BEJRÚT. Izraelská armáda pri nálete na Bejrút zabila najvyššieho vodcu šiitskeho militantného hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha. Informovali o tom agentúry Reuters, AP a AFP.
Jeho smrť už potvrdilo aj samotné hnutie, píše BBC. Nasralláh viedol Hizballáh viac ako tri desaťročia. Hnutie dodalo, že bude pokračovať v boji proti Izraelu.
Osud Nasralláha bol nejasný od mohutného piatkového izraelského útoku na centrály libanonského hnutia na južnom predmestí Bejrútu. Zdroje agentúry AFP informovali, že hnutie s ním odvtedy stratilo kontakt.
"Hassan Nasralláh už nebude viac terorizovať svet," uvádzalo sa v prvom vyhlásení izraelskej armády na sociálnej sieti X.
Loading
...
"Útok bol vykonaný vo chvíli, keď sa najvyšší predstavitelia Hizballáhu zišli vo svojom veliteľstve, aby koordinovali teroristické aktivity proti občanom Štátu Izrael," dodala izraelská armáda.
Hasan Nasralláh je jednou z najznámejších a najvplyvnejších osobností na Blízkom východe. Na verejnosti ho však nikto už rok nevidel kvôli obavám, že ho Izrael zavraždí.
Ako tieňová postava s úzkymi osobnými väzbami na Irán zohral kľúčovú úlohu pri premene Hizballáhu na politickú a vojenskú silu, ktorou je dnes.
Hizballáh pod Nasralláhovým vedením pomáhal vycvičiť bojovníkov palestínskej ozbrojenej skupiny Hamas, ako aj milícií v Iraku a Jemene a získaval rakety z Iránu na útoky proti Izraelu.
Galant: Vojnu nevedieme proti Libanončanom
Izraelská armáda vyhlásila, že po zabití Nasralláha, je svet bezpečnejším miestom. Zároveň sľúbila, že sa zameria aj na ďalších členov hnutia.
Izraelský minister obrany Joav Galant však okrem toho zdôraznil, že jeho krajina nevedie vojnu proti "libanonskému ľudu", píše TASR podľa agentúr AFP a Reuters.
"Nasralláh bol jedným z najväčších nepriateľov štátu Izrael všetkých čias... jeho odstránenie robí svet bezpečnejším," povedal v izraelskej televízii hovorca izraelskej armády Daniel Hagari. "Aj práve v tejto chvíli pokračujeme v útokoch, likvidácii a zabíjaní veliteľov organizácie Hizballáh," dodal.
Galant zároveň libanonskému ľudu odkázal, že Izrael nevedie vojnu s ním. "On (Nasralláh) bol vrahom tisícov Izraelčanov a zahraničných občanov. Bol bezprostrednou hrozbou pre životy tisícov Izraelčanov aj občanov iných krajín," uviedol Galant. "Libanončanom odkazujem: Naša vojna nie je proti vám. Je čas na zmenu," dodal.
Loading
...
"Naša práca sa zabitím Nasralláha neskončila," vyhlásil vo svojej prvej reakcii izraelský premiér Benjamin Netanjahu. "Nasralláh nebol obyčajný terorista, bol to pán terorista," dodal s tým, že šéf Hizballáhu bol hlavným iniciátorom spojenectva s Iránom.
Jeho smrť bola podľa Netanjahua potrebná v záujme zmeny pomerov v regióne a v záujme návratu obyvateľov zo severu Izraela do ich domovov, ktoré museli opustiť kvôli ostreľovaniu zo strany Hizballáhu.
Loading
...
Mŕtvy má byť aj veliteľ raketovej jednotky
Izrael taktiež tvrdí, že zabil aj šéfa Hizballáhu pre operácie na južnom fronte Alího Karakího, veliteľa raketovej jednotky Muhammada Alího Ismaila, jeho zástupcu a niekoľko ďalších veliteľov tohto proiránskeho hnutia. Hnutie zabitie veliteľov zatiaľ nepotvrdilo ani nevyvrátilo.
Loading
...
Tí sa podľa Izraela v momente úderu nachádzali v hlavnom ústredí Hizballáhu, ktoré bolo umiestnené pod obytnými budovami na bejrútskom predmestí Dahíja, ktoré je baštou hnutia v libanonskom hlavnom meste.
Karakí sa stal terčom izraelského úderu v Bejrúte už začiatkom týždňa, ale Hizballáh vtedy vyhlásil, že útok prežil.
Nálety cielili aj na zbrane údajne uskladnené v obytných budovách.
Izrael pred útokmi varoval tamojších obyvateľov, aby opustili svoje domovy a nezdržiavali sa v ich blízkosti. Hizballáh tvrdenia o zbraniach uskladnených v obytných budovách medzičasom poprel.
Vo vyhlásení izraelskej armády na platforme Telegram sa uvádza, že Ismail je "zodpovedný za mnohé teroristické činy vrátane odpálenia rakiet na územie štátu Izrael".
Nálet aj na šéfa Hamasu v južnej Sýrii
Izrael v noci operoval aj v južnej Sýrii a zabiť tam mal šéfa miestnej siete palestínskeho hnutia Hamas. Informovali o tom agentúra Reuters a server The Times of Israel s odvolaním sa na vyjadrenie izraelskej armády.
Ahmed Muhammad Fahad bol podľa armády zodpovedný za vedenie útokov proti izraelským vojakom a ďalším cieľom na území Izraela, najmä prostredníctvom raketovej paľby na Golanské výšiny.
"Fahad bol zlikvidovaný v čase, keď sa chystal bezprostredne vykonať ďalší teroristický útok," uviedla armáda. Útok podnikli v noci nad južnou Sýriou izraelské stíhacie lietadlá, dodala.
Náčelník generálneho štábu izraelskej armády Herci Halevi po oznámení smrti Nasralláha vyhlásil, že Izrael dostihne každého, kto sa vyhráža židovskému štátu alebo jeho občanom.
Hovorca izraelskej armády povedal, že Izrael dúfa, že zabitie vodcu Hizballáhu zmení správanie hnutia. Súčasne ale zdôraznil, že armáda je pripravená na ďalšiu eskaláciu vrátane prípadnej pozemnej operácie.
Chameneího previezli na bezpečné miesto
Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí vyhlásil za Nasralláha päťdňový smútok. Libanonská vláda sa obmedzila na tri dni. Štátny smútok bude trvať od pondelka do stredy.
Chameneí však vo svojom prvom sobotnom vyhlásení Nasralláha vôbec nespomenul. Odsúdil zabíjanie "bezbranného ľudu Libanonu" a dodal, že "je to dôkaz krátkozrakosti a hlúposti politických vodcov" Izraela.
Izraelskí "zločinci musia vedieť, že sú príliš malí na to, aby spôsobili akékoľvek významné škody na baštách Hizballáhu v Libanone," pokračoval Chameneí a dodal: "Všetky sily odporu v regióne podporujú a stoja po boku Hizballáhu."
Vyzval tiež všetkých moslimov, aby stáli po boku obyvateľov Libanonu a Hizballáhu a podporovali ich v "boji proti uzurpátorskému a utláčateľskému režimu“.

Podľa dvoch zdrojov Reuters bol Chameneí prevezený na bezpečné miesto na území Iránu, kde platia zvýšené bezpečnostné opatrenia.
Irán neskôr potvrdil, že pri včerajšom útoku v Bejrúte bol zabitý aj Abbas Nilforushan, zástupca veliteľa operácií iránskych revolučných síl Kuds.
Iránske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Nasralláhova "cesta" bude pokračovať, aj napriek jeho zabitiu pri izraelskom útoku. "Slávna cesta vodcu odporu Hasana Nasralláha bude pokračovať a jeho posvätný cieľ sa s božou pomocou uskutoční pri oslobodení Kudsu (Jeruzalema)," uviedol hovorca rezortu.
V deň pohrebu budú zatvorené radnice, školy, úrady i súkromné podniky. Termín zatiaľ nebol oficiálne oznámený.
Biden nariadil posilniť americké jednotky
Izraelský útok na Nasralláha vykonal spravodlivosť za tisícky civilných obetí Hizballáhu z radov Američanov, Libanončanov a Izraelčanov, vyhlásil americký prezident Joe Biden.
Americký minister obrany Lloyd Austin uviedol, že o najnovších útokoch Izraela na Libanon rokoval s izraelským ministrom obrany Galantom.
"Vyjadril som mu plnú podporu právu Izraela brániť seba a svoj ľud proti teroristickým skupinám podporovaným Iránom. Zdôraznil som, že Spojené štáty sú odhodlané zabrániť Iránu a Iránom podporovaným partnerom a zástupcom využiť situáciu alebo rozšíriť konflikt. Jasne som povedal, že Spojené štáty zostávajú v pozícii chrániť americké sily a zariadenia v regióne a sú odhodlané brániť Izrael," napísal Austin na sociálnej sieti X.
Loading
...
Biden nariadil Austinovi posilniť americkú vojenskú prítomnosť na Blízkom východe. Zníženie napätia v konfliktoch v Libanone a Pásme Gazy chce však Biden dosiahnuť diplomatickými prostriedkami.
Americké ministerstvo zahraničných vecí podľa agentúry Reuters nariadilo časti zamestnancov veľvyslanectva v Bejrúte a ich rodinám odcestovať z Libanonu. Ďalší personál ambasády musí hlásiť svoje cesty po Libanone vedeniu zastupiteľského úradu.
Erdogan volá po odhodlanejšom postoji
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na tej istej sieti bez toho, aby zmienil Nasralláha, uviedol, že Turecko stojí pri libanonskom ľude a vláde, vyjadril svoju sústrasť a zároveň vyhlásil, že moslimský svet musí preukázať "odhodlanejší" postoj. Taktiež vyzval Bezpečnostnú radu a ďalšie orgány, aby zastavili Izrael.
Loading
...
Reagoval aj iracký premiér Muhammad Šijá Súdání, ktorý označil Nasralláha za "mučeníka na ceste spravodlivých" a jeho zabitie nazval "zločinom" a "hanebným útokom", ktorým Izrael už "prekročil všetky červené čiary".
"Mučeníctvo... Hasana Nasralláha podnieti zápal obety a entuziazmu, silu odhodlania," uviedlo zasa vedenie Iránom podporovaných jemenských povstalcov húsíov vo vyhlásení a prisľúbilo dosiahnuť "víťazstvo a zánik izraelského nepriateľa".
EÚ varuje letecké spoločnosti
Európska únia preventívne varuje letecké spoločnosti, aby sa nasledujúci mesiac vyhýbali libanonskému a izraelskému vzdušnému priestoru.
Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva (EASA) vydala oficiálne odporúčanie "neoperovať vo vzdušných priestoroch Libanonu a Izraela na všetkých letových hladinách" predbežne do 31. októbra.
"EASA bude naďalej pozorne monitorovať situáciu s cieľom posúdiť, či existuje zvýšenie alebo zníženie rizík pre prevádzkovateľov lietadiel z EÚ v dôsledku vývoja hrozby," uviedol orgán.
Loading
...
Izrael mobilizuje zálohy
Izraelská armáda v sobotu podnikla nové útoky na ciele Hizballáhu na juhu a východe Libanonu. Ohlásila aj mobilizáciu troch záložných práporov.
Izraelské vzdušné sily vykonali rozsiahle útoky na desiatky cieľov v regióne Bikáa na východe a ďalších oblastiach na juhu Libanonu.
Armáda informovala aj o mobilizácii troch záložných práporov na posilnenie obrany svojho centrálneho velenia, ktorého operačná oblasť zahŕňa aj okupovaný Západný breh.
Hizballáh naopak ohlásil raketový útok na sever Izraela, kde sa ráno rozozneli sirény varujúce pred útokom. Hnutie vo vyhlásení uviedlo, že v reakcii na izraelské útoky v Libanone zaútočilo na kibuc Kabri.
Raketa vypálená z Libanonu cielila na centrálnu časť Izraela a dopadla na otvorenom priestranstve, oznámila izraelská armáda. Ďalšie detaily neposkytla a dodala, že incident vyšetruje.
Útoky výrazne zintenzívnili
Sobotňajším útokom na južné predmestie Bejrútu predchádzala intenzívna séria izraelských náletov na predmestie v piatok večer.
Iránske veľvyslanectvo v Libanone považuje piatkový izraelský útok za nebezpečnú eskaláciu, ktorá mení pravidlá hry a "prinesie páchateľom primeraný trest", uviedlo na platforme X.
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí povedal, že útok je "vojnovým zločinom", za ktorý by sa mali zodpovedať Izrael aj Spojené štáty, uviedli iránske štátne médiá.
"Tento barbarský útok, ktorý vykonali prostredníctvom bômb darovaných Spojenými štátmi sionistickému režimu... je jasným a nepopierateľným vojnovým zločinom. Preto je americký režim tiež spolupáchateľom (…) a musí byť potrestaný," ozrejmil hovorca pre štátne médiá.
Izrael tento týždeň výrazne zintenzívnil svoje letecké útoky v Libanone a vyhlásil, že je odhodlaný ukončiť viac ako 11 mesiacov trvajúcu paľbu Hizballáhu na svoje územie.
Kto bol Hasan Nasralláh?
- Hasan Nasralláh stál na čele Hizballáhu ako generálny tajomník od roku 1992. Hizballáh (Allahova strana) je militantné islamistické (šiitské) hnutie a politická strana v Libanone, má svojich ministrov vo vláde a poslancov v libanonskom parlamente.
- Nasralláh sa narodil 31. augusta 1960 vo východnom Bejrúte ako prvorodený z deviatich detí. V roku 1975, keď vypukla v Libanone občianska vojna, bola jeho rodina nútená odísť do dediny Al Bazuriyah neďaleko mesta Týros.
- Nasralláh sa zaujímal o teológiu a odišiel študovať korán do irackého Nadžafu, po ukončení prvej časti svojich štúdií bol donútený irackými úradmi k návratu do Libanonu. Tu sa pridal k šiitskému hnutiu Amal a začal študovať na škole vodcu Amalu šejcha Husajna Abbása al-Músavího.
- v Libanone bol zvolený za politického delegáta pre údolie Bikáa, čím sa stal členom centrálneho politického úradu. Po vypuknutí vojny v Libanone v roku 1982 bol jedným zo spoluzakladateľov hnutia Hizballáh, na ktorého čele stál al-Músáví. Aj napriek svojim aktivitám v hnutí Hizballáh v roku 1989 odišiel pokračovať vo svojich náboženských štúdiách do iránskeho posvätného mesta šiitských moslimov Kommu.
- do čela Hizballáhu sa Nasralláh dostal po tom, ako v roku 1992 izraelská armáda zabila al-Musávího (Izrael vtedy chcel docieliť prepustenie zajatého letca Rona Arada). Pod jeho vedením sa začal Hizballáh premieňať na významnú politickú silu, ktorá je od tejto doby zastúpená aj v libanonskom parlamente.
- Nasralláh viedol Hizballáh k zlepšeniu a organizácii vojenských schopností, Hizballáh spustil aj rozsiahly sociálny program. Cieľom hnutia bolo vypudiť z Libanonu izraelské jednotky, tie potom odišli v roku 2000. Hizballáh sa stal kľúčovým spojencom Iránu aj palestínskeho hnutia Hamas a zároveň najmocnejšou vojenskou silou v Libanone. Mnohé krajiny, vrátane Spojených štátov, Británie, Ligy arabských štátov a niekoľkých arabských štátov, ho označujú za teroristickú organizáciu. Európska únia zaradila na európsky zoznam teroristických organizácií len vojenské krídlo hnutia. Rusko považuje Hizballáh za legitímnu spoločensko-politickú silu Libanonu.
- Nasralláh si získal veľkú dôveru v Libanone a v ostatných arabských krajinách, čo upevnilo postavenie Hizballáhu ako politickej strany. Okrem iného zohral významnú úlohu pri výmene zajatcov medzi Izraelom a Hizballáhom v roku 2004. Jeho názory, a tým aj názory Hizballáhu, boli veľmi militantné, neuznával existenciu štátu Izrael a vyzýval na jeho zničenie, rovnako vyzýval na obmedzenie vplyvu Západu, predovšetkým USA, v regióne.
- Nasralláh sa od letnej vojny Hizballáhu s Izraelom v roku 2006 objavoval na verejnosti len zriedkavo, a to kvôli obavám z atentátu, ktorý by naň mohol spáchať Izrael. V roku 2008 verejne privítať päticu libanonských väzňov prepustených z Izraela. So svojimi nasledovníkmi komunikoval prostredníctvom satelitných odkazov a tlačových konferencií. V decembri 2011 prvýkrát od roku 2006 prehovoril k ľuďom naživo, keď sa v Bejrúte zúčastnil na oslavách šiitského sviatku ášúrá a predniesol reč, v ktorej ubezpečil, že početná aj zbrojná sila Hizballáhu zostáva zachovaná.
- V roku 2021 Nasralláh vyhlásil, že hnutie Hizballáh má približne 100-tisíc bojovníkov. Západné výskumné ústavy odhadujú, že Hizballáh má asi 25-tisíc stálych bojovníkov a približne 20- až 30-tisíc záložníkov. Čiastočne ich financuje Irán a cvičia ich iránske Revolučné gardy. Nemalú podporu získava Hizballáh aj zo Sýrie, kam poslal na podporu jednotiek sýrskeho prezidenta Bašára Asada tisíce svojich bojovníkov. Kvôli pôsobeniu jednotiek Hizballáhu v Sýrii podniká Izrael nálety na územie Sýrie.
- Krátko po minuloročnom krvavom útoku palestínskeho hnutia Hamas na Izrael uviedol zástupca šéfa politického krídla hnutia Hamas Sálih Arúrí, že Hamas s Hizballáhom neustále spolupracuje a že sa lídri Hamasu v deň útoku zišli s Nasralláhom.
- Vo februári 2024 vyzval Nasralláh členov Hizballáhu, aby namiesto smartfónov používali pagery. Povedal, že Izrael vlastní technológie, pomocou ktorých môže telefóny infiltrovať. Hizballáh potom nakúpil pagery, ktoré rozdal členom hnutia. Tisíce z nich tento rok 17. septembra explodovali. Deň potom členom Hizballáhu začali vybuchovať aj vysielačky. Hizballáh, Irán aj Libanon výbuchy, pri ktorých zahynuli desiatky ľudí a tisíce ďalších boli zranené, pripísal Izraelu. Ten sa k nim oficiálne neprihlásil, ale začal vykonávať v Libanone najintenzívnejšie údery od vojny s Hizballáhom v roku 2006.
- Nasralláh vo svojej verejnej reakcii na výbuchy komunikačných zariadení skupiny povedal, že ide o bezprecedentnú ranu, ktorú Izrael prekročil všetky medze, a pohrozil odvetou. Povedal, že ide o vyhlásenie vojny. Vyhlásil tiež, že Izrael prekročil všetky medze a pravidlá. Útoky označil za masaker, ktorý možno nazvať vojnovým zločinom. Tiež poznamenal, že Hizballáh dúfa, že izraelské jednotky vstúpia do južného Libanonu, pretože by to pre túto skupinu znamenalo "historickú príležitosť". Podľa Nasralláha zvýšil Hizballáh svoju bojovú pohotovosť. Výbuchy sa zároveň podľa neho nedotkli velenia organizácie a ani nepovedú k jej kolapsu.