Turecko
Medzi najpopulárnejšie destinácie slovenských turistov patrí Turecko, najmä jeho južné pobrežie.
Krajina však v poslednom roku zažila niekoľko teroristických útokov, pri tom poslednom na letisku v Istanbule zomrelo v utorok večer 36 ľudí.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí odporúča „zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí“.
Ide najmä o kurdské regióny na juhovýchode krajiny, kde vláda vojensky zasahuje proti separatistom, a územia na hraniciach so Sýriou a Irakom, kde sa môžu boje s Islamským štátom „presunúť“ aj cez hranicu.
Varuje tiež pred útokmi vo veľkých mestách, najmä v Istanbule a v Ankare. V oboch mestách teroristi v poslednom roku útočili opakovane.
Varovania sa netýkajú turistických rezortov, kde sa v poslednom roku žiadny teroristický útok neodohral. Rizikové tak môžu byť najmä fakultatívne výlety do Istanbulu, aj keď ulice tejto metropoly stráži zvýšený počet vojakov a policajtov.

Egypt
Kým v Turecku zatiaľ priamo na turistov neútočili, pri Egypta a Tunisku to neplatí. Pri páde ruského lietadla nad Sinajským polostrovom v októbri minulého roka zomrelo 224 ľudí, väčšina z nich boli ruskí turisti.
Aj keď spočiatku sa hovorilo, že môže ísť o technickú poruchu alebo o zlyhanie pilota, teraz je viac-menej isté, že lietadlo zničila bomba, ktorá sa do neho dostala na letisku v populárnom letovisku Šarm aš-Šajch. K útoku sa prihlásil Islamský štát.
Vo všeobecnosti však platí, že Egypt aj hlavné turistické lákadlá (Káhira, pyramídy v Gíze, Luxor) sú bezpečné. Armáda má situáciu pod kontrolou, rizikový je len sever Sinajského polostrova a pohraničné oblasti s Líbyou, kam sa väčšina turistov aj tak nedostane. V týchto oblastiach vyhlásili výnimočný stav.
Rovnako ako v Turecku, slovenské ministerstvo odporúča „zvážiť cesty do niektorých oblastí“. Turisti by si tiež mali zvážiť, či sa budú po krajine pohybovať individuálne, bezpečnejšie je to, ak sú súčasťou organizovanej skupiny.

Tunisko
Len nedávno si Tunisko pripomenulo prvé výročie teroristického útoku v Sússe, ktorý sa stal symbolom útokov na turistov. Ozbrojenci prišli na člne na hotelovú pláž a spustili streľbu.
Zabili 39 ľudí, väčišnu z nich tvorili britskí turisti. Len tri mesiace predtým ozbrojenci z Islamského štátu zabíjali v múzeu Bardo v hlavnom meste Tunis, zabili 21 ľudí.
Tunisko je vo všeobecnosti stabilnou a bezpečnou krajinou, aj keď v posledných rokoch má problémy s islamistami. Do vlasti sa totiž vracajú radikáli, ktorých vycvičil Islamský štát, situáciu komplikuje aj veľmi priepustná hranica s Líbyou, kde prebieha chaotická občianska vojna.
Na hrozbu teroristických útokov v letoviských či v múzeách po útoku v Sússe upozorňovalo aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí.
„Slovenským občanom odporúčame, aby počas pobytu v Tunisku zachovávali zvýšenú obozretnosť, vyhýbali sa masovým zhromaždeniam a pouličným zhlukom ľudí, aj po piatkových modlitbách,“ píše ministerstvo na stránke.
