tie rozdiely v umrtnosti sa daju vysvetlit velmi jednoducho, v taliansku je ovela viac nakazenych, ako reportuju statistiky. dovod je ten, ze testuju malo a testuju iba najhorsie stavy a tie su aj v nemocniciach. ak budeme predpokladat, ze virus ma rovnaku umrtnost ako v cine, tak v taliansku nemoze byt nakazenych 50 tisic. v taliansku zomrelo 7500 ludi, 7500/0.015 je 500 tisic, ale kedze umrtnost je az po cca 14 dnoch, tak 500 tisic nakazenych bolo pred 2 tyzdnami, kolko je teraz je tazko povedat, podla toho ako zabrali opatrenia a kolko sedia doma. mozno milion, mozno pat milionov.
Taliani netestuju malo, maju najvyssi pocet otestovanych v ramci Europy. Vysoka umrtnost sa ale da vysvetlit aj demografickym zlozenim spolocnosti a sposobom zivota - ide o najstarsiu populaciu v Europe ( a druhu najstarsiu na svete, mysli sa tym vysoky podiel ludi vo vysokom veku) , navyse v Talianansku casto zije spolocne viac generacii, takze starsi su viac vystaveni riziku nakazy. No a samozrejme hra velku rolu fakt, ze Taliansko bolo prve v ramci Europy, kde nakaza vystrelila do tak vysokych poctov - takze v kratkom case a relativne v malej oblasti bolo privela chorych, ktori takto zahltili zdravotnictvo a tym sa zacalo nedostavat dostatok starostlivosti tym najpotrebnejsim. Kombinacia tychto a zrejme aj mnohych dalsich okolnosti potom sposobila sucasny stav...
Dnes som niekde čítal, že Číňania do štatistiky zapísali len toho, kto mal pozitívny test a javil príznaky. Človeka, ktorý mal pozitívny test ale bol bezpríznakový, nepovažovali za chorého, tak ho ani nezapísali do štatistiky.
Bol by som opatrný pri tom vyhlásení ze to tam nic neurobí. Ked sa rozhorí ohnisko na predmestí veľkých miest, to bude jednoducho masaker. Uz to pochopili aj Indovia a je tam 3 týždňový prísny zákaz vychádzania.
Samozrejme to WHO odhaduje, ale podľa ich odhadov to za posledné desaťročie kleslo od necelých (2010) 600 tisíc na celom svete až po cca 400 tisíc nedávno (tuším 2018).
Ten vírus
Svina to je
Neviem, ako ty
?
Nie je to tak jednoduche...