DAMASK. V Sýrii sa v stredu budú konať parlamentné voľby, druhé počas konfliktu, ktorý sužuje krajinu od roku 2011, a druhé, v ktorých môžu kandidovať aj členovia iných strán než vládnucej Socialistickej strany arabskej obrody (Baas). Rovnako ako v minulých parlamentných voľbách v roku 2012 a prezidentských v roku 2014 sa opäť bude voliť iba v oblastiach pod kontrolou vlády.
Opozícia preto hlasovanie označila za nelegitímne. Kurdi hlasovanie na svojom území vylučujú a nezávislí odborníci upozorňujú, že voľby odporujú všetkým medzinárodným štandardom.

Tak ako v máji 2012 ide opäť o obsadenie 250 kresiel na štvorročné obdobie. Aj keď minulé voľby boli prvé, v ktorých mohli kandidovať členovia niekoľkých iných strán okrem Baas, väčšina poslancov, ktorí do parlamentu zasadli, boli z vládnej strany.
Prezident Bašár Asad po voľbách vybral vtedajšieho ministra poľnohospodárstva Rijáda Hidžába do čela vlády, ale ten medzitým utiekol a v Rijáde vedie protiasadovskú opozíciu.
O parlamentné kreslá sa uchádza 11 341 ľudí, ktorých fotografie zaplnili ulice Damasku. Kampani dominovala téma vojny a bezpečnosti. Právo kandidovať majú osoby staršie než 25 rokov.
Loading
...

Asad hovorí o legitímnosti, opozícia o opaku
Zatiaľ čo Asad a jeho spojenci označujú voľby za legitímne a poukazujú na rekordný počet kandidátov, stúpenci opozície považujú ich vypísanie na termín, ktorý sa kríži s mierovými rozhovormi a snahou ukončiť boje, za frašku.
Francúzsky prezident François Hollande voľby označil za "provokatívne a vonkoncom nerealistické". Domáca opozícia, ktorú Damask toleruje, už v marci vyzvala na bojkot hlasovania. Podľa nej je cieľom vlády posilniť svoju pozíciu v mierových jednaniach.
Tento týždeň má začať v Ženeve ich tretie kolo, avšak tie minulé nič konkrétne nepriniesli. V niektorých oblastiach sa tiež začalo rúcať prímerie, ktoré sa dohodlo koncom februára. Opozičná vyjednávacia komisia (HNC), ktorá v rozhovoroch zastupuje oponentov Damasku, voľby považuje za nelegitímne.
"Tieto voľby sú nezmyselné, sú priamym a zjavným porušením rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN číslo 2254, ktorá predpokladá, že voľby sa budú konať za rok a pol. Nie je dôvod voľby usporiadať teraz," povedala Basma Kudmáníová z komisie. Rozhovory majú viesť k zostaveniu dočasnej vlády, ktorá do roku a pol pripraví novú ústavu a do 18 mesiacov parlamentné voľby.

Putin Asada podporil
Asad sám priznal ruským médiám, že v parlamente neočakává veľké personálne zmeny v parlamente. Damask ale voľby chápe ako plnenie ústavy, ktorá predpokladá usporiadanie volieb každé štyři roky, a ako zaistenie legitímnych štátnych inšitúcií počas Asadovej vlády.
Vládna delegácia pôjde do Ženevy až po voľbách a niektorí jej členovia sú medzi kandidátmi. Do Ženevy prinesú zoznam ľudí, ktorí majú byť v dočasnej vláde. Damask je ochotný usporiadať do roku a pol nové voľby a je tiež otvorený predčasným prezidentským voľbám. Riadne by sa mali konať až v roku 2021.
Asada v otázke parlamentných volieb podporil jeho hlavný spojenec, ruský prezident Vladimir Putin, keď povedal, že voľby "nezasahujú do mierového procesu".
Konzultant medzinárodnej nadácie pre volebné systémy (IFES) Vladimir Pran naopak tvrdí, že voľby v Sýrii "nebudú zodpovedať žiadnym medzinárodným normám". "Nikto na svete výsledok aprílových volieb neuzná," tvrdí Pran.

Ako hlasovať v oblastiach, kde sa bojuje
Aj keď si opozícia nevie predstaviť, ako by sa mohlo hlasovať napríklad v provinciách Halab, Idlib, Homs alebo Dajr az-Zaur, kde sa bojuje a situácia je neprehľadná, šéf sýrskej volebnej komisie Hišám Šaár oznámil, že "voliť sa bude všade okrem provincií Rakka a Idlib".
Obe ovládajú radikáli z Islamského štátu alebo Frontu An-Nusra, ktorí sa hlásia k al-Káide. Šaár však tiež dodal, že voľby sa tam, "kde sú bezpečnostné problémy", nebudú môcť konať, čo pozorovatelia chápu ako označenie pre oblasť, ktorú má v dŕžave opozícia.
Šaár uviedol, že obyvatelia provincie Dajr az-Zaur na východe Sýrie budú môcť odovzdať hlasy vo volebných miestnostiach v Damasku alebo v provincii Damask a rovnako aj v severnej provincii Hasaká.
Kurdi, ktorý 17. marca jednostranne vyhlásili na severe svoju federálnu oblasť, považujú voľby za nezmyselné.
"Je zbytočné, aby režim usporiadal voľby práve teraz. V autonómnych oblastiach sa nebude voliť," povedal vysoký predstaviteľ kurdskej správy Abdas Salám Ahmad. Idrís Nasan zo správy kurdského mesta Kobané povedal, že Asad neovláda väčšinu oblastí, ktoré obývajú Kurdi. "Kurdi preto nemajú s Asadovými voľbami nič spoločné. Čakajú na novú vládu, ktorá povedie celú Sýriu," povedal.
