SME

Diskusia k článku: Analytik Turcsányi: Čína signalizuje Západu, že Ukrajina Rusko neporazí

Konflikt o Taiwan by bol násobne väčší ako Ukrajina.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
97 príspevkov

    • len-tak sa zamyslieť
      Naozaj vynikajúce.👍
      Možno by som trochu viac vyzdvihol historickú nevyhnutnosť konfrontácie Číny s USA.
      Modernú Čínu umožnili vybudovať USA v dobe, keď sa snažili poraziť Rusko. Ale teraz Čína vyrástla tak, že ohrozuje USA v ich globálnej pozícii jedinej superveľmoci. To sa USA pochopiteľne nepáči a snaži sa Čínu potlačiť v jej ďaľšom rozvoji, ktorý by časom viedol k potlačeniu USA ako jedinej superveľmoci a USA by sa postupne so svojimi 350mil. ľudí stali druhoradými.
      Čína nemôže urobiť to čo v 16st. viedlo k likvidácii najväčšej flotily sveta a k prehláseniu, že sú stredom sveta a svet im nemá čo dať.
      Výsledky sa ukázali počas koloniálnej éry a ópiových vojen, ktoré už Západ jednoznačne vyhral, podobne ako v Japonsku.
      Toto už Čína nedovolí a nebude budovať čínsky múr, ale aktívne sa bude brániť. Trump clami vytiahol svoju zbraň proti Číne, ktorá však moc nezafungovala. Biden vytiahol národnú bezpečnosť a obratom ruky Číňanom zrušil svetové jedničky ZTE a Huawey. Donútil Západ vrátane Taiwanu k obmedzeniu polovodičov a zariadení na výrobu polovodičov s rizikom kedykoľvek zablokovať aj ostatné polovodiče a zrušiť tým polovicu čínskej výroby.
      Po porážke Ruska by sa kompletný Západ vrhol na Čínu a nepochybne by ju v tejto fázi zdolal. Číne i za cenu 3.sv. vojny zostáva len možnosť nedopustiť porážku Ruska a v prípade, že by Rusko malo byť porazené, mu pomôcť.
      Ja to vidím tak, že pokiaľ nedôjde k postupnému jednaniu, budeme radi ak nastane len studená vojna.
      Ešte by som spomenul Indiu.
      Niekto sa možno čuduje, že India, skoro demokratický štát sa nepridal jednoznačne k Západu.
      Nemôže, ako budúca veľmoc nie je len konkurentom Číny, ale minimálne rovnako, ak nie viac aj USA a hegemónii Západu.



      • jabloko
        Prémium
        Podla mna India povazuje nas, zapad, za spojenca. Lezi medzi Ruskom a Cinou. Ma dobre vztahy s Ruskom kvoli socializmu, ale co dnes moze okrem lacnej ropy ako my z Ruska ziskat? Nemam pocit, zeby rast cinskej sfery brala India s budhistickym pokojom, ale ma problemy vlastne, ktore ju trapia viac.

        Uvidime ako budu na rast cinskeho vplyvu reagovat jej azijski susedia. Ti urcite maju tiez nejake teritorialne dotahovacky s Cinou a akakolvek snaha obsadit Taiwan by vyvolala izolaciu Ciny nielen na zapade ale aj v blizkych namornych teritoriach. Cina je praktik, ide im o biznis pre svoju komunisticku nomenklaturu. Uvidime, ci ostanu verni svojej filozofii nezasahovania alebo budu tuzit prevziat bremeno mocnosti. Na to potrebuju soft power.

        To ze sa stavaju technologickym lidrom ako kedysi Japonsko je fakt. Len co dalej?
        • len-tak sa zamyslieť
          Mne sa zdá, že to smeruje k rozloženiu síl ako v studenej vojne, kde India patrila k nezúčastneným.
          Ešte pred rokom to vypadalo akoby India výrazne inklinovala k USA proti Číne, ale zdá sa mi, že to akotak urovnali a India nechce byť kladivom proti Číne. Problém Číny je, že sa síce chce rozvíjať mierovo, ale je totálne závislá od námorných ciest a ak chce mať minimálnu istotu, že prežije, musí sa vojensky vyrovnať USA. Akúkoľvek námornú blokádu by v tomto čase neustála a nepochybne má pred sebou vidiny blokády Japonska pred 2.sv. vojnou.
          Taiwan je červená čiara a ak by vyhlásili nezávislosť, Čína by pravdepodobne reagovala vojensky bez ohľadu na zdravý rozum a následky.


