SME

Zničil ruské lietadlo Islamský štát? Desať otázok a odpovedí

Zničil ruské lietadlo Islamský štát? Desať otázok a odpovedí

Ak by sa potvrdil útok islamistov, čo by to znamenalo pre Rusko, Egypt aj samotný Islamský štát?

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/57/5705419/5705419.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Trosky lietadla boli rozptýlené po okolí, teraz ich vyšetrujú egyptskí aj ruskí experti. FOTO - TASR/AP [/content]

USA aj Británia tvrdí, že v ruskom lietadle vybuchla bomba. Môže ísť o útok islamistov. Čo by to však znamenalo pre Rusko, Egypt aj samotný Islamský štát?

TEXT: Lukáš Onderčanin

Keď Airbus A321 ruskej spoločnosti Kogalymavia zmizol z radarov, bol už mimo dosahu rakiet, ktorými disponujú islamskí militanti na Sinajskom polostrove. Ani americké satelity nevideli okrem tepelného záblesku žiadnu stopu, ktorá by naznačovala zostrelenie zo zeme.

Viacero čiastkových informácií však hovorí o výbuchu na palube, od stredy o nej hovoria aj Briti. Zdroj CNN z prostredia amerických tajných služieb navyše tvrdí, že haváriu lietadla najpravdepodobnejšie spôsobila „bomba na palube nastražená Islamským štátom alebo jeho spriaznenou skupinou“. V hre sú stále aj ďalšie teórie.

Prečo môže byť americký scenár najbližšie k pravde a prečo je Islamský štát (IS) najvážnejším podozrivým? A dá sa vôbec veriť americkým, britským, ruským či egyptským verziám?

SME+

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

1.Čo sa hovorilo predtým?

Prvotné informácie boli strohé – lietadlo s 224 ľuďmi na palube sa v sobotu zrútilo v strede hornatého Sinajského polostrova na ceste z prímorského letoviska Šarm aš-Šajch do ruského Petrohradu. Trosky lietadla boli roztrúsené po oblasti s veľkosťou asi 20 štvorcových kilometrov. Teroristický útok v tej dobe Egypt vylúčil.

Ešte v ten istý deň Islamský štát na Twitteri informoval, že zničil lietadlo „s vyše 200 ruskými križiakmi“. Ruskí vyšetrovatelia odvtedy informovali o znakoch výbuchu na chvostovej časti aj o rozdieloch medzi telami pasažierov v prednej a zadnej časti lietadla.

Správy o telefonáte pilota o zlom technickom stave sa neskôr takmer vôbec nespomínajú. Egyptský prezident takisto označil v utorok informácie o Islamskom štáte za propagandu.

2.Čo teraz tvrdia vyšetrovatelia a tajné služby?

Veľká Británia v stredu večer informovala, že existuje "významná domnienka", že lietadlo zničil výbuch na palube. Zdroj televízie CNN z tajných služieb takisto povedal, že bombový útok je najpravdepodobnejší scenár a priradil útok k Islamskému štátu. Podľa zdroja tomu napovedajú spravodajské informácie, ktoré v oblasti Spojené štáty zbierajú. "Neznamená to stopercentné áno, ale smeruje to k tomu," hovorí úradník pre CNN.

Egyptskí vyšetrovatelia skúmajú čierne skrinky. Podľa agentúry Reuters však nie je jasné, či nemohlo ísť aj o výbuch palivovej nádrže.

3.Kto nehodu vyšetruje?

Vyšetrovanie nehody má na starosti najmä Egypt a Rusko, sú ale prizvaní experti na leteckú dopravu z Francúzska, Nemecka a Írska. V Írsku bolo lietadlo zaregistrované, vo Francúzsku a Nemecku vyrobené. Pomoc pri vyšetrovaní poskytli aj ďalšie krajiny.

4.Reagoval by tak Islamský štát?

Islamský štát sa druhýkrát k zničeniu lietadla priznal v stredu cez audionahrávku. Vyzýva v nej vyšetrovateľov, aby analyzovali nájdené čierne skrinky, ktoré ukážu príčinu havárie. Oproti iným priznaniam k terorizmu však ide zo strany Islamského štátu o veľmi vágne a nekonkrétne informácie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského. V denníku SME pracuje od roku 2013, aktuálne sa ako redaktor zahraničného oddelenia venuje najmä strednej a východnej Európe. Pôsobí tiež ako šéfredaktor štvrťročníka Príbehy 20. storočia. V roku 2021 získal Novinársku cenu za reportáž o slobode médií v Maďarsku a napísal knihu o Čechoslovákoch v kirgizskom družstve Interhelpo. Twitter, Instagram

Čítajte ďalej

Medici pomáhajú ukrajinskému vojakovi zranenému v boji pri Bachmute.

Ukrajincom umiera priveľa skúsených vojakov. Môže to spomaliť ofenzívu

Kyjev sa spolieha aj na výcvik na Západe.


20. mar
Banka Credit Suisse v Londýne.

Najväčšia švajčiarska banka UBS prevezme v záchrannej operácii rivala Credit Suisse

Ide o jednu z najväčších transakcií svojho druhu v bankovom sektore.


19. mar
Putin v Mariupoli.

Putin prišiel do Mariupoľa. V noci ako zlodej, reaguje Ukrajina

Putin pricestoval do Mariupoľa po prekvapivej sobotňajšej návšteve Krymského polostrova.


19. mar
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu