To, ze 1 hlas nema rovnaku vahu je rovnaky princip, aky je napr. pri volbe do europarlamentu. 80 milionovi Nemci maju 96 poslancov, zatial co 5.5 milionovi Slovaci 14. Ani pri tom ucelovom meneni volebnych okrskov sa neda hovorit, ze by sme to na Slovensku nepoznali. Vid. iba 1 volebnych okrsok vysledkom ktoreho je, ze mesto BA ma vyrazne vacsi podiel poslancov ako je pocet obyvatelov a aj to je jedna z pricin zvysujucich sa regionalnych rozdielov. No a vacsinovy volebny system sposobuje jednak nevyhnutnost 2 velkych (sirokospektralnych) stran a moze viest k tomu, ze vitaz nemusi mat najvacsi pocet volicov. No treba pozriet napr. na UK, kde to funguje v parlamentnych volbach podobne a tam napriklad nie tak davno strana Nigela Faraga aj ked ziskala celkovo viac ako 12% volicov (takmer 4 miliony volicov), no mala iba 1 zastupcu v 650 clennom parlamente (tj. 0.2%). A vtedy to nikoho netrepilo.
ten europarlament ma drobne rozdiely, lebo ked vyhra na slovensku smer, tak nezoberie vsetkych 14 poslancov. ale inak suhlasim. tato seria je jeden velky amaterizmus
To je pravda. Europarlament nema system winner takes all. Ale to nerovnake rozdelenie hlasov tam je. Kym nemecky europoslanec zastupuje cca 850 000 volicov, slovensky 400 000. V tomto je to prakticky identicke s volbou do dolnej snemovne Kongresu, kde vo velkych statoch ako CA ci NY jeden kongresman zastupuje viac volicov ako zo statov typu AK ci WY.
Americkému volebnému systému nerozumejú ani americký voliči nieto ešte my. Hlavne Amerike prajem lepšieho prezidenta ako je uafektovaný Tramp. Nesmieme zabudnúť americký prezident velí najväčšej armáde na svete, atómovej zbrani a najvýkonnejšej ekonomika na svete. Sme rádi, že sme sa zbavili ruska a Amerika je teraz náš kamarát
No a vacsinovy volebny system sposobuje jednak nevyhnutnost 2 velkych (sirokospektralnych) stran a moze viest k tomu, ze vitaz nemusi mat najvacsi pocet volicov. No treba pozriet napr. na UK, kde to funguje v parlamentnych volbach podobne a tam napriklad nie tak davno strana Nigela Faraga aj ked ziskala celkovo viac ako 12% volicov (takmer 4 miliony volicov), no mala iba 1 zastupcu v 650 clennom parlamente (tj. 0.2%). A vtedy to nikoho netrepilo.