BRATISLAVA. BRATISLAVA. Takmer nikto si prípadný odchod Veľkej Británie z Európskej únie zatiaľ nedokáže presne predstaviť.
Dokonca ani podporovatelia brexitu, ktorí deň pred kľúčovým referendom stále nemajú jasno v tom, ako budú vyzerať vzťahy medzi Britmi a zvyškom Európy, ak sa im podarí vystúpiť z Únie.
Už teraz je jasné, že prípadný brexit by európsky kontinent zmenil najviac od konca druhej svetovej vojny. Briti by stratili mnohých spojencov, vo viacerých európskych krajinách by mohli nastať ďalšie „brexity“ a predovšetkým, Únia by prišla o jedného z najľudnatejších, ekonomicky najsilnejších a strategicky najdôležitejších členov.
Pozrite si, ako by brexit ovplyvnil iné štáty EÚ.

Írsko: stratí pupočnú šnúru
Maličká ostrovná krajina s necelou päťmiliónovou populáciou by si brexit odniesla okamžite. Dôvod je najmä geografický. Už teraz sa nachádza na okraji Únie a to hlavné, čo dnes Írov spája so zvyškom kontinentálnej Európy je práve Spojené kráľovstvo.
Írsko má dnes s Úniou len jedinú pozemnú hranicu. Aj pre Britov je jediná – s výnimkou Gibraltáru, ktorý leží v Španielsku, ale patrí Britom.
61 %
Francúzov nemá k Únii kladný vzťah. Brexit by ich mohol motivovať k podobným snahám.
Hranica medzi Írmi a Britmi meria len 500 kilometrov. V skutočnosti však žiadnou hranicou nie je.
Kontroly na nej sú len sporadické, najmä odvtedy, ako sa pred pár rokmi podarilo konečne vyrokovať mier medzi Írmi a ich severnými susedmi. Krvavý konflikt zastavili aj vďaka Európskej únii.
Spojené kráľovstvo je pre maličkú ekonomiku niečím ako pupočnou šnúrou. Spája ich s Európou.
Írsko sa pritom len nedávno spamätalo z hospodárskej krízy. Odchod Britov z Únie by skomplikoval ich prístup na európsky trh. Pre otvorenú ekonomiku, ktorá je podobne ako Slovensko zameraná na export, by to mohla byť katastrofa.
V nedávnom rozhovore pre SME na to upozornil aj analytik britského Economistu Edward Lucas. „Bol by to pre nich tvrdý úder,“ povedal.

Francúzsko: nárast populizmu
Britský spisovateľ Douglas William Jerrold to v 19. storočí vystihol trochu ironicky: „Najlepšia vec, ktorá je medzi Francúzskom a Anglickom, je more.“