Vladimir Putin je v Rusku pri moci prakticky od roku 2000, svetové médiá ho už bez okolkov nazývajú diktátorom. Napriek sústredeniu moci vo vlastných rukách si potreboval potvrdiť legitimitu v prezidentských voľbách.
Oficiálne v nich získal 88,48 percenta hlasov a vyhral, no opoziční kandidáti ako Boris Nadeždin alebo novinárka Jekaterina Duncovová pre úradné prekážky nemohli kandidovať.
Prečo vôbec Putin pri svojej moci potrebuje voľby, do akej miery jeho režim stojí a padá na ukrajinskej vojne a ako by mohol skončiť?
Denník SME sa rozprával s PAVLOM HAVLÍČKOM, zahraničnopolitickým expertom českej Asociácie pre medzinárodné otázky.
Dočítate sa:
- ako si analytik predstavuje Rusko po Putinovi,
- čo by znamenal v Putinovom prípade Miloševičov scenár,
- prečo a ako by mal Západ podporovať protirežimovú opozíciu v Rusku.
Vladimir Putin pred voľbami v ruských médiách hovoril o jadrových zbraniach a o tom, za akých okolností by ich Rusko použilo. Išlo o signál domácemu publiku, aby Putin udržiaval pocit ohrozenia alebo viac smerom k zahraničiu?
Myslím si, že primárne to bol signál dovnútra, že Rusko týmito zbraňami disponuje a dokáže ich v prípade ohrozenia zo strany Západu efektívne použiť na svoju obranu.
Ale, samozrejme, ruské politické vedenie na čele s Vladimirom Putinom takto už nejaký čas komunikuje aj so svojím okolím a medzinárodnými partnermi. Dáva tým najavo svoju silu a sebavedomie, ktorými sa väčšinou snaží zakryť vnútorné problémy a skutočnú slabosť celého zriadenia, či už ekonomickú, alebo spoločenskú.

Výsledok prezidentských volieb nebol prekvapujúci. Prečo má Vladimir Putin vôbec potrebu simulovať voľby a vysielať signál s vysokým číslom podpory? Je to signál pre Rusko alebo pre zahraničie?
Potrebuje stále vzbudzovať pocit legitimity a silného vedenia. Nemôže sa oprieť o nič iné ako "voľby". Nemá napríklad dedičný alebo požehnaný nárok na trón. Takže napriek tomu, že ide o zdanie a ilúziu, je to pre Putina dôležité. Je to primárne signál do domáceho prostredia, o zahraničie mu ide čoraz menej.
Dokážete si dnes predstaviť Rusko po Putinovi? Črtá sa jeho následník alebo môže dôjsť k nejakému súboju klík, ako keď skončil Nikita Sergejevič Chruščov?