Zachytili ste aj u vás nočné zemetrasenie v Taliansku (z 24. augusta, pozn. red.)?
„Samozrejme, zachytávame aj slabšie zemetrasenia, ako je toto konkrétne.“
Ako prebieha proces sledovania zemetrasení na svete?
„Zemetrasenia, teda seizmické vlny, zapisuje prístroj, ktorý sa nazýva seizmograf. Je to vlastne sledovanie zotrvačnej hmoty s ich následnou registráciou. Seizmograf musí byť dobre zakotvený v podloží. Musí to byť na mieste, kde je takzvaný malý civilizačný nepokoj. Teda v mieste, kde nie sú frekventované cesty, priemysel a podobne. Naša najlepšia stanica sa nachádza na Šumave.“
Do akej miery je oblasť v Taliansku, ktorú teraz (24. augusta) zasiahlo zemetrasenie, seizmicky aktívna?
„Sú to stredné Apeniny. Ide o horské pohorie s pomerne komplikovanou tektonikou. Je tam adriatická tektonická doska, ktorá sa posúva smerom k západu a Apeniny sú vlastne dôsledkom tohto pohybu. Na druhej strane sa nachádza útvar, ktorý sa otvára. Z globálneho hľadiska sa zase africká doska nasúva na eurázijskú, takže tá situácia je tam pomerne zložitá.
Zemetrasenia tam aj preto nie sú vôbec výnimkou. V nedávnej minulosti tam boli aj podobne silné zemetrasenia. Napríklad v roku 1997 v Umbrii nastali otrasy podobného magnitúda, ako teraz aj s niekoľkými dotrasmi. Bola to seizmická aktivita, ktorá trvala mesiac-dva. V roku 2009 došlo k ešte významnejšiemu zemetraseniu blízko mesta Aquila, kde zahynulo asi 300 ľudí. K tomu dnešnému zemetraseniu došlo práve medzi týmito dvoma miestami."

Spomínali ste magnitúdo. Mohli by ste laicky vysvetliť, o čom to číslo vlastne hovorí?