PRAHA, BRATISLAVA. Mávatka, vuvuzely, červené tričká a všadeprítomné čínske vlajky. Čínskeho prezidenta Sia Ťin-pchinga na oficiálnej návšteve Česka už včera vítali tisícky fanúšikov, ktorých na okraje ulíc doviezla čínska ambasáda.
„Prekričať, nenechať sa vyprovokovať, ale ak by k tomu došlo, nebrať si servítky,“ opísal inštrukcie pre Hospodářske noviny jeden z účastníkov podpornej akcie. Za odmenu dostali jedlo a tričká.
Aktivistov, ktorí deň pred príchodom prezidenta poškodzovali vyvesené čínske vlajky, či ich nahrádzali za tibetské, polícia naopak zatýkala.

Problémy aj na Slovensku
Kým kontroverznú návštevu čínskeho prezidenta opisujú čínske médiá ako výnimočný impulz pre vzájomné vzťahy, ktorý môže Česku priniesť miliardy, podľa niektorých ekonómov a politológov je ekonomický prínos zanedbateľný. Dôležitejšie je podľa nich rozširovanie sféry vplyvu.
Návšteva je pritom netypická najmä svojou pompéznosťou – popri cestách sú vyvesené čínske a české vlajky, podporné bilbordy a prezident Zeman do programu zaradil aj včerajšie súkromné stretnutie v letnom prezidentskom sídle, na zámku v Lánoch.
Aktivistov, ktorí sa snažili v uliciach upozorniť na porušovanie ľudských práv, často zatienili Siovi podporovatelia, pri niekoľkých potýčkach zasahovala aj polícia.
Čínsky prezident v minulosti navštívil aj Slovensko – vtedy ešte Siov predchodca Chu Ťin-tchao sa stretol v roku 2009 s Ivanom Gašparovičom.
Aj vtedy sa stretnutie nezaobišlo bez problémov – ľudskoprávnych aktivistov či členov hnutia Falun Gong pred prezidentským palácom napadli podporovatelia čínskeho prezidenta. Polícia vtedy zákrok nezvládla a zadržala najmä aktivistov. Niektorých z nich, vrátane súčasných poslancov Petra Osuského a Ondreja Dostála, organizovaná skupina Číňanov napadla.
Loading
...
Citlivý dalajláma
České mimovládky v utorok v reakcii na politické dianie otvárajú Informačné centrum pre demokraciu a ľudské práva v Číne. Zeman už pred návštevou médiám oznámil, že o ľudských právach s čínskym kolegom hovoriť nebude. Pre čínsku televíziu CCTV povedal, že Česko ako nezávislá krajina nebude zasahovať do záujmov inej krajiny.
Aj šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek, ktorý vítal čínskeho prezidenta na letisku, v minulosti v rozhovore pre SME povedal, že k Číne treba byť zmierlivejší a kritiku ľudských práv treba ľuďom vysvetliť. "Predstava Václava Havla a jeho koncepcie ľudských práv nie je verejnosti vždy zrozumiteľná," povedal Zaorálek. Nie v každej krajine je podľa neho európske riešenie možné.
Práve Havel bol veľkým kritikom porušovania ľudských práv v Číne. Niekoľkokrát sa stretol aj s tibetských duchovným, dalajlámom. Práve bilbordy z ich stretnutia sa snažili popri ceste zakryť čínski podporovatelia veľkými vlajkami.
Česko pritom tibetský dalajláma navštívil už desaťkrát. Jedenástu návštevu na októbrovom Fóre 2000 pritom čínska strana žiadala zrušiť. Požiadavku čínskych diplomatov však podľa časopisu Respekt české ministerstvo zahraničia odmietlo.
To, že ľudské práva a postoj k dalajlámovi sú pre Čínu citlivé otázky dokazuje aj fakt, že Čína zrušila obchodné vzťahy s Dánskom po tom, čo sa dánsky premiér stretol s dalajlámom. Vzťahy obnovili až po tom, čo Dánsko vydalo stanovisko proti tibetskej nezávislosti.
Česko v utorok podľa informácií Respektu odmietlo podpísať strategickú dohodu, v ktorej by označilo územia ako Tibet či Taiwan za neoddeliteľnú súčasť Číny. Česko v tomto kroku postupuje podobne ako ostatné krajiny EÚ.

Podozrivé firmy
Česko-čínske spojenectvo dnes čínske médiá označujú aj za priateľstvo krtka a pandy. Práve animované filmy o kultovej postavičke sa v utorok podľa ČTK začnú vysielať. Novú sériu, ktorú produkujú čínske filmové štúdiá, si český prezident Zeman pozrel na Hrade už v júni.
Prezidenti by mali hovoriť najmä o ďalších investíciách. Do Česka by totiž tento rok mali Číňania investovať asi 45 miliárd českých korún (1,6 miliardy eur). Podľa serveru ihned.cz však ide väčšinou o investície do nehnuteľností.
Čínskych investorov láka na Európe najmä stabilnejšia situácia ako na iných trhoch. Napriek tomu napríklad česká Bezpečnostná informačná služba upozorňuje na to, že aktivity niektorých čínskych firiem môžu byť spojené so špionážnymi aktivitami. Hovorí sa napríklad o spoločnostiach Huawei či ZTE.