Bude Bohuslav Sobotka po pokuse o stranícky puč silným premiérom?
„Ťažšie ako puč po voľbách bolo podľa mňa to, keď sa ho pokúsili ako lídra odstaviť mesiac pred voľbami. Vtedy si Sobotka kládol otázku, či má zmysel ísť ako veliteľ armády do boja, keď nemá istotu, či ho niekto nezastrelí odzadu. Tieto situácie z neho urobili skutočne silnú osobnosť.“
Bude vláda s hnutím ANO a konzervatívnymi ľudovcami ľavicová?
„Andrej Babiš je svojrázna postava, nie je jednoduché ho niekam zaradiť, ale s viacerými bodmi jeho programu súhlasím. Navyše sa obklopil odborníkmi a niektorými ľuďmi, ktorým dôverujem.“
Od Babiša sa čaká pragmatická politika. Nečakajú vás s ním spory, keď sa ľudské práva v zahraničí dostanú do sporu s ekonomickými záujmami?
„Presadzujeme, aby Česká republika pokračovala v tradícii ochrany ľudských práv, ale zdá sa nám, že predstava Václava Havla a jeho koncepcie ľudských práv nie je verejnosti vždy zrozumiteľná. Havel preberal univerzalizmus ľudských práv v eurocentrickej podobe. Ani Havel si nedával veľa práce s tým, aby to vysvetlil.“
Aký bude váš koncept?
„Česká verejnosť často nechápala, že hovoríme o Barme, ale mlčíme pri pošliapavaní ľudských práv u nás doma. Tu sa dejú strašné veci, amnestia prezidenta spred roka bola pošliapaním práv. Len keď sme si vedomí vlastných chýb, dáva nám to právo hovoriť o tom aj inde.“
Ako chcete hovoriť s diktatúrami?
„Bol som v Severnej Kórei a miestnym pseudoposlancom som hovoril, že aj keď majú iné korene myslenia, mučenie ľudí je neprípustné. Do takéhoto pekla nemôžete prísť s európskou verziou práva, ako prvý cieľ som im povedal, nech sa otvoria ako Čína.“
Ani tam nefunguje demokracia.
„Expremiérovi Wen Ťia-paovi som hovoril, že ak máme spolu obchodovať, nemôže cenu výrobkov určovať fakt, že tam deti pracujú v otrasných podmienkach. Wen to uznal. Rešpekt ku kultúram neznamená, že rešpektujem mučenie. Nie je to však tak, že naša európska kultúra s naším chápaním ústavnosti a demokracie je všade považovaná za riešenie problémov.“
Českí politici sa stretávali s dalajlámom aj za cenu čínskych vyhrážok. Končí sa to?