          • puclik
            Prémium
            > Akúkoľvek námornú blokádu by v tomto čase neustála a nepochybne má pred sebou vidiny blokády Japonska pred 2.sv. vojnou.

            Nakolko 80% energii a potravin ide ako import do Ciny namornou cestou, tak namorna blokada by skoncila pre Cinu katastrofou. Cina medzi susediacimi krajinami nie je prilis oblubena, viz. eskalacie v Juhocinskom mori medzi Vietnamom, Filipinami, Taiwan. Zo severu je tam Japonsko.
            • len-tak sa zamyslieť
      • Timmy.Anderson9
        Co znamena porazka Ruska na Ukrajine ? Ze Rusko sa bude musiet stiahnut spat do svojej krajiny a zabudnut na vojenske vyboje. A kedze cielom tych vybojov ma byt aj stredna Azia, ktoru si uz privlastnuje Cina, nemyslim, ze by vytlacenie Ruska z Ukrajiny bolo pre Cinu az tak klucove. Budu sa snazit tu vojnu predlzovat, kedze im to hra do karat, ale je otazka kde su ochotni zajst.

        Ak totizto zacnu posielat zbrane do Ruska, USA zacnu predavat zbrane na Taiwan. A mozu z neho spravit nedobytnu pevnost. Nieco ako Velka Britania pre USA pocas 2. svetovej. Prvy naznak uz USA spravilo, ked predalo vojensku techniku za pol miliardy Taiwanu. To je pomerne silna zbran, ktoru ma USA na Cinu.

        Ja si skor myslim, ze podpora Ruska zo strany Ciny sa bude obmedzovat na spionazne data, osobnu vyzbroj vojakov, nejaku logistiku, drony a podobne. Samozrejme, naboje.

        Cina je a vzdy bola na rozdiel od Ruska soliterom svetovej politiky, co pri pocte obyvatelov ani neprekvapi. Kym tie 330 milionove USA si vytvaraju spojenectva po celom svete Cina to riesi skor cez business. Ale to nema taku silu ako hodnotove spojenectvo, ake ma USA s 500 milionovu EU a UK, s Japonskom, Juznou Koreu a inymi.
        • len-tak sa zamyslieť
          ...nemyslim, ze by vytlacenie Ruska z Ukrajiny bolo pre Cinu az tak klucove..
          Určite nie, ale následný pád Ruska už znamená stratu významného spojenca.
          ...Ak totizto zacnu posielat zbrane do Ruska, USA zacnu predavat zbrane na Taiwan...
          To je síce pravdepodobné, ale to sa už deje.
          ...Ja si skor myslim, ze podpora Ruska zo strany Ciny sa bude obmedzovat na spionazne data, osobnu vyzbroj vojakov, nejaku logistiku, drony a podobne...
          Nepochybne nemajú záujem o konflikt s USA, ale porážka Ruska bude pre Čínu neprijateľná, pretože krátko na to bude nasledovať porážka samotnej Číny.
          ...hodnotove spojenectvo...
          To by sa muselo nejako dokázať.
  • longitalBA
    Velmi zrozumitelne napisane. Ide z toho strach. Myslim si ze pre EKO lobby a zisk z globalizacie sme si nevsimli tieto rizika a dostalo nas to blizsie k svetovej vojne. Tu uz nie je cas vahat, ale treba sa rychlo vratit k studenej vojne, ktora moze 3. svetovu oddialit. Ak by som mal vyrobu na Taiwane, urcite bb som ju okamzite stahoval domov.
    • 2227029_Karlik
      A kto ma vyrobu cipov v Taiwane? Kto su majitelia? Ja som to nezachytil? Myslel som si ze su to taiwansky majitelia, lebo ako vravite, ak by to boli europsky alebo americky majitelia zrejme by uz vyrobu davno stiahli kvoli riziku.
      Asi aj taiwancania budu podobnej povahy ako UA, ze su hrdy na to co maju a budu sa branit. A asi ak vlastnia patenty taiwancania tak ich nedaju ani EU ani USA. Maju nato pravo. Som rad ze s nami obchoduju.
      Co sa tyka studenej vojny, nenazyval by som to tak, skor by som bol za zavedenie cla z Ciny a postupnom znizovani zavislosti EU od Ciny a zvysovani vyroby v EU. Pokym budeme kupovat lacne veci z Ciny viac a viac a rusit vyrobu v EU tak sa len postupne zapredavame - bohozial dobrovolne. A kolko veci ludia nakupuju cez rozne Ali-cuda a pod. Mozete to kupit aj cez SR obchod no aj tak je tam MadeInChina.
      • enki_
        Na Taiwane sa nachadza najdrahsia a najhodnotnejsia firma vyrabajuca cipy na svete, americko-taiwanska TSMC, ktora produkuje cipy pre Apple, nVidia atd. Americania tlacia na TSMC po poslednej krize aby diverzifikovali, preto stavia TSMC dalsiu fabriku v USA a ma v plane este jednu v Nemecku.
        Taiwan sa boji, ze tym pride o tzv “silicone shield”, cize americky zavazok branit Taiwan (alias svoje strategicke zaujmy) v pripade cinskej invazie. Americanom sa zas neda divit, ze nechcu byt 100% zavisly na ostrove pri cinskom pobrezi, ktoreho povedzme blokada by okamzite postavila mimo hru najhodnotnejsie US IT firmy.

        Nedavno vysla na tuto temu kniha Chip War: The Fight for the World's Most Critical Technology
        • 2227029_Karlik
          Fajn vdaka, za vysvetlenie a doplnenie.

          No dáva to logiku, mať závod aj v USA a pre nás aj v EU. Osobne mi je jedno kde by bol v EU, ale v Nemecku je to z pohľadu zodpovednosti najlepšie a rovnako aj z pohľadu vývoja.
          A pre Intel a IBM sa v TSMC nevyrábajú čipy?
          • enki_
            Nie, Intel ma vlastnu fabriku, cize si cipy dizajnuje aj vyraba. To sposobilo, ze je v sucasnosti technologicky pozadu. AMD, Apple, nVidia cipy iba dizajnuje, o vyrobu sa stara TSMC.

            IBM uz tusim ani nema HW diviziu peknych par rokov…

            Diverzifikacia je urcite dobra vec, aj ked na druhej strane chapem Taiwansky strach o stratu americkeho dazdniku.
            • 2227029_Karlik
              • magnetique
                • 2227029_Karlik
      • Stredoslovák333
        Ekonómovia predpokladajú náklady cca 40 mld $ počas 10 rokov (každý rok) aby sa dal vybudovať závod ako na Taiwane. A čo sa týka samotných strojov ktoré tam vyrábajú, tie pochádzajú z holandskej firmy (ktorá tieto stroje do Číny nepredáva). Čo neznamená že sama Čína sa v tomto ohľade nečiní. Špehovanie a kopírovanie majú komunisti v krvi.
  • tefans
    Jednoznačne obmedziť ekonomickú previazanosť a závislosť na číne , celý "slobodný obchod " je cesta do čínskeho pekla .
    • 1454771
      Prémium
      To by ale znamenalo aj rapidny a drasticky pokles zivotnej urovne. Skutocne obrovsky. Je niekto ochotny to obetovat?

      Tu hovorime o tom, ze by sme sa vratili mozno o 40 rokov spat. Na chladnicku by si setril dva roky, na auto 25 rokov. Mnozstvo veci by si nedostal alebo by si sa k nim nedostal. Vyskum a vyvoj EU v porovnani s cinskym straca dych, obdobne je na tom aj vzdelanostna uroven a rozdiely sa prehlbuju. Ostali by nam nejake dominantne odvetvia, napr farmaceutika, ale zasa by sme nevedeli vyrabat cenovo dostupny spotrebny zdravotnicky material.

      96% vzacnych zemin (nevyhnutne pre baterie) sa tazi v Cine. V ramci niektorych inych nerastov zasa Cina skupila bane v rozvojovych krajinach a sice sa v Cine tazi len 9% litia, rafinuje sa ho v Cine az 60% svetovej produkcie. Green deal by sme vyhodili von oknom, pretoze uprimne green deal nie je o tom, ze sa nieco nebude vyrabat, ale ze si tym nebudem spinit nas kusok Zeme.

      A v hre su aj tazsie kvantifikovatelne faktory, ako homogenita Ciny v porovnani s heterogenitou EU, cinska neucta k zivotu jednotlivca, cim dokazu nasobne rychlejsie robit giganticke projekty.

      Myslim, ze Cinsku nadvladu a hegemoniu v regione treba respektovat. Pretoze nic ine nsm neostava, vojna by bola uplne ina nez s tou azijskou ozratou primitivnou haraburdou co mesiace nevie dobyt Bachmut. Kym Rusi su primitivni sprosti dezolati neschopni cokolvek urobit, Cina je uplne iny typ krajiny. Cina noe je stat v rozklade a je to tisicrocia stara imperialna risa, ktora na par desatroci stratila svoje postavenie, ale vracia sa spat. Rusi su trapni ozrani a sedlaci.
  • rtrftftrgr
    Je pravdou že Čína si nevie odpustiť Taiwan,to je fakt a to vie celý svet!Že Číňania nie sú tak tupí,agresívní a darobní ako rusi,je druhý fakt,ale sú pracovití a nie ako ožratí rusit!! Čína si to len tak ľahko nechce rozhádzať so svetom,keď sa jej darí v ekonomickéj sfére,a preto sa správa voči rusom neutrálne,preto rusov viac menej nepodporuje v agresií Ukrajiny i keď "obhospodáruje" v prospech seba časť čínskeho územia,zabraté ruskom po II.svet.vojne,kde teraz ťažia drevo,možno aj nejake suroviny,stavajú si tam mestá a postavili si železníce,cesty,čo sa moc rusom nezaliéča ale rusi držia huby lebo to nedokážu čo Čínania!A keby si mali vziať príklad od tupého rusa agresiu na Ukrajine,tak už je dávno medzi nimi konflikt a je možné že ráz k tomu príde,lebo čínsky priestor pre miliardu a niekoľko miliónov je jednoducho malý! Ale to všetko ukáže čas a možno že jedného dňa sa Číňania zastavia až pri Urále!!
    • 739397
      Zablokovaný príspevok. Dôvod: absencia slušného správania
      • rtrftftrgr
        Rybár chytá ryby v rybníku,nemal dlho žiadný úlovok,už chcel spakovať udice a v tom mal záber,vytiahol malú rybku ale to bola zlatá rybka,hovorí si,jéj zlatá rybka to budem bohatý.Keď ju chcel hodiť do ruksáku v tom k nemu prehovorila zlatá rybka.....rybár,rybár,keď ma pustíš späť do vody na slobodu,splním ti tri želania,môžeš byť najbohatší človek na svete o čo si zažiadaš,všetko ti splním!!!!Rybár ju vhodí späť do vody,rybka sa vynorila a pýta sa ho ....tak povedz,aké je tvoje prvé želanie rybár?... on jej odpovedá....aby k nám prišla celá Čína,a aké je tvoje druhé želanie?...opäť jej odpovie,aby k nám opäť prišla celá Čína,no dobre to sú tvoje dve želania,ale mi povedz,aké je tvoje tretie želanie??...aby k nám prišla aj po tretí krát celá Čína!!!! Zlatá rybka sa zháčila,rybár veď môžeš byť najbohatší človek na svete,to nechápem prečo chceš,aby k nám prišla celá Čína?????....on jej odpovedá ...aby sa po RUSKU šesť krát otočili!!😄😄
    • puclik
      Prémium
      > ,tak už je dávno medzi nimi konflikt a je možné že ráz k tomu príde

      Nakolko k nemu uz pred 60 rokmi prislo, tak je len otazkou casu kedy k nemu pride znova. A nakolko russko ukazalo Cine ako na to, tak Cinania na Sibir len pridu branit svoje cinsky hovoriace obyvatelstvo 😉

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 334
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 13 237
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 913
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 777
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 393
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 131
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 413
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 412