BRATISLAVA. Brexit by sa dotkol najmä Slovákov žijúcich v zahraničí, dosahy by mal aj na obyčajného človeka na Slovensku.
Predsedníctvo
Slováci by zrejme odchod Britov z Únie pocítili možno ako jedni z prvých, najmä slovenskí politici. Dva týždne po britskom referende začne Slovensko prvýkrát v histórii predsedať Rade Európskej únie.
V utorok napísal denník Washington Post, že Únia sa možno nášho predsedníctva bojí ešte viac ako samotného brexitu. Minimálne z krátkodobého hľadiska.
90 000
Slovákov žije vo Veľkej Británii.
Dôvodom sú Ficove výroky o moslimoch, ktoré mnohých strašia ešte viac ako výroky britských euroskeptikov.
Slovensko môže predsedať Únii v najturbulentejších časoch, aké zažila od svojho vzniku v roku 1993, keď vtedajšie členské štáty podpísali Maastrichtskú zmluvu.
EÚ doteraz nikdy nezažila situáciu, keď by ju jeden z jej členov opustil a zároveň stále rieši problémy s utečeneckou krízou a ekonomikou Grécka.
Slovenská vláda preto bude možno musieť začať rokovania medzi Londýnom a Bruselom o podmienkach britského "rozvodu" a zároveň pokračovať v príprave novej európskej azylovej politiky, s ktorou slovenská vláda nesúhlasí v zásadných bodoch.

Slováci v Británii
Brexit by nemal okamžitý dosah len na naše predsedníctvo, ale aj na 90-tisíc Slovákov, ktorí žijú, pracujú, alebo študujú v Británii. Platil by pre nich aj naďalej voľný prístup na pracovný trh?