SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Dokedy to mnohí stále a stále
budete spochybňovať? Samozrejme, že sú drobné nedostatky, nikto nemohol čakať, že to bude 110 percentné, ale skutočne to funguje. Bravó! Veď, bez ohľadu na presnosť, je toto testovanie miliónkrát lepšie ako keby sa nerobilo nič, viď ČR. Je jasné, že svet vie, čo sa deje, tým pádom aj na SK a sledujú pozorne, nespochybniteľne. A ak bude úspech pokusu väčší ako 51 zo 100, tak sa do toho pustia aj iné krajiny. Každý pokus zvrátiť nepriaznivú situáciu sa počíta. Ako kritik Matoviča tu jasne hovorím, že palec hore. Každopádne úspech padá na hlavu Naďa a Zmeka. Zaslúžene.
lanoes
Ano napad dobry. Problem je ze dalej nemaju ziadny plan. Napriklad preco su stale otvorene hranice naplno so vsetkymi susedmi? Kedy sa ich chystaju zavriet? Ci zavrieme doma 10% populacie, ale ludi nechame chodit do ciech nech to nosia zase spat?
reityr5
Milo má prekvapili ľudia akokoľvek Matelka ako čisto sa vysporiadali s Ústavou, Zuzkou, Drgoncom a Baranym. A verím, že podobne sa vysporiadajú s voľným pohybom osôb, tovaru a služieb ako aj Schengenom. Aj ja si možno pôjdem pred Vianocami kúpiť nejakú šmakuládu do Hainburgu. A pri návrate, hoc len za 2-3 hodiny mi spravia AG test, rady na hraniciach minimálne a život ide ďalej.
opajcované rigo
Som nepostrehol
Ako sa vysporiadali?
Chlieb a klobasa
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 > >>

Ma mrzí,

že si nepostrehol. Ale tak to už býva. Jeden postrehne a iné nie.

Moja Zuzka, spomínaní právnici ako aj tvoji miláčké Fico a Pelle už nehovoria o protiústavnosti zákazu vychádzania. Lebo nie je určený tým, čo nejdú na testy, ale všetkým občanom. A z domáceho väzenia sa legálne dostane ten, kto má papier o negatívnom výsledku testu. A tí tvoji Fico s Pellemu už nehovoria o protiústavnosti. Už len strašia ľudí, že sa pri testovaní nakazia. Ty si postrehol včera alebo dnes niekoho hovoriť o proti&#363;stavnosti zákazu vychádzania?

Kapitola sama o sebe je fašista Kotleba. Bohu sa nepáčil ten jeho krížik na krku a tak ho nechal preventívne doma :)
 

No ved ale brzdi,

Ja som sa slusne opytal, to nebola invektiva, ci narazka.
Ako si prisiel na to, ze Fico a Pelerina su moji milacikovia ?
Netreba vsade vidiet nepriatelov, jedneho potom moze aj porazit.
 

 

no cisto. aj tiso sa pri zidoch "cisto" vysporiadal. ale ved matovic aj otvorene hlasa, ze jeho ludske prava nezaujimaju
 

Nevysporiadal sa čisto, trepeš

Inak by nebol po vojne obesený!

Nechápem ako môžeš písať špinavosti, plné nenávisti o človeku, ktorý má kopec chýb, viackrát zlyhal, ale srdce má dobré… na rozdiel od mafošov alebo fašistov…

A pri ľudských právach vźdy hovoril o miskách váh. Na jednej strane ľudské práva a na druhej ľudské životy. Len minimum ľudí ho kritizovalo na jar (ja áno, dohľadaj si), že je neľudské nepustiť zdravého pendlera do jeho vlasti. A on to urobil.
 

 

Za chvíľu sa svet zavrie sám pred nami.
Nemci tak urobili na druhý deň, ako Matovič prezradil dôverne Merkelovej svoj tajný plán.
 

 

Neklam. Nemci sa nezavreli ani pred cechmi.
 

 

Úspech by padol na hlavu Naďa,
keby nás o logistiku požiadali Česi.
My sme si urobili doma vlastné manévre.

Čechom zatiaľ v dovoze nedostatkových ventilátorov pomáhajú Rumuni.
Keby tento experiment Matovič nechystal ako tajný plán,
mohli sme sa na tej medzinárodnej logistickej akcii pomoci ČR podieľať aj my.

"V núdzi poznáš priateľa!", stále platí.

Česi nám tentokrát ukázali vztýčený prostredník.
Ja aj to vidím ako dôsledok tejto akože geniálne zvládnutej stratégie boja s koronavírusom.

Hlavne, že aj WHO volá po kooperácii a spolupráci, solidaritu s núdznymi považujem v tejto náročnej globálnej situácii ako samozrejmosť.
Kto v núdzi pomôže nám?!

Dôsledky tohoto nedôstojného počínania, ako bol "tajný nákup" Ag-testov nás ešte len čakajú.
 
Hodnoť

nechapem preco

novinari z WSJ citili nutkavu potrebu citovat jamkateho uda..
 

 

lebo si mysleli ze im to zvysi citanost
 

:):)

ako zartik dobre ale ani nie velmi
 

 

skus dat ty preco venovali plochu v tak citanych novinach takemuto nymandovi
 

Lebo

Suska sa ze Jamkaty ujo patri do jednej mensiny, tu na slovensku pre bigotakov nieco hanlive, ale v pokrokovom zahranici nieco uznavane
 
Hodnoť

 

problémom je, že negatívny test nedáva žiadnu záruku, že už na druhý deň nie je človek infekčný, takže preukazovanie sa týmto testom považujem za dosť nešťastné. Na donútenie ľudí ísť sa testovať to asi účel plní, ale ako účinné v boji proti šíreniu nákazy veľmi problematické
 

 

Ale to ti nedokazuje ani negatívny PCR test, dokonca aj ten môže byť falošne pozitívny. Eventuálne pozitívny dlho predlho po prekonaní ochorenia...
 

 

veď preto mi nedáva zmysel využiť negatívny test pre výnimku z lockdownu, ak má byť toto opatrenie účinné, tak musí byť dôsledné, bohužiaľ
cena za odmenu pre dostavenie sa na test môže byť vysoká, pripadá mi to skôr populistické ako naozaj zmysluplné
 

 

Antigenní test nelze chápat jako rovnocenný ekvivalent PCR diagnostiky.
Vůbec by neměl být používán jako skríninkový k vyšetřování jedinců s nízkou pravděpodobností infekce (tj. například u asymptomatického jedince bez kontaktu s onemocněním či pro skrínink na letištích či hraničních vstupech). Výsledky je nutné interpretovat obezřetně a v kontextu epidemiologické situace, zvláště pak pamatovat na riziko falešné negativity v oblastech s vyšší prevalencí onemocnění a na riziko falešné pozitivity v oblastech s nižší prevalencí onemocnění. Je zřejmé, že nejvyšší pravděpodobnost zachycení antigenu SARS-CoV-2 v klinickém materiálu je těsně (- 1 den) před manifestací onemocnění a v prvních dnech onemocnění (do 5 dnů od začátku příznaků).
(pozri: Odborné stanovisko Společnosti pro lékařskou mikrobiologii a Laboratorní skupiny COVID MZ, vypracované ve spolupráci s Národní referenční laboratoří SZÚ pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Přímá detekce SARS-CoV-2: detekce antigenu)
 

Nesúhlasím

Ak odhalia cez víkend 5.000 pozitívnych a tí ostanú doma, možno ochránime ďalších desať tisíc od nákazy. Určite lepšie ako nerobiť nič a nariekať
 

 

s tým súhlasím, ja som predsa písal úplne o niečom inom
 

 

Tieto naše pesimistické argumenty vyvracia x negatív, ktoré plošne testovanie Ag-testami prináša:

Už príbalové letáky týchto testov upozorňujú, že tento test je vhodný len na testovanie pacientov s príznakmi ochorenia COVID-19. A že všetky pozitívne testy je odporúčané preverovať PCR diagnostikou. Avšak viac ešte oveľa viac informácií dávajú validačné štúdie testov.
Pri nich treba povedať, že sa robili len na skupinách symptomatických ľudí, t.j. neboli v nich zahrnutí vôbec ľudia, ktorí nemali príznaky ochorenia. Navyše, ako benchmark sa používajú výsledky PCR testov, t.j. odhadované parametre senzitivity a špecificity testov nezahŕňajú vôbec neistotu ohľadom sterov, ktorá veľmi pravdepodobne výrazne ďalej limituje senzitivitu a špecificitu testov, špeciálne ak ich vykonáva osoba, ktorá nemá špeciálny tréning, či sú vykonávané v nedostatočne sterilnom prostredí.
Väčšina zakúpených antigénových testov u nás (10 miliónov z 13 miliónov dokopy) sú testy SD Biosensor Standard Q COVID-19 Ag Test. Ich parametre boli v prierezovej štúdii organizácie FIND (Foundation for Innovative New Diagnostics) validované na troch miestach, dvoch v Nemecku a jednom v Brazílii, spolu na vzorke viac ako 1600 ľudí.Ako som spomínal, išlo všetko o ľudí s príznakmi ochorení, v brazílskej vzorke bolo takmer 60% ľudí s nadmernou obezitou. V celej vzorke malo viac ako 30% niektorú z dôležitých komorbidít na COVID-19. Nešlo teda v žiadnom prípade o štandardnú vzorku populácie. Senzitivita testov bola v týchto podmienkach odhadnutá na 76,6%, interval spoľahlivosti 62,8-86,4% (na časti vzoriek z Nemecka) a na 91,0% (83,8-95,2%) (na časti vzoriek z Brazílie).
To znamená, že v Nemecku testy neodhalili v priemere jedného infikovaného zo štyroch.
 

 

malo byť
naše optimistické
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 > >>

Najčítanejšie na SME Svet