David Cameron môže rezignovať
Keď britský premiér sľuboval referendum o Únii, bolo pred voľbami. Tie sa jeho konzervatívcom podarilo vyhrať. Cameron sľub dodržal, aj keď celý čas tvrdo presviedčal voličov o tom, aby hlasovali za zotrvanie.
A aj keď Cameron odmieta, že by po prehre tábora "IN" rezignoval, tlak na jeho osobu bude po brexite rásť.
Cameron by nemusel rezignovať hneď - čakajú ho prvé kolá rokovaní s Bruselom. Podľa Washington Postu môže počkať na jeseň, kým ho nahradí nový líder konzervatívcov.
Popularitu v kampani získal bývalý londýnsky starosta Boris Johnson, ktorý by mohol byť aj novým lídrom konzervatívcov. Môže však vzniknúť aj tlak na nové voľby.
Británia však nemá tradíciu predčasných. Aj keď v roku 2007 Tony Blair končil ako premiér, na čele vlády aj labouristov ho nahradil Gordon Brown. Voľby sa konali podľa plánu až o tri roky neskôr.
Loading
...
Zdĺhavé rokovania
Britský premiér by mal podľa výsledku referenda spustiť Článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý hovorí o odchode krajiny z Únie. Británia by následne mohla začať vyjednávania o svojej budúcej pozícii – pravdepodobne by však už vyjednával Cameronov nástupca.
Článok môže aktivovať Cameron na budúcotýždňovom zasadnutí lídrov EÚ, no nie je to nutné. V tom prípade by ho totiž tlačil termín dvoch rokov na ukončenie rokovaní. Možné je, že počká aj niekoľko mesiacov, aby získal čas.
Samotný odchod Británie z Únie môže trvať aj viac ako dva roky. Doteraz žiaden štát z EÚ nevystúpil, podmienky vyjednávaní preto nie sú úplne jasné. Počas týchto dvoch rokov môže Británia rokovať o podmienkach a stále ju zväzujú európske dohody, no už nebude hlasovať o nových zákonoch.
Podľa serveru Vox môže premiér rozhodnutie voličov ignorovať - išlo by však o politickú samovraždu.
