SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Trump zvažuje krátkodobú karanténu pre New York (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Drahy President Trump zjavne nevie o 10tom dodatku americkej ustavny.

"Amendment 10. - Undelegated Powers Kept by the States and the People. The powers not delegated to the United States by the Constitution, nor prohibited by it to the states, are reserved to the states respectively, or to the people."

Verejne zdravie a teda aj karantena su na statnej urovni.

Na federalnej urovni je regulovany medzistatny obchod.tym padom mozu but obmedzene lety a pod.
 

 

Takto presne pisali aj na NYT a WaPo. Ze Trump nema pravomoci rozhodovat o uzaveroch v statoch namiesto guvernerov. Ich nariadenie nemoze zrusit ani modifikovat. Takze jeho navrh, aby po Velkej noci sa USA otvorili je len jeho zelanim.

Bohuzial, mam obavu, ze v NY tie obmedzenia budu trvat ovela dlhsie. Za par dni bude stat NY najhorsie postihnutim miestom na Zemi co do poctu nakazenych.
 

a ty zjavne len papagajujes

aco si sa docital vo fake news mainstreame

cdc.gov:
The federal government derives its authority for isolation and quarantine from the Commerce Clause of the U.S. Constitution.

Under section 361 of the Public Health Service Act (42 U.S. Code § 264), the U.S. Secretary of Health and Human Services is authorized to take measures to prevent the entry and spread of communicable diseases from foreign countries into the United States and between states.

The authority for carrying out these functions on a daily basis has been delegated to the Centers for Disease Control and Prevention (CDC).
 

 

"42 U.S. Code § 264. Regulations to control communicable diseases"
https://www.law.cornell.edu/us...

"(e) Preemption

Nothing in this section or section 266 of this title, or the regulations promulgated under such sections, may be construed as superseding any provision under State law (including regulations and including provisions established by political subdivisions of States), except to the extent that such a provision conflicts with an exercise of Federal authority under this section or section 266 of this title."

Konres pouzil "Commerce Clause" aby vytvoril moznost karanteny, ktora by bola komplementarna - teda autorita je limitovana, vid "Nothing in this section or section 266 of this title, or the regulations promulgated under such sections, may be construed as superseding any provision under State law "
 

nevsimol si si koniec

except to the extent that such a provision conflicts with an exercise of Federal authority under this section or section 266 of this title

federalna autorita moze nariadit karantenu statu. nemoze ju ale zrusit ak ju nariadil stat.
 
Hodnoť

O ústave sa zatiaľ nebavme.

Je tu omnoho dôležitejšia otázka: Čo vyrieši o sebe karanténa teritória bez základných opatrení? Kedy zavedú tie základné opatrenia?
Mali Španielsku nádchu, je problém sa zalistovať v knihách???
 
Hodnoť

?

To je zaujímavý postoj guvernéra. Nemocničnú loď neodmietne, ale keď Trump hovorí o karanténe, tak zrazu nechápe o čom je reč. Tak má NY problém s koronou alebo to zvládajú aj sami a nepotrebujú cudziu pomoc, resp. rady?
 

 

Oni ešte porzmýšlajú veď oni majú čas tak možno o dva týždne asi.
Veď oni makú ešte dóóóósť časuuuuu-corona (potom ticho).
 

 

Oni ......... ešte .......... porozmýšlajú ........... veď ........... oni ........... majú ........... čas ........ tak ........... možno ........... o .......... dva ......... týždne ........ asi.
Veď ......... oni ......... makú ........ ešte ....... dóóóósť časuuuuu au -corona (potom ticho).
 
Hodnoť

Take vyhlasenie len sposobi,

ze ludia cim skor utecu prec este pred karantenou a roznesu virus este rychlejsie.
Podobne sa to stalo v Lombardsku, kde info o uzavreti regionu preniklo na verejnost vopred.
 
Hodnoť

tak ako donald?

Áno ci nie? Alebo mozno?
 

 

Oni ......... ešte .......... porozmýšlajú ........... veď ........... oni ........... majú ........... čas ........ tak ........... možno ........... o .......... dva ......... týždne ........ asi.
Veď ......... oni ......... makú ........ ešte ....... dóóóósť časuuuuu au -corona (potom ticho).
 


Najčítanejšie na SME Svet