Článok pôvodne vyšiel na Aktuálně.cz
Jediným prijateľným výsledkom vojny na Ukrajine je prehra Ruska, hovorí v exkluzívnom rozhovore pre Aktuálně.cz renomovaný historik SERHII PLOKHY, ktorý pôsobí na americkej Harvardovej univerzite.
Podľa Plokhyho, ktorého knihy o východnej Európe a Ukrajine boli preložené do mnohých svetových jazykov, je táto vojna o rozpade ruského impéria. "História sa opakuje. Veľkou otázkou je len to, kedy sa to stane," hovorí.
Profesor ukrajinskej histórie je presvedčený, že vojna sa skončí diplomatickými rokovaniami, ktorých podmienky bude diktovať Kyjev. Bude to závisieť aj od toho, ako sa skončia tohtoročné prezidentské voľby v USA.
Podľa Plokhyho urobil Biely dom počas ruskej invázie veľa chýb. "Snažia sa predvídať takzvané červené čiary v Putinovej hlave, preto odďaľujú dodávky zbraní," domnieva sa.
Viackrát ste povedali, že jediným možným výsledkom vojny je porážka Ruska. Ale čo ak Ukrajina prehrá?
To závisí od toho, čo považujete za víťazstvo. Jediným prijateľným a historicky najpravdepodobnejším výsledkom je prehra Ruska. Táto vojna, podobne ako mnohé iné, je o rozpade impéria. Vieme, ako sa vojny končia: ríše sa rozpadajú a na mape sa objavujú nové nezávislé štáty.
Čo vás vedie k tomuto názoru?
Nevidím nič, čo by naznačovalo, že by to tak nemalo byť. História sa opakuje. Veľkou otázkou je kedy.

Tým myslíte, kedy sa zrúti ruské impérium?
Presne tak. A na túto otázku nemáme odpoveď. Všetko závisí od toho, ako dôrazne sa budú Ukrajinci naďalej brániť a akí odhodlaní budú ich spojenci. Toto je najväčšia vojna v Európe od roku 1945 a to, ako sa skončí, ovplyvní prinajmenšom celý európsky región a viac ako jednu generáciu ľudí. Som presvedčený, že sa nemôže skončiť inak ako porážkou Ruska.
Vidíte aj možnosť, že sa vojna na Ukrajine skončí diplomatickou cestou?
Nemyslím si, že sa skončí rovnako ako druhá svetová vojna, teda pochodom vojsk do centra Moskvy, tak ako pochodovali do Berlína. Sme v jadrovom veku a nemáme inú možnosť ako diplomatické riešenie.
Myslím si, že podmienky bude diktovať Ukrajina a situácia na frontovej línii. Niektoré rokovania už prebiehajú, najmä v súvislosti s výmenou vojnových zajatcov.
Putinova "dovolenka"
Ruský vládca Vladimir Putin nedávno vyhlásil, že bude súhlasiť s prímerím len vtedy, ak sa Ukrajina vzdá štyroch svojich regiónov, ktoré čiastočne okupuje Kremeľ.
A zaručila sa, že nevstúpi do NATO. Takže ponuka v podstate znie: anektovali sme štyri vaše regióny, nekontrolujeme ich všetky, ale aj tak nám ich dajte. To by bola pre Kyjev jasná porážka, pretože nejde len o územné ústupky, ale o odovzdanie územia, ktoré stále bránia ukrajinskí vojaci. A Rusi by ako bonus chceli ešte aj ukrajinskú bezpečnosť.
Nakoľko je reálne, že by sa vojna skončila smrťou Vladimira Putina?
Som presvedčený, že vojna nebude pokračovať dlho po tom, ako Putin z akýchkoľvek dôvodov odíde - či už sa rozhodne vziať si dovolenku, alebo mu niekto s týmto rozhodnutím pomôže.

Vojna je pre Ukrajinu hrozná, ale neveští nič dobré ani pre Rusko. Z hospodárskeho a politického hľadiska je to pre Moskvu veľká rana. Neviem si predstaviť, že by nejaký iný líder, nech by mal akékoľvek úmysly, dokázal pokračovať v politike, ktorá tak veľmi poškodzuje samotné Rusko.
Aj v prípade Putinovej porážky prieskumy ukazujú, že väčšina Rusov vojnu podporuje. Stačila by jeho porážka na zmenu Ruska?
Rusko je autoritatívny režim a domnievam sa, že tamojšia vláda veľmi účinne odráža aj akési imperialistické túžby obyvateľstva. Putinova politika reaguje na trendy v spoločnosti, ale zároveň manipuluje s názormi spoločnosti.
Je to kráľ a cár a dokáže ľuďom veľa vecí predať. Napokon, podarilo sa mu presvedčiť Rusov, že Ukrajinci, ktorých mnohí z nich považovali za im blízkych, sú nacisti a že by mali zomrieť.
Počuli sme aj vyhlásenia, že Ukrajina bola demilitarizovaná, že všetky jej zbrane boli zničené a že je teraz závislá len od západných zbraní. Takéto nezmysly bude Rusko vypúšťať aj naďalej. Je preto ťažké predpovedať, aké zmeny nastanú, ak Putin padne, pretože nevieme, do akej miery ho ľudia skutočne podporujú.
Myslíte si, že by niekto mohol prevziať Putinovu úlohu a pokračovať vo vedení vojny?
Ak sa pozriete na Rusko a Sovietsky zväz z historického hľadiska, silný autoritatívny vodca si vždy vytvorí situáciu, keď nemá bezprostredného nástupcu a konkurenta, pretože sa obáva, že bude zvrhnutý.
Tak to bolo po smrti Lenina, Stalina a Brežneva. Potom zvyčajne nastane obdobie, keď sa nový vodca vynorí zo skupiny bývalých pomocníkov a spojencov. A teraz sme v rovnakej situácii. Po Putinovej smrti alebo porážke by som očakával, že nastane politické uvoľnenie, ako to bolo po Stalinovej smrti.
Kľúčové americké voľby
Minulý rok ste povedali, že čím lepšie sa pripravíme na dlhú vojnu, tým skôr sa skončí. Sme zhruba v polovici roka 2024. Uvedomil si Západ, že konflikt môže trvať roky?
K určitému uvedomeniu došlo, ale nepovedal by som, že sme pripravení. Jedna vec je, že Európa sa prebudila do reality, že pomoc USA sa môže skončiť. Vyrába si vlastnú muníciu, čo je správny krok, aby bola pripravená na dlhý čas. Sú tu však medzery.
Som rád, že Česká republika opäť zohráva takú mimoriadne dôležitú úlohu a snaží sa tieto medzery v munícii zaplniť. Opäť je to však len náplasť, ale môžeme sa na ňu pozerať aspoň ako na akýsi pomyselný mostík k dlhodobejšiemu riešeniu.

Veľa bude závisieť od toho, kam sa Spojené štáty, ktoré už teraz robia veľa chýb, po tohtoročných prezidentských voľbách vydajú ďalej. Toto hlasovanie nám dá odpoveď na otázku, či Západ môže pokračovať v dlhodobej vojne.
Nech už bude výsledok akýkoľvek, bude to signál pre Rusko. Buď začne Kremeľ pritvrdzovať, alebo ho to prinúti k rokovaniam.
Aké chyby robia Spojené štáty vo svojom prístupe k Rusku?
Snažia sa predvídať takzvané červené čiary v Putinovej hlave, čo spôsobuje odklady dodávok zbraní. A to je hlavná chyba. Ukrajinci sa potom nemajú čím brániť a Rusko vie, ako takúto situáciu využiť.
Veríte, že sa vzťahy medzi Ruskom a Európou môžu v budúcnosti obnoviť?
Čím dlhšie bude trvať vojna a súčasný ruský režim, tým ťažšie bude vzťahy zmeniť a napraviť. Som si však celkom istý, že súčasný posun ruskej politiky na východ, najmä smerom k Číne, nebude trvalý, aspoň ak dôjde k zmene režimu v Moskve.
Nech sú vzťahy Ruska s Čínou z hospodárskeho hľadiska akokoľvek dobré, z kultúrneho hľadiska sú v rozpore s poslednou 300-ročnou orientáciou ruskej kultúry a elít na Európu. Ťažko si viem predstaviť, že by súčasná generácia ruských obchodných a intelektuálnych lídrov uprednostnila výlet do Vietnamu alebo Pekingu pred cestou do Prahy, Paríža alebo Londýna.
Aby som sa vrátil k vašej otázke, vojna je veľmi vážna záležitosť, ale časom dôjde k určitým korekciám. Nemyslím si však, že pre generáciu, ktorá ju prežije, sa postoj k Rusku radikálne zmení. Rusko je pre nich agresor a zločinec.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine