SME

Briti si vybrali brexit, Cameron ohlásil rezignáciu (minúta po minúte)

Za brexit hlasovalo 51,9 percenta voličov, za zotrvanie 48,1 percenta voličov.

Prečítajte si tiež: Deň po tom, ako Briti povedali svoje nie Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Všetko čo ste chceli vedieť o brexite, ale hanbili ste sa spýtať Čítajte 

Referendum sme sledovali minútu po minúte:

12:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Pokračovanie s reakciami nájdete tu:

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Minúta po minúte: Európa reaguje na brexit Čítajte 

11:51 Švajčiarsko, ktoré nie je v EÚ, zriadilo linku dôvery pre svojich občanov, kde im zodpovie na otázky týkajúce sa brexitu.

Vláda ubezpečila svojich občanov, že napriek hlasovaniu "zatiaľ zostávajú v platnosti súčasné pravidlá pre švajčiarskych občanov a firmy".

11:45 Dnes je úžasný deň, mimoriadny deň, pretože to, čo sa stalo vo Veľkej Británii, je obrovské víťazstvo všetkých európskych demokratov, všetkých ľudí, ktorí chcú žiť v slobodnom svete a ktorí sú totálne nespokojní s tým, kadiaľ sa Európska únia uberá, vyhlásil v reakcii český prezident Václav Klaus.

"Kolíska demokracie, kolíska kapitalizmu, Veľká Británia, ktorá už dvakrát zachránila Európu v posledných 200 rokoch, raz od Napoleona, druhýkrát od Hitlera, tak teraz tretíkrát začína zachraňovať Európu od istého monštra, za ktoré ja považujem bruselskú elitu," vyhlásil Klaus.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Teraz potrebujeme kúzla, píše Rowlingová k brexitu Čítajte 

11:31 Európsky parlament žiada zvolať na utorok mimoriadne plenárne zasadnutie. Predseda Europarlamentu Martin Schulz v reakcii na referendum uviedol, že proces odchodu Británie z EÚ musí byť vykonaný rýchlo.

"Je potrebné rešpektovať vôľu voličov. Teraz potrebujeme rýchle a jasné rokovania o vystúpení z únie," zdôraznil Schulz.

11:10 Briti prevzali späť kontrolu nad svojou krajinou. V reakcii na výsledok referenda to vyhlásil pravdepodobný republikánsky kandidát na prezidenta USA Donald Trump. Výsledok hlasovania označil za "fantastický".

"Ľudia na celom svete sú naštvaní," uviedol Trump, podľa ktorého mali zásadný vplyv na výsledok hlasovania obavy ľudí v Británii z nedostatočnej ochrany hraníc. Rozhodnutie Britov opustiť EÚ označil za "skvelé" a "fantastické".

SkryťVypnúť reklamu
(zdroj: SME)

11:07 Odchod Británie z Únie vyvolá chaos v Európe, uviedol dnes bývalý poľský prezident Aleksander Kwašniewski. "Toto je koniec Británie," povedal vo vysielaní rozhlasovej stanice RMF.

Prečítajte si tiež: Anglicko si vybralo izoláciu Čítajte 

11:01 Najväčším ponaučením britského referenda je podľa maďarského premiéra Orbána to, že Brusel musí počúvať hlas ľudí. .

"Briti hľadali odpoveď na otázku, ako by mohli odolať modernému sťahovaniu národov, ako si ponechať rozhodovanie o vlastnom živote a ako si môžu zachovať svoj ostrov. Zdá sa, že Briti neboli spokojní s politikou a ochranou, ktorú v tejto situácii ponúka únia," povedal Orbán a dodal, že ich rozhodnutie treba rešpektovať, pretože každý národ má právo, aby rozhodoval o svojom osude.

10:52 Čo znamená brexit pre svet, Veľkú Britániu ale aj Slovensko? V rozhovore pre SME odpovedá exminister financií Ivan Mikloš.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Mikloš: Zobudili sme sa do novej historickej epochy Čítajte 

10:35 Španielsky minister zahraničia José Manuel García-Margallo vyhlásil, že Madrid sa bude snažiť o spoluvládu nad Gibraltárom, britským zámorským územím na juhu Pyrenejského polostrova.

Prečítajte si tiež: Utečenci a zlý Brusel. Desať dôvodov, prečo si Briti zvolili brexit Čítajte 

10:14 Slovenská vláda rešpektuje rozhodnutie britských voličov a nie je potrebné mať k nemu žiadne komentáre. Vyhlásil to premiér Robert Fico.

"Nie je to žiadna tragédia, ale realita, na ktorú musí zostávajúcich 27 krajín EÚ zareagovať rýchlo. Bola by veľká chyba, ak by reakcia 27 krajín bola taká, aká bola doterajšia politika EÚ. Obrovská časť ľudí v Európe odmieta migračnú politiku EÚ, je nespokojná s hospodárskou politikou únie. Je na nás, aby sme povedali, že zásadné politiky EÚ musia prejsť zásadnými zmenami," zdôraznil Fico.

9:54 V Berlíne sa v sobotu kvôli brexitu zídu ministri zahraničia šiestich zakladajúcich krajín európskych spoločenstiev - Nemecka, Francúzska, Talianska, Holandska, Belgicka a Luxemburska.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Nexit, spexit či itexit. Kto bude nasledovať po Britoch? Čítajte 

9:22 Británia potrebuje po rozhodnutí o brexite nové vedenie a premiér David Cameron na jeseň opustí svoju funkciu. Ministerský predseda to oznámil v prejave pred svojím sídlom s tým, že o jeho nástupcovi rozhodne októbrová konferencia Konzervatívnej strany.

Cameron bojoval v kampani za zotrvanie krajiny v Únii, jeho výzvy však Briti nepočúvli. "Nemyslím, že by bolo správne, aby som bol kapitánom, ktorý povedie našu krajinu do jej ďalšieho cieľa," povedal novinárom Cameron. Zároveň poďakoval všetkým voličom za účasť v referende.

„Som hrdý, že som mohol byť premiérom tejto krajiny šesť rokov,“ vyhlásil tiež Cameron.

Ministerský predseda Britov uistil, že sa ich v najbližšej dobe nedotknú žiadne zásadné zmeny a vyhlásil, že budúce vzťahy s EÚ bude krajina ešte len riešiť.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Camerona dobehol predvolebný sľub. Brexit rozhodol o jeho konci Čítajte 
Načítavam video...

9:13 Predsedníčka škótskej vlády Nicola Sturgeonová uviedla, že výsledky referenda dávajú jasne najavo, že obyvatelia Škótska vidia svoju budúcnosť v rámci EÚ.

Škótski voliči podporili zotrvanie Británie v EÚ 62 percentami hlasov, zatiaľ čo za brexit hlasovalo v Škótsku 38 percent voličov.

V referende v roku 2014 sa škótski voliči vyslovili za zotrvanie Škótska v Británii. Škótska národná strana vedená Sturgeonovou však ešte pred plebiscitom o členstve Británie v EÚ pripustila opakované hlasovanie o nezávislosti Škótska v prípade, že Škótsko bude nútené opustiť EÚ proti svojej vôli.

"Som si takmer istý, že Nicola Sturgeonová bude chcieť implementovať manifest SNP" v prípade väčšinového hlasovania za odchod Británie z EÚ, uviedol pre BBC jej predchodca v predsedníckej funkcii Alex Salmond.

SkryťVypnúť reklamu

Voliči v Severnom Írsku v referende tiež podporili zotrvanie Británie v EÚ, preto sa aj tam začala debata, či Británia má mandát na to, aby zastupovala tento región.

Prečítajte si tiež: Prečo Briti prestali počúvať expertov? Čítajte 

9:10 Briti rozhodli o vystúpení z Únie, pretože im vadilo, ako krajinu viedli posledné pravicové vlády. Televízii BBC to povedal šéf najsilnejšej opozičnej strany Jeremy Corbyn. Líder labouristov vyhlásil, že zvlášť obyvatelia chudobnejších oblastí krajiny sa cítili "zradení a odstrčení". Konzervatívci vládnu Británii, či už samostatne alebo v koalícii, od roku 2010.

"Obyvatelia mnohých lokalít sú unavení škrtmi ... a sú naštvaní zo spôsobu, ktorým boli zradení a odstrčení minulými vládami vo veľmi chudobných oblastiach krajiny," povedal Corbyn. Podľa neho bude mať vystúpenie z EÚ negatívny vplyv na zamestnanosť Britov.

SkryťVypnúť reklamu

9:04 Britský minister zahraničných vecí Philip Hammond vyjadril presvedčenie, že Cameron bude pokračovať v úrade premiéra aj napriek tomu, že je na strane porazených.

"Premiér... jasne povedal, že nech bude výsledok referenda akýkoľvek, vo funkcii premiéra bude pokračovať," uviedol Hammond pre televíziu Sky News.

8:54 Európska únia je pripravená na negatívny scenár, podľa Donalda Tuska nehrozí žiadne právne vákuum. Spresnil, že kým Británia oficiálne opustí EÚ, v rámci tohto bloku si bude aj naďalej uplatňovať svoje hlasovacie práva a legislatíva EÚ bude počas tohto obdobia aj v Británii, aj pre Britániu naďalej platiť - to znamená aj výkon povinností.

"Dnes, v mene 27 lídrov, môžem povedať, že sme odhodlaní udržať našu jednotu ako 27-členný blok," uviedol Tusk.

SkryťVypnúť reklamu

8:50 Holandský krajne pravicový líder Geert Wilders na twitteri vyzval na uskutočnenie plebiscitu o vystúpení z únie aj vo svojej krajine. "Hurá Britom! Teraz je rad na nás. Nastal čas pre holandské referendum!" napísal Wilders.

Wilders zároveň zagratuloval britským voličom. "Chceme mať kontrolu nad svojou vlastnou krajinou, našimi vlastnými peniazmi, našimi vlastnými hranicami a našou vlastnou imigračnou politikou," dodal vo vyhlásení.

8:44 Britská centrálna banka prijme všetky potrebné kroky, aby po referende zabezpečila menovú a finančnú stabilitu.

Nechávame za sebou zlyhávajúcu politickú úniu. Teraz sa môžeme znovu pripojiť k svetu ako nezávislý, samosprávny štát. Našu vlasť sme získali späť.

Nigel Farage

"Bank of England vývoj pozorne sleduje," uviedla centrálna banka vo vyhlásení. "Úzko spolupracujeme s ministerstvom financií, ďalšími domácimi úradmi aj so zahraničnými centrálnymi bankami," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

8:31 Líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva Nigel Farage vyhlásil, že Británia teraz potrebuje "vládu brexitu", ktorá vyvedie krajinu z únie.

Musíme začať rokovania čo najskôr - tak skoro, ako to len ľudské sily dovoľujú, dodal. Potom Farage vyhlásil, že 24. jún by mal byť vyhlásený za štátny sviatok - a mal by sa nazývať Deň nezávislosti.

8:21 Sčítanie hlasov bolo zavŕšené v anglickom grófstve Cornwall, kde podobne ako vo väčšine susedných obvodov zvíťazili zástancovia vystúpenia z EÚ.

V celej Británii sa vyslovilo za brexit 17 410 742 voličov, možnosť zotrvania v EÚ získala 16 141 241 hlasov. Z uvedených čísel vychádza pomer 51,9 k 48,1 percenta.

Celková účasť na referende dosiahla 72,2 percenta registrovaných voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Vystúpenie z EÚ získalo väčšinu hlasov v Anglicku a vo Walese, zatiaľ čo v Škótsku a Severnom Írsku víťazil opačný tábor. Odporcovia brexitu mali prevahu vo všetkých volebných obvodoch na území Škótska, ako aj vo väčšine častí Londýna, v Liverpoole či Newcastli.

8:03 Nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel vyjadril hlboké sklamanie. "Damn! (Dočerta!) Zlý deň pre Európu," komentoval Gabriel na sieti Twitter v tej chvíli ešte neúplné výsledky hlasovania v Británii.

Sklamanie nad zverejnenými číslami vyjadril aj minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier. "Správy z Veľkej Británie sú vskutku na pováženie... Vyzerá to na smutný deň pre Európu a Veľkú Britániu," povedal v Berlíne pred odchodom na zasadnutie v Luxemburgu, kde majú ministri EÚ prerokovať dôsledky britského referenda.

SkryťVypnúť reklamu

7:57 Francúzsko a ďalšie krajiny EÚ by mali vypísať referendá o odchode z Únie. Uviedla to šéfka francúzskej krajnej pravice Marine Le Penová v reakcii na výsledky hlasovania.

7:55 Británia napäto čaká na prejav premiéra Camerona. Podľa denníka The Guardian by mal k Britom prehovoriť v krátkej dobe.

7:43 Európsku úniu prvýkrát opúšťa členský štát. Čo to pre Britániu znamená?

Prečítajte si tiež: Rozpad kráľovstva či pád libry? Čo čaká Britániu po brexite Čítajte 

7:24 Hlasovanie za brexit znamená, že budúcnosť britského finančného priemyslu visí na vlásku. Všetko bude závisieť od "rozvodu" Británie a EÚ, od jej schopnosti udržať si prístup na spoločný európsky trh. Finančníci v Londýne musia tiež zvládnuť otrasy na trhoch, ktoré už priniesli pád libry aj pokles akciových indexov.

Veľké investičné banky už pred referendum varovali, že v prípade brexitu môžu presunúť tisíce pracovných miest z Británie do EÚ. A Európska centrálna banka signalizovala, že môže v Londýne zastaviť obchodovanie s eurom.

SkryťVypnúť reklamu

7:22 Za brexit podľa neúplných oficiálnych výsledkov hlasovalo 52 percent voličov, kým za zotrvanie sa vyslovilo 48 percent voličov. Volebná účasť v tomto historickom referende dosiahla 72,1 percenta.

Brexit podporilo najmenej 16 992 701 voličov, proti odchodu krajiny z únie bolo minimálne 15 812 943 voličov.

7:20 Svetové ceny ropy sa kvôli obavám z brexitu prepadli zhruba o šesť percent, cena zlata sa zasa dostala na dvojročné maximum.

Prečítajte si tiež: Libra zažila najväčší pokles za tridsať rokov Čítajte 

7:04 Slogany kampaní sa v konfrontácii s realitou menia na nepoznanie. Briti zistia, že nebudú mať viac pracovných miest a utečenci sa nevrátia do svojich vojnou plienených krajín. Píše šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Prečítajte si tiež: Deň po tom, ako Briti povedali svoje nie Čítajte 

6:59 Výsledok referenda, ktorý britskí komentátori označujú ako zemetrasenie, bude mať ďalekosiahle dôsledky pre Britániu aj pre Európsku úniu.

SkryťVypnúť reklamu

6:57 Podľa vyjadrenia severoírskeho zákonodarcu Declana Kearneyho z nacionalistickej strany Sinn Féin bude v prípade rozhodnutia väčšiny Britov o vystúpení z EÚ toto zoskupenie vyvíjať nátlak, aby sa uskutočnilo hlasovanie o zotrvaní Severného Írska v Spojenom kráľovstve alebo jeho pričlenení k susednej Írskej republike.

"Je to zemetrasenie pre našu krajinu."

Čelný predstaviteľ opozičných labouristov Chuka Umunna.

Kearney by totiž považoval za "úplne nedemokratické", ak by väčšina obyvateľov Severného Írska hlasovala za zotrvanie Británie v EÚ, ale nakoniec by z nej boli "vyvlečení", pretože by sa "zviezli" s voličmi v Anglicku. "Sinn Féin bude naďalej tlačiť na to... aby sa hlasovalo o hranici podľa ustanovení Veľkopiatkovej dohody," povedal Kearney s tým, že štvrtkové referendum "hmatateľne ukáže dramatickú zmenu v politickom prostredí na severe".

SkryťVypnúť reklamu

6:38 Stane sa Británia ostrovom samým pre seba, aký si nevedel predstaviť ani Hemingway? Prečítajte si komentár Matúša Krčmárika.

Prečítajte si tiež: Boj o charakter Británie sa s brexitom nekončí. Aká bude? Čítajte 

6:34 Ázijské akciové trhy kvôli vyhliadkam na odchod Británie z EÚ prudko oslabujú. Hlavný index japonských akcií Nikkei stráca viac ako osem percent. Akciový index MSCI pre Áziu a Tichomorie bez zahrnutia Japonska si odpisuje takmer päť percent. Vývoj na trhoch podľa BBC signalizuje, že britská burza začne obchodovanie so zhruba osempercentným prepadom.

6:32 Odchod z EÚ podporili najmä vidiecke oblasti Anglicka a tiež menšie mestá. Naopak obyvatelia veľkých miest boli proti, avšak nie v tak silnej miere, ako sa predpokladalo.

6:24 Európska únia stojí podľa DPA pred najväčšou krízou vo svojej histórii. Ak sa potvrdí víťazstvo zástancov brexitu, Londýn požiada Brusel o aktiváciu článku 50 únijných zmlúv. Tým sa spustí dvojročná lehota na vyrokovanie odluky Londýna.

6:21 Za vystúpenie Británie z EÚ hlasovalo aj 76 percent voličov vo východoanglickom obchodnom meste Boston, kde je najvyššia miera prisťahovalectva z východnej Európy.

6:13 Bývalý šéf komunikácie Davida Camerona Andy Coulson si myslí, že premiér bude zvažovať svoju rezignáciu.

6:06 Celé Škótsko bez výnimky hlasovalo vo všetkých svojich 32 volebných obvodoch za zotrvanie v Európskej únii, rovnako tak Severné Írsko. Naopak baštou brexitu je Wales, kde sa pre rozluku s Bruselom vyslovilo najmenej 17 z 22 obvodov, zostávajúcich päť si prialo v EÚ zostať. Londýn podľa priebežných výsledkov hlasoval prevažne v prospech EÚ, zvyšok Anglicka opačne.

6:03 Po sčítaní 319 z 382 volebných obvodov hlasovalo za zotrvanie v EÚ 12 991 972 (48.4%) voličov, za brexit 13 842 109 (51.6%) voličov.

5:59 Leeds hlasoval za zotrvanie v EÚ, na celkový zvrat vo výsledkoch to však nebude stačiť. Ne referende sa zúčastnilo 72,1 percenta voličov. Oznámili to médiá po zverejnení účasti vo všetkých 382 volebných obvodoch.

5:45 Britskí voliči sa rozhodli vystúpiť z Európskej únie - zhodne to podľa svojich prepočtov tvrdia britské televízie BBC, Sky News a ITV. Hoci verdikt považujú za nezvratný, žiadny z oboch táborov zatiaľ nedosiahol 16,4 milióna hlasov, čo je považované za hranicu pre víťazstvo.

5:39 Líder euroskeptickej strany Nigel Farage chce, aby premiér David Cameron rezignoval, keď vyhrá brexit.

5:27 Druhé najväčšie mesto v Anglicku Birmingham hlasovalo za odchod.

5:23 Odhad médií a finančných expertov hovorí o tom, že v referende zvíťazia stúpenci odchodu z EÚ. Podľa projekcie televízie Sky News získajú okolo 53 percent hlasov.

Analytici zo spoločnosti J.P.Morgan odhadli, že rozdiel bude väčší, než je súčasných 51 ku 49 percentám.

Zdroj stanice BBC z tábora priaznivcov zotrvania v Únii hovorí o "veľmi chmúrnych" vyhliadkach. Medzi euroskeptikmi je naopak povznesená nálada. Líder protieurópskej strany UKIP Nigel Farage už verejne hovoril o víťazstve.

5:15 Britská libra pod vplyvom rastúceho náskoku zástancov brexitu klesá, v posledných desiatkach minút sa dostala pod psychologickú hranicu 1,40 dolára a ďalej padá. Podobný vývoj sa však týka aj amerického dolára, ktorý spadol na úroveň 100 jenov.

Libra sa oproti americkému doláru sa dostala na najnižšiu úroveň za posledných 31 rokov. Zverejnené čísla z jednotlivých volebných obvodov spôsobili "hlboký šok" na finančných trhoch, keďže odporujú predošlým očakávaniam, že v referende tesne zvíťazia odporcovia brexitu.

5:11Manchester, Bristol aj Cardiff hlasovali za zväzok s EÚ. Celkovo stále vedú euroskeptici s 51 percentami. Euroskeptický líder Nigel Farage je optimistický. "Teraz si trúfam snívať o východe slnka nad nezávislým Spojeným kráľovstvom," napísal na twitteri.

5:05 Napriek stále prebiehajúcemu sčítavaniu hlasov je zrejmé, že stúpenci brexitu dostali viac hlasov, než sa všeobecne očakávalo, podotýka stanica BBC.

4:52 Po sčítaní 188 z 382 volebných obvodov vedú euroskeptici s 50,9 percentami hlasov. Podľa niektorých komentátorov by mohli náskok udržať a v hlasovaní zvíťaziť, jasno ale zatiaľ stále nie je. Zrátaných bolo doteraz cez 14,8 milióna hlasov. Podľa odhadov zvíťazí ten tábor, ktorý získa viac ako 16,4 milióna hlasov.

Politológ John Curtice podľa BBC uviedol, že ešte nie je rozhodnuté, ale Leave (Odchod) sú favoriti.

4:48 Ak si Británia zvolí brexit, hovorí sa podľa Sky News o predčasných voľbách a Cameronovej rezignácii.

4:42 Potom, ako sa vývoj výsledkov otočil v prospech odchodu Británie, kurz libry výrazne padá.

4:38 Hlavné mesto Škótska Edinburgh podľa predpokladov jednoznačne hlasovalo za Úniu. Celkovo sú tesne vo vedení euroskeptici.

4:26 Sheffield hlasoval za vystúpenie z Únie, momentálne majú zástancovia brexitu 51,2 percenta, za zotrvanie s Bruselom je 48,8 percenta.

4:22 Premiér Cameron sa na twitteri poďakoval všetkým, ktorí hlasovali za zotrvanie v EÚ. Cameronov rival a niekdajší starosta Londýna Boris Johnson, ktorý bojoval za vystúpenie z európskeho bloku, vyjadril vďaku všetkým hlasujúcim.

3:43 Sky News ukazuje zaujímavé porovnanie rozhodnutia voličov a počtu voličov v jednotlivých okrskoch. Zatiaľ sa zdá, že prívrženci brexitu víťazia v menších okrskoch. Rovnako sa ukazuje výrazný rozdiel v nálade v Škótsku v porovnaní s Anglickom. Škóti výrazne - aktuálne až 62 percent voličov podporuje zotrvanie v Únii.

3:40 Náročné rozhodovanie mali vo štvrtok večer britskí novinári v momente, keď pripravovali piatkové ranné vydania novín. Takto sa s tým popasovali.

3:35 Počet zrátaných odovzdaných hlasov sa blíži k piatim miliónom. O tri percentá aktuálne vedie tábor presadzujúci zotrvanie Británie v EÚ. Zrátaných je aktuálne 69 z 382 referendových okrskov.

3:23 Glasgow hlasoval jasným spôsobom za zotrvanie v EÚ. Na stranu IN priniesol okolo 80-tisíc hlasov, za odchod bolo len 33 percent voličov, za hlasovalo 168-tisíc ľudí. Vďaka výsledkom zo Škótska sa dostali zástancovia zotrvania v EÚ o dve percentá do vedenia.

3:21 Aktuálne výsledky zotrvaniu Británie v Únii nenahrávajú a libra tak pokračuje v páde. Na Sky News už spomínajú slová ako historický prepad v modernej histórii a rôzne podobné.

3:06 Výsledky hlasovania v referende budú medzi nacionalistami a unionistami v Severnom Írsku veľmi rozdielne, pričom sa očakáva, že "možno 80 alebo 90 percent" nacionalistov zahlasuje za zotrvanie, kým unionisti sú v tomto ohľade "rozdelení v pomere 50:50", informuje spravodajca stanice BBC v Írsku Chris Buckler, podľa ktorého je jasné, že v Severnom Írsku prevážia hlasy odporcov brexitu.

3:03 Po zrátaní prvého milióna hlasov z približne 32 miliónov odovzdaných vedú zástancovia brexitu o šesť percent. Zrátaných je 32 z 382 okrskov.

2:58 Za odchod z Únie hlasovali voliči aj v Swansea. Veľmi tesne zvíťazili zástancovia brexitu. Aktuálne má odchod Británie z Únie náskok takmer šesť percent. Zdá sa, že zástancovia brexitu pomaličky získavajú náskok a zvyšujú sa aj obavy, že Londýn to nezachráni.

2:41 Televízia Sky News vyrátala, že na víťazstvo treba každému z táborov prekročiť hranicu 16 250 000 hlasov. Aktuálne majú oba tábory okolo pol milióna potvrdených a zrátaných hlasov a rozdiel je len tritisíc hlasov.

2:35 Niekdajší predseda britských labouristov Ed Miliband si myslí, že niektorí voliči využili referendum ako protest proti vláde i proti dianiu v Európe. Informoval o tom portál BBC.

"Vyjadrujú nespokojnosť s vládou a tiež s problémami v Európe," povedal o voličoch Miliband. Dodal ale, že na celkové hodnotenie je zatiaľ príliš skoro.

Nech už bude výsledok podľa Milibanda akýkoľvek, labouristi aj ostatné politické strany si z neho musí vziať ponaučenie, a to sa netýka len záležitosti migračnej politiky. Ukázalo sa totiž, že voliči v niektorých labouristických okrskoch vyjadrili obavy z migrácie aj zo smerovania krajiny.

2:26 Sčítavanie hlasov pokračuje len pomaly. Za zotrvanie v EÚ hlasovali aj na Shetlandských ostrovoch, stále však z aktuálne zrátaných hlasov vychádzajú ako víťazi zástancovia brexitu v pomere 51:49 percenta a v absolútnych číslach o približne 20-tisíc odovzdaných hlasov.

2:00 Broxbourne už rovnako zverejnil výsledky a do vedenia sa dostali odporcovia zotrvania vEÚ v pomere 50,7 ku 49,3 percenta odovzdaných hlasov. Komentátori SKY News opakujú, že referendum sa skončí extrémne malým rozdielom.

1:55 Swindon hlasoval za odchod s rozdielom desaťtisíc hlasov. Aktuálne je podľa výsledkov na Sky News rozdiel v prospech zotrvania v Únii 50,7 ku 49,3 percenta zrátaných hlasov. Stále je však zrátaných iba osem z 382 referendových okrskov.

1:43 "Euroskeptický džin vyletel z fľaše a viac sa tam nevráti," vyhlásil po referende Líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva Nigel Farage, ktorého citovala agentúra AP.

Pre novinárov v Londýne tento zástanca brexitu ďalej povedal, že za odchod Británie z EÚ hlasovala "možno takmer polovica krajiny, možno jej tesná nadpolovica". Farage však opäť preladil na pesimistický tón, keď vyhlásil, že rozhodnutie vlády predĺžiť registračnú lehotu voličov pred hlasovaním pravdepodobne zahralo v prospech tábora za zotrvanie.

"Bez ohľadu na to, či dnes v noci túto bitku vyhráme alebo nie, budeme víťazmi celej vojny. Získame späť našu nezávislosť aj svoju krajinu a jej hranice," vyhlásil Farage.

1:36 Priebežné výsledky referenda zatiaľ tesne vedú s 50,5 percenta zástancovia odchodu z európskeho bloku. Vyplýva to z údajov po sčítaní hlasov v piatich menších volebných obvodoch z celkových 382.

Zatiaľ boli sčítané hlasovacie lístky v britskom zámorskom území Gibraltáru, na škótskom súostroví Orkneje, Newcastlu, Sunderlandu a Clackmannanshire.

S výnimkou Sunderlandu všade zvíťazili priaznivci únijnej budúcnosti Spojeného kráľovstva, naopak v Sunderlande sa 61,3 percenta voličov vyslovilo pre rozluku s Bruselom. Víťazstvo brexitu v Sunderlande sa očakávalo, nie však takto výrazné.

Hlasovanie v referende skončilo vo štvrtok o 23:00 SELČ, jasno o výsledkoch by mohlo byť dnes okolo 05:00 SELČ. Konečné výsledky prisľúbila volebnej komisie Britom oznámiť v čase raňajok, informuje ČTK.

1:32 Predpokladaná účasť v Londýne je 72 percent voličov.Čakáme na ďalšie výsledky.

1:17 Referendum v Sunderlande však vyhrali zástancovia brexitu a dokonca väčším rozdielom ako sa očakávalo. Za odchod z EÚ hlasovalo 61 percent voličov. Aktuálne tak v celkovom počte doteraz zrátaných hlasov vedú zástancovia brexitu 50,5 ku 49,5 percenta odovzdaných hlasov. Libra na to zareagovala okamžitým pádom.

1:12 Cez 80 britských euroskeptických poslancov v liste vyzvalo premiéra Davida Camerona, aby bez ohľadu na výsledok štvrtkového referenda o členstvo v Európskej únii zostal vo funkcii. Cameron má podľa nich "povinnosť" viesť ďalej krajine. Podľa prvých prieskumov agentúry YouGov hlasovalo 52 percent Britov pre zotrvanie krajiny v EÚ.

List podpísalo 84 poslancov, čo znamená, že ďalších viac ako 60 stúpencov brexitu z radov konzervatívcov svoj podpis nepripojilo, poznamenala agentúra AP.

1:00 Referendová komisia ohlásila už výsledky aj z Newcastlu. Tesne, o necelých dvetisíc hlasov vyhrali zástancovia zotrvania. Za zotrvanie hlasovalo 65,4 tisíca ľudí, za odchod 63,5 tisíca voličov. Zotrvanie zvíťazilo aj na súostroví Orkneje. Aktuálne tak za zotrvanie v EÚ hlasovalo 57 percent voličov z dvoch zrátaných okrskov.

0:42 Šéf protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva Nigel Farage vystúpil s prejavom na SKY News a povedal, že ak aj euroskeptici prehrali túto bitku, vyhrajú vojnu. "Dostaneme späť svoje hranice a svoju krajinu," uzavrel prejav hlavným sloganom svojej kampane. Eurospekticizmus je podľa neho v Európe silný a vraj až polovica Talianov si želá odchod z Únie.

Reportér SKY News hovorí, že Farage hovoril, akoby nepočul o prieskume, ktorý predpovedá výhru zástancov odchodu Británie z EÚ.

0:37 Drvivá väčšina účastníkov štvrtkového referenda o členstve Británie v Európskej únii hlasovala v Gibraltáre za zotrvanie v tomto bloku. Informovala o tom dnes britská stanica BBC. Gibraltár je prvým volebným obvodom, ktorý zverejnil príslušné čiastkové výsledky referenda. Odporcovia tzv. brexitu na tomto britskom území jednoznačne zvíťazili nad jeho zástancami v pomere 96 percent ku štyrom percentám. Voličská účasť tam dosiahla 84 percent.

Účasť na štvrtkovom referende je podľa BBC medzičasom známa aj v ďalších obvodoch, ako sú Kettering (76 percent) či Orkneje (68 percent). Politickí komentátori z týchto čísiel vyvodzujú, že celková účasť na referende by sa mohla pohybovať na úrovni 70 percent, čo by bolo v prípade Británie najviac od roku 1997.

0:31 Na prvé výsledky čaká aj svetelná šou na budove BBC.

0:28 Piatková titulná strana denníka The Guardian

0:18 V utorok stála pred Ruth Davidsonovou ešte ťažšia úloha ako doma. Ako politička pomerne neznáma mimo Škótska mala byť vo veľkej debate BBC jednou z troch ľudí, ktorí mali všetkých Britov presvedčiť, aby hlasovali za zotrvanie krajiny v Európskej únii. Aj v tomto uspela.

Prečítajte si tiež: Klamete, opakovala zástancom brexitu. Škótku ťahá referendum vyššie Čítajte 

Cameron sa poďakoval

0:13 Britský premiér David Cameron sa poďakoval voličom, ktorí v referende podporili zotrvanie krajiny v Európskej únii. "Vďaka patrí každému, kto zahlasoval za to,
aby bola Británia silnejšia, bezpečnejšia a úspešnejšia v Európe," napísal Cameron na sociálnej sieti Twitter.

Konzervatívny ministerský predseda pred referendom loboval za zotrvanie Británie v tomto bloku, a to napriek odporcom z jeho vlastnej strany, píše agentúra DPA.

Prvé odhady agentúry YouGov naznačujú, že zástancovia zotrvania krajiny v EÚ vedú s tesným náskokom 52 percent pred zástancami jej odchodu (tzv. brexitu), ktorí dosiahli 48 percent.

0:09 "Prekliatie Slovenska je posunúť sa od good governance a hodnoty za peniaze k posilneniu hodnotovej politiky. Všetci tlieskajú, keď sa povie, aby sa nekradlo. Ale takto nikam nedôjdeme. Hodnotovou politikou myslím, že ak niekto o sebe hovorí, že je socialista, tak nech tak aj koná. Nech liberálov nereprezentujú Sulík a Rusko, lebo nimi nie sú. Nech konzervatívci nemajú neoľudácku podobu ako teraz," hovorí v poslednom kole diskusie v Bratislavskej BISLA sociológ Michal Vašečka.

"Neverím na rýchle riešenia. Tie výsledky volieb u prvovoličov sú tristné a asi sa to nezlepší. Potrebujeme dlhodobý plán ako posilniť kritické myslenie u mladých. Steven Hawking povedal, nepriateľom vedomosti nie je nevedomosť, ale ilúzia vedomosti. V dobe, keď mladí konzumujú správy zo sociálnych sietí. Politický boj tam prebieha... Viac sa počúvať, to by sme tiež mali. To by aktívne pomohlo proti tej ilúzii," povedal ekonóm Vladimír Vaňo.

"Čo by našej krajine prospelo, tu som zakotvil a mám to tu rád... V porovnaní s Československom z roku 1918, to bol štát premyslený pred tým, než vznikol. Nemáme to premyslené. To štát má mať, čo je zmyslom štátu, čo je prínosom," povedal politólóg Jozef Bátora.

"Zdroj kotlebizmu, ktorý tu je... mladí nemajú alternatívy k tejto angažovanosti. Napríklad ako založiť iniciatívu, upratať si prostredie, diskutovať. Žijeme vo výnimke, v príjemnom svete. Teraz je ten čas to robiť," dodáva Bátora.

0:01 Šéf protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage po skončení referenda stanici Sky News povedal, že predpokladá víťazstvo prounijního tábora.

Libra stúpla

23:51 Britská libra stúpla voči doláru na nové tohtoročné maximum potom, čo prieskumu agentúry YouGov naznačil, že mierna väčšina Britov dnes hlasovala za zotrvanie krajiny v EÚ. K americkej mene libra spevnila o zhruba 0,75 percenta na nové šesťmesačné maximum 1,4996 USD a spevňuje aj k iným predným menám.

Euro k libre kleslo na mesačné minimum 0,7614 GBP. Britská mena reagovala tiež na vyhlásenie šéfa britskej protieurópske strany UKIP Nigela Farage. Ten v rozhovore s televíziou Sky News povedal, že to vyzerá na víťazstvo priaznivcov britského členstva v EÚ.

Britská mena vďaka nádejám na udržanie Británie v EÚ spevňovali už skôr počas dňa.

23:48 Celkom 52 percent britských voličov hlasovalo pre zotrvanie krajiny v Európskej únii, 48 percent ich bolo pre vystúpenie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý dnes uskutočnila agentúra YouGov pre televíznu stanicu Sky News.

Agentúra DPA v tejto súvislosti podotýka, že prieskum YouGov nespĺňa štandardy tzv. exit polls, teda bežných prieskumov medzi účastníkmi hlasovania odchádzajúcimi z volebných
miestností. Dodáva, že podobný prieskum počas škótskeho referenda v roku 2014 sa ukázal byť spoľahlivým, čo sa však nepotvrdilo pri vlaňajších parlamentných voľbách v Británii.

Samotné výsledky by mali byť priebežne zverejňované po polnoci, jasno by potom mohlo byť okolo 05:00 SELČ. Volebná komisia Britom prisľúbila, že konečný verdikt sa dozvedia v čase raňajok.

23:44 "Na záver si povedzme niečo nesmierne múdre a bez zložitých súvetí (smiech). Čo môžeme urobiť preto, aby v oslobodenej spoločnosti od dvoch totalít, sme dokázali pokračovať v budovaní takej spoločnosti, na ktorú sa môžeme spoľahnúť?" pýta sa na úvod záverečného kola debaty v BISLA v Bratislave Iveta Radičová.

"Nadchnúť generáciu mladých pre pravidlá a princípy liberalizmu, inak to bude ťažký boj. Urobiť priestor pre nadšenie. Tu doma, nie v Bruseli," hovorí Vladimír Bilčík, SFPA.

"V 2006 som sa vrátil z vyslania a pýtal som sa priateľov naprieč politickými stranami, kto chce byť ministrom zahraničia. A oni vraveli, že sme v Únii, a teda je to vybavené. Potrebujeme teda debatu o Únii, či sme pripravení presvedčiť mladých, že Únia je nevyhnutná. To je rozdiel medzi nami a Britániou, že my Úniu potrebujeme. Aby sme boli integrovaní v spoločnosti pravidiel," hovorí počas debaty v BISLA bývalý veľvyslanec Slovenskej republiky vo Veľkej Británii Miroslav Wlachovský.

23:42 "Ide nám o prežitie ekonomické aj kultúrne. "Klub suverénnych“ sa nám neosvedčil. Len toľko suverenity by malo byť, aby štát nemohol navŕtať dieru do spoločnej lode," povedal počas diskusie v BISLA v Bratislave ekonóm Vladimír Vaňo.

"Čo my s informáciou po dnešnej noci urobíme tu v strednej Európe. Pandorina skrinka sa otvorila. Čo urobia jednotlivé štáty. Začnem Poľskom. Je veľké a verí si, že samo zvládne výzvy, čo sa nás netýka. Kacsynski bude lavírovať, ale cieľom je návrat k Pilsudského politikám. Maďarsko je iný príbeh. Maďarskí liberáli hovoria, Orbán čaká na katastrofu, keď sa budú znovu rozdávať karty," hovorí sociológ Michal Vašečka.

"Časť príbehu je britský politický šovinizmus. Únia je podľa časti elít len napodobneninou britskej liberálnej demokracie. Riziko leave je, že stredná Európa sa pohne od liberálnej demokracie je veľká, v Británii je nepomerne menšia. My pôjdeme všetci bývať do Kitsee, keby niečo...," povedal teológ Michal Havran.

23:36 "Problém je o udržateľnosti liberálnodemokratického poriadku. Má to ekonomické aj sociologické prejavy. Študoval som v UK v polovici 90-tych rokov, už vtedy to tam bolo. Mám tendenciu súhlasiť, že Británia zostane. Spoločnosť je silná vo vzťahu k nastaveniu pravidiel. Otázne je, či to ustojíme my. Veľa vecí sme vnímali šablónovito," hovorí počas diskusie v BISLA v Bratislave Vladimír Bilčík, SFPA.

"Tak, ako sme si mysleli, že so ZSSR na večné časy... Videli sme potom šablónu tej Únie, šup Schengen a euro, plnili sme zadania. Ale šablóna sa vyčerpala. My liberálnu demokraciu ako prax nemáme zažitú na rozdiel od Británie. Kritická masa na udržanie výkyvov a nástrah tu nie je. O spoločnej mene sa 30 rokov diskutovalo, to nebolo náhle! Takže bude to beh na dlhé trate," dodáva Bilčík.

"Stojí a padá to na tom, či krajiny dodržia, čo sľúbili spoločne. Deficit... 22 krajín to nedodržalo. Bolo treba prijímať opatrenia narýchlo a hľadať záchranný mechanizmus. Únia bude fungovať, dokým budeme dodržiavať pravidlá pre spoločné politiky," povedala v debate v BISLA Iveta Radičová.

23:30 Britskí novinári zverejňujú niekoľko prieskumov a predpokladov, ako by referendum mohlo dopadnúť. Viac sa stále spomína výhra zástancov zotrvania Británie v EÚ, ale objavujú sa aj opačné prieskumy. Všetky prieskumy však ukazujú veľmi tesný výsledok.

23:26 Sčítavanie hlasov sa začalo bezprostredne po uzavretí volebných miestností a výsledky majú byť zverejňované po častiach v priebehu noci. Ak nenastanú problémy, konečné výsledky budú známe v piatok približne "v čase raňajok".

Zverejnenie výsledkov tzv. exit polls, prieskumov medzi voličmi odchádzajúcimi z volebných miestností, sa na oficiálnej úrovni neočakáva, podľa posledných predpovedí, na ktoré sa odvoláva agentúra AP, však ide o tesný súboj medzi zástancami a odporcami zotrvania Británie v EÚ.

23:24 "Je to aj o tom, ako sa Briti dozvedajú o EÚ. Bol som v kníhkupectve na Picadilly, kde 14 titulov radilo, ako sa rozhodovať, väčšina bola negatívna, tri boli neutrálne. Toto ukazuje, ako sú informovaní. Veľkú úlohu hrajú printové médiá, vychovali generáciu. Nemáme tušenia, ako bola EÚ skresľovaná. Ja som šiel do Británie ako skeptik a vychovali zo mňa euronadšenca, pretože sa to nedalo počúvať, nemalo to súvis s realitou! Mňa zarazilo, ako sa v kampani voľne narábalo s pravdou," hovorí počas debaty v BISLA bývalý veľvyslanec Slovenskej republiky vo Veľkej Británii Miroslav Wlachovský.

"Po dnešnom večeri si nikto tieto knihy o brexite nekúpi! (smiech) Čo sa deje v Británii je ochutnávkou toho, čo sa diskutuje aj v Európe. Pýtame sa má byť krajina uzavretá či otvorená? Liberálnodemokratické štáty musia nadobudnúť vyššiu agilnosť," hovorí počas diskusie politológ Jozef Bátora.

"Pozrime sa na rakúske prezidentské voľby, tam tú polarizáciu vidíme. Keď počúvame premiéra Kerna, čo hovorí, máme tu najlepšieho premiéra od dôb Kreiskeho, keď hovorí o tom, aké Rakúsko má byť. Tento typ agilnosti potrebujeme. Po tom, čo Británia zostane, a to sa stane, akože tu sedím, budeme mať túto debatu na stole. Európa by mala byť ako Škandinávia, skupina priateľských štátov," dodal Bátora.

23:15 "Čo bude a čo by sme chceli vidieť? Niekoľko desaťročí vieme, že existujúci ekonomický model priniesol nerovnomerné rozdelenie bohatstva. Má to svoje dôsledky vo vnímaní, v napätí, občan vníma politikov ako spoluzodpovedných za takýto výsledok, šancu dostávajú ideológie postavené na strachu, nenávisti a nádeji, ktorá nie je nijako zadefinovaná. Tento stav posilňuje nárast radikalizmu. Kampaň za brexit je toho výsledkom tiež. Sledujeme súboj emócii a poloprávd," hovorí v BISLA Radičová.

"Neexistuje politika bez emócii, ale ide o to, aké emócie vyvoláva. Máme tu nedôveru v správne narábanie s financiami, inými slovami korupcia. Ak sa u nás považuje za prelom návrh, že za peniaze máme dostať hodnotu, zastavuje sa nám rozum. Technokraciu vidíme vo všetkých rozhodovacích štruktúrach. Ak sociálny pracovník potrebuje mať napísané, ako sa má správať k dieťaťu, kam sme to dospeli? Úloha médii v danej atmosfére... zverejňovali sa čisté lži, tlačové zákony nikoho netrápili. Keď toto všetko spojíme, čo s týmto súkolím urobíme? Vyberajme tehličky a pýtajme sa, ako vrátiť dôveru v spravovanie vecí verejných vrátane EÚ," dodáva počas debaty v BISLA Iveta Radičová.

"Vrátim sa k otázke identity. S tým sú spojené neurózy osobné aj spoločenské. Jednak trauma z II.sv.vojny a z komunizmu, v Španielsku aj Portugalsku aj z diktatúry. Prísľub bol, že po v stupe do EÚ tieto traumy budú vyriešené. Psychiatrické vysvetlenie je, že nás dobehlo všetko to, čo sme nerobili. Posielali sme si jehovistické pohľadnice a skončilo to v neurotickej panike v celej Európe. Bol tu pokus napríklad cez euro materializovať európsku identitu. Je to asi najviac zneurotizovaná identita. Nájsť férovú odpoveď na očakávanie, že Únia je Kristovo kráľovstvo neexistuje. Briti vedia, prečo chcú odísť, ale vieme my, prečo chceme zostať?" hovorí Michal Havran.

"Ale Briti to nevedia, lomcujú nimi vášne," reaguje Iveta Radičová.

Naživo vysiela rátanie výsledkov referenda aj denník The Guardian

Načítavam video...

23:06 V Gibraltári sa zúčastnilo referenda o zotrvaní Británie v Európskej únii 83,65 percenta voličov, čo zodpovedá necelým 20.200 voličom. Portál Your Gibraltár TV uviedol, že hlasovanie na tomto britskom zámorskom území už skončilo.

Volebná komisia ešte pred referendom oznámila, že na hlasovanie sa na Gibraltári zaregistrovalo cez 24.000 ľudí, v celom Spojenom kráľovstve potom 46,5 milióna voličov. Informovala ČTK.

23:00 Referendum vo Veľkej Británii sa skončilo. Denník The Guardian na svojom webe píše, že nijaká udalosť doteraz krajinu tak nerozdelila ako otázka zotrvania či vystúpenia z Európskej Únie. Európa teraz bude čakať na výsledky referenda, prvé by mali prichádzať počas noci.

22:41 "Sústreďujem sa na makroekonómiu, nedá sa prognózovať únia bez znalosti ekonomiky. Skoro polovica populácie v Británii je ochotná rozhodnúť sa proti ekonomickým argumentom. Kto za to všetko môže, pýtal sa dlhopisový ekonóm a povedal, že za to môžu ekonómovia. Scvrkla sa stredná trieda. Po rozdelení Československa Slovensko poskočilo o 25 percentuálnych bodov, ale prosperita nebolo rovnomerne rozdelená.

Preto si myslím, že bez ekonomickej prosperity nemožno demokraciu budovať, ľudia, čo nemajú čo do úst, sú ľahko zradikalizovateľný. Brexit ukazuje, že bez ekonomiky nemôžeme budovať politiku a naopak, povedal počas diskusie v BISLA ekonóm Vladimír Vaňo.

"K tomu usporiadaniu. USA až do II.sv.vojny hovorili o sebe v množnom čísle: US are... až potom sa to zmenilo. Bolo to 13 suverénnych štátov, boli v izolácii, mohli sa vyvíjať, ale stálo ich to krvavú vojnu. Buď budeme akcieschopní alebo si nás rozdelia iní ako Afriku.

Američania sa dnes zoznamujú podľa miest, z ktorých sú, nie národnosti. Európska identita tú národnú nepopiera. Tak ako to, že nie som z Bratislavy a žijem tu, sa nevylučuje. Chceme prežiť v globalizovanej džungli a sme odsúdení na spoluprácu: z družice vidno, akí sme maličkí. Británia nie je partnerom pre Čínu a Indiu," dodal Vladimír Vaňo.

22:35 "Ako budovať to spoločné bez klasických štruktúr, ktoré nám nepomáhajú? Nie je možné na globálne výzvy odpovedať individuálnymi národnými štátmi! Vytvárajú sa nie inštitúcie, ale mechanizmy a tie spájajú krajiny. Napríklad v reakcii na krízu ekonomickú aj utečeneckú. Nie sú to pravidlá z potreby zdola, ale z potreby kríz, vedú nás z krízy do krízy, hovorí v BISLA Iveta Radičová.

22:29 "Únia vždy v nejakej kríze bola, teraz asi v piatich súčasne. Projekt je v bode zlomu. Potrebujeme vytvoriť jednotnú bázu spolupráce. Nemôže sa stať štátom, to už vieme. Federalistická idea by to iba zničila: bol by to vývoj nudný, nič nové by nevzniklo.

Potrebujeme ale viac integrácie na kontinente, ktorý už spolupracuje. Nemáme ale politickú formu. Nesúhlasím s Michalom Havranom, toto je mega intelektuálny projekt. Musíme sa pýtať aký typ politickej formy nám tu vzniká a je to alternatíva k štátu, nie je to nový štát," povedal počas debaty v BISLA politológ Jozef Bátora.

22:26 "Integrácia znamená spoluprácu, to predpokladá dobrovoľnosť a solidaritu, občianstvo. Toto chýbalo, nahradila to ekonomická výhodnosť," hovorí v BISLA Iveta Radičová.

"Situácia je vážna, ale nie tragická. Bod zlomu prišiel začiatkom minulej dekády. Hovorili sme o ústavnej zmluve EÚ, ale krachlo to v referendách. To bol koniec tej optimistickej debaty, my sme sa jej súčasťou stali počas rozšírenia, ale potom neprišlo k prehĺbeniu únie," hovorí Vladimír Bilčík, SFPA.

22:20 "Čo vnímame menej sa netýka vyprchania politického étosu, už začiatkom 90.tych rokoch únia prestala byť civilizačným a kultúrnym projektom. Veľké denníky sa tomu dnes nevenujú, pamätám si ich ešte z polovice 90-tych rokov a zakončilo sa to smrťou Eca. Generácia veľkých povojnových intelektuálov, ktorá bola traumatizovaná vojnou, zaoberali sa napr. otázkou existencie Boha po Auschwitzi, tieto debaty vyprchali.

Po páde komunizmu sa tohto projektu zmocnili manažéri. Pýtajú sa koľko ocele vyrábať, aké dotácie poľnohospodárom, zaujímali sa o budovanie spoločného trhu. V prípade recesie takýto projekt nemôže vydržať, keď negeneruje prosperitu. Únia budovala lojalitu len na garancii prosperity a mieru. Ľudia, ktorí mali kontakt s vojnou sa vytrácajú. Únia sa už ani pro forma neobklopuje intelektuálmi. Toto všetko s odchodom Prodiho skončilo," hovorí počas debaty v BISLA teológ Michal Havran.

22:09 O Brexite sa dnes veľa debatuje aj v na Slovensku. Debatu za účasti osobností usporiadali aj v Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych štúdií (BISLA).

„Dostali sme sa do fázy, že sa prestávame mať radi. Chcem pozvať tých, ktorí s nami nesúhlasia, aby sa s nami rozprávali. Jedinou cestou je dialóg, nič lepšie sme nevynašli. Kto je otvorený dialógu, je našim priateľom. Nemáme patent na pravdu, ale sme otvorení," povedala počas debaty v BISLA bývalá premiérka Iveta Radičová.

"Čo sa to stalo v projekte EÚ, že sme svedkami narastajúceho extrémizmu, nárastu odpudivých síl v rámci európskeho projektu. Ak príčiny nepomenujeme, nenájdeme riešenie," dodala Radičová.

22:02 Kampaň v rozhlase a v televízii je v Británii počas referenda zakázaná, ale aj BBC už sa pripravuje na rušnú noc, počas ktorej oznámi rozhodnutie dnešného plebiscitu. Referendové miestnosti za uzatvoria o 23:00 nášho času.

20:56 V Huddersfielde na severe Anglicka dnes dočasne uzavreli jednu z volebných miestností, keď v jej okolí našli muža s bodnými ranami. K uzavretiu miestnosti na 30 minút došlo iba v súvislosti s uzavretím okolia miesta činu, píše tlačová agentúra DPA.

Polícia z grófstva West Yorkshire informovala o zadržaní 19-ročného mladíka, ktorý je podozrivý zo spáchania činu. Ten však nemá žiadnu súvislosť s prebiehajúcim referendom, v ktorom sa rozhoduje o budúcnosti Veľkej Británie v Európskej únii.

20:14 Európska únia sa bude musieť zmeniť, či už hlasovanie v dnešnom referende o ďalšom členstve Británie v európskom bloku dopadne akokoľvek. Uviedol to francúzsky prezident François Hollande. Nemecký prezident Joachim Gauck varoval pred tým, aby sa Európa po referende jednoducho vrátila ku každodennej agende.

"Je to veľký deň pre Európu, lebo Európa sa nevyhnutne zmení, nech už britské hlasovanie dopadne akokoľvek," uviedol Hollande v Štrasburgu. "Samozrejme dúfam, že zajtra (v piatok) ráno, sa dozvieme, že zostala v Európskej únii, pretože tam je jej miesto, lebo Spojené kráľovstvo je európskou krajinou geograficky, historicky, hodnotami, ktoré vyznáva, aj väzbami, ktoré nás s ním spájajú,"dodal francúzsky prezident. Informuje ČTK.

20:07 Ak Briti vo štvrtkovom referende povedia Únii zbohom, nebudú celkom prví, ako sa o tom stále často píše. Z európskeho spoločenstva v minulosti vystúpila ešte jedna krajina.

Nebola vtedy úplne skutočnou krajinou, Únia sa v tom čase ešte nevolala Únia a bolo to pred vyše troma desaťročiami. Nemala to však ľahké. A jej príklad naznačuje, že Briti by to po brexite mali ešte oveľa ťažšie. Tá krajina sa volá Grónsko.

Prečítajte si tiež: Z Únie už raz jedna krajina vystúpila. Nemala to ľahké Čítajte 

19:47 Cena akcii v západnej Európe dnes vzrástla, nárast tak zaznamenali piaty deň za sebou. Pomohlo im očakávanie, že Británia zostane v Európskej únii. K rastu prispeli aj akcie bánk a ťažobných spoločností. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 stúpol o 1,3 percenta na, čo je najvyššia úroveň za zhruba dva týždne. Informovala ČTK.

Okrem nádeje na zotrvanie Británie v EÚ situáciu podporili aj rastúce ceny medi, vďaka ktorým zamierili nahor akcie ťažobných spoločností. Širší index STOXX 600 vzrástol o 1,5 percenta na 346,3 bodu. Akcie v bankovom sektore dnes stúpli o 2,7 percenta. Akcie španielskej banky Santander, ktorá je v súvislosti s Britániou vystavená významnému riziku, vzrástli o 4,3 percenta.

19:20 Pred množstvom volebných miestností čakali ľudia v radoch, aby mohli hlasovať. V Londýne však stále musia čeliť dažďu a búrkam, ktoré v noci na dnes zasiahli juhovýchod Anglicka. Kvôli prívalom dažďa boli juhovýchodne od Londýna uzavreté dve volebné miestnosti, bola narušená predmestská doprava a uzavreli niekoľko staníc metra. Bolo tiež zrušených niekoľko popoludňajších vlakov z Londýna do miest južne od metropoly.

Hoci kampaň politikov vyvrcholila už v stredu a podľa britských predpisov bola v deň referenda vykázaná z rozhlasových a televíznych vĺn, naďalej prebieha na sociálnych sieťach aj v uliciach.

Kampaň Remain (Zostať) na facebooku využila k aktivizácii svojich stúpencov dnešnýcitát predsedu Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigela Farage, ktorý vyhlásil, že ide "predovšetkým o volebná účasť a tí zmäkčilí stúpenci Remain zostanú doma". Informuje ČTK.

18:43 Zhruba polovica britských najväčších zamestnávateľov predpokladá, že v prípade odchode Británie z Európskej únie zredukuje nábor absolventov z Európy. Naznačuje to nový výskum spoločnosti PathMotion. Ide o prvú štúdiu, ktorá spolupracovala rovno so zamestnávateľmi.

Prečítajte si tiež: Ak Británia vystúpi z Únie, pracovných miest bude menej, hovorí štúdia Čítajte 

18:32 Referendum bolo najväčšou politickou stávkovou udalosťou v histórii Veľkej Británie. Spoločnosť Betfair uviedla, že do dnešného rána vybrala v stávkach na výsledok 5 miliónov libier. Informuje o tom britský denník Guardian.

18:24 Britský súd dnes stanovil dátum začiatku procesu s Thomasom Mair obvineným z vraždy labouristickej poslankyne Jo Cox. Začať by mal v polovici novembra. Hlasovanie v referende, pred ktorým zavraždená politička v kampani podporovala zotrvanie Británie v Európskej únii, sa dnes koná mimo iného aj v knižnici, pred ktorou Coxová zomrela, informoval spravodajský web BBC.

Mair sa pred londýnsky súd postaví zrejme 14. novembra. Úrady ho vinia z vraždy, ťažkého ublíženia na zdraví, držania zbrane na účely spáchania trestného činu a držania útočnej zbrane. V súčasnosti je muž, ktorý pochádza z mesta Birstall, v ktorom k vražde došlo, vo väzbe vo väznici Belmarsh na východe Londýna. Prípravné konanie by sa malo uskutočniť na začiatku októbra. Informuje o tom agentúra ČTK.

18:13 Kampaň stále pokračuje aj v čase, keď sú otvorené volebné miestnosti. Email, ktorý rozposielajú prívrženci odchodu Británie z EÚ hovorí o tom, že v Škótsku a v Londýne volia ľudia vo veľkom a hlasujú za zotrvanie.

Emailom sa snažia pritiahnuť do volebných miestností posledných voličov zo stredného Anglicka, ktorí by mali hlasovať za odchod krajiny Únie.

17:30 Mandorova karikatúra na tému Monty Python: Brexit - alebo ministerstvo švihnutej chôdze.

17:18 Keby žil, hlasoval by bývalý britský premiér Winston Churchill za zotrvanie v Únii. Povedal to pre španielsky denník El Mundo politikov vnuk a konzervatívny poslanec sir Nicholas Soames. Európska únia je podľa neho zárukou mieru a prosperity.

"Môžem povedať, že Churchill súdil svet podľa toho, ako ho videl," uviedol Soames. "A je vysoko nepravdepodobné, že by na základe toho, ako vyzerá svet v roku 2016, so všetkou nenávisťou a nestabilitou, ktorá v ňom panuje, ... mohol povedať:" Áno, je rozumné, aby Spojené kráľovstvo vystúpilo z EÚ, " dodal.

17:09 Európa bude iná, a to bez ohľadu na výsledok referenda o zotrvaní Británie v Európskej únii, vyhlásil to premiér Robert Fico.

Prečítajte si tiež: Fico: Európa bude po referende iná Čítajte 

16:38 Volebná účasť by mohla byť podobne vysoká ako pri minuloročných parlamentných voľbách. Vyplýva to z prieskumu agentúry BSG Research. Svoj hlas sa podľa neho chystá odovzdať 67 percent ľudí.

Analytici dlhodobo upozorňujú, že účasť bude kľúčová. Pokiaľ bude vysoká, prevážia skôr podporovatelia zotrvania Británie v EÚ. Pokiaľ bude účasť nízka, preváži podľa sociológov hlas zástancov brexitu.

16:18 Expremiér Tony Blair podporil zotrvanie v spolku s Úniou.

16:07 "Ak tábor pre zotrvanie v EÚ vyhrá, tak to bude preto, že ľudia sa obávajú ekonomickej neistoty a nevedia, aký by bol dopad odchodu z únie," povedal pre európsky internetový denník Euobserver riaditeľ nezávislého názorového think-tanku Centrum pre európske reformy Charles Grant.

Podľa jeho slov by bolo ďalším dôvodom pre možné víťazstvo tábora "IN" aj to, že mnoho voličov si neželá žiť "v Británii Nigela Faragea". Líder protieurópsky strany UKIP a britský europoslanec bol jedným z hráčov, ktorí sa pričinili o situáciu, ktorá nakoniec vyústila do vypísania referenda.

Grant upozornil, že lídri tábora "OUT", ktorí vyzývali na brexit, ako napríklad londýnsky exstarosta Johnson, sú "internacionalisti a ekonomickí liberáli". Uzavreli však "zmluvu s diablom" tým, že sa spojili s Farageom a že začali používať rovnakú protiimigračnú rétoriku.

15:57 Britské zmenárne v dňoch pred referendom riešili prílev zákazníkov, ktorí menili domáce libry najmä na doláre a eurá. Zákazníci túžiaci sa zbaviť britských libier stáli v rade pred zmenárňami aj 40 minút a podľa finančných odborníkov na online výmenu valút bol zaznamenaný čistý nárast tohto typu transakcií.

Prečítajte si tiež: Klamete, opakovala zástancom brexitu. Škótku ťahá referendum vyššie Čítajte 

15:53 Niektorí stúpenci brexitu, ktorí veria konšpiračným teóriám, zistili podozrivú vec. Členovia volebných komisií hlasujúcim dávajú na vyznačenie krížika obyčajnú ceruzku. Zo strachu, aby nebol ich hlas vymazaný, si preto podľa britských médií začali niektorí z nich nosiť vlastné perá.

"Získajte späť kontrolu nad vašim hlasovaním. Prineste si so sebou pero, nepoužívajte ceruzku, a pochopiteľne voľte odchod," znie jeden z príspevkov, ktoré na twitteri varujú pred používaním ceruziek.

Podľa webu denníka The Guardian sú komisári skutočne v niektorých volebných miestnostiach svedkami toho, že si neobvyklé množstvo ľudí nosí vlastné písacie potreby. Obyčajné ceruzky sú pritom pri britských voľbách používané tradične a podľa médií to zvyčajne žiadne obavy nevyvoláva.

Uznávaný fyzik Brian Cox priaznivcov teórie o sprisahaní proti zástancom brexitu podráždil sarkastickú poznámkou: "Hlasoval som ceruzkou, keby náhodou MI5 potrebovala môj hlas neskôr zmeniť," napísal na twitteri, kde celá "kauza" dostala meno #pencilgate

15:38 Ak Briti v referende povedia Únii zbohom, nebudú celkom prví. Z európskeho spoločenstva v minulosti vystúpila ešte jedna krajina.

Prečítajte si tiež: Z Únie už raz jedna krajina vystúpila. Nemala to ľahké Čítajte 

15:36 Nigel Farage zverejnil posledné video kampane Leave.EU, v ktorom Boris Johnson hovorí o „Dni nezávislosti“. Vo videu je viacero nostalgických záberov.

Načítavam video...

15:32 Odchod z EÚ by bol "zlomovým bodom v histórii Británie" a "triumfom demokracie", domnieva sa bývalý starosta Londýna a hlavný hráč tábora za brexit Boris Johnson.

Vyjadrenie zaznelo rozhovore exstarostu pre denník The Telegraph, ktorý si všimli viaceré európske médiá. Johnson upozornil, že Británia môže "silne prosperovať mimo EÚ" a on je pripravený obetovať svoju politickú kariéru v prospech boja za to, že sa brexit stane skutočnosťou.

Brexit by preňho znamenal "vrchol šťastia", aj preto, že Briti by týmto spôsobom prehovorili za miliónov ľudí, ktorí sú proti upadajúcemu, izolovanému a do seba zahľadeného systému únie. Zároveň je pripravený aj na opačný výsledok hlasovania a na koniec svojej politickej kariéry.

"Bol som osem rokov starostom Londýna, veľmi sa mi to páčilo, bola to obrovská česť. Úprimne povedané, ak je toto koniec mojej politickej kariéry, tak nech sa tak stane!" povedal pre The Telegraph.

15:01 Prieskum, podľa denníka The Sun posledný pred hlasovaním, dáva stúpencom európskej integrácie desaťpercentný náskok pred euroskeptikmi.

Spoločnosť Populus prisudzuje prívržencom členstva v EÚ 55 percent hlasov, odporcom 45 percent.

14:59 Napriek zlému počasiu sa pred volebnými miestnosťami tvorili dlhé rady. Voliči v nich trpezlivo čakali, aby mohli odovzdať svoje hlasy v školách, kostoloch, nákupných centrách či dokonca niekoľkých puboch, píšu miestne médiá.

14:27 Referendum nezastavilo politický život v bruselskom centre Únie. Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker pred poludním telefonicky hovoril s nemeckou kancelárkou Merkelovou

Juncker tak pokračuje vo svojich "intenzívnych kontaktoch s európskymi lídrami". Európske inštitúcie do poslednej chvíle ladia reakciu na oba možné varianty výsledku.

14:16 Merkelová opäť podporila tábor voličov, ktorí budú hlasovať za pokračovanie členstva Británie v EÚ. "Myslím, že nemusím opakovať, že podporujem také rozhodnutie britských voličov, ktoré umožní Británii zostať súčasťou Európskej únie," vyhlásila Merkelová.

14:03 Juhovýchod Británie aj niektoré štvrte Londýna zasiahla prietrž mračien a hasiči od rána dostali okolo 300 naliehavých žiadostí o pomoc.

Meteorológovia vyhlásili pre juhovýchodný Londýn a grófstvo Essex bezprostredné nebezpečenstvo záplav, informoval server denníka The Daily Telegraph. Obvyklú dennú kvótu ostrých výjazdov vyčerpali londýnski hasiči počas hodiny. Stúpajúca voda zaplavovala parkujúce autá a vnikala do príbytkov, škody sú hlásené aj po úderoch bleskov.

Niekoľko volebných miestností museli kvôli stúpajúcej vode uzatvoriť, mnoho ďalších funguje v sťažených podmienkach, informoval denník The Times. Najmenej dve volebné strediská museli byť premiestnené inam. V Londýne sa na niekoľkých miestach kvôli vysokej vode voliči nemohli k urnám dostať.

Vo štvrti Chessington tam podľa stanice BBC pred uzavretím jednej z miestností dobrosrdečný volič požičiaval prichádzajúcim ľuďom svoje čižmy, aby sa cez vodu dostali dnu a mohli hlasovať.

Americké a holandské štúdie tvrdia, že každý centimeter zrážok nad zvyčajný priemer, znamená stratu jedného percenta hlasujúcich.

13:40 Nový prieskum, ktorý zverejnili britské médiá, dáva mierny dôvod na optimizmus priaznivcom blízkych vzťahov Británie s kontinentom. Podľa telefonickej ankety uskutočnenej spoločnosťou Ipsos Mori tento týždeň by proti odchodu hlasovalo 52 percent ľudí a za brexit sa mienilo vysloviť 48 percent opýtaných.

Výkonný riaditeľ inštitútu Ben Page však upozornil, že 13 percent opýtaných stále nebolo rozhodnutých, ako odpovie na stanovenú referendovú otázku.

Pomer hlasov medzi stúpencami a odporcami zotrvania v EÚ je rozdelený presne na polovicu. Ukázal to priemer posledných šiestich prieskumov, ktorý spočítala agentúra Reuters.

13:37 Centrum pre otvorenú politiku, v spolupráci s Bratislavskou medzinárodnou školou liberálnych štúdií organizuje vo štvrtok o 21:00 hod. diskusiu o budúcnosti EÚ spojenú so sledovaním výsledkov britského referenda.

13:27 "Rešpektujeme vaše rozhodnutie a ľutujeme ho," týmito slovami by podľa európskeho týždenníka Politico mal Brusel zareagovať po výsledkoch referenda, ktoré by znamenali ukončenie britského členstva v EÚ. Jednoduché vyhlásenie je navrhnuté tak, aby zabránilo "kakofónii" reakcií.

Politico upozornil, že návrh oficiálneho stanoviska EÚ pri "čítaní medzi riadkami" znamená, že Brusel si želá čo najrýchlejšie začatie riadneho procesu separácie, aby sa predišlo rôznym nejasnostiam, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť finančné trhy.

Prečítajte si tiež: Čo ma Londýn naučil o brexite a prečo na tom vlastne nezáleží Čítajte 

13:17 Nižšia účasť by podľa niektorých expertov mohla nahrať brexitu, podľa ohlasov z prvých hodín je však na viacerých miestach záujem o hlasovanie mimoriadne veľký.

13:13 Jeden z hlavných odporcov Bruselu Nigel Farage verí, že nízka účasť voličov prinesie víťazstvo táboru stúpencov brexitu. Vodca Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva to povedal po tom, čo hlasoval ako jeden z posledných lídrov parlamentných strán.

"Myslím si, že máme veľmi dobrú šancu, vážne v to verím. Ale všetko to záleží na účasti a na tom, aby tí mäkkí priaznivci zotrvania (v EÚ) zostali doma," povedal pred volebnou miestnosťou Farage, ktorý s dáždnikom v ruke dúfal, že daždivé počasie na juhu Anglicka prinúti mnoho nerozhodnutých voličov vlažne podporujúcich zachovanie súčasných vzťahov s Úniou nevydať sa k urnám.

12:44 Hlavný index britských akcií FTSE 100 sa vďaka nádejam na zotrvanie Británie v EÚ vyšplhal na dvojmesačné maximum. Krátko pred poludním vykazoval index nárast asi o 1,7 percenta a pohyboval sa v blízkosti 6369 bodov. Na tohtoročné maximum voči doláru sa vyšplhala aj britská libra.

12:36 Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's by mohla rýchlo po tom, čo Briti odhlasujú vystúpenie krajiny z EÚ, znížiť úverový rating krajiny. Uviedol to analytik S&P Moritz Kraemer.

"Ak sa Veľká Británia v referende rozhodne pre vystúpenie z EÚ, potom úverový rating na úrovni AAA bude v krátkom čase znížený," povedal Kraemer.

12:21 Rozhodol som sa na poslednú chvíľu, povedal agentúre ČTK 37-ročný právnik pri knižnici vo Swiss Cottage. "A rozhodol som sa pre Remain (Zostať v EÚ), ale bolo to tesné," dodal s tým, že je zrejme lepšie byť v Únii a snažiť sa ju zmeniť zvnútra. "Ale nie som veľký optimista," vyhlásil. Z veľkej časti ho nakoniec presvedčil spôsob vedenia kampane. "Kampaň Leave (Odísť z EÚ) ma naozaj odradila," zdôraznil.

12:10 Západoeurópske akcie začali obchodovanie rastom, aj keď nervozitu na trhoch je stále cítiť. Investori vsádzajú na to, že Británia v EÚ zostane. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 si krátko po 09:00 pripisoval okolo 0,5 percenta, zatiaľ čo britský index FTSE 100 mal zisk zhruba 0,7 percenta.

Nikdy som vo voľbách nemusela stáť v rade. Všetci to berú vážne!

Londýnčanka Rebecca Soniová

12:01 V krajine podľa médií panuje napäté očakávanie a nálada je nervózna. O neskrotných vášňach okolo referenda svedčí aj informácia bulvárneho denníka The Sun, podľa ktorej niektorí stúpenci odchodu z EÚ vyzývajú voličov, aby k zaškrtnutiu príslušného boxu na hlasovacom lístku používali výhradne britské, nie európske perá. Písacie potreby vyrobené v EÚ by vraj mohli spôsobiť sfalšovania výsledkov.

11:56 Pred volebnými miestnosťami sa podľa informácií na sociálnych sieťach tvoria neobvykle dlhé rady. Hlasujúcich v Londýne podľa nich neodradilo ani ranné zlé počasie.

Vo štvrti Wandsworth v juhozápadnej časti londýnskeho centra podľa správ na twitteri stoja rady, ktoré tam pri parlamentných voľbách nebývajú. Rad čakajúcich sa vytvoril aj vo West Hampsteade na severozápade mesta a v ďalších častiach metropoly a aj na vidieku.

14:42 Voliči pochádzajúci z juhovýchodných častí Anglicka a Londýna počas cesty do volebných miestností čelia záplavám a nárazovým lejakom. Meteorológovia predpovedajú, že v najbližších hodinách by mal v Londýne napršať mesačný úhrn zrážok. V noci zatopilo niekoľko ulíc, domov a administratívnych budov.

Úrad životného prostredia vydal štyri varovania pred povodňami pre oblasti povodí riek v londýnskych predmestiach Bromley, Sidcup a Basildon a 22 povodňových výstrah pre celé územie juhovýchodného Anglicka.

Na zvyšok územia predpovedali meteorológovia suché, vyhovujúce počasie, s prehánkami v Škótsku a Severnom Írsku.

Odborníci na analýzu volebných odhadov a výsledkov volieb upozorňujú, že účasť je v tomto referende kľúčová. Z vysokej účasti vyťažia najmä zástancovia zotrvania Británie v európskom bloku.

Prečítajte si tiež: Ako by hlasovali Slováci, ak by bolo referendum aj u nás? Čítajte 

11:28 Keby Slováci mohli hlasovať v referende o zotrvaní v Európskej únii, takmer dve tretiny by boli za. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry Focus, ktorý agentúra uskutočnila v dňoch 14. až 20. júna formou osobného dopytovania na vzorke 1003 respondentov

Až 62,1 percenta respondentov odpovedalo, že by hlasovali za zotrvanie. Za vystúpenie by bolo 22,6 percenta opýtaných, rozhodnúť sa nevedelo 15,3 percenta opýtaných.

11:27 Nemecký najčítanejší bulvárny denník Bild sľúbil, že ak budú Briti hlasovať za zotrvanie, uzná porážku v desaťročia starom spore z futbalových majstrovstiev sveta.

"Drahí Briti, ak zostanete v EÚ, uznáme dokonca aj gól z Wembley," hlásal titulok Bildu. Týkal sa sporného gólu anglického futbalistu Geoffa Hursta vo finále majstrovstiev sveta v roku 1966, proti ktorému Nemci dlho namietali a tvrdili, že lopta neprešla cez bránkovú čiaru. Finále sa hralo na londýnskom štadióne Wembley a Anglicko nakoniec porazilo Nemecko 4:2.

11:18 Šéf Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva Nigel Farage vyhlásil, že stúpenci odchodu Británie z EÚ majú "veľmi veľké" vyhliadky na úspech. Všetko však závisí od účasti, povedal pred svojím domom v grófstve Kent.

Svoj hlas medzičasom odovzdal aj predseda hlavnej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn, ktorý sa vyslovuje za pokračovanie britského členstva v EÚ, informovala agentúra AP. "Nesmierne, je to veľmi dobrý deň," reagoval na otázku, či cíti v tejto otázke istotu.

11:03 Ako vyzerajú titulky dnešných novín v Británii? Časť je optimistická, časť straší.

10:23 Myšlienka brexitu vybičovala Britániu. Referendová kampaň uvoľnila vlnu frustrácie, ktorá má korene tam, kam členstvo v EÚ zďaleka nesiaha. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

Prečítajte si tiež: Referendová kampaň dostala z Británie to najhoršie Čítajte 

10:17 Demokratický Západ by urobil chybu, keby sa namiesto spolupráce začal štiepiť, uviedol vo vyhlásení k referendu český premiér Bohuslav Sobotka. Podľa vlastných slov verí, že ostrovná krajina v únii zostane.

"Česká vláda je presvedčená, že Európska únia bude s Veľkou Britániou ako jej členom silnejšia. Veľká Británia bola po desaťročia dôležitou a neodmysliteľnou súčasťou EÚ a ja verím, že to tak zostane aj po dnešnom hlasovaní," vyjadril nádej český premiér.

Načítavam video...

10:03 Pýtali sme sa osobností, čo by pre Slovensko znamenal prípadný odchod z Únie.

Prečítajte si tiež: Čo by znamenalo vystúpenie Británie z Únie pre Slovensko? Čítajte 

09:39 Nech už bude záver referenda akýkoľvek, je signálom, že Únia musí naliehavo pracovať na reformách. Zložitosť jej inštitúcií je zdrojom slabosti, ale isté problémy sa dajú riešiť len na kontinentálnej úrovni, píšu belgické noviny La Croix.

Britské The Financial Times upozorňujú, že zatiaľ čo starší voliči sa očividne obzerajú do imperiálnej minulosti, mladí vzhliadajú ku globálnej budúcnosti. Je to práve ich budúcnost, o ktorej sa rozhoduje. Ďalšie britské noviny The Sun vyzývajú ľudí, aby sa zapísali do histórie a vrátili Británii slobodu, aby verili sami sebe a veľkosti svojej krajiny a zvolili odchod.

Holandské noviny De Telegraaf píšu, že Brusel zašiel veľmi ďaleko v procese, v ktorom sa občania necítia dostatočne zastúpení. Britské referendum a neistota s ním spojená je vysoká cena, ktorú za to platíme.

Americké The New York Times upriamujú pozornosť na Camerona, ktorý sám navrhol referendum usporiadať, ak vyhrá voľby v roku 2015. Čo pôvodne vyzeralo ako neškodné riešenie krátkodobého politického problému, prerástlo do rozmerov, ktoré môžu ťažko poškodiť britskú ekonomiku a ovplyvniť smerovanie štátu na generácie. Môže rozhodnúť aj o Cameronovom osude.

09:15 Premiér David Cameron išiel do volebnej miestnosti neďaleko svojej rezidencie na londýnskej Downing Street spolu s manželkou Samanthou. Čakajúcim novinárom povedal len "Dobré ráno" a nechcel sa vyjadriť ani k zlému počasiu.

08:42 Britská politika si už neváži fakty a prevládajú negatívne emócie. Aj to ukázala kampaň pred referendom o odchode krajiny z Európskej únie.

Prečítajte si tiež: Kampaň ukázala Britániu v zlom svetle. Rozhodne tragická smrť? Čítajte 

08:37 Posledné prieskumy pred referendom mierne favorizujú odporcov EÚ, za ktorými zástancovia zväzku s Bruselom zaostávajú podľa agentúry Opinium o jeden percentuálny bod, v prípade spoločnosti TNS potom o dva percentuálne body. Skutočný výsledok hlasovania sa však odhadnúť nedá.

08:22 Pozrite si, ako by prípadný brexit ovplyvnil Francúzsko, Írsko, Nemecko, či iné štáty Únie.

Prečítajte si tiež: Nemci bez partnera, Íri mimo Európy. Koho najviac zasiahne brexit? Čítajte 

08:12Čínske vládne noviny The Global Times podľa agentúry Reuters uviedli, že ak Británia odhlasuje odchod z EÚ, stratí svoj vplyv vo svete. Noviny uvádzajú, že Británia hrá riskantnú hru, ktorá by sa nemala napodobňovať.

Samotná čínska vláda sa oficiálne nevyjadrila, no diplomatické zdroje hovoria, že nepriamo podporila zástancov zotrvania. V stredu vyjadrenia proti brexitu pribúdali.

08:00 Približne 41-tisíc volebných miestností bolo otvorených. Okolo 46,5 milióna Britov bude hlasovať o tom, či ich krajina zostane členom Európskej únie alebo z nej vystúpi. Zverejnenie odhadov a prognóz po zatvorení volebných miestností sa na oficiálnej úrovni neočakáva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 068
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 003
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 987
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 557
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 474
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 975
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 426
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Český premiér Petr Fiala.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší

Toto je ten typ prezidenta, akého chcem, povedal o Bidenovi Obama.


TASR
Vlajka OSN.

Kráľovská rodina v Saudskej Arábii vládne v duchu ultrakonzervatívnej interpretácie islamu.


TASR
Ilustračné foto.

Príčina nehody je stále nejasná.


TASR

Sportnet

Dalibor Dvorský v drese Sudbury.

Slovenský útočník strelil svoj premiérový gól v play-off OHL v kariére.


Nemeckí futbalisti v nových dresoch ešte od Adidasu.

Nemecká futbalová reprezentácia urobila odvážny krok pred domácim EURO 2024.


Luboš Brabec
Carlos Alcaraz.

S turnajom sa lúči aj maďarský tenista Fábián Marozsán.


TASR
Miroslav Benko (vpravo) spolu s Viktorom Pečovským.

Miroslav Benko oslavuje 50 rokov.


SkryťZatvoriť reklamu