhýbajte sa tiež sklu, ťažkému nábytku, krbu či elektronickým zariadeniam. Osobitne nebezpečná je kuchyňa.
- Ak ste vonku, choďte do otvoreného priestoru. Vyhýbajte sa budovám, elektrickým drôtom alebo hocičomu, čo by mohlo na vás spadnúť.
- Ak ste v aute, opustite premávku a zastavte. Neparkujte pod mostami alebo nadchodmi. Vyhýbajte sa tiež stromom, stĺpom. Keď sa vrátite na cestu, dajte si pozor na nové prekážky, ktoré tam mohli spadnúť, prípadne diery na ceste.
- Ak ste v horách, dajte si pozor na zosuvy pôdy. Pri oceánoch zas hrozí, že príde vlna cunami. Choďte vtedy vyššie, aby vás nezasiahla.
- Ak ste v preplnenom priestore, vyhýbajte sa panike a nebežte splašene k východu. Držte sa pri zemi, rukami si kryte hlavu a krk.
Ako sa správať po zemetrasení?
- Dajte si pozor na oheň alebo na veci, ktoré by mohli vzbĺknuť. Ak cítite plyn, vypnite jeho prívod. Ak je narušená elektrina, vypnite aj prúd.
- Ak telefón funguje, využite ho len v prípade nutnosti, možno sú ľudia, ktorí ho potrebujú viac. Takisto sa vyhýbajte šoférovaniu, aby ste nechali na cestách miesto pre sanitky a hasičov.
- Dajte si pozor na to, že veci ako komín môžu byť poškodené a padnúť aj neskôr. Skontrolujte, či na streche alebo v základoch domu nemáte praskliny.
- Počúvajte rádio a čakajte na pokyny. Dajte si pozor na to, že aj dotrasy môžu spôsobiť ďalšie škody.
- Ak odchádzate z domu, nechajte odkaz pre svojich blízkych, aby vás nehľadali ako nezvestných